Bez agrestu owocującego: dlaczego nie kwitnie, powody, dla których nie ma jagód

Agrest to wytrzymały i odporny krzew nawet na najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ale zdarza się też, że przestaje ustępować. Dlaczego agrest nie owocuje – to pytanie niepokoi wielu ogrodników, zwłaszcza tych, którzy jako pierwsi napotkali podobny problem.

Główne powody, dla których agrest nie owocuje

Istnieje wiele powodów, dla których owocowanie tego krzewu może się pogorszyć. Niektóre są związane z czynnikami obiektywnymi, inne są wynikiem naruszeń techniki rolniczej. Niemniej jednak każdemu z nich należy zwrócić uwagę.

Owocowanie agrestu

Uważa się, że agrest może normalnie rozwijać się do 15-20 lat. Ale dotyczy to tylko tych roślin, które były odpowiednio pielęgnowane i przycinane na czas. Faktem jest, że agrest, niezależnie od odmiany, jest dość aktywny w wypuszczaniu nowych młodych pędów. Jeśli nie zostaną odcięte na czas, tworząc krzew, roślina silnie gęstnieje. Pędy są pozbawione składników odżywczych. Gałęzie, które znajdują się bliżej środka krzewu, nie mają światła słonecznego i powietrza. W rezultacie na agrestu praktycznie nie ma jagód, z wyjątkiem tego, że niewielka ilość owoców pojawia się bliżej wierzchołka. I to pomimo faktu, że roślina wydawała się być podlewana zgodnie z zasadami i nawożona.

Ważny! Przycinanie przeciwstarzeniowe powinno być wykonywane regularnie. Dzięki niemu usuwa się stare, chore lub uszkodzone gałęzie, młode pędy są znacznie skracane, starając się nie uszkodzić nerek.

Inne zasady przycinania zostaną omówione poniżej. Ale w każdym razie bardzo ważne jest, aby gałęzie w różnym wieku rosły na tym samym krzaku.

Jednym z powodów, dla których na agrestu nie ma jagód, jest początkowo złej jakości materiał do sadzenia. Nawet jeśli przestrzegane są wszystkie zasady techniki rolniczej, nie ma powodu, aby liczyć na duże zbiory. Oczywiście, czasami roślina rozwija się bardzo powoli. Może nawet zakwitnąć, ale jagód będzie za mało lub będą bardzo małe.

Dlatego zaleca się zwrócenie maksymalnej uwagi na wybór materiału do sadzenia. Lepiej jest go kupować w szkółkach i gospodarstwach specjalizujących się w uprawie tej rośliny. Kupowanie sadzonek na rynku od prywatnych właścicieli zawsze wiąże się z ryzykiem, że roślina nie zakwitnie i nie przyniesie owoców.

W każdym razie, wybierając sadzonki, musisz sprawdzić ich system korzeniowy. Ważne jest, aby korzenie były zdrowe, to znaczy wystarczająco mocne, bez ciemnych plam i śladów uszkodzeń. Ich kolor powinien być jednolity, żółtawo-brązowy. Zdrowe korzenie są zawsze lekko puszyste. Ich długość musi wynosić co najmniej 14 cm.

Ważny! Konieczne jest również sprawdzenie stanu pędów wystających z korzeni. Powinno ich być co najmniej trzech, wystarczająco silnych i nie powinny też mieć żadnych formacji.

Krzewy sadzi się tak, aby odległość między nimi wynosiła 1,2 m, a jeśli odmiana się rozprzestrzenia, to 1,5 m, w przeciwnym razie rośliny nie będą miały wystarczającej ilości światła i powietrza, aby zakwitnąć i przynieść owoce.

Kwiat agrestu

Większość odmian agrestu nie wymaga obfitego podlewania. Stagnacja wody u korzeni rośliny prowadzi tylko do rozwoju chorób grzybiczych. Konieczne jest również prawidłowe karmienie agrestu, tylko kilka razy w roku, nie więcej, a nawet zanim jagody dojrzeją, aby nie miały azotanów.

Przycinanie odbywa się regularnie. Najlepiej zrobić to wiosną, gdy tylko w ogrodzie zrobi się wystarczająco ciepło, gdyż krzew kwitnie wcześnie i należy to zrobić przed pojawieniem się kwiatów. Latem po owocowaniu wykonuje się małe przycinanie, głównie o charakterze zapobiegawczym. Jeśli z jakiegoś powodu pominięto procedurę wiosenną, kolejna procedura modelowania odbywa się jesienią.

Przycinanie agrestu

Dzieje się tak, gdy zaniedbuje się przycinanie. Jedynym skutkiem takiego naruszenia jest pojawienie się słabszych gałęzi pokrytych cierniami. Zabierają zasoby z gałęzi owocujących i utrudniają przetwarzanie krzewu.

Niekorzystne warunki pogodowe w okresie kwitnienia

Często odpowiedź na pytanie, dlaczego agrest nie kwitnie i dlaczego nie owocuje, zależy od warunków pogodowych. Jeśli pogoda jest deszczowa, odpowiednio zbiory będą mniejsze.

Słabe zbiory agrestu mogą być spowodowane problemami z zapylaniem. Wydawałoby się, że jeśli roślina jest uprawą samopłodną, ​​nie powinno być żadnych trudności. Ale są odmiany, w których owoce są wiązane tylko wtedy, gdy zapylono je innymi odmianami agrestu. Dlatego, aby nie było pytań o to, dlaczego agrest nie kwitnie, warto od samego początku sadzić na miejscu krzewy różnych odmian, aby takie zapylenie następowało stale.

Ważny! Suche wiatry wpływają również na zapylanie agrestu. Przy silnym wietrze podczas suszy pyłek może dostać się na piętno słupka. Ale jest sucho, a wiatr jest silny, a pyłek nie ma czasu na ustalenie się na tyle, aby wykiełkować i rozpocząć tworzenie się jajnika, więc kwiaty po prostu odpadają. Aby temu zapobiec, na otwartych przestrzeniach, które są trudne do wytrzymania wiatru, należy umieścić ogrodzenia ochronne.

Północne odmiany roślin mogą się rozwijać nawet przy silnym wietrze. Ale takie odmiany jak Mashenka, Record, Chernomor nie tolerują dobrze suchych wiatrów. Potrzebują nie tylko otaczających struktur, ale także regularnego opryskiwania.

Tak się składa, że ​​właścicielowi terenu udało się posadzić różne odmiany, ale nadal nie ma jagód. W takim przypadku należy wyjaśnić, czy wszystkie tutaj odmiany są samozapłodne. Być może ktoś nadal potrzebuje pomocy przy zapylaniu.

Nieprawidłowo dobrana odmiana do warunków klimatycznych regionu

Wielu ogrodników nie docenia wpływu odmiany na produktywność krzewu. W rzeczywistości każda odmiana, w tym hybrydy, jest hodowana pod kątem określonych warunków. A jeśli nie czuje się dobrze w cieplejszym lub ostrzejszym klimacie, od razu wpływa to na owocnikowanie i nic nie można zrobić. Dlatego od samego początku trzeba dobrać odpowiednią odmianę.

Innym powodem, dla którego agrest nie owocuje, są choroby lub szkodniki. Zasadniczo większość odmian roślin jest odporna na choroby. Ale jeśli krzew jest bardzo zagęszczony lub woda stagnuje u korzeni, wzrasta ryzyko chorób grzybiczych. Zagrożeniem jest mączniak prawdziwy, który objawia się białym nalotem.

Ważny! Uszkodzone gałęzie należy bezwzględnie usunąć, w przeciwnym razie cała roślina umrze.

Innym częstym problemem jest antraknoza. Jest to choroba, w której liście pokrywają się brązowo-brązowymi plamami, a proces fotosyntezy ustaje. Z tego powodu kwitnienie nie występuje, liście opadają przedwcześnie i nie będzie też zbiorów. Czasami brązowe plamy rozjaśniają się, ale nie oznacza to, że roślina wyzdrowiała. Tak pojawia się biała plama, która może również prowadzić do tego, że krzew umrze. Usunięcie uszkodzonych pędów, dezynfekcja ziemi wokół buszu i odpowiednie karmienie pomoże uratować pozostałe gałęzie.

Top dressing z agrestu

Jeśli na krzewie pojawią się szkodniki, na przykład mszyce, roślinę należy potraktować fungicydem.

Co robić i jak sprawić, by agrest przynosił owoce

Agrest malachitowy – co zrobić z rośliną po zerwaniu jagód

Powiedzmy, dlaczego agrest nie owocuje, zorientowaliśmy się, co robić – to nowe pytanie. Jedyną odpowiedzią jest przestrzeganie wszystkich zasad techniki rolniczej.

  • Początkowo należy uważnie wybierać sadzonki, a ponadto odmiany strefowe, które są dostosowane do lokalnych warunków. Przy wyborze pamiętaj, aby zapytać o czas kwitnienia i owocowania, aby dostosować program pielęgnacji.
  • Nawet jeśli od samego początku wybrano niewłaściwe miejsce dla krzewu, należy go przesadzić. Czasami przesadzanie i późniejsze karmienie po roku pozwala uzyskać solidne zbiory. Tylko takie prace należy wykonywać w rękawicach ochronnych, ponieważ kolce mogą poważnie zranić dłonie.
  • Jest to bezpretensjonalna roślina, ale nadal należy ją podlewać w odpowiednim czasie, poluzować ziemię w pobliżu, ściółkować glebę, osiągając zwiększoną odporność na choroby i szkodniki.
  • W roku, w którym zostanie zasadzona główna odmiana, posadź obok nich kilka innych odmian agrestu, które nadają się do kwitnienia do zapylenia krzyżowego.
  • Jeśli w okresie kwitnienia agrestu istnieje duże ryzyko nawracających przymrozków, z niską temperaturą można walczyć dymem.
  • W suchych warunkach agrest zapewnia ochronę przed wiatrem.
  • Zapobiegawczo nawet najbardziej odpornym odmianom zaleca się stosowanie środków owadobójczych i fungicydów. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, zanim pojawi się jajnik, aby jagody nie zawierały wtedy chemikaliów. Jesienią należy wykopać glebę wokół buszu, a resztki roślin należy usunąć, ponieważ w przyszłym roku prawie na pewno staną się źródłem infekcji.
  • Ważny! Jeśli nie możesz uratować krzewu, lepiej go całkowicie wykorzenić i zniszczyć, aby infekcja nie rozprzestrzeniła się na inne rośliny.

    Ale w zasadzie przy terminowej pielęgnacji ogrodu takie środki nie będą potrzebne. Regularne przycinanie i dezynfekcja krzewu to gwarancja jego długowieczności i dobrej produktywności.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy