5 popularnych metod zwalczania mszyc na krzewach róż

Mszyce na różach to częsty problem, który pojawia się w połowie wiosny. Owady atakują młode pędy i osłabiają krzewy. Krzew róży uszkodzony przez mszyce najczęściej nie kwitnie i może umrzeć.

5 popularnych metod zwalczania mszyc na krzewach róż

W przypadkach, w których użycie specjalnych leków jest niemożliwe, zaleca się stosowanie metod tradycyjnych. Działanie metod ludowych zostało wielokrotnie udowodnione ich skutecznością i są często wykorzystywane przez doświadczonych ogrodników i letnich mieszkańców.

Potencjalne szkody spowodowane przez mszyce

Mszyce zielone najczęściej pojawiają się na różach. Owad szybko infekuje zdrowy krzew i gromadzi się w dużych ilościach. Owad powoduje szkody typu:

  • liście zwijają się i zaczynają żółknąć;
  • młode pędy stają się ospałe i wysychają;
  • owad zjada pąki, w wyniku czego nie ma kwitnienia;
  • na liściach pojawia się lepka powłoka, która wywołuje pojawienie się chorób zakaźnych;
  • przy dużym nagromadzeniu mszyc na roślinie pojawia się taki problem, jak sadza;
  • mszyce poruszają się bardzo szybko iw krótkim czasie mogą zarazić cały ogród różany.

Ludowe metody zwalczania szkodników

Aby wyeliminować mszyce na różach, nie ma potrzeby kupowania drogich preparatów. Możesz osiągnąć pożądany rezultat za pomocą dostępnych środków.

Mydło do prania

Zastosowanie mydła do prania pozwala całkowicie wyeliminować szkodnika w kilku procedurach. Efekt uzyskuje się poprzez utworzenie cienkiej warstwy, która blokuje przepływ tlenu i owady giną. Aby przygotować roztwór, kostkę mydła należy utrzeć i rozpuścić w 10 litrach ciepłej wody. Powstały stężony roztwór rozpyla się na krzewach róż.

Popiół drzewny

W domkach letniskowych popiół drzewny można wykorzystać nie tylko jako nawóz, ale także do zwalczania szkodników. Przy pomocy popiołu krzew róży jest sproszkowany. Jeśli jednak owady nagromadziły się w dużych ilościach, zaleca się przygotowanie roztworu popiołu. W tym celu 1 kg popiołu i 2 łyżki mydła w płynie rozcieńcza się w 10 litrach wody. Powstały roztwór jest rozpylany na krzak.

Pył tytoniowy

Możesz kupić substancję w prawie każdym sklepie, który sprzedaje nawozy i pestycydy. Do traktowania róż stosuje się stężony roztwór. Jasny zapach pyłu tytoniowego odstrasza szkodnika. Aby przygotować roztwór, należy rozpuścić szklankę substancji w litrze wody. Pozostaw na jeden dzień, aby został podany. Dodaj 5 litrów wody i spryskaj krzewy róż co 2 tygodnie.

Napar czosnkowy

Napar czosnkowy pozwala pozbyć się wszelkiego rodzaju owadów, które szkodzą różom. Do gotowania należy wlać szklankę posiekanego czosnku litrem wody i pozostawić na jeden dzień. Powstały roztwór jest filtrowany i mieszany z 2 litrami wody. Krzewy róż opryskuje się po zachodzie słońca.

Sadzenie innych roślin

W walce z mszycami na różach często stosuje się sąsiednie rośliny. Należą do nich nagietki, cebula i czosnek. Aby zapobiec pojawianiu się szkodnika na krzakach, na obwodzie klombu sadzi się rośliny o jasnym zapachu.

Aby zachować krzewy róż, konieczne jest regularne sprawdzanie rośliny. W niektórych przypadkach zielone mszyce są niewidoczne na młodych pędach, co prowadzi do szybkiego rozmnażania się szkodników. Usuwanie mszyc w małych ilościach jest znacznie szybsze niż radzenie sobie z długotrwałym problemem.

Przy dużym nagromadzeniu mszyc konieczne jest stosowanie specjalnych preparatów o silnym działaniu toksycznym i eliminujących szkodnika już po pierwszym użyciu.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy