Cechy rosnącego czarnego anturium w domu: odmiany Black Queen, Black Love

Czerń anturium to jeden z najjaśniejszych i najpiękniejszych przedstawicieli tego gatunku. Świetnie wygląda w domu w połączeniu z innymi roślinami domowymi. Aby wyhodować anturium w swoim mieszkaniu, musisz zapoznać się z warunkami jego sadzenia i uprawy.

Jak wygląda czarne anturium, opis odmian

Obecnie istnieje kilka odmian tej kultury dekoracyjnej.

Wygląd czarnych kwiatów anturium

Najczęściej w domu uprawia się tylko niektóre odmiany.

Black Love to wysoki i rozgałęziony krzew. Może dorastać do 50 cm wysokości. Liście mają ciemnozielony odcień, pąki na początku kwitnienia są beżowe, ale z czasem zmieniają kolor na prawie czarny.

Anthurium Black Love ma niezwykły odcień

Dlatego bardzo trudno je zauważyć na tle narzuty o ciemnofioletowym odcieniu.

Ten gatunek anturium ma kwiaty podobne do tulipanów. Jego liście są koloru ciemnozielonego. Wzdłuż nich rozciągają się bordowe smugi.

Przy odpowiedniej pielęgnacji Black Beauty Anthurium może dorastać do 65 cm wysokości. Pąki na początku kwitnienia są czarno-bordowe, stopniowo zmieniają kolor na czarny.

Ta odmiana ma dwie równoważne nazwy – anturium Black Prince i Black Queen. To najwyższy członek rodziny. Bardzo często osiąga wysokość 80 cm, jej kolor zmienia się z głębokiej czerwieni na czerń. Ucho anturium Black Queen ma jasny odcień. Jej liście są sercowate, ciemnozielone.

Najbardziej wyrafinowanym przedstawicielem rodziny jest anturium Black Queen

Dodatkowe informacje! W ogrodnictwie domowym stosuje się odmiany Black Dragon, Black Paris i kilka innych. Najczęściej przedstawione powyżej odmiany uprawiane są w domu.

Aby roślina aktywnie rosła i kwitła, musi być odpowiednio pielęgnowana. Anturium dobrze sobie radzi w doniczkach, ale jednocześnie jest bardzo wymagające w warunkach wzrostu.

Anturium czarne bardzo lubi ciepło. W ciepłym sezonie musi utrzymywać temperaturę 20-25 ° C powyżej zera. Wraz z nadejściem chłodów wystarczy utrzymać ciepło w pomieszczeniu w granicach 10-15 ° С. W takich warunkach roślina dobrze znosi zimę, a wraz z nadejściem upałów ponownie wraca do optymalnych warunków.

Ważne jest, aby wiedzieć! Unikaj narażenia krzewu na przeciągi i zimno – mogą one doprowadzić do tego, że liście będą się zwijać i kruszyć.

Nie wystawiaj kwiatu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – może to spowodować spalenie liści. Jeśli to możliwe, lepiej umieścić krzak na parapetach od strony wschodniej lub zachodniej.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie oświetlenie kwiatu.

Jeśli okaże się, że garnek jest umieszczony tylko w południowej części domu, latem musisz stworzyć cieniowanie.

Wiosną iw okresie kwitnienia wystarczy kilka razy w tygodniu podlewać roślinę. W upalne dni dodatkowo spryskać lub postawić obok tacy z wodą. Młode kwiaty należy nawilżać częściej niż dorosłe, które potrzebują podlewania wilgoci, gdy wyschnie górna warstwa ziemi. Do zabiegu używana jest czysta woda o temperaturze pokojowej.

Dodatkowe informacje! Podlewając krzak, nie pozwól, aby woda dostała się na jego powierzchnię.

Anturium wymaga gleby piaszczystej lub gliniastej o wystarczającej przepuszczalności wody i powietrza. Nie ma znaczenia, czy jest kupiony w sklepie, czy wykonany samodzielnie. Aby stworzyć podłoże w domu, będziesz potrzebować:

Wszystkie składniki są mieszane w równych częściach. W okresie aktywnego wzrostu i wegetacji roślina jest niezbędna w nawożeniu pogłównym. Nawozy sprzyjają aktywnemu i bujnemu kwitnieniu. Składniki odżywcze należy dodawać nie częściej niż raz w tygodniu. Opatrunek wierzchni najlepiej nakładać na glebę w połączeniu z opryskiwaniem lub podlewaniem. Jako nawozy zaleca się stosowanie mieszanek zawierających azot, fosfor i potas.

W domu anturium rzadko kwitnie. Nawet w idealnych warunkach pojawia się na nim nie więcej niż 6 pąków rocznie. Kwiatostany zaczynają kwitnąć w kwietniu i więdną późnym latem. Sam kwiat jest uchem otoczonym pięknym welonem. Należy pamiętać, że liczy się wiek rośliny – im jest starsza, tym częściej kwitną na niej kwiaty i tym są większe.

Rose Black Baccara – opis odmiany

Krzew ścinany jest tylko raz w sezonie – wiosną. Proces przebiega w następującej kolejności:

  • Suszone liście są usuwane z dna buszu.
  • Wysuszone, chore lub zgniłe obszary korzeni są odcinane.
  • Przycinanie kwiatów można wykonać w domu

    Ciekawy! Przy odpowiedniej pielęgnacji ścięte pędy mogą wyrosnąć na nowy kwiat.

    Jak rozmnaża się czarne anturium

    W domu anturium rozmnaża się na trzy sposoby: przez sadzonki, dzielenie krzewu i oddzielanie korzeni powietrznych.

    Aby wyhodować kwiat za pomocą sadzonek, należy odciąć wierzchołek łodygi. Łodygę traktuje się roztworem przyspieszającym wzrost, po czym umieszcza się w pojemniku z torfem. Aby stworzyć warunki szklarniowe, pojemnik z sadzonką jest pokryty folią. Wraz z pojawieniem się pierwszych liści kiełek można przesadzić do doniczki.

    Najłatwiejszym sposobem dla hodowców kwiatów jest podzielenie buszu. Można to robić co kilka lat, ponieważ system korzeniowy rośliny stale rośnie. Aby przeprowadzić rozmnażanie w ten sposób, konieczne jest uwolnienie systemu korzeniowego z gleby, podzielenie go na części, które następnie sadzi się w różnych pojemnikach.

    Oddzielanie korzeni powietrznych, w przeciwieństwie do innych metod, jest najtrudniejszym procesem rozmnażania czarnego anturium. Wadą jest to, że hybryda wyhodowana w ten sposób najczęściej traci główne cechy krzewu macierzystego. Aby wykonać oddzielenie korzeni powietrznych, konieczne jest namoczenie nasion w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Następnie można je kiełkować na kawałku gazy lub gumy piankowej.

    Częstotliwość przesadzania zależy od wieku rośliny. W przypadku młodego krzewu zabieg należy wykonywać co roku. Starsze anturium jest przeszczepiane raz na 3-4 lata. Zaleca się to zrobić wiosną w następującej kolejności:

  • Krzew jest ostrożnie usuwany wraz z kawałkiem ziemi.
  • Suche lub chore pędy są wycinane z systemu korzeniowego.
  • Warstwę drenażową wlewa się do czystej doniczki.
  • Kwiat opuszcza się do pojemnika i prostuje korzenie.
  • Glebę wylewa się z góry i lekko kruszy.
  • Przeszczep anturium w domu

    Anturium czarne rzadko cierpi na choroby i szkodniki. Jednak niektóre z nich mogą poważnie uszkodzić roślinę.

    Zgnilizna korzeni może wystąpić, jeśli kwiat nie jest odpowiednio pielęgnowany. Przy braku światła, ciepła, a także przy podmokaniu gleby, anturium może zarazić ten typ choroby grzybiczej. Kiedy pojawia się taki problem, krzew jest odcinany i przesadzany do nowej doniczki i gleby.

    Jeśli na liściach pojawią się żółte plamy, najprawdopodobniej na kwiat wpływa antrakoza lub septoria. W takim przypadku należy go leczyć fungicydami.

    Spośród owadów największym zagrożeniem dla anturium są wełnowce, mszyce, nicienie i kleszcze. Trzeba je wypędzić z kwiatów. Jeśli środki nie zostaną podjęte na czas, ich działania mogą doprowadzić do śmierci rośliny. Aby temu zapobiec, krzew należy profilaktycznie traktować środkami owadobójczymi.

    Czarne anturium to doskonała opcja do dekoracji pomieszczeń. Dobrze łączy się z innymi roślinami domowymi i przy odpowiedniej pielęgnacji cieszy piękno dużych kwiatów o stale zmieniającym się kolorze.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy