Cebulki tulipanów po wykopaniu (jak przetwarzać, suszyć w domu)

Ogólne zasady pielęgnacji kwiatów po wykopaniu Co zrobić z wykopanymi cebulkami tulipanów po wysuszeniu

Tulipany to bardzo piękne kwiaty, które występują w wielu kolorach. Aby jednak nieustannie zachwycały ogrodnika swoim kwitnieniem, trzeba wiedzieć, jak właściwie o nie dbać, w szczególności kiedy kopać i co zrobić z cebulkami tulipanów po wykopaniu.

Ogólne zasady pielęgnacji kwiatów po ich wykopaniu

Cebulki tulipanów, podobnie jak żonkile, należy wykopać. Wiele gospodyń domowych zadaje sobie pytanie „Wykopałem tulipany, co mam teraz zrobić?” Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to kilka zasad:

Przed przetworzeniem tulipanów po wykopaniu każdą cebulkę należy zbadać pod kątem chorób, gnicia lub uszkodzenia. Aby zapobiec chorobom, cebulki można zdezynfekować w gorącej wodzie (nie więcej niż 50 stopni) lub specjalnym roztworze Karbofosu. Po posortowaniu i przed sadzeniem należy przetworzyć materiał nadmanganianem potasu. …

Dlaczego wykopują tulipany na otwartym polu

Takie manipulacje są wykonywane co roku, aby zachować żywotność rośliny przez wiele lat. Jeśli nie wykopiesz cebul, może nastąpić stopniowe kruszenie kwiatów, a także śmierć samej rośliny. Dzieje się tak, ponieważ w ziemi system korzeniowy rośliny jest podatny na infekcje. Również nadmierna wilgoć, na przykład w porze deszczowej, może prowadzić do gnicia żarówki. Kopanie może również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń gleby i zapewnić najzdrowsze kwiaty w ogrodzie.

Cebule tulipanów

Kiedy wykopuje się tulipany i jak przechowywać cebulki

Wiele osób zaczyna kopać tulipany zaraz po tym, jak wyblakną. Ta opcja jest bardziej odpowiednia do przemysłowej uprawy kwiatów. W przydomowym ogrodzie nie należy się do tego spieszyć, a raczej odpowiednio przygotować tulipany, aby zapewnić dobry rozwój cebulki.

Najpierw należy usunąć szypułkę, aby zapobiec dojrzewaniu strąków nasion. Następnie należy podlewać rośliny przez kilka tygodni, a także raz nawozić nawozem. Gdy liście staną się żółte, należy je przyciąć.

Ważny! Przeważnie kopią go latem – pod koniec czerwca lub na początku lipca. Kopanie należy wykonywać tylko przy suchej i słonecznej pogodzie. Najważniejsze, aby nie uszkodzić kłącza, dlatego narzędzie zanurza się na maksymalną możliwą głębokość.

Co zrobić z cebulkami tulipanów po kopaniu

Po wykonaniu wszystkich powyższych manipulacji konieczne jest przygotowanie cebul do przechowywania.

Na początek cały wykopany materiał należy posortować, oddzielając chore i zgniłe cebulki od zdrowych i dojrzałych. Następnie opłucz je pod bieżącą wodą i połóż na szufladach do wyschnięcia. Konieczne jest również potraktowanie cebul manganem (zabieg należy również powtórzyć przed sadzeniem).

Jak prawidłowo suszyć tulipany w domu

Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procesów przygotowania cebulek należy je odpowiednio wysuszyć. Aby to zrobić, układa się je w 1-2 warstwach w siatkowym pudełku i umieszcza w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Ważny! Konieczne jest wysuszenie kłączy w kilku podejściach.

Do pierwszego suszenia należy przez kilka dni utrzymywać temperaturę powietrza około 23-25 ​​stopni, aż gniazda zaczną się rozpadać. Następnie sortowanie jest wykonywane przez:

dzieci z pierwszej i drugiej analizy mają około półtora centymetra;

Konieczne jest czyszczenie, usuwanie resztek łodyg i łusek. Podczas oddzielania żarówek od siebie ważne jest, aby nie pozostawiać żadnych pęknięć. Wystąpienia o nieregularnym kształcie należy usunąć, ponieważ mogą być nosicielami różnych infekcji.

Cebulki tulipanów po wykopaniu

Następnie odsyłane są z powrotem do suszenia w temperaturze 24-25 stopni na kilka dni. W sierpniu temperaturę obniża się do 20 stopni, a jesienią – do 17.

Uwaga! Pudełka mogą znajdować się również na świeżym powietrzu, najważniejsze jest, aby chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby zapobiec poparzeniom. W takim przypadku nie zapomnij przestrzegać reżimu temperatury.

Co zrobić z wykopanymi cebulkami tulipanów po wysuszeniu

Żarówki powinny być przechowywane przy wilgotności względnej nie większej niż 70%. Po wyschnięciu należy również utrzymywać temperaturę na poziomie 17 stopni i utrzymywać ją do samego sadzenia.

Zaleca się badanie próbek raz w tygodniu pod kątem zarażenia pasożytami lub choroby.

Żarówka tulipana

W przypadku niektórych odmian można przechowywać w lodówce w temperaturze od 3 do 5 stopni. W takim przypadku, aby zakonserwować żarówki, przygotuj plastikową torebkę z kilkoma małymi otworami na dnie. Następnie dodaj około 10 cm warstwy torfu. Następnie układa się same cebulki, nie dotykając brzegów worka, i posypuje kolejną warstwą torfu w warstwie 12 cm, powtarzając aż do napełnienia worka.

Następnie worek jest zawiązany i umieszczony w specjalnym pojemniku. Dzięki tej metodzie nasiona można przechowywać w temperaturze 3-5 stopni, a także w wilgotności 40-45%.

Ważny! Nie zapomnij regularnie sprawdzać, czy nie ma pleśni lub uszkodzeń.

Aby cebulki nie przesuszały się, przed sadzeniem należy podnieść wilgotność do 100%, co również zapewni prawidłowe kiełkowanie w przyszłości.

Jakie problemy mogą się pojawić?

Wysoka wilgotność może powodować pleśń lub gnicie. Przy pierwszym wykryciu tych znaków konieczne jest usunięcie uszkodzonych żarówek z reszty. Przy niewielkiej ilości pleśni można po prostu wytrzeć żarówki szmatką.

Jeśli nagle w pomieszczeniu pojawi się zgniły zapach, należy wyeliminować jego źródło i na krótki czas potroić wentylację pomieszczenia.

Uwaga! Wraz ze wzrostem temperatury może się zdarzyć, że rośliny zaczną kiełkować. Nic nie można na to poradzić. Następnie możesz sadzić rośliny w pudełku lub od razu na rabacie ogrodowym.

Wiele osób nie wie, że proces tworzenia nowego kwiatu zaczyna się już w momencie wykopania rośliny. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać reżimu temperaturowego i utrzymywać niezbędną wilgotność powietrza, ponieważ te 2 parametry mają duży wpływ na zdrowie, a także na piękno przyszłych kwiatów. Każdego roku uważne monitorowanie cebulek pomoże zachować zdrowy i piękny ogród przydomowy przez wiele lat.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy