Agrotechnika uprawy Argut spirea na otwartym polu: jak pielęgnować, nawozić

Spirea Arguta nie wygląda zbyt jasno i atrakcyjnie, ale za jej pomocą można stworzyć wiele ciekawych kompozycji krajobrazowych. Roślina to bujny krzew pokryty białymi kwiatami. Spirea jest bezpretensjonalna w pielęgnacji i łatwo toleruje niskie temperatury.

Według opisu spirea Arguta to krzew ozdobny należący do rodziny różowatych. Hybrydę uzyskano na bazie spirei Thunberga i odmiany roślin wielokwiatowej.

Spirea tej odmiany wyróżnia się bujnym kwitnieniem

Pędy dorosłej kultury osiągają 2 m wysokości. Średnica gałęzi może wynosić 3 m. Liście rośliny są wąskie i różnią się lancetowatym kształtem. Spirea ostro zębata pod koniec maja pokryta jest śnieżnobiałymi kwiatami, pojawiają się na pędach drugiego roku.

Pąki osiągają 8 mm średnicy i zawierają 5 płatków. Każdy kwiatostan zawiera wiele pręcików. To sprawia, że ​​roślina wydaje się puszysta.

Uwaga! Spirea Arguta rośnie dość wolno. Przez 1 rok pędy rosną o 10-20 cm, niezależnie od tego kulturę należy odciąć.

Spirea tej odmiany jest często używana w projektowaniu krajobrazu. Służy do pojedynczych nasadzeń lub do tworzenia żywopłotów. Krzewy występują również w dużych parkach. Szczególnie efektownie prezentują się w połączeniu z uprawami iglastymi.

Istnieje wiele sposobów uprawy roślin. Dopuszcza się rozmnażanie krzewu metodą nasienną lub sadzonkami.

Spirea dobrze rozmnaża się przez sadzonki

Ta metoda sadzenia spirei nie jest uważana za bardzo popularną. Zwykle służy do rozmnażania kultury w szkółkach. Sadzenie nasion jest łatwe, ale uzyskana uprawa może nie wykazywać oznak rośliny matecznej.

Zaleca się sadzenie nasion wiosną. Co więcej, pierwsze pędy pojawią się dopiero po 3-4 miesiącach. Gdy na pędach uformuje się kilka liści, zaleca się nurkowanie sadzonek i pozostawienie ich w oddzielnych pojemnikach do nadejścia jesieni. Kwitnienie Spirei rozpoczyna się dopiero po 3 latach.

Ważny! Kiedy pojawią się pierwsze liście, sadzonki można sadzić na otwartej glebie. Jednak w tym przypadku będą musiały zostać pokryte folią i na wiosnę przeszczepione na stałe miejsce.

Jest to najprostsza i najtańsza metoda uprawy rośliny, która pomaga zachować cechy rośliny matecznej. Zaleca się przycinanie sadzonek do uprawy na początku czerwca. W tym celu odpowiednie są pędy częściowo zdrewniałe w wieku 1 roku. Muszą mieć co najmniej 5 liści.

  • Przed sadzeniem zaleca się namoczyć cięcie w roztworze Kornevin przez 12 godzin.
  • Można go umieścić w doniczce z lekką ziemią lub w przygotowanej otwartej glebie.
  • Na etapie ukorzeniania kultura wymaga starannej konserwacji. Gleba nie powinna być zbyt mokra ani sucha. Roślinę należy systematycznie nawilżać i wentylować.

    Ważny! Kultura w cieniu. Gdy w okresie wiosennym pojawią się młode pędy, krzew należy przesadzić do trwałej gleby.

    Po posadzeniu rośliny wymaga regularnego podlewania. Nie należy jednak zbyt mocno moczyć gleby. Kiedy pojawiają się chwasty, należy je usunąć w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju chorób i ataków pasożytów.

    Dorosłe krzewy wystarczy raz w tygodniu podlać. 1 roślina wymaga 1,5 wiadra wody. Po podlaniu glebę należy ostrożnie poluzować, aby zapewnić korzeniom tlen. Zaleca się również pokrycie łóżka warstwą ściółki.

    Roślinę należy systematycznie podlewać

    Z biegiem czasu kultura zaczyna się starzeć. W takiej sytuacji wymagane są nowe sadzonki. Do rozmnażania kultury można użyć sadzonek lub warstw.

    Ważny!  Roślin nie można rozmnażać metodą nasienną. Wynika to z faktu, że ta odmiana jest hybrydą.

    Aby wykonać sadzonki, materiał do sadzenia należy przygotować latem. W takim przypadku konieczne jest odcięcie liści na dole i ostrożne zarysowanie łodygi sekatorami. Pomoże to ożywić pojawienie się korzeni.

    Powinny być zakopane na skarpie w ziemi i pokryte ziemią. Wyładunki należy podlać i przykryć słoikiem. W następnym roku sadzonki można przenieść na stałe miejsce.

    Aby rozmnażać kulturę przez nawarstwianie, młode pędy krzewu należy zgiąć i przymocować do ziemi. Posyp ziemią na wierzchu. Latem roślina wymaga systematycznego podlewania. Następnej wiosny sadzonki dadzą korzenie. Na tym etapie można je sadzić na stałym miejscu.

    Zaleca się nawożenie rośliny wiosną lub jesienią. Najlepiej jest użyć wozu Azofoska i Kemira. Zbyt dużo opatrunku uszkodzi system korzeniowy kwiatu, a nawet spowoduje jego śmierć.

    Spireę można również nawozić po przycięciu i przed kwitnieniem. W tym celu stosuje się materię organiczną – odchody kurczaka, dziewanny, kompost. Podczas kwitnienia dodaje się saletrę lub mocznik.

    Zaleca się przeniesienie rośliny w nowe miejsce wiosną lub jesienią. W przypadku kultury odpowiedni jest słoneczny obszar, w którym nie ma przeciągu. Ważne jest, aby unikać obszarów niskich lub podmokłych.

    W przypadku spirei potrzebna jest żyzna gleba, musi być kwaśna lub lekko zasadowa. Dozwolone jest przesadzanie sadzonek bez zauważalnych wad. W takim przypadku zaleca się traktowanie krzewu fungicydami.

    Aby przeprowadzić przeszczep, wykonaj następujące czynności:

  • rozłóż korzenie i umieść roślinę w dołku;
  • Ważny!  Pogłębienie jest zalecane z góry. Dzięki temu gleba będzie mogła się osadzić i równomiernie nawilżać.

    W następnym roku, po zakończeniu sadzenia, przeprowadza się systematyczne przycinanie. W przypadku procedury sanitarnej konieczne jest usunięcie dotkniętych i suchych gałęzi. Formowanie krzewu powinno odbywać się wiosną lub jesienią – pomoże to uzyskać piękną koronę.

    W wieku 3 lat zalecane jest przycinanie stymulujące. Ma na celu usunięcie osłabionych i zbędnych gałęzi.

    Uwaga! W wieku 15 lat spirea potrzebuje zabiegu odmładzającego – polega na usunięciu wszystkich starych gałęzi.

    Kulturę należy przycinać w odpowiednim czasie

    Spirea to dość silna roślina. Jednak mogą na niego wpływać przędziorki, mszyce i gąsienice. W tym przypadku rozwój kultury zostaje zakłócony.

    Aby uniknąć takich problemów, na początku sezonu wegetacyjnego warto spryskać krzak przed chorobami i szkodnikami.

    Ta odmiana spirei charakteryzuje się wczesnym początkiem kwitnienia. Już w połowie kwietnia na krzaku pojawiają się białe kwiaty. W środku lata jest ich dużo.

    Wewnątrz kwitnącego kwiatu rośnie wiele pręcików, które nadają puszystej objętości obficie kwitnącym gałęziom.

    W tym okresie zabrania się używania produktów organicznych jako nawozów.

    To interesujące!  Podczas kwitnienia krzew wydziela zapach miodu.

    Dorosłe rośliny nie wymagają przykrywania. Pędy są bardzo odporne na mróz i wytrzymują temperatury do -40 stopni.

    Jednocześnie system korzeniowy znajduje się blisko samej powierzchni gleby, wymaga ochrony. W tym celu jesienią zaleca się umieszczenie kompostu lub humusu pod krzakami. Jego warstwa powinna mieć 30 cm.

    Młode rośliny do 4 roku życia wymagają przygotowania na zimę. W tym celu zaleca się posypanie strefy korzeni ściółką. Gałęzie należy ścisnąć i przymocować liną. Zaizoluj pędy na wierzchu płótnem lub włókniną.

    Spirea może służyć do tworzenia żywopłotów lub kompozycji gatunkowych. Dopuszczalne są lądowania grupowe. Do ich projektowania używają spirei różnych odmian – na przykład szarej. Kultura wygląda świetnie z iglakami i roślinami liściastymi. Spirea nadaje się również do ozdabiania bukietów.

    Kultura jest często używana do ozdabiania kompozycji

    Spirea Arguta jest bardzo popularna wśród ogrodników. Aby uzyskać potężną roślinę, musisz ściśle przestrzegać zaleceń doświadczonych hodowców kwiatów i zapewnić kulturze wysokiej jakości opiekę.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy