Agrotechnologia do uprawy berberysu Thunberg Koronita na otwartym polu: jak dbać

Berberys Koronita to jeden z najjaśniejszych krzewów ozdobnych sadzonych w ich letnim domku. Jego niezwykłe liście sprawiają, że roślina jest centralną postacią w każdym dekoracyjnym projekcie krajobrazu. Uprawa jest w mocy nawet początkujących ogrodników.

Berberys Thunberg Coronita – opis i cechy

Kolorowy krzew przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć wysokość do 1,5 metra. Jego zaokrąglona korona rozciąga się na 1,4 metra średnicy. Pędy są gęste i kłujące. Na nich znajdują się niewidoczne gołym okiem ciernie.

Berberis coronit

System korzeniowy znajduje się blisko ziemi. Na łodygach wyrastają małe, jajowate liście o długości 3 cm i szerokości 1 cm. Ich charakterystyczną cechą jest kolor – blaszki liściowe mają brązowo-czerwony odcień i jasnozieloną obwódkę. Ponadto kolor obramowania jest wyraźnie zaznaczony jesienią.

Pędy młodej Koronity, podobnie jak liście, są ciemnoczerwone. Z wiekiem skórka brązowieje. Pąki berberysu zbierają się w małe kwiatostany lub rosną pojedynczo. Zaczynają kwitnąć w maju i kwitną przez około dwa tygodnie. W środku jesieni dojrzewają małe, czerwone, podłużne owoce.

Owoce berberysu Coronita są niejadalne

Dodatkowe informacje!  Berberys Coronita należy do odmian, których jagody nie są jadalne.

Berberis Thunbergii Coronita w ogrodzie sadzi się w otwartym terenie na dwa sposoby – przez nasiona lub sadzonki. Druga opcja jest lepsza, ponieważ pędy będą miały czas na zakorzenienie się i przystosowanie do nowego miejsca przed nadejściem chłodów.

Roślinę należy sadzić na glinie piaszczystej i glinie. Obszary podmokłe lub obszary, na których występują stagnacje wody, nie będą działać. Do bujnego wzrostu potrzebna jest gleba bogata w przydatne elementy. Ważną rolę odgrywa również oświetlenie – berberys uwielbia bezpośrednie światło słoneczne. Jeśli będzie w cieniu, liście stracą swój jasny kolor.

Berberys Turnberg Koronita ma system korzeniowy zlokalizowany blisko powierzchni ziemi. Sadzonki najlepiej kupować w sklepach ogrodniczych – krzew, który już od jakiegoś czasu był w pojemniku z podłożem, łatwiej zapuści korzenie na otwartym polu.

Przed sadzeniem pojemnik z Koronitą należy umieścić w misce z wodą, aby gleba była dostatecznie nawilżona. Pozwoli ci to dotrzeć do krzaka bez uszkadzania jego korzeni.

Ważny!  Zaleca się sadzić roślinę w połowie wiosny lub wczesną jesienią.

Proces sadzenia berberysu przeprowadza się w następującej kolejności:

  • Sadzonki są usuwane z doniczki bez uszkadzania korzeni.
  • W otworze układa się warstwę drenażową, na wierzch kładzie się podłoże i sadzonki.
  • Wypełnij otwór podłożem tak, aby całkowicie zakrył korzenie.
  • Przeprowadzane jest podlewanie i ściółkowanie przestrzeni korzeniowej.
  • Sadzonka berberysu

    W ciągu miesiąca od posadzenia młoda roślina jest nawilżana co 7 dni.

    Koronita Turnberg to raczej bezpretensjonalna roślina, ale należy przestrzegać podstawowych wymagań dotyczących jej pielęgnacji.

    W przypadku dorosłego berberysu do normalnego wzrostu jest wystarczająco dużo wilgoci z opadami. Jednak w szczególnie suchym i gorącym sezonie wymaga dodatkowego podlewania. Aby zapobiec wydostawaniu się wody ze strefy korzeniowej, zaleca się wykonanie małego rowu wokół dołka.

    Używając ciepłej miękkiej wody, podlej krzew bezpośrednio pod korzeń. Po każdym nawilżeniu należy poluzować glebę i usunąć wszystkie chwasty i martwe drewno, aby korzenie otrzymały niezbędną ilość płynu, tlenu i składników odżywczych.

    Dodatkowe informacje!  Zaleca się podlewać Koronitę 3-4 razy w miesiącu w czasie upałów.

    Krzew należy nawozić wiosną. Odbywa się to wraz z kopaniem ziemi. Do karmienia stosuje się elementy organiczne – humus lub kompost. W pozostałym czasie nie ma potrzeby nawożenia rośliny. Jesienią berberys można ściółkować torfem lub humusem.

    Przycinanie odbywa się po zakończeniu zimy. Procedura polega na usunięciu wysuszonych i zamarzniętych obszarów krzewu. Aby zrozumieć, które gałęzie należy przyciąć, warto poczekać, aż pojawią się pierwsze liście.

    Ponadto raz na kilka lat zaleca się formowanie i odkażanie. W takim przypadku wycina się suche, chore i zbyt wydłużone gałęzie.

    Przycinanie berberysu

    Możesz dopasować kształt krzewu przez całe lato.

    Berberys Koronita można rozmnażać prawie w dowolny sposób:

    System korzeniowy rośliny rozwija się bardzo szybko i w następnym roku pojawiają się z niego nowe pędy, dlatego podział jest dość popularną metodą rozmnażania. Wiosną, gdy tylko zrobi się cieplej, krzew macierzysty jest usuwany z ziemi i dzielony na części, tak aby każda z nich miała co najmniej 5 pędów. Następnie sadzonki sadzi się na otwartym terenie.

    Opcja reprodukcji przez nakładanie warstw jest następująca:

  • Dolne gałęzie są pokryte ziemią, dzięki czemu na powierzchni pozostają tylko wierzchołki.
  • Wkopane miejsce zapinane jest na zszywki.
  • Pierwsze pędy pojawią się za około miesiąc. Gleba wokół nich rozluźnia się i podlewanie jest kontynuowane.
  • Przesadzanie na stałe miejsce w ogrodzie odbywa się wiosną lub jesienią.
  • Do rozmnażania przez sadzonki stosuje się gałęzie drzewiaste o długości 15 cm lub młode pędy. Na wybrane sadzonki działają stymulatory korzeni. Następnie sadzi się je w mieszaninie piasku i torfu, przykrytej przezroczystą nasadką, w której utrzymuje się wysoką wilgotność. Lądowanie na otwartym terenie odbywa się wiosną lub jesienią.

    Przy pomocy nasion berberys jest uprawiany bardzo rzadko, ponieważ współczynnik kiełkowania w tym przypadku nie przekracza 45%. Są przechowywane w lodówce przez 3 miesiące, po czym sadzi się je w pojemnikach lub od razu na otwartym terenie. W przyszłości młode sadzonki przesadza się po kilku latach.

    Koronit jest wysoce mrozoodporny, dzięki czemu może dobrze hibernować bez schronienia w temperaturach nie niższych niż -30 ° C. Jeśli jednak w regionie wieją silne wiatry, warto przygotować osłonę dla krzewu. Przed nadejściem chłodów wokół buszu układa się warstwę ściółki o grubości co najmniej 10 cm.

    Schronienie na zimę

    Zaleca się przykrywanie młodych roślin dowolnym materiałem tkankowym.

    Berberys jest najczęściej używany w ogrodzie jako roślina kontrastowa w stosunku do drzew iglastych i zielonych krzewów. Służy również do dekoracji ogrodu skalnego, jako żywopłot lub krawężnik.

    W odpowiednich rękach krzak Coronita może przybrać dowolny kształt.

    Korzeń berberysu można stosować leczniczo. Najczęściej robione są z niego nalewki i wywary, które są używane do:

    W każdym razie przed użyciem wywaru lub nalewki należy skonsultować się z lekarzem.

    Berberys rzadko choruje i jest atakowany przez szkodniki. Jednak niektóre z nich mogą mu poważnie zaszkodzić.

    Owadów, mszyc i ćmy kwiatowej są niebezpieczne dla rośliny. Jeśli środki nie zostaną podjęte na czas, mogą uszkodzić liście i owoce berberysu. Do zwalczania szkodników stosuje się roztwór mydła, który służy do traktowania powierzchni buszu lub spryskiwania środkami owadobójczymi.

    Mączniak prawdziwy jest jedną z niewielu chorób, które mogą wpływać na koronawirusa. Aby pozbyć się grzyba, roślinę traktuje się fungicydami, a dotknięte gałęzie i liście usuwa się.

    Berberys Koronita to doskonała opcja do dekoracji letniego domku. Jest bezpretensjonalny w uprawie i pielęgnacji, a jego niezwykły wygląd będzie świetnym dodatkiem do projektowania krajobrazu.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy