13 roślin skalnych kwitnących od wiosny do jesieni

: Rośliny skaliste kwitnące od wiosny do jesieni

Dobrze zaprojektowana skalista klomb, imitująca skaliste zbocze górskie w Alpach, stanie się znakiem rozpoznawczym Twojej witryny. Ale aby wyglądała estetycznie i elegancko przez cały sezon, musisz wybrać dla niej odpowiednie rośliny skalne.

Coraz popularniejsze stają się rośliny do ogrodu skalnego, ponieważ taka kompozycja kwiatowa jest jednym z centralnych elementów dekoracyjnych nowoczesnego ogrodu. Ogród skalny zaaranżowany jest w miejscach nasłonecznionych, w najbardziej reprezentacyjnych miejscach terenu, gdzie będzie można je podziwiać przez cały sezon letni.

Przeczytaj o tym, jak wyposażyć zjeżdżalnię alpejską w ogrodzie w naszym materiale.

Rośliny do kwitnącego wiosną ogródka skalnego

Jakie kwiaty w spektakularnym ogrodzie skalnym zachwycą Cię jasnością kolorów wczesną wiosną.

Spring adonis lub adonis

Adonis wiosenny

Adonis, nazwany na cześć pięknego starożytnego greckiego boga, jest uważany za symbol kwitnienia wiosny. Duże, jasnożółte kwiaty (ich średnica sięga 6 cm) już w kwietniu otwierają „rozżarzone” płatki w kierunku wiosennego słońca. W naturze rośnie na rozległych łąkach, dlatego uwielbia miejsca dobrze oświetlone słońcem.

Preferuje wilgotne i luźne gleby, świetnie prezentuje się przy ścieżkach, po wschodniej i zachodniej stronie alpejskich zjeżdżalni. Przyjemną cechą rośliny jest to, że ponieważ jest trująca, nie boją się jej choroby i szkodniki, a także nawracające wiosenne przymrozki. Szkoda tylko, że te mini „słońca” kwitną dopiero 3-4 lata.

Anemon lub Anemon

Anemon

Anemos przetłumaczone z greckiego oznacza „wiatr”, stąd drugie imię kwiatu. Pomimo zewnętrznej kruchości jest dość trwały – wytrzymuje nawet najcięższe warunki atmosferyczne. Opisano około 150 gatunków ukwiałów, ale nie więcej niż kilkanaście odmian i mieszańców ma właściwości dekoracyjne.

Zawilce świetnie wyglądają w skalniakach, stosy kamieni to ich zwykłe otoczenie. Na niższych kondygnacjach skalistych wzgórz „towarzyszą” im dekoracyjny mech, pierwiosnek i muscari. Zawilce kwitną wcześnie, zanim pojawią się liście, z białymi, różowymi, niebieskimi, żółtymi lub czerwonymi kwiatami. Uwielbiają lekki półcień i neutralną glebę.

Badan obfity lub bergenia

Badan obfity

Projektanci krajobrazu cenią tę roślinę za duże błyszczące, ciemnozielone liście, które wczesną wiosną tworzą na klombach jasne plamy na tle zeszłorocznej trawy. A już w marcu badan wytwarza mocne szypułki, na których pojawiają się różowawe kwiaty, zebrane w kwiatostany szyszynki.

Roślina nie jest szczególnie wymagająca pod względem składu gleby, chociaż preferuje lekką i pożywną glebę z drenażem. Badan nie lubi zmierzchu, dobrze rośnie w półcieniu, ale w jasnym słońcu więdnie i degeneruje. Wygląda spektakularnie wśród dużych kamieni na brzegu zbiornika.

Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa

Dobrze rośnie w zacienionych obszarach na żyznej, bogatej w próchnicę i wilgotnej glebie. Łatwy w pielęgnacji, ale boi się mrozu, tworzy miękkie poduszki z rozetek z wiecznie zielonych liści. Kwitnie od maja do czerwca, tworząc białe, różowe lub jasnofioletowe kwiaty. Propagowane przez nasiona lub dzieląc ujścia dobrze się zakorzenia.

Nadaje się do uprawy w skalniakach – efektownie prezentuje się w szczelinach między kamieniami, w pęknięciach ścian. W kompozycjach kwiatowych sprawi, że „firmowy” rozchodnik , odmłodzony („kamienna róża”), pelargonia ogrodowa.

Erica się rumieni

Erica się rumieni

Jest to niski (do 60 cm) zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych o jasnozielonych liściach igiełkowatych. Przypomina małą choinkę z puszystymi gałązkami, usianymi małymi różowymi lub czerwonymi dzwoneczkami. Kwitnie długo, pierwsze kwiaty kwitną w kwietniu-maju, a ostatnie więdną pod koniec sierpnia.

Podobnie jak wrzos, z którym Erika jest często mylona, ​​rośnie, tworząc piękny dywan. Preferuje gleby kwaśne, ale zapuszcza korzenie na neutralnych. Mrozoodporność jest dobra, ale zaleca się przykrycie w przypadku silnego mrozu. Dobrze komponuje się z nisko rosnącymi drzewami iglastymi, tymiankiem, zbożami ozdobnymi .

Filcowa drzazga

Filcowa drzazga

Bardzo odporna na zimę i bezpretensjonalna roślina z charakterystycznymi srebrzystoszarymi liśćmi owłosionymi. Kwitnie w maju – na początku czerwca, pięknie rośnie, tworząc bujną chmurę śnieżnobiałych kwiatów. Uwielbia miejsca oświetlone słońcem i rośnie nawet na ubogiej skalistej glebie, ale w silnym upale nadal trzeba go podlewać.

Ze względu na niewielki wzrost (nie wyższy niż 30 cm) dobrze komponuje się z krzewami ( berberys , irga) i bylinami (dzwonki, floks , heuchera ). Wygląda imponująco wśród dużych kamieni.

Rośliny do skalniaków kwitnące latem

Przez całe lato rośliny te będą ozdabiać ogród wśród kamieni swoimi świątecznymi kolorami.

Nagietki drobnolistne (meksykańskie)

Nagietki są cienkolistne

Rosną w zwartych kulistych krzewach. Różnią się od innych nagietków wdzięcznymi ażurowymi liśćmi przypominającymi igły sosny. Uwielbiają dobre oświetlenie, ale mogą rosnąć w półcieniu, nie boją się suszy. Kwitnie obficie małymi, nie podwójnymi kwiatami od czerwca do późnego lata. Gama kolorów obejmuje wszystkie odcienie żółtego i pomarańczowego. W ogrodach skalnych i skalniakach w połączeniu z okrągłymi kamieniami prezentują się bardzo efektownie.

Goździk szaro-niebieski (szary)

Goździk szaro-niebieski

Roślina otrzymała swoją nazwę od schludnych krzewów w kształcie poduszki z cienkimi szaro-szarymi liśćmi. Od czerwca do sierpnia na wyprostowanych łodygach kwitną jasnoróżowe, pachnące kwiaty. Chociaż po kwitnieniu goździk nie traci swoich walorów dekoracyjnych i świetnie prezentuje się wśród innych kwiatów w ogrodzie skalnym i obok drzew iglastych . Dobrze rośnie na glebach suchych, luźnych, dobrze znosi ostre słońce. Rozmnażając się przez samosiew, wykazuje właściwości okrywowe.

Cymbalaria lub ropucha

Matka tysięcy

Łatwa w pielęgnacji i szybko rosnąca roślina okrywowa z elastycznymi, zwisającymi pędami. Bez okresowego przycinania cymbalaria aktywnie „rozprzestrzeniają się” w różnych kierunkach, tworząc solidną, ciemnozieloną „zasłonę”, która od czerwca do września jest gęsto pokryta kwiatami lawendy, podobnie jak lwie paszcze.

Może rosnąć w miejscach nasłonecznionych, niewymagających składu gleby, ale preferuje glebę wilgotną i przepuszczalną. Jest mrozoodporna, ale w bezśnieżne zimy może przemarzać. Toadflax szczególnie malowniczo prezentuje się na murach oporowych i attykach, rosnąc w szczelinach między kamieniami.

Rośliny do ogrodu skalnego kwitnące jesienią

Nadejście jesieni nie jest jeszcze powodem do zamknięcia sezonu kwitnienia alpejskiej zjeżdżalni. Rośliny, które zachwycą Cię aż do najzimniejszych dni – na zakończenie naszej recenzji.

Wrzos pospolity

Wrzos pospolity

Wrzos, kwitnący późnym latem i kończący się dopiero w połowie jesieni, pomoże zanurzyć się w zapachu szkockich łąk. Ponadto suszone kwiaty, podobnie jak małe dzwoneczki, nie spadają, więc wydaje się, że wrzos kwitnie aż do zimy. W zależności od odmiany jej kwiaty przybierają różne odcienie – od śnieżnobiałego i bladego różu po głęboki szkarłat i liliowy.

Wrzos uwielbia miejsca słoneczne, gleby kwaśne i nie toleruje stojącej wody. W skalniakach dobrze komponuje się z roślinami o tym samym wzroście, jednak wrzos jest samowystarczalny i sam w sobie wygląda dekoracyjnie.

Odmłodzony („kamienna róża”)

Odmłodzony

Wśród roślin wymagających minimalnej pielęgnacji na pierwszym miejscu jest odmładzanie. Nic dziwnego, że drugie imię, przetłumaczone z łaciny, oznacza „na zawsze żywy”. Duże rozety soczystych i mięsistych liści, czerwonawych na brzegach, wyglądają jak prawdziwe róże. A różowo-bordowe kwiaty, które kwitną na pojedynczych długich pędach, wyglądają nie mniej egzotycznie.

Kwitnie młodo pod koniec lata, ale rozety są ozdobne przez cały sezon, a kolor liści od wiosny do jesieni może się kilkakrotnie zmieniać. Rośnie na wszystkich typach gleb, w tym na glebach suchych i jałowych.

Penstemon

Penstemon

Ta roślina jest dość bezpretensjonalna i odporna na mróz. Tylko przy najsilniejszych mrozach kwiaty będą musiały być przykryte. Lubi rosnąć na spokojnych, nasłonecznionych terenach z lekką, przepuszczalną glebą. W porze suchej potrzebuje podlewania. Koralowo-szkarłatne kwiaty w postaci opadających dzwonków na długich szypułkach będą ozdabiać skaliste wzgórze aż do października.

Jedyną wadą rośliny jest jej krótka żywotność. Po 3-4 latach wzrostu w jednym miejscu penstemon nie jest już tak ozdobny, ale ponieważ łatwo rozmnaża się, dzieląc krzew lub sadzonki, stare krzewy można łatwo zastąpić młodymi.

Escholzia, czyli mak kalifornijski

Eschsholzia

Jasnopomarańczowe lub żółte kwiaty escholzii wyglądają jak małe maki. Pierwsze kwiaty pojawiają się wczesnym latem, a ostatnie pąki kwitną do pierwszych jesiennych przymrozków. Roślina jest bardzo skromna, dobrze rośnie w pełnym słońcu i toleruje suchą pogodę. Ale nie toleruje ciężkiej i mokrej gleby. W pochmurny dzień, a także wieczorami delikatne kwiaty zamykają się. Jednak nawet bez nich krzew o bladozielonych ażurowych liściach w skalistym ogrodzie będzie wyglądał bardzo dobrze.

Jak dbać o rośliny w ogrodzie skalnym

Pielęgnacja zjeżdżalni alpejskich

Jak tylko wybierzesz rośliny, które lubisz, musisz sadzić je w ziemi w odpowiednim sezonie dla danej odmiany. Warto pamiętać, że w szczelinach między kamieniami można sadzić tylko bardzo młode rośliny o małych, ale mocnych i rozwiniętych korzeniach.

W pierwszym miesiącu po posadzeniu konieczne jest umiarkowane podlewanie skalistego klombu, aby kwiaty zapuściły korzenie i zapuściły korzenie. A dla harmonijnego sąsiedztwa należy pozostawić między nimi luki – większość opisanych roślin to rośliny okrywowe i bardzo szybko rosną.

Twoja skalista klomb może być dekoracyjna od wiosny do samego mrozu. Aby osiągnąć ten efekt, sadzimy na nim rośliny o różnym czasie kwitnienia. Podziwiaj zmieniające się kolory kwitnienia wraz ze zmieniającymi się porami roku.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy