ABC ziół. Duży babka lancetowata

ABC ziół. Duży babka lancetowata

M jest wieloletnim ziołem z rodziny babki lancetowatej (Plantaginaceae). Występuje praktycznie na całym terytorium Rosji, jest uprawiany w celu uzyskania surowców. Żyje głównie przy drogach, ma tendencję do gromadzenia różnych zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest, aby zbierać roślinę tylko w czystych miejscach. Do celów leczniczych używają – liści, kwiatostanów, nasion i soku roślinnego.

Popularne nazwy: babka lancetowata, porranchik, rannik, trepidator, przedmiot, kornik, przydrożny łopian, przydrożny, psi język.

Wieloletnie zioło z rodziny babki lancetowatej (Plantaginaceae) z rozetą dużych, długo petiolizowanych, szeroko jajowatych liści, do 20 cm długości i do 10 cm szerokości, przyciśniętych do ziemi, z trzema do dziewięciu łukowatymi żyłkami. Kwiatostan to długi, cylindryczny kłos o wysokości do 25 cm.Kwiaty są małe, niepozorne, z suchą czteroczęściową koroną, czterema pręcikami i jednym słupkiem. Owocem jest kapsułka. Kwitnie maj – wrzesień. Występuje praktycznie na całym terytorium Rosji, jest uprawiany w celu uzyskania surowców. Żyje głównie przy drogach, ma tendencję do gromadzenia różnych zanieczyszczeń, dlatego tak ważne jest, aby zbierać roślinę tylko w czystych miejscach.

Do celów leczniczych stosuje się je – liście, kwiatostany, nasiona i sok roślinny.

Nienaruszone zielone liście są zerwane z częścią korzenia przez całe lato. Ale najlepszy banan przed Kupalą. Surowce są myte, układane cienką warstwą i suszone w cieniu. Surowiec nadaje się do użytku przez dwa lata. Liście babki lancetowatej są przechowywane w drewnianych skrzynkach wyłożonych papierem, nasionami, dobrze wysuszonymi, w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Liście babki lancetowatej zawierają glukozyd aukubiny, gorzki i garbniki, enzymy, kwas cytrynowy, karoten, kwas askorbinowy, witaminy K i C, prowitaminę A, niewielką ilość alkaloidów i fitoncydów. Nasiona zawierają śluz (do 44%), olej tłuszczowy (9,4%), węglowodan planteozy, kwas oleanolowy i saponiny.

Lecznicze właściwości rośliny były już znane lekarzom starożytnej Grecji i Rzymu i były wykorzystywane w leczeniu różnych chorób. W postaci okładów liście aplikowano na wrzody i ropnie, oparzenia, krwawienia i ugryzienia psa.

Medycyna tybetańska zaleca stosowanie 7,5 g suszonych na słońcu i pokruszonych nasion babki lancetowatej na zapalenie pęcherza moczowego, popijając wywar z liści babki lancetowatej.

W medycynie domowej dopuszcza się stosowanie liści babki lancetowatej. Tradycyjna medycyna wykorzystuje również kwiatostany, nasiona i sok roślinny.

Babka ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, gojące się rany i wykrztuśne oraz wzmaga aktywność wydzielniczą żołądka. Ze względu na zawartość fitoncydów napar z liści babki lancetowatej ma wyraźne właściwości przeciwdrobnoustrojowe i służy jako dobry środek do mycia ropnych ran i wrzodów. W przypadku zapalenia oka do płukania stosuje się napar z liści babki lancetowatej. Napar stosuje się również przy kaszlu i innych schorzeniach układu oddechowego z dużym wydzielaniem plwociny śluzowej: gruźlicy płuc, zapaleniu opłucnej, przewlekłym katarze oskrzeli i płuc, kaszlu, krztuścu i astmie. Pijany jest jako środek „oczyszczający krew” na różne choroby skóry (wysypki, liszaje, trądzik itp.) Odwar z kwiatostanów stosuje się na bóle żołądka i jelit.

banan

Sposoby użycia babki lancetowatej

  • W przypadku stanów zapalnych skóry, siniaków i zadrapań nałożyć 2 łyżki umytych świeżych pokruszonych liści, zawinąć w gazę.
  • Zmiel i wymieszaj równe części liści babki i krwawnika. Stosować jako zewnętrzny środek hemostatyczny, antyseptyczny i gojący rany .
  • Niepłodność (z powodu przylegania ścian jajowodów). Wymieszaj równe części liści rostbefu, babki lancetowatej, melisy, mięty pieprzowej, poziomki, pokrzywy, ziela pietruszki, dziurawca zwyczajnego, mankietu pospolitego. Łyżkę mieszanki zalać 0,5 litra wrzącej wody, gotować 5 minut, ostudzić i przecedzić. Pij 12 szklanek dziennie zamiast wody.
  • Niepłodność (jeśli jest spowodowana procesem zapalnym w rurkach) . 1 łyżkę nasion zalać 1 szklanką wrzącej wody i gotować na parze w łaźni wodnej nie dłużej niż 5 minut na najniższym ogniu. Po ostygnięciu wypij 2 łyżki 4 razy dziennie. Bulion można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Rosół wypij na ciepło, dodając trochę wrzącej wody.
  • Dropsy . Najpierw musisz zjeść kilka krakersów z dowolnego chleba (szarego, białego, czarnego) bez picia, a następnie zjadać od 5 do 10 liści na raz. Powstrzymaj się od picia przez godzinę. Powtórz procedurę jeszcze 2-3 razy. Leczy obrzęk o dowolnej etiologii (nawet nowotworowej).
  • Zapalenie oskrzeli, astma, kaszel . Weź 6-7 liści lub 2 łyżki suchych surowców i zalej szklanką wrzącej wody. Ochłonąć. Pij 1 łyżkę stołową 6-7 razy dziennie. W nocy i rano na czczo wypij ćwierć szklanki naparu.
  • Paraliż . W przypadku paraliżu wymieszaj równomiernie piołun, pokrzywę i babkę lancetowatą. Zaparzać w porcelanowym imbryku z prędkością 1 łyżeczki na szklankę wrzącej wody, wypijać 1 szklankę 2 razy dziennie. W przypadku niedociśnienia stosować w małych dawkach – 1 łyżka stołowa 3 razy dziennie (jako tonik).
  • W przypadku zapalenia żołądka o niskiej kwasowości bardzo odpowiednie są świeże liście babki lancetowatej, z których przygotowuje się sok i nakłada się go 15-20 minut przed posiłkiem.
  • Przy zapaleniu jamy ustnej, gardła, zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu dziąseł, pęknięciach odbytu, 2 łyżki pokruszonych nasion babki lancetowej wlewa się szklanką gorącej wody, wstrząsa, pozostawia na chwilę do powstania śluzu. Powstały śluz jest rozmazany obszarami objętymi stanem zapalnym, używanym do płukania.
  • Przy bólach zębów może pomóc świeżo wyciśnięty sok z babki lancetowatej – do spłukania i nałożenia na wacik na bolące miejsce.
  • Na przewlekłą biegunkę, katar jelit i czerwonkę . 1 g proszku z nasion babki lancetowatej stosuje się 4 razy dziennie.
  • Łyżka nasion popijana szklanką wody jest dobra do nadzienia, co jest korzystne dla osób z nadwagą .

Przepis na sok z liści babki lancetowatej. Sparz świeże, czyste liście wrzącą wodą, przepuść przez sokowirówkę lub maszynkę do mielenia mięsa. Sok gotuje się przez 1-3 minuty, schładza i umieszcza w lodówce. Przy suchej i upalnej pogodzie sok jest bardziej skoncentrowany, dlatego przed zagotowaniem rozcieńcza się go wodą w stosunku 1: 1.

Przeciwwskazania do stosowania:

Inna aplikacja

Młode świeże liście babki lancetowatej można wykorzystać do gotowania sałatek, zielonych koktajli, zapiekanek, zup.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy