Cechy achimenów w pomieszczeniach, pielęgnacji i uprawy w domu

Delikatne kwiaty Achimenes są ulubionymi i pięknymi roślinami do uprawy domowej. Te zwarte krzewy, obficie porośnięte małymi niesamowitymi kwiatami, zdobią tarasy, balkony, pokoje, tworząc piękne kompozycje i feerię kolorów.

Achimenes (achimene) to wieloletnia roślina zielna z rodziny Gesnerievów. Roślina jest mała – do 30 cm wysokości, z mięsistymi pędami. Liście są błyszczące, podłużne, ciemnozielone lub fioletowe z wyraźnymi żyłkami i postrzępionymi krawędziami. Kultura charakteryzuje się przyjaznym kwitnieniem, kwiaty achimenów są małe, w kształcie gramofonów. System korzeniowy rozwija się przez kłącza – tak zwane bulwy pokryte łuskami.

Kwiat Achimenesa

Rodzaj Achimenes jest reprezentowany przez 50 gatunków i ogromną liczbę odmian. Niektóre z nich rosną dziko, większość roślin ozdobnych jest hodowana w drodze selekcji.

W kwiaciarniach najczęściej występuje kilka rodzajów kwiatów, które dobrze sprawdziły się w rosyjskich warunkach klimatycznych:

  • Długo kwitnące. Krzew o kilku pędach i dużych kwiatach do 6,5 cm długości, fioletowo-niebieskie odcienie. Popularne odmiany:
  • Juaregia to biały kwiat z fioletowym rdzeniem i żyłkami.
  • Ahimenes longiflorum

  • Frędzlami. Ciekawy kwiat achimenes o nietypowym frędzlowym kształcie płatków w kolorze białym lub jasnoróżowym.
  • Gatunek z frędzlami

  • Hybrydowy. Odmiana została wyhodowana w wyniku skrzyżowania kilku gatunków. Charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i wybarwieniem. Przedstawiciele:
  • Rose Pink – jasnoróżowe, szkarłatne kwiaty.
  • Niebieski – granatowy, lazurowy kolor płatków, żółty środek.
  • Żółte piękno – kwiaty rurkowe z żółtymi lub jasnożółtymi płatkami i podstawą z terakoty.
  • Wielkokwiatowe. Największy gatunek – roślina osiąga 60 cm wysokości, kwiaty osiągają do 6 cm średnicy i do 10 cm długości. Liście są fioletowe lub ciemnozielone, kwiaty są czerwone lub fioletowe.
  • Ahimenes to tropikalna roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Dlatego kultura potrzebuje ciepła i wilgoci.

    Ciekawy! Istnieją dwie wersje pochodzenia imienia Achimenes. Według pierwszego przetłumaczone jest jako „magiczny kwiat”, zgodnie z drugim – „na zimę”.

    Pielęgnacja i kultywacja Achimenes to raczej żmudne procesy, które wymagają cierpliwości, ostrożnego obchodzenia się i pewnej wiedzy. Roślina uwielbia ciepło, stałą temperaturę. uprawiany jest jako kwiat wewnętrzny. W okresie letnim można sadzić krzew na otwartym terenie lub przenosić go na balkon.

    Pierwszym krokiem do właściwej opieki nad Achimenesem jest wybranie miejsca na roślinę w domu. Kwiat kocha słońce, dobrze rozwija się w jasnym, ale rozproszonym oświetleniu. Bezpośrednie światło słoneczne może spalić liście. Doświadczeni hodowcy twierdzą, że większość odmian Achimenes stopniowo przystosowuje się do słońca. W cieniu roślina traci efekt dekoracyjny, wyrasta na zieloną masę i nie kwitnie.

    Ahimenes to kultura tropikalna, kocha ciepło, nie toleruje zmian temperatury, przeciągów. Komfortowe warunki dla kwiatu podczas wzrostu i kwitnienia – temperatura 22-24 stopni. W okresie odpoczynku optymalna temperatura wynosi 10-14 stopni.

    Ahimenes potrzebuje wilgotnego powietrza, podlewania. Jednocześnie nie zaleca się spryskiwania liści – powierzchnia owłosienia gromadzi wilgoć i istnieje ryzyko chorób. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie kwiatka w pobliżu stawu, akwarium lub w kuchni. Konieczne jest częste podlewanie rośliny, ale nie obficie, ciepłą, osiadłą wodą.

    Rada! Lepiej jest wlewać wodę wzdłuż krawędzi garnka – w ten sposób korzeń nie jest zmyty, wilgoć nie gromadzi się.

    Nadmiar płynu powinien swobodnie spływać, pod garnek kładzie się paletę z ekspandowaną gliną lub drobnym żwirem (należy ją zwilżyć).

    W okresie odpoczynku podlewanie jest ograniczone – wystarczy raz lub dwa razy w tygodniu zwilżyć glebę wokół rośliny lub wlać wodę do garnka.

    Ciekawy!  Doskonałą opcją nawilżania Ahimenesa jest podlewanie knotem. Wykonanie jest proste: nylonowy knot wkłada się do garnka, jeden koniec przeciąga się przez dolny otwór do rondla, gdzie wlewa się wodę. Zakład będzie mógł regulować ilość potrzebnego mu płynu.

    Ważnym czynnikiem w procesach sadzenia i pielęgnacji Achimenes jest wybór gleby. Zaleca się uprawę kultury w specjalnej mieszance dla Saintpaulias (fiołków). Zawiera torf, wermikulit i perlit. Możesz samodzielnie przygotować odpowiednią glebę, mieszając torf, piasek i ziemię darniową. Jako drenaż stosuje się duży wermikulit, keramzyt lub żwir.

    Jak karmić Ahimenes? Pytanie jest interesujące, ale nie trudne – kultura nie wymaga specjalnego karmienia. Nawozy dla Achimenes można stosować w okresie wegetacji i kwitnienia. Jako opatrunek wierzchni stosuje się uniwersalne kompleksy mineralne do kwitnienia roślin ozdobnych. Stosuje się je w małych ilościach przy każdym podlewaniu. Jesienią i wiosną wprowadzana jest materia organiczna: próchnica lub popiół.

    Doświadczeni hodowcy kwiatów radzą uszczypnąć Achimenes – opóźni to kwitnienie rośliny o około dwa tygodnie, ale umożliwi silniejszy wzrost kwiatu, uformowanie bocznych pagonów i złożenie mocnych pąków kwiatowych. Możesz zacząć szczypanie achimenów na wczesnym etapie wzrostu, kiedy roślina osiągnie wysokość kilku centymetrów. Najbardziej zewnętrzną nerkę usuwa się nożyczkami lub po prostu odłamuje. Szczypanie miniaturowych odmian odbywa się dwa razy w sezonie, ampeliczne i większe krzewy można uszczypnąć do siedmiu razy. Proces zatrzymuje się po pojawieniu się pierwszego pąka.

    Kwiaty Calla – rośnie i pielęgnuje w domu

    Ahimenes wyróżnia kształt pagonu i kwiatów. Występują wyprostowane krzewy (silne pagony, rosnące pionowo) i ampelous (elastyczne łodygi, zwisające).

    Klasa Ampel

    W zależności od tego, jak kwitnie achimenes, kształty kwiatów są podzielone:

    Rodzaje Achimenes, w zależności od wielkości kwiatu:

    Achimeny wielkokwiatowe

    Paleta kolorów kultury jest bogata i interesująca. Podstawowym kolorem jest fioletowy, a Achimenes jest również prezentowany w kolorze białym, żółtym, różowym, czerwonym, niebieskim, liliowym i innych kolorach.

    Okres kwitnienia rośliny trwa od wczesnego lata do połowy jesieni.

    Czasami Achimeny nie kwitną bez widocznych czynników. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Choroby lub szkodniki – roślina słabnie, nie jest w stanie w pełni się rozwinąć.
  • Transfer. Okres adaptacji kultury jest dość długi, kwiat po prostu nie miał czasu na przygotowanie się do kwitnienia.
  • Brak pierwiastków śladowych (magnez, mangan i bor). Konieczne jest traktowanie rośliny produktami o wysokiej zawartości tych pierwiastków.
  • Obfitość kwitnienia można zwiększyć stosując preparaty „Bud”, „Blossom”.

    Powielanie Achimenes odbywa się na kilka sposobów:

  • Posiew. Żmudny i długotrwały proces, najtrudniejsza opcja dla hodowli kultury. Dojrzałe nasiona wysiewa się w lutym, miesza się z piaskiem. Nie trzeba posypywać ziemią – ziarna są bardzo małe. Powierzchnię spryskuje się ciepłą wodą, pojemnik przykrywa się folią. Sadzonki pojawiają się za 10-14 dni. Ufortyfikowane młode pędy należy przesadzić do oddzielnych doniczek.
  • Ważny! W przypadku rozmnażania przez nasiona cechy odmianowe nie są przenoszone. Ta metoda jest często stosowana przez hodowców do hodowli nowych gatunków Achimenes.

    Nasiona Achimenes

  • Sadzonki. Prosty, ale skuteczny sposób. Zdrowa dorosła gałązka jest podzielona na trzy lub cztery korzenie, z dwoma lub więcej międzywęźlami. Sekcje są obrabiane węglem aktywnym. Sadzonki są suszone, sadzone w ziemi. Jeśli ukorzenienie zakończyło się sukcesem, po 2-3 tygodniach sadzonki można przesadzić do doniczki.
  • Kiełki Achimenes

  • Pozostawia. Wykonanie takiego ukorzenienia nie jest trudne, ale kwitnienie następuje dopiero w następnym sezonie. Liście są odłamywane lub odcinane i sadzone w ziemi. W celu szybszego kiełkowania materiał można umieścić na kilka dni w wodzie ze stymulantem ukorzeniania. Kilka kawałków liści sadzi się w jednej doniczce – krzew będzie bardziej bujny.
  • Rozmnażanie przez liście

  • Stolony. Skuteczna metoda uprawy achimenów. Stolony to pędy potomne korzeni (kłącza). Konieczne jest odcięcie rozłogów od dorosłego kłącza i zasadzenie go w ziemi. Przy odpowiedniej pielęgnacji młody kwiat będzie intensywnie rosnąć i kwitnąć.
  • Kłącza Achimenes. Najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób sadzenia rośliny. Dorosłą roślinę usuwa się z doniczki, korzeń ostrożnie kroi się na kilka części. Sekcje są obrabiane węglem aktywnym. Łuski sadzi się na przygotowanym podłożu. Młode pędy są nurkowane i umieszczane w oddzielnym pojemniku.
  • Kłącza Achimenes

    Podgrzanie dna doniczki może przyspieszyć proces ukorzeniania: pojemnik umieszcza się na ciepłych cegłach, kamieniach, łaźni wodnej.

    Kupując Achimenes, należy pamiętać, że roślinę trzeba przesadzić późną zimą – wczesną wiosną. Późniejsze przesadzanie wymaga długiego okresu adaptacji, co prowadzi do braku kwitnienia.

    Przed posadzeniem krzewu należy usunąć kłącza z doniczki, sprawdzić, usunąć uszkodzone części. Jeśli kłącze jest bardzo duże, pożądane jest podzielenie go. Stara gleba jest wyczerpana, należy przygotować nowe, świeże podłoże. Na dnie doniczki układa się drenaż, wylewa się ziemię z dodatkiem węgla drzewnego, sadzi kłącze i dobrze zagęszcza.

    Podział kłącza

    W procesie pielęgnacji kwiatu achimenes w domu pojawiają się pewne trudności:

  • Roślina zrzuca pąki i liście. Gorące, suche powietrze może wywołać to zjawisko. Jeśli liście po prostu usychają, często przyczyną jest niewystarczająca wilgotność.
  • Końce liści wysychają. Być może kwiat jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez długi czas. Zimna woda na roślinie może powodować cętkowanie.
  • Kwiat rośnie powoli. Często przyczyną są słabe oświetlenie, przeciągi, ciężki teren.
  • Choroby Achimenes są poważnymi problemami w uprawie roślin. Roślina może być podatna na choroby grzybowe. Konieczne jest usunięcie uszkodzonych obszarów pagonu i liści, potraktowanie gleby fungicydem.

    Kiedy pojawiają się mszyce i przędziorków, stosuje się środki owadobójcze.

    Na ulicy można uprawiać achimeny pod wpływem stabilnego ciepła: temperatura powietrza nie powinna spaść poniżej 20 stopni. Doniczki ustawiane są na balkonie lub tarasie. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce: warto unikać deszczu, bezpośredniego nasłonecznienia. Idealne miejsce jest ciche, chronione przed wiatrem, przeciągami, deszczem. Kiedy robi się zimno lub w nocy, wskazane jest wniesienie kwiatka do domu.

    Ahimeny to piękne, delikatne kwiaty, które nie pozostawiają nikogo obojętnym. Są dość delikatne i wymagające w pielęgnacji. Po przestudiowaniu niektórych niuansów uprawy możesz upewnić się, że opieka nad tą rośliną, obserwowanie jej rozwoju to przyjemność.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy