Astrantia: odmiany i rodzaje kwiatów, sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

Kwiat Astrantii jest niezwykły, dlatego często zdobi go projekt ogrodu, parku lub przydomowego krajobrazu. różnorodne piękno nazywa się rozgwiazdą, porównując jej zewnętrzne podobieństwo do gwiazdy. To nie przypadek – kształt kwiatostanu jest zbliżony do konstelacji lub konturu jasnego słońca.

Historia zakładu Astrantia sięga XVI wieku w Anglii. Następnie została doceniona za przyciąganie pszczół. Opieka nad nią była prawdziwą przyjemnością dla gospodyń domowych. To z Wielkiej Brytanii kwiat przybył do .

Odmiana Rubra

Dobrą cechą opisu astrantii jest to, że jest bezpretensjonalna, nie wymaga dużej uwagi. Rośnie na otwartych równinach, w cieniu lub półcieniu.

Dodatkowe informacje. Redakcja magazynu internetowego „All About Garden Design” opowiada o legendach i tradycjach pochodzenia zielarstwa oraz jego nazwie. Według jednego z nich młoda dziewczyna udała się na poszukiwanie swojego ukochanego, który został wysłany na wojnę. Zginął bohatersko w bitwie. Aby niepocieszona dziewczyna mogła wrócić do domu cała i zdrowa i nie zgubić się w lesie, jej ukochany zasypał jej ścieżkę kwiatami, które błyszczały jasno w ciemności.

Jest druga legenda: kiedyś gwiazda zakochała się w ziemskim facecie. Aby być zawsze z nim, postanowiła upaść na ziemię. Podczas lotu wiatr bezlitośnie odrywał krawędzie jasnej konstelacji, wypełniając okolicę tysiącami fragmentów. Następnie zamieniły się w urocze kwiaty, które świecą w nocy.

Roślina wieloletnia należy do rodziny Umbrella. Ma jasne kwiaty o niesamowitym kształcie i urzekających odcieniach: białym, czerwonym, różowym, fioletowym i fioletowym. Czasami kolory są łączone w jednym pączku.

  • Pędy proste, rozgałęzione o wysokości 15-90 cm.
  • Mała ilość liści, które zbierają się w rozetę u nasady.
  • Rozłożyste krzewy (u dzikich odmian) osiągające 50 cm średnicy.
  • Łatwa w uprawie, znosi zimowanie bez komplikacji.
  • Kwitnie 1,5 miesiąca, w czerwcu – sierpniu, czasem także we wrześniu.
  • Kwiatostany są zbierane w parasolach od trzech do pięciu centymetrów.
  • Kolory mają obwódkę lub żyłki.
  • Hodowcy mają około 10 odmian kultur. Ponieważ rozmnażanie odbywa się tylko przy pomocy nasion, więc aby młode pędy w pełni oddały wszystkie cechy rośliny matecznej, konieczne jest zebranie nasion, zanim będzie w pełni dojrzałe i rozbite.

    Najpopularniejsze są odmiany i typy Astrantii:

  • Duży i duży. Podgatunki – Prima Donna, Shaggy, Venice, Claret.
  • Różowy. Podgatunki – Symphony, Rubra, Pink Pride.
  • Ważny! Na Uralu najpowszechniejszymi gatunkami roślin są duża astrantia Astrantia Major. Ponieważ gleba Uralu jest cięższa, tylko te odmiany były w stanie się do niej dostosować.

    Astrantia Bolshaya ma duże liście, ale szypułki są małe, jasnoróżowe.

    Duża, Diva

    Astrantia White – odmiana dekoracyjna. Jest bestsellerem wśród wszystkich odmian. Kwitnie bardzo długo, do 45 cm wys. Uwielbia półcień lub rozproszone światło słoneczne. Daje obfite samosiew, dlatego zaleca się usuwanie starych, wyblakłych owoców.

    Biały, Alba

    Dobrze komponuje się z dzwoneczkami, irysami, pelargoniami.

    Astrantia Moulin Rouge ma kwiaty szkarłatnego wina i ciemnozielone opakowania.

    Moulin Rouge

    Nie boi się mrozu, krzew osiąga wysokość 60 cm.

    Astrantia Roma często można spotkać na rabatach kwiatowych w centralnych częściach miast.

    Roma

    To nie przypadek – delikatne kwiaty bzu na wysokim krzewie wyglądają hipnotyzująco.

    Ten gatunek jest uważany za poprzednika wszystkich innych. Po wyhodowaniu nasion kolory szypułek zmieniają się, sam kwiat staje się wyższy.

    Astrantia major astrantia major, Sunningdale

    Nie zaleca się uprawy odmian mieszańcowych tego gatunku.

    Astrantia Shaggy jest klasyfikowana jako duża lub duża. Bardzo dobrze rośnie na glebie ogrodowej, nie wymaga częstego przesadzania. Na jednej glebie może aktywnie rozwijać się przez 5-7 lat.

    Biały, Kudłaty

    Cechą rozmnażania jest możliwość podzielenia krzewu jesienią lub części kłącza na wiosnę przed początkiem wzrostu liści.

    Astrantia Pink ma bordowe kwiatostany, wysokość krzewu nie przekracza 40 cm.

    Różowy, różowy duma

    Szczególnie popularne są podgatunki Symphony i Pink Pride.

    Astrantia Rosea należy do największej odmiany. Dorasta do 90 cm wysokości. Rosea powtórzyła kwitnienie po odcięciu zanikających pędów.

    Rosea

    Kwiaty są jasnoróżowe z lekko czerwonymi obwódkami.

    Astrantia Wenecja należy do dużej różnorodności. Kwitnienie trwa około 40 dni, kwiaty są ciemnofioletowe.

    Wenecja

    Bordo to również duża odmiana z bordowymi kwiatostanami na czerwonej szypułce. Bardzo jasny kolor kwiatu wyróżnia Claret spośród innych Astrantii. Dlatego jest często używany w bukietach, projektach krajobrazowych.

    Bordo

    Ważny! Gatunek ten bardzo słabo toleruje przeszczep, więc hodowcy nie przeszczepiają bordo. Krzew może rosnąć w jednym miejscu nawet do 10 lat. Przed sadzeniem ważne jest, aby usunąć martwe łodygi i korzenie, dopiero po zasadzeniu.

    Kwiat Strelitzia: przykłady pielęgnacji i uprawy w domu

    Uprawa Astrantii z nasion w domu wymaga szczególnej uwagi i kontroli. Kultura ta dobrze się rozmnaża przez samosiew, ale jednocześnie nie zachowuje wszystkich swoich cech. Proces wychowawczy jest łatwy, ale potrzebne są pewne wskazówki.

  • Jesienią, gdy zbiera się kwiaty, wiosną same kiełkują. Ta metoda może być stosowana tylko w przypadku nasion zebranych samodzielnie.
  • Jak wyglądają sadzonki

    Zalecenia po zakupie nasion w sklepie:

  • Nasiona muszą być rozwarstwione, to znaczy schłodzone. Wystarczy włożyć je do lodówki na kilka tygodni.
  • Sadzenie sadzonek odbywa się wczesną wiosną, w marcu. Nasiona wysiewa się płytko do luźnej gleby i starają się wytrzymać w temperaturze 20-23 stopni. Przykryj górę folią, ale wilgoć zostanie zatrzymana podczas podlewania. Po kilku tygodniach pojawiają się sadzonki, więc folię można usunąć, a same sadzonki można przerzedzić.
  • Dodatkowe informacje. Proces starzenia w niskich temperaturach następuje naturalnie podczas siewu jesienią, ale w warunkach naturalnych. Czasami opakowanie nasion magazynowych może wskazywać, że nasiona są już rozwarstwione.

    Podczas sadzenia i pielęgnacji kwiatu Astrantii ważne jest przestrzeganie głównej zasady – lekkiej gleby, bogatej w tlen.

  • Przygotowane, rozwarstwione nasiona,
  • Temperatura pokojowa po posadzeniu nie jest niższa niż 20-23 stopnie przed rozpoczęciem kiełkowania i pojawieniem się sadzonek.
  • Ważnym czynnikiem szybkiego rozwoju pędów jest obecność światła słonecznego.

    Sadzonki zaczynają szybko rosnąć, jeśli przestrzegane są wszystkie zasady. Po dwóch tygodniach sadzonki można już przerzedzić. Podczas gdy sadzonki aktywnie rosną, należy je stale podlewać, a glebę poluzować. W żadnym wypadku nie należy dopuszczać przeciągów.

    Jeśli na sadzonkach pojawią się małe liście, możesz zanurkować roślinę i posadzić ją w małych doniczkach z tą samą glebą, w której posadzono nasiona.

    Uwaga! Przed zasadzeniem kultury w ogrodzie warto zacząć ją hartować. Proces jest bardzo prosty: wyjmij garnek na kilka minut na zewnątrz, aby „przejść”. Stopniowo wydłużaj czas spędzany na świeżym powietrzu.

    Sadzenie astrantii sadzenie i pozostawianie w otwartym polu nie sprawi żadnych szczególnych problemów nawet początkującym. Kultura jest bardzo zbliżona do gatunków polnych.

    Sadzenie przeprowadza się pod koniec maja lub na początku maja, kiedy sadzonki są już aktywnie rozwinięte. Do czasu mrozu kultura będzie miała silniejszy kłącze i będzie w stanie wytrzymać mróz. Sadzi się już uformowane mocne sadzonki. Dadzą pierwsze kwiaty dopiero po 2-3 latach.

  • Gleba jest przygotowywana. Powinien być lekki, luźny, bez gliny i zastoju. Możliwe jest dodanie czarnej gleby, jeśli gleba jest kwaśna lub zbyt zasadowa.
  • Kopane są małe dołki, do których wprowadzana jest warstwa drenażowa piasku i nawozów organicznych (np. Odpady z gospodarstw domowych, wierzchołki roślin).
  • Studnie są obficie podlewane wodą i sadzone kłącza.
  • Gleba jest mocno zagęszczana i ponownie podlewana.
  • Dodatkowo glebę można ściółkować sianem lub słomą.
  • Astrantia wymaga stałej, ale nieskomplikowanej opieki.

    Podlewanie powinno być regularne i dobrej jakości. W gorące letnie miesiące – raz lub dwa razy w tygodniu, jesienią – raz na 10-15 dni. Stosowany jest deszcz lub osiadła woda. Dodatkowo roślinę można podlewać wywarami z rumianku, szałwii, pokrzywy, mniszka lekarskiego lub naparem ze skorupki jajka. W walce z niedźwiedziami pomagają też skorupki jaj.

    Top dressing jest dozwolony, ale nie można z tym przesadzić. Kultura dobrze rośnie nawet bez nawożenia.

    Nawożenie fosforowo-potasowe

    Przed rozpoczęciem wzrostu pąków wprowadza się nawożenie azotem, po kwitnieniu – fosfor-potas. Postępuj ściśle według instrukcji.

    Jeśli Astrantia zakwita na glebie ubogiej w minerały, to w środku lata można wprowadzić dodatkowe karmienie fosforem i potasem. Płynne nawozy są bardzo dobre dla upraw. Podczas nakładania suchego opatrunku konieczne jest obfite podlewanie po jego nałożeniu.

    Ogrodnik musi upewnić się, że gleba w Astrantii nie wysycha. Przy przedłużającej się suszy roślina również się rozwinie, ale ucierpi na tym kwitnienie. Najprawdopodobniej w takich warunkach, jeśli kwitnie, to tylko raz. Dlatego jeśli chcesz ponownie zakwitnąć, powinieneś obficie podlewać kulturę.

    Ważne jest również, aby stale poluzowywać glebę i usuwać wszystkie chwasty, które przeszkadzają w kwitnieniu i rozwoju upraw. Ściółkowanie torfem lub humusem pomaga zwalczać chwasty.

    Jeśli pojawią się wyblakłe kwiatostany, należy je natychmiast usunąć. Po pierwszym kwitnieniu lepiej odciąć wszystkie kwiaty, aby drugie się zresetowały. Ta procedura pomoże krzewowi wyglądać świeżo i zadbany.

    Kiedy kwiaty Astrantii zakończą kwitnienie, należy je ściąć prawie na poziomie gruntu. Ułatwi to roślinie przetrwanie zimy. Możesz również zrobić górny opatrunek, aby wypełnić kulturę niezbędnymi minerałami. Podlewanie staje się rzadsze – nawet raz na 10 dni.

    Dodatkowe informacje. Jesienią zaczynają zbierać nasiona. W tym celu bierze się worki z gazy, zakrywają kwiaty, w których nasiona nie wylewają się na ziemię. Po wyschnięciu kwiatostanów odcina się je i suszy w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Nasiona są następnie wytrząsane i umieszczane w papierowych torebkach do przechowywania.

    Ogólnie Astrantia łatwo znosi mróz. Ale jeśli są to młode pędy, lepiej je dodatkowo zabezpieczyć ściółką trocinami lub suchymi liśćmi.

    Istnieje wiele odmian o niesamowitej urodzie rośliny. Jednocześnie wybór ulubionego nie będzie trudny. Kwiat gwiazdy następnie zachwyci wszystkich swoim kwitnieniem i stanie się główną atrakcją każdego kwietnika.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy