Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów

Huśtawka to ulubiona rozrywka nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Umieszczając je na podwórku prywatnego domu lub letniego domku, konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Nawet początkujący jest w stanie samodzielnie wykonać drewnianą huśtawkę o najprostszym projekcie. Aby uzyskać bardziej interesujące i złożone modele, będziesz potrzebować szczegółowych opisów, diagramów, kursów mistrzowskich.

Różnorodność wzorów

Pierwszym krokiem do stworzenia jest wybór lokalizacji i rodzaju konstrukcji. Istnieje ponad 20 odmian drewnianej huśtawki ogrodowej. Różnice polegają na cechach konstrukcyjnych, rozmiarze, przeznaczeniu, rodzaju siedziska. Pod względem mobilności i wagi najczęściej występują następujące typy:

  1. Nieruchomy. Charakteryzują się dużymi wymiarami, solidnie zamocowaną podstawą: wylewana jest betonem lub zakopywana w ziemi. Huśtawka wykonana z tego rodzaju drewna może być zamontowana w altanie. W tym przypadku podstawa jest zamontowana w podłodze.
  2. Przenośny. Są lekkie i kompaktowe. Jest stabilny, nie wymaga naprawy. Huśtawka jest łatwa do przenoszenia dzięki niewielkiej wadze.
  3. Składany. Takie produkty składają się z ramy i zawieszonej konstrukcji. Specjalny rodzaj łączników gwintowanych ułatwia wielokrotny montaż i demontaż huśtawki. Kompaktowy rozmiar po złożeniu pozwala na przewożenie ich w samochodzie i wyniesienie na wieś.
  4. Zawieszony. Tego typu modele huśtawek często nie posiadają ramy. Najprostszą opcją jest lina z drewnianą deską jako siedzisko, które można zawiesić na drzewie, na belce na werandzie lub poziomym drążku w domu. Złożone typy są mocowane za pomocą haczyków na suficie. Przykładem jest fabrycznie wykonane wiszące krzesło z rattanu lub drewniana huśtawka zrób to sam.

Są dorośli i dzieci w zależności od wagi, jaką należy trzymać. Te ostatnie są zwykle używane do rozrywki. Huśtawki dziecięce wykonane z drewna są prawie zawsze pojedyncze, natomiast dla starszych pokoleń rodziny montuje się romantyczne modele dwumiejscowe z przeciwległymi siedziskami, a także wielomiejscowe w postaci sof.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Przenośny
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zawieszony
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Składany
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Nieruchomy

Wśród odmian huśtawek instalowanych w kraju własnymi rękami bardzo popularne są projekty z ochroną przeciwsłoneczną. Może to być baldachim ze słomy, markiza na ramie z listew lub baldachim z tworzywa sztucznego. Produkty bez takich urządzeń najlepiej umieścić w zacienionym miejscu. Istnieje kilka rodzajów huśtawki w zależności od konstrukcji ramy:

  1. W kształcie litery U. Składa się z dwóch pionowych słupków i jednego poziomego drążka. Stabilność zależy od niezawodności zakotwienia w gruncie (lub innej podstawie). Stworzenie takiej drewnianej huśtawki własnymi rękami zajmie trochę czasu i materiałów.
  2. W kształcie litery L. Jest to konstrukcja składająca się z dwóch par belek i poprzeczki, połączonych w górnym punkcie. Model jest stabilny i nie wymaga starannego wzmocnienia.
  3. W kształcie litery X. Ta konstrukcja ma niskie mocowanie podpór, w wyniku czego powstają mosty, na których drewno układane jest poziomo. Huśtawka jest prosta do wykonania, ale wymaga dodatkowego wzmocnienia u podstawy.
  4. W kształcie litery A. Charakteryzują się zwiększoną stabilnością dzięki dodatkowym elementom konstrukcyjnym – ściankom bocznym, które zwiększają niezawodność. Najlepiej przystosowane do pełnoprawnego kompleksu dla dzieci z linami, drabinkami.

Przed wykonaniem huśtawki musisz przygotować materiały. Konieczne jest wcześniejsze podjęcie decyzji, które rodzaje drewna są lepsze w użyciu, jak obrabiać powierzchnię. Niezawodność, trwałość i bezpieczeństwo produktu zależą od doboru materiału wyjściowego.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
W kształcie litery A.
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
W kształcie litery L.
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
W kształcie litery U.
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
W kształcie litery X.

Materiały i narzędzia do produkcji

Wybór materiału zależy od projektu i rodzaju konstrukcji. Domowe huśtawki wykonane są z desek, belek, europalet, kłód. Ta ostatnia musi być mocna, dość solidna. Dobrze nadają się gatunki drzew iglastych, takie jak sosna, modrzew.

Zestaw niezbędnych narzędzi:

  • Piła łańcuchowa;
  • wyrzynarka elektryczna;
  • samolot;
  • wiertarki z wiertłem;
  • Śrubokręt;
  • śruby pierścieniowe;
  • młotek;
  • śruby oczkowe.

Końce kłód, które mają być zakopane, należy zabezpieczyć przed gniciem, na przykład smołą. Jako zawieszenie stosuje się łańcuchy lub mocne liny z metalowym rdzeniem. Nie tylko wspaniałe siedzenia są wykonane z desek. Przy odpowiednich umiejętnościach możliwe będzie stworzenie pełnoprawnej ramy w kształcie litery A z podwójnego płótna, co zapewni dobrą wytrzymałość i niezawodność konstrukcji. Siedzisko może mieć postać ławki, fotela, sofy z podłokietnikami. Oprócz standardowego zestawu młotków, gwoździ, śrubokręta, będziesz potrzebować również szmergla. Lakier zabezpieczający drewno przed zniszczeniem sprawi, że będzie ono bezpieczniejsze i gładsze w dotyku.

Huśtawka z drążka jest stabilna, a dopasowanie części jest łatwiejsze dzięki prawidłowemu kształtowi. Do produkcji stosuje się cylindryczny lub niecylindryczny materiał budowlany. Standardowy przekrój 40 x 70 mm pozwoli na stworzenie wersji o dobrej nośności z siedziskiem sofy. Materiał należy przeszlifować, potraktować środkami grzybobójczymi i antyseptycznymi. Podstawowy zestaw narzędzi uzupełniają metalowe zszywki, zaczepy do olinowania, łańcuchy.

Konstrukcje podwieszane z europalet to ekonomiczny sposób na stworzenie przytulnego miejsca odpoczynku. Wystarczy wybrać drewnianą paletę, obrobić ją, przykryć materacem, kocem, poduszkami i zawiesić na linach z sufitu altany lub szopy. Okazuje się, że krajowa wersja łóżka huśtawkowego. Możesz trochę skomplikować proces, dodając niskie ściany boczne, wezgłowie lub przekształcić paletę w małą sofę na zawieszonych łańcuchach.

Do tworzenia potrzebne będą takie pomocnicze materiały i narzędzia, jak:

  • młotek;
  • klucze;
  • metalowe rogi;
  • wiertła do drewna;
  • wyrzynarka elektryczna.

Do bezpiecznego mocowania służą solidne haczyki lub karabińczyki. Nie zapomnij o wstępnej obróbce za pomocą płynnych preparatów przeciw pleśni, podkładu i farby.

Po określeniu wymiarów, wyborze projektu i materiałów na przyszłą huśtawkę, musisz podnieść rysunek lub stworzyć go samodzielnie. Należy to dokładnie opracować: błędy, które wkradły się do obliczeń wykonanych w pośpiechu, prowadzą do negatywnych konsekwencji. Bezpieczeństwo musi być najważniejsze.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Log
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Belki
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Europalety
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Instrumenty

Tworzenie rysunków

Rysunki drewnianej huśtawki do letniej rezydencji własnymi rękami tworzone są zgodnie z dokładnymi parametrami. Konieczne jest uwzględnienie takich czynników, jak wytrzymałość materiałów, stabilność ostatecznej konstrukcji. Wielkość konstrukcji, a także amplituda kołysania wraz z długością zawieszenia będą zależeć od wybranej lokalizacji. Bez umiejętności inżynierskich możliwe jest wykonanie kompetentnego rysunku, ale tylko z najwyższą dokładnością, dokładnością pomiarów materiałów źródłowych i przestrzeganiem zaleceń doświadczonych rzemieślników. Rada:

  1. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest narysowanie schematu podpory huśtawki.
  2. Na podstawie wybranego typu ramy, charakterystyki materiału (długość, grubość, nośność) oblicz wysokość i szerokość konstrukcji nośnej. Wprowadź dane do rysunku.
  3. Oddzielnie zasymuluj układ siedziska, wskazując długość, szerokość, wysokość, oparcie, podłokietniki.
  4. Dodatkowo wykonaj rysunek mocowań.

Dopiero na etapie modelowania można zidentyfikować wady i słabości konstrukcji. Konieczne jest zapewnienie elementów wzmacniających: ograniczników, zworek, dodatkowych elementów mocujących. Rysunki muszą zawierać:

  • typ ramy (dla złożonych konstrukcji – w kilku rzutach);
  • wysokość podstawy i obwód;
  • lista i lokalizacja elementów wzmacniających (rozpórki, bluzy, chusty);
  • rodzaj, liczba, rozmiar siedzeń, sposoby montażu;
  • długość, grubość, materiał zawieszenia.

O wiele łatwiej jest korzystać z gotowych schematów do wykonania huśtawki do ogrodu. Są zaplanowane, dobrze rozwinięte. Takie rysunki, jeśli to konieczne, są wykonane w dwóch lub więcej rzutach, każdej części towarzyszą nie tylko parametry liczbowe wymiarów, ale także podpisy objaśniające. Dodatkowo znajduje się lista instrukcji i przydatnych wskazówek, jak wykonać huśtawkę ogrodową.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczówOdmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów

Kursy mistrzowskie DIY

Instrukcje krok po kroku pomagają ożywić popularne modele. Wykonanie huśtawki ogrodowej z drzewa własnymi rękami nie będzie trudne, nawet dla osoby, która nie ma wykształcenia stolarskiego, jeśli ściśle przestrzegasz zaleceń. Możesz tworzyć modele dla dzieci i dorosłych z różnymi wzorami ramek.

Dziecko w kształcie litery A.

Etap przygotowawczy obejmuje narysowanie obwodu. Rozmiary ustala się na podstawie wieku, wzrostu i wagi dziecka. Przy obliczaniu należy kierować się podstawowymi zasadami:

  1. Wysokość siedziska zawieszonego nad ziemią nie jest mniejsza niż pół metra. Umożliwi to dziecku samodzielne zatrzymanie huśtawki bez przeszkadzania w jeździe.
  2. Dla wygodnego użytkowania szerokość siedziska nie powinna być mniejsza niż 60 cm.
  3. Długość zawieszenia wynosi 1,6 m, co pozwoli Ci na bujanie na stojąco, jeśli chcesz.
  4. Wysokość podpór od podłoża do poprzeczki zależy od grubości siedziska huśtawki i mieści się w zakresie 2,1-2,3 m.

Najpierw musisz przygotować materiały i narzędzia. W przypadku ramy w kształcie litery A jako podpora nadaje się drążek. Warunkiem jest suchy materiał bez śladów zniszczenia .

Na drewnie nie powinno być żadnych wad powierzchniowych w postaci sęków lub dziur.

Pełna lista tego, czego potrzebujesz, aby wykonać huśtawkę:

  1. Cztery belki o przekroju 80 x 80 cm lub 100 x 50 cm jako podpora oraz jedna taka sama dla poprzeczki.
  2. Deska o wymiarach 60 x 30 x 2,5 cm jako siedzisko plus dodatkowe trzy do czterech sztuk na podłokietniki, oparcie dla małego dziecka (wymagane do sześciu lat).
  3. Wiszące łańcuchy z powłoką ze stali nierdzewnej lub linkami, mocne liny – 2 sztuki.
  4. 250 szt. Wkrętów samogwintujących 50 x 3,5 mm i 50 szt. 80 x 4,5 mm do mocowania ościeżnicy.
  5. Haczyki (karabińczyk, stalowy kątownik) do mocowania wieszaków.
  6. Podkład do drewna, lakier, farba, fungicydy przeciw grzybom.

Spośród potrzebnych narzędzi: samolot, śrubokręt, wyrzynarka elektryczna lub piła łańcuchowa, wiertarki do drewna, pion, poziomica, taśma miernicza, szlifierka. Po przygotowaniu materiałów i urządzeń możesz rozpocząć wdrażanie schematu planu:

  1. Obszar wybrany do huśtawki należy oczyścić z trawy, gruzu, pobliskich krzewów, a następnie wyrównać. W razie potrzeby miejsce można zabetonować (zwiększa ryzyko obrażeń w przypadku upadku) lub wykonać podłogę drewnianą w przypadku dalszej rozbudowy kompleksu dziecięcego.
  2. Konieczne jest przygotowanie belek: piasek, aby zmniejszyć ryzyko odprysków, potraktować fungicydem i podkładem.
  3. Zamontuj ramę wychylną typu A bezpośrednio na ziemi. Na początek na jednym z końców każdej z czterech belek odciąć róg, a następnie mocno dopasować sparowane elementy i przymocować za pomocą wkrętów samogwintujących. Umieść podpory na ziemi. Aby uzyskać dodatkową stabilność, możesz użyć zszywek, pręta lub wkopać pręt w ziemię, po uprzednim smołowaniu końców.
  4. Zainstaluj poprzeczkę, mocując ją za pomocą narożnika lub odpowiedniej dyszy.
  5. Wybij siedzenie z desek. Możesz ulepszyć model za pomocą oparcia, podłokietników lub użyć improwizowanych materiałów: opon, palet, starych krzesełek dla dzieci.
  6. Przymocuj wieszak do górnego pręta. Jako mocowanie stosuje się węzeł linowy lub bardziej niezawodne metody: kotwica, karabińczyk, stalowe podkładki, specjalne węzły huśtawkowe.

Ostatnim etapem jest dekoracja gotowej konstrukcji – malowanie farbami odpornymi na wpływy zewnętrzne. Muszą być nietoksyczne, bezpieczne dla dziecka. Obowiązkowa opieka obejmuje okresowe sprawdzanie punktów połączeń, stabilność konstrukcji i brak uszkodzeń.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zmontuj ramę siedziska
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Połącz ramę z tylnymi wspornikami
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zamocuj przednie wsporniki
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zabezpiecz podłokietniki
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zamocuj elementy oparcia i siedziska
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zawieś gotowy produkt na ramie A.

Z baldachimem

Zadaszenie pomoże chronić miejsce odpoczynku przed złą pogodą. Jako siedzisko służy huśtawka wielomiejscowa – ławki odpowiednie do rodzinnego spędzania czasu. Konstrukcje tego typu wykonywane są na bazie ramy A. Do zestawu narzędzi opisanych w pierwszej klasie mistrzowskiej musisz dodać:

  1. Jako podpora – 5 dwumetrowych belek o wymiarach 140 x 45 mm i dwie części na przekładki o przekroju 140 x 45 mm, długości 96 i 23 cm.
  2. Do ław – drążki o przekroju 70 x 35 mm. Będziesz potrzebował: 2 części o długości 95,5 cm, 4 – 60 cm każda, 2 – 120 cm (siedzisko) i 27,5 cm (podłokietniki). Potrzebujesz również trzech listew 70 x 25 mm na oparcie 130 cm i 8 listew na siedzisko 130 cm.
  3. 2 wiaty z belek 70 x 35 mm o długości 2 mi 90 cm.

Wykonanie krok po kroku polega na stworzeniu podpory, huśtawki, baldachimu. W tym drugim przypadku możesz użyć wodoodpornej markizy. Ta opcja ochroni zarówno przed palącym słońcem, jak i deszczem. Klasa mistrzowska:

  1. Na końcach podpór należy wykonać ukośne nacięcia. Najwygodniej jest to zrobić za pomocą kwadratu z kołkami do krokwi.
  2. Połącz wsporniki huśtawki między sobą a poprzeczką. Następnie rozpórki należy przyciąć pod kątem i zamocować w odległości 15 cm poniżej górnej belki. Zamocuj dolne belki pół metra od ziemi.
  3. Zamontuj prostokątną ramę do markizy. Napraw go za pomocą wkrętów samogwintujących. Rama jest przymocowana do górnych rozpórek z tyłu i pośrodku pod niewielkim nachyleniem, aby umożliwić odpływ wody.
  4. Zmontuj siedzisko z części za pomocą młotka i gwoździ: najpierw stelaż, następnie wypełnij listwy podstawy i oparcia.
  5. Zawiesić ławkę na łańcuchach za pomocą śrub oczkowych i karabińczyków. Długość łańcuszków 110 cm.
  6. Przymocuj daszek do ramy.

Oprócz markizy jako dach ochronny można zastosować arkusze z tworzywa sztucznego, blachodachówki, tekturę falistą. Gotowe produkty należy chronić przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych: zagruntować, pomalować. Huśtawka ogrodowa zrób to sam z drewna z baldachimem jest gotowa.

 

Na altanę lub werandę

Wisząca huśtawka w altanie, na werandzie, werandzie czy tarasie to nie tylko miejsce do wypoczynku, ale także doskonały element wystroju. Najczęściej wykonywane są w formie sof. Głównym warunkiem jest obecność mocnej belki nośnej, do której przymocowane są zawieszenia. Zestaw materiałów i narzędzi jest zredukowany, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania podpór. Do siedzenia 1400 x 600 z podłokietnikami i oparciem potrzebujesz:

  • pręt o przekroju 70 x 40 mm do ramy siedziska: 2 sztuki o długości 1400 mm i 3 sztuki po 600 mm;
  • listwy 70 x 25 mm w 1400 mm – 2 sztuki i 600 mm – 2 sztuki na tył;
  • dwa pręty o długości 270 mm i 600 mm na podłokietniki;
  • deski 600 x 200 x 30 mm – 3 sztuki, 600 x 100 x 2,5 mm – 4 sztuki na tył;
  • deski 600 x 200 x 30 mm – 8 sztuk na podstawę siedziska;
  • liny z metalowym rdzeniem o długości 3 m – 2 sztuki;
  • metalowe haczyki – 2 sztuki;
  • młotek, gwoździe, śrubokręt, śruby;
  • materac, poduszki, narzuta.

Instrukcje krok po kroku dotyczące montażu takiej sofy mają na celu stworzenie ramy podstawy z tyłu. Części są połączone gwoździami, są przymocowane do belki za pomocą metalowych haczyków. Etapy pracy:

  1. Zdejmij podstawę sofy z belek. Dodatkowo wzmocnij metalowymi narożnikami.
  2. Zrób ramę oparcia, połącz z podstawą.
  3. W przypadku oparcia z wzorem krzyża konieczne jest wykonanie cięć narożnych z desek, a także wycięcie rowków w dolnych belkach, aby uzyskać piękne zachodzenie na siebie. Deski są przybijane do prętów ramy.
  4. Zrób podłokietniki.
  5. Przymocuj liny do podstawy sofy, dodatkowo zamocuj je przy podłokietnikach.
  6. Wbij haki, zawieś huśtawkę sofy.

Ostatnim etapem jest dekorowanie. Tekstylia – materace, poduszki, narzuty nadadzą sofie przytulnego wyglądu. Łatwiejszym sposobem na stworzenie wiszącej huśtawki na ganek lub werandę jest użycie dostępnych materiałów, takich jak stara drewniana szopka. Najpierw należy go wzmocnić, wybijając ramę podstawy i plecy mocnymi belkami. Z palet można stworzyć huśtawkę na wieszakach w altanie lub na tarasie.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Przygotuj szczegóły
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zbierz części ławki
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Odłożyć słuchawkę

Z palet

Huśtawki do samodzielnego montażu są bardzo popularne wśród początkujących rzemieślników ze względu na minimalny koszt czasu i materiałów. Wystarczy jedna lub dwie palety, wieszaki i zapięcia. Palety muszą być mocne, bez śladów zgnilizny, pleśni lub pęknięć. Jako dodatki używane są urządzenia do olinowania lub karabiny. Narzędzia rzemieślnicze:

  • brzeszczot;
  • szczypce;
  • wiercić;
  • Śrubokręt;
  • klucze;
  • linie pionowe;
  • klucze;
  • poziom, miara.

Instrukcje krok po kroku dotyczące najprostszej huśtawki wiszącej z palet obejmują wstępne szlifowanie, impregnację, farbę. Ponadto spina się go linami za pomocą najprostszego „węzła końskiego”. Konstrukcja jest zawieszona na belce altany lub na wsporniku w kształcie litery A. Poduszki, wezgłowie i ściany boczne dodadzą komfortu, zamieniając huśtawkę w miejsce do spania na łonie natury. Korzystając z narożników, możesz stworzyć sofę. Jako podłokietniki zalecane jest użycie kilku drążków.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Przygotuj palety
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Śruba z tyłu
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zamocuj kotwy
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Farba
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Udekoruj miękkimi nakładkami i poduszkami
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Odłożyć słuchawkę

Styl pergoli

Huśtawka w stylu pergoli to konstrukcja w postaci mini altanki na czterech słupach z dachem. Czasami są dodatkowo zamykane z boków ażurowymi lub głuchymi ścianami, aby chronić przed wiatrem. Siedzisko jest często dwu- lub trzyosobowe w formie ławki. Stabilność takiej konstrukcji jest znacznie wyższa, ale lista wymaganych materiałów jest dłuższa niż w przypadku tradycyjnej huśtawki w kształcie litery A z daszkiem. Do modelu o wymiarach 3000 x 1000 x 2100 mm potrzebnych będzie kilka materiałów:

  1. Cztery nogi podporowe o przekroju 90 x 90 mm i wysokości 2,1 m.
  2. Dwa górne pręty mają wymiary 90 x 90 mm i długość trzech metrów.
  3. Cztery pręty boczne 90 x 90 mm o długości 1000 mm.
  4. 8 prętów o przekroju 22 x 140 mm o długości 1020 mm na baldachim.
  5. 8 kołków o przekroju 10 mm i długości 75 mm.

Do siedzenia potrzebujesz prętów o długości 90 x 90:

  • 660 mm (2 sztuki)
  • 1625 mm (4 sztuki);
  • 375 mm (2 sztuki);
  • 540 mm (2 sztuki);
  • 1270 mm (2 sztuki).

Potrzebne będą również 3 drążki 140 x 30 o długości 310 mm i 1685 mm, o przekroju 90 x 30 mm i długości 560 mm w ilości dwóch sztuk na podłokietniki. Części są połączone za pomocą kołków. Łączniki do huśtawek muszą być wykonane ze stali nierdzewnej.

Etapy montażu i instalacji:

  1. Stworzenie pergoli. Zmontuj szczegóły, mocując słupki wsporcze razem za pomocą belek bocznych, a następnie przednią i tylną.
  2. Zamontuj ramę, w razie potrzeby przybij dodatkowe słupki boczne do podstawy huśtawki.
  3. Zamontuj siedzisko do huśtawki.
  4. Zrób baldachim, wypychając listwy w równej odległości od siebie. Aby chronić go przed deszczem i słońcem, na wierzchu można położyć markizę, plandekę lub metalowe zadaszenie. Bardziej estetyczna opcja, żywy baldachim z roślin tkackich, takich jak winogrona lub chmiel, jest pełen owadów.
  5. Przymocuj wieszaki do ławki i górnego drążka.

Ostatnią rzeczą do zrobienia jest udekorowanie konstrukcji, a mianowicie pokrycie jej lakierem lub farbą. Drewno należy również zabezpieczyć przed zgnilizną i grzybami. Ażurowe ekrany mogą być mocowane do bocznych szyn jako ściany.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Przygotuj części siedzenia
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Schowaj siedzisko listwami
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Wykop dziury pod filarami
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zakotwicz filary betonem
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Przymocuj belki poprzeczne i podłużne
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zawieś huśtawkę

Z kłód z podwójnymi nogami

Taka huśtawka ma kształt litery U, wzmocniony podwójnymi nogami w postaci dolnych rozpórek. Wszystko to poprawia stabilność. Kłody należy przeszlifować, przeszlifować, polakierować. Spośród nich należy przygotować belki nośne, trawers, cztery rozpórki, po dwie na każdą podporę. Części są mocowane razem za pomocą metalowych wsporników.

Montaż krok po kroku dwunożnej huśtawki z bali:

  1. Rozdrobnione kłody należy zaimpregnować specjalną mieszanką, lakierowaną. Końce, które mają być wykopane w ziemi, należy posmarować smołą lub wytrawić olejem maszynowym.
  2. Wykonuj ukośne nacięcia na ogranicznikach.
  3. Wkop nogi podporowe w ziemię.
  4. Dołącz przystanki.
  5. Włóż poprzeczkę, zapnij zszywkami.
  6. Przymocuj wieszaki, zamontuj siedzisko – deskę lub krzesło.

Rozważane metody i kursy mistrzowskie tworzenia huśtawki mają swoje wady i zalety. Wszystkie różnią się złożonością wykonania i materiałami. Po ich przestudiowaniu możesz szybko zrozumieć, jak samodzielnie zrobić huśtawkę ogrodową z drzewa, a różnorodne schematy i gotowe rysunki ułatwią zadanie aranżacji osobistej działki.

Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Przygotuj kłody sosnowe
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Pociągnij kłody za pomocą igły do ​​robienia na drutach
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zamocuj boczne stojaki
Odmiany drewnianych huśtawek, porady dla majsterkowiczów
Zawieś huśtawkę

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy