Cechy przesadzania kwiatu hortensji wiosną, latem i jesienią: kiedy jest lepiej

Aby zachować świeżość i blask krzewów ozdobnych, ważne jest, aby przesadzać je w odpowiednim czasie. Hortensja (lub hydrangia) to delikatny i wymagający kwiat, gleba do niej jest przygotowywana wcześniej. Powinieneś uważnie wybrać moment na udany przeszczep rośliny.

W kilku przypadkach konieczne jest przeszczepienie hortensji:

  • kiedy roślina źle się zakorzeniła na swoim starym miejscu i nie rozwija się;
  • kiedy otaczająca zieleń pobiera wilgoć i składniki odżywcze z buszu;
  • kwiat stał się ciasny w poprzednim rabacie lub doniczce ogrodowej.
  • Zadbana hortensja tworzy doskonałe kompozycje w krajobrazach i szklarniach

    Jeśli krzew przestał się rozwijać, pogorszył się lub przestał kwitnąć, warto przenieść hortensję w wygodniejsze miejsce. Na jakość rozwoju kwiatów wpływają różne czynniki:

  • obecność budynków i roślinności w bezpośrednim sąsiedztwie hortensji.
  • Uwaga! Jeśli roślina nie ma chorób systemu korzeniowego lub wpływu pasożytów, przyczyną słabego rozwoju jest niewłaściwa zawartość.

    Przed rozpoczęciem „relokacji” należy obliczyć odpowiedni czas, ponieważ miejsce jest wcześniej przygotowane, a po przeniesieniu kwiatek może się zakorzenić. Kiedy można przeszczepić hortensję z jednego miejsca na drugie, staje się to jasne dzięki naturalnym oznakom: brakowi przebudzonych pąków i kwiatów, odpowiedniej pogody, nadejściu okresu uśpienia. Kiedy przeszczepić hortensję i o której godzinie?

    Proces przeszczepu hortensji jest dość szybki

    Kiedy mrozy całkowicie ustąpią, a gleba dobrze się rozgrzeje, zaczynają przesadzać krzew. Ważne jest, aby mieć czas na zrobienie wszystkiego, zanim rozpocznie się aktywna formacja nerek. Spontaniczne przesadzanie będzie stresujące i może negatywnie wpłynąć na zdrowie krzewu. W regionie moskiewskim i regionach środkowej strefy taki okres przypada na koniec marca – pierwsze dziesięć dni kwietnia, w zimnych regionach czekają na maj.

    Dobrze wiedzieć!  Przeszczep wiosenny jest naturalny – uśpiona roślina wypuszcza nowe pędy, dobrze się zakorzenia i nie przestaje kwitnąć.

    Przesadzanie rośliny kwitnącej w czerwcu i lipcu nie jest najlepszą opcją dla hortensji, tak jak w przypadku większości innych krzewów ogrodowych. Gdy krzew daje całą swoją siłę kwitnieniu, nie można zakłócić systemu korzeniowego, w przeciwnym razie hortensja może przestać składać pąki na kilka lat wcześniej, postrzegając stworzone warunki jako wyjątkowo niekorzystne.

    Dyskusyjną kwestią jest to, czy w czerwcu można przeszczepić nie kwitnącą hortensję. Nie zaleca się przesadzania kwiatów domowych do nowej doniczki latem, z wyjątkiem przypadków, gdy chodzi o ratowanie umierającej rośliny.

    Jesień nazywana jest okresem najkorzystniejszym do „przesiedlenia” buszu. Wykonywany jest po ustąpieniu ciepła i zakończeniu kwitnienia. W tym okresie roślina gromadzi składniki odżywcze w korzeniach i tworzy nowe pąki kwiatowe. Według kalendarza takie dni przypadają na połowę września na środkowym pasie. Na Syberii i Uralu hortensje zakorzeniają się w nowym miejscu pod koniec sierpnia.

    Zaletą ruchu jesiennego jest to, że krzew tworzy nowe pędy korzeniowe, nie rozpuszcza młodych, zmielonych pędów. Jest przygotowywany na zimę, a wiosną roślina budzi się z pełnym wigorem. Najważniejsze jest, aby nie uszkodzić uformowanych pąków, aby nie wstrzymywać powstawania pąków.

    Młode kwiaty są szybko adoptowane w nowym środowisku

    Ważny! Wskazane jest przenoszenie tylko młodych krzewów (poniżej 5 roku życia). Osobnikowi dorosłemu trudniej jest przystosować się do nowej strefy na miejscu.

    Jak prawidłowo przeszczepić hortensję ogrodową

    Krzew ogrodowy o dużych liściach lubi intensywne podlewanie i umiarkowane oświetlenie. Roślina najlepiej rośnie na zakwaszonych glebach gliniastych z dala od masywnych drzew i budynków.

    Krzewy panikulacyjne są wrażliwe na przestrzeń i temperaturę:

  • Hortensji nie sadzi się blisko ścian budynków – zimą bliskość kamieni może prowadzić do hipotermii systemu korzeniowego.
  • Dobrze jest mieć miejsce po wschodniej stronie. Hortensja uwielbia delikatne słońce, ale nie toleruje pieczenia. Pod promieniami zenitu krzewy mogą przestać kwitnąć i przerzedzać się. Najlepszą opcją jest uprawa w półcieniu.
  • Drzewiastych i bujnie kwitnących krzewów nie należy umieszczać w pobliżu dużych drzew i innych ozdobnych nasadzeń. Rośliny nie powinny walczyć o wilgoć i składniki odżywcze gleby.
  • Łóżko nie jest umieszczone w nisko położonym miejscu, gdzie istnieje ryzyko zalania.
  • Uwaga! Zaleca się umieszczanie próbek w pomieszczeniach na wiosnę i jesienią na słońcu, a latem monitorowanie oświetlenia za pomocą zasłon filtrujących.

    Miejsce na przeszczep hortensji przygotowywane jest z wyprzedzeniem, 2-3 miesiące przed „przeprowadzką”. Gleba jest dobrze odżywiona i ma zrównoważone pH. W zależności od odmiany gleba jest zakwaszana nawozem iglastym i preparatami zawierającymi żelazo. Kolejnym ważnym punktem jest drenaż. Jest potrzebny w regionach deszczowych. W regionie Leningradu, bez usuwania nadmiaru wilgoci, nawet najbardziej odporne krzewy nie przetrwają.

    Nawilżenie zapewnia szybkie ukorzenienie się krzewu

    Właściwa mieszanka składników odżywczych to mieszanka równych części torfu, próchnicy, gleby liściastej i piasku rzecznego. Kompozycja musi zawierać:

    Ważny! Gleba pod hortensją powinna być luźna i oddychająca. Pielenie i kopanie są okresowo przeprowadzane w promieniu korzenia. Przed sadzeniem ziemia jest wykopywana.

    Dla hortensji przygotowuje się otwór o średnicy od 40 cm – w zależności od wielkości krzewu. W głębi – mniej więcej to samo. Cała objętość jest wypełniona mieszanką składników odżywczych. Na dzień przed przesadzeniem łóżko jest dobrze nawilżone i pozostawione do wchłonięcia płynu.

    Do sadzenia krzewu w wieku do 3 lat organizuje się półmetrowy otwór, dla roślin 5-letnich – metr, a dla bardziej dojrzałych – pół metra. Pozwoli to w przyszłości na pełny rozwój krzewów.

    Przygotowanie roślin: rozmnażanie lub przemieszczanie

    Istnieją dwie opcje przesadzania krzewu ogrodowego: ostrożne przeniesienie rozwiniętej rośliny wraz z glinianą grudą lub podzielenie gęstego systemu korzeniowego. Dla maksymalnego komfortu i szybkiego ukorzeniania krzew nie jest podzielony, ale zachował swój naturalny kształt i mikroflorę w strefie korzeniowej.

    Ważne jest, aby unikać niepotrzebnego stresu dla rośliny.

    Przed zabiegiem gałęzie są oczyszczane z suchych zanieczyszczeń i zbierane pod opaską uciskową, aby się nie rozpadły. Przylegająca gleba nie jest tapicerowana ani myta – zmniejszy to stres związany z przeszczepem. Jeśli prace są wykonywane z młodymi roślinami, zaleca się, aby nie otwierać kiełkowania, ale komorę odżywczą.

    Krzew należy zanurzyć w ziemi, zakopując korzenie na poziomie gleby – nie należy go zakopać w ziemi ani wyróżniać się jako pagórek. Roślinę wraz z „rodzimą” ziemistą grudką wsuwa się do przygotowanego dołka, prześwit wypełnia pożywną glebą, obficie podlewaną, ale nie ubijaną. 1 krzew, w zależności od wielkości, wystarczy na 1-4 wiadra wody.

    Cechy hortensji do przesadzania od doniczki do doniczki

    Dlaczego liście hortensji wysychają na krawędziach – co robić i jak ożywić kwiaty

    Przed przesadzeniem hortensji do większej doniczki zaopatrz się w mieszankę składników odżywczych. Stara ziemia jest usuwana tylko wtedy, gdy jest zanieczyszczona lub zainfekowana. W innych przypadkach wykopany kwiat wraz ze zwykłą grudą ziemi umieszcza się w nowym pojemniku i wypełnia wysokiej jakości ziemią o odczynie kwaśnym lub obojętnym.

    Dodatkowe informacje! W domu kwiat wymaga umiarkowanego podlewania i nie ma potrzeby mulczowania. Nawilżanie odbywa się u nasady, wierzchnia warstwa gleby jest poluzowana.

    Kiedy krzew jest przenoszony w nowe miejsce, wymaga regularnego podlewania, aby przyspieszyć tworzenie nowych pędów korzeniowych. W czasie upałów nawilżają glebę co drugi dzień, w porze chłodnej – w zależności od stanu wierzchniej warstwy.

    Osłabiona roślina może potrzebować wsparcia, zwłaszcza jesienią, kiedy nadejdą silne wiatry. Skutecznym zabezpieczeniem staje się mała klatka, ale mogą też pojawić się proste kołki, które zapobiegną przewróceniu się krzewu na bok lub wynurzeniu się z luźnej ziemi przed ukorzenieniem.

    Wygodny środek na przeszczepione krzewy

    Nie możesz przekarmić kwiatu. Podczas przesadzania hortensji wiosną w inne wzbogacone miejsce nie jest wymagane więcej nawozu. Obszary korzeni pokryte są miękką ściółką trocinową, ale nie pozwalają na stagnację cieczy na ich grubości.

    Krzewy wewnętrzne są obficie podlewane, trzymane w świetle, słabo przyjmowane, są związane. Delikatny przeszczep i odpowiednia pielęgnacja tego niesamowitego krzewu ogrodowego daje możliwość co roku podziwiać jego jasny kolor.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy