Choroby jabłoni i ich leczenie

Choroby grzybicze

Choroby grzybicze jabłoni występują, gdy roślina jest uszkodzona przez patogeny zarodnikowe lub drobnoustroje fitopatogenne. Z ich powodu w ciele rośliny rosną grzybnia i zarodniki konidiów. Istnieje kilka najczęstszych chorób grzybiczych.

Mączniak

Choroba prowadzi do uszkodzenia kory, liści, pąków i pędów. Na działkach pojawia się ciemnobiały nalot, który później nabiera brązowego odcienia. Liście żółkną, wysychają, a następnie opadają. Nowe pędy nie pojawiają się, owocowanie ustaje.

Mączniak

Wiosną przeprowadź środki medyczne i zapobiegawcze. Przed kwitnieniem spryskaj roślinę roztworem fungicydów w ilości 2 ml na 10 litrów wody. Zaleca się stosowanie Topaz lub Speed. Po kwitnieniu traktować roztworem tlenochlorku miedzi (40 g na 10 l wody) lub Hom w tym samym stosunku. Jesienią spryskaj jabłoń płynem Bordeaux 1%. Taki środek w sprayu jest nie mniej skuteczny: 10 litrów wody, 50 g siarczanu miedzi, 20 g mydła w płynie.

Parch

Głównym objawem parcha jest obecność oliwkowobrązowego nalotu na liściach rośliny – zaczynają się kruszyć. Następnie na owocach pojawiają się pęknięcia, plamy o ciemnoszarym odcieniu.

Parch na jabłkach

Do leczenia spryskaj biofungicydami (Gamair, Fitosporin-M, Horus, Fitolavin). Pierwszy zabieg przeprowadza się przed pęknięciem pąków. Spryskaj 2-4 opryski co 2 tygodnie przez cały sezon. Opryskiwanie płynem Bordeaux jest uważane za skuteczną metodę zwalczania parcha. Przeprowadzane są 2 zabiegi:

  1. Przed przerwaniem pąków. Użyj 3% roztworu.
  2. Po pojawieniu się liści. Do przetwarzania użyj roztworu o stężeniu 1%.

Odstęp między opryskami wynosi 2 tygodnie. Wykonuj do siedmiu zabiegów w sezonie.

Zaleca się wykonanie dodatkowych prac, takich jak odcięcie suchych gałęzi, zdarcie uszkodzonej kory, wybielenie leczonych miejsc.

Rdza

Z rdzą na liściach tworzą się paski, brązowe plamy, widoczne są na nich czarne plamy – nagromadzenie zarodników. W przyszłości grzyb zaczyna rozprzestrzeniać się na gałęzie, owoce, korę. Większość młodych pędów umiera. W miejscach uszkodzeń kora pęka, niedojrzałe owoce odpadają.

Rdza

Rozpocznij kurację wczesną wiosną, przed pęknięciem pąków. Pozbądź się dotkniętych liści. Skróć gałęzie 10 cm poniżej chorych obszarów. Dezynfekuj sekcje 5% roztworem siarczanu miedzi, a następnie przetwarzaj rośliny przy użyciu płynu Bordeaux 1%. Rozpyl trzy spraye w odstępie trzech tygodni.

Brązowa plama (fillostyktoza)

Manifestacji filostyktozy towarzyszą małe brązowe plamy z ciemnobrązową obwódką na liściach. W środku widoczne zarodniki grzybów – czarne kropki. Plamy mogą pokrywać całą powierzchnię blaszki liściowej.

Brązowa plama

W profilaktyce (wiosną przed kwitnieniem) spryskaj drzewa płynem Bordeaux 3-4%. Po kwitnieniu traktować tym samym roztworem o stężeniu 1%. Trzeci zabieg wykonać 3 tygodnie przed zbiorem. Rozpocznij leczenie jesienią: pozbądź się opadłych liści, wykop kręgi w pobliżu łodyg, pokrój koronę, spryskaj rośliny 5% roztworem mocznika i potraktuj glebę 7% preparatem.

Cytosporoza

W cytosporozie wpływa na korę – pojawiają się na niej ciemne owrzodzenia. Następnie wnikają w pień, stają się większe, nabierają brązowo-czerwonego odcienia. Stopniowo kora i gałęzie obumierają.

Cytosporoza

Zabieg składa się z trzech zabiegów wiosennych:

  1. W okresie obrzęku nerek stosować fungicyd Hom w ilości 40 g na 10 litrów wody.
  2. Przed kwitnieniem spryskaj drzewo roztworem siarczanu miedzi – 50 g na 10 litrów wody.
  3. Po zakończeniu kwitnienia powtórzyć pierwszy zabieg.

Pod koniec jesieni usuń dotknięte gałęzie i spal je. Oczyść rany usuwając do 2 cm zdrowej tkanki. Dezynfekować sekcje 3% siarczanem miedzi, pnie drzew traktować wapnem. Zastosuj górny opatrunek, najlepiej nawozy mineralne (potaż lub fosfor).

Czarny rak

Czarny rak to poważna choroba grzybicza, podczas której na liściach tworzą się czarne plamy, a na owocach pojawia się czarna zgnilizna. Ponadto kora ciemnieje, na jej powierzchni pojawiają się pęknięcia, przez co zaczyna się wywracać na lewą stronę.

Raki z czarnego jabłka

Rozpocznij leczenie wiosną, gdy temperatura powietrza osiągnie +15 stopni lub więcej. Za pomocą ostrego noża usuń dotknięte obszary, chwyć około 1,5-2 cm zdrowej kory. Zdezynfekuj rany siarczanem miedzi 1-2%, nasmaruj lakierem ogrodowym. Po kwitnieniu spryskaj roślinę 1% płynem Bordeaux. Jeśli choroba pojawi się ponownie po 1-2 latach, ściąć i spalić drzewo.

Zgnilizna owoców (monilioza)

Zgnilizna owoców jest niebezpieczna, ponieważ dojrzewające owoce mają brązowe plamy na powierzchni. W przyszłości plamy stają się większe, przez co traci się smak owocu. Choroba szybko się rozprzestrzenia, co psuje cały plon. Wykrycie choroby na początkowym etapie jest prawie niemożliwe.

Zgnilizna owoców (monilioza)

Jeśli drzewo jest chore przez długi czas, nie można go wyleczyć. Możesz zapobiec chorobie, stosując środki zapobiegawcze: wczesną wiosną potraktuj roślinę płynem Bordeaux 3%, fungicydami. Drugi zabieg wykonać przed kwitnieniem, stosując płyn Bordeaux 1%. Po zbiorze spryskaj drzewo roztworem siarczanu miedzi w ilości 100 g na 10 litrów wody. Każda roślina pobiera około 3 litrów roztworu. Pozbądź się dotkniętych owoców.

Mleczny połysk

Jest to choroba, która powoduje cierpienie kory rośliny. Pierwsze objawy pojawiają się na liściach. Liście zaczynają żółknąć, na ich powierzchni widać biało-srebrzyste pasy. Prowadzi to do zrzucania liści. Choroba postępuje – na korze pojawiają się ciemne plamy.

Mleczny połysk na jabłoni

W celu leczenia usuń chore obszary kory drzewa, a następnie potraktuj sekcje roztworem siarczanu miedzi 1% i smołą ogrodową. Spryskaj drzewo 1% płynem Bordeaux. Wiosną, przed i po kwitnieniu, wykonaj dwa zabiegi.

Choroby bakteryjne

Czynnikiem sprawczym chorób bakteryjnych jest mikroorganizm jednokomórkowy. Wszystkie zmiany bakteryjne nazywane są bakteriozą. Jabłonie często podlegają takim chorobom.

Oparzenie bakteryjne (bakterioza, martwica)

Oparzenia bakteryjne występują z powodu specjalnych pałeczek Gram-ujemnych, które atakują zarówno młode, jak i dorosłe rośliny. Często infekcję wprowadza się nowo zakupionym materiałem do sadzenia. Do rozwoju choroby sprzyjają upały i ciepłe deszcze. Z powodu bakteriozy drzewo traci główny cień, na roślinie pojawiają się ciemne plamy, liście ciemnieją i zaczynają się zwijać, owoce wyglądają na ciemne i nienaturalne.

Oparzenie bakteryjne

Aby zapobiec infekcji – dokładnie sprawdź nowe sadzonki. Lecz szkodniki i pasożyty wywołujące choroby. Podlewaj glebę siarczanem miedzi w ilości 60 g na wiadro wody. Jesienią chore gałęzie należy usunąć tak, aby cięcie znajdowało się 20 cm poniżej miejsca infekcji. Dezynfekować. W okresie wegetacji spryskaj jabłonie płynem Bordeaux – zwiększa to odporność na chorobę.

Bakteryjny rak korzenia

Bakteryjny rak korzenia wywoływany jest przez bakterię Agrobacterium tumefaciens stevens, która wnika do korzeni drzewa przez rany. Po kilku miesiącach na korzeniach pojawia się wiele narośli, które zaczynają gnić, uwalniając dużą liczbę bakterii. Kiedy choroba się rozwija, roślina zwykle umiera.

Bakteryjny rak korzenia

Bakteryjny rak korzenia jest praktycznie nieuleczalny, ale we wczesnych stadiach można pozbyć się choroby. Zdezynfekować glebę słabym roztworem formaliny w ilości 1 litr na 100 litrów wody. Zastosuj roztwór do gleby jesienią w ciepłe, suche dni. Za 1 mkw. m pozostawia około 20 litrów roztworu. Zamiast tego możesz użyć wybielacza – 1 tys. m powierzchni, nanieść 200 g preparatu, a następnie wyrównać glebę grabiami.

Choroby wirusowe jabłoni

Czynnikami sprawczymi chorób wirusowych są zwykle najmniejsze cząsteczki żywego białka – pasożytują one na komórkach rośliny, przez co zaczyna ona tracić zdolność wzrostu i może umrzeć.

Mozaika

Mozaikowatość jest powszechną chorobą jabłoni. Na jednym drzewie choroba może pojawiać się słabiej i towarzyszyć jej słaba żółto-zielona mozaika, na innej roślinie na liściach jest jasnożółty mozaikowy wzór. Latem określenie mozaiki jest prawie niemożliwe. W przypadku choroby liście stają się mniejsze, jakby brakowało im składników odżywczych, owoce również stają się małe, tracą smak, sama roślina wygląda na osłabioną, wychudzoną.

Mozaika z liści

W przypadku leczenia postaraj się zapewnić izolację przestrzenną między nowymi sadzonkami a starymi, chorymi ogrodami. Używaj zdrowego materiału do sadzenia. Skuteczne jest ograniczenie choroby poprzez termoterapię roślin w temperaturze 37-38 stopni przez miesiąc, a następnie regenerację wierzchołka. W przypadku zaawansowanej choroby wykop drzewo i spal je.

Pękanie gwiazdowe owoców

Nadal nie wiadomo, jaki patogen wpływa na rozprzestrzenianie się choroby. Szkodliwość wirusa jest wysoka, gdy rośliny są zakażone, plon jest znacznie zmniejszony, owoce tracą atrakcyjność, ich waga jest znacznie zmniejszona. Zwykle choroba objawia się na młodych, jeszcze niedojrzałych owocach – tworzą się na nich bezkształtne plamy, aw ich środku znajdują się pęknięcia, które są nieodłączne w gwiaździstym kształcie. Skóra w pobliżu pęknięć staje się ciemnobrązowa, prawie czarna. Liście na górnych gałęziach stają się jaśniejsze.

Gwiaździste pękanie owoców jabłoni

Wykop i zniszcz roślinę, aby zwalczyć chorobę. Jako środek zapobiegawczy wskazane jest stosowanie zdrowego materiału do sadzenia, aby leczyć roślinę przed szkodnikami – mogą być nosicielami choroby. Usuń chwasty w odpowiednim czasie, każdej wiosny traktuj jabłoń specjalnymi preparatami.

Panikulować (proliferacja)

Rośliny cierpią na tę chorobę w drugiej połowie lata – odsłaniają się cienkie pędy boczne, a nawet pędy korzeniowe z uśpionych pąków. Zarośnięte przylistki stają się duże, młode pędy nabierają czerwonego odcienia, liście żółkną i przedwcześnie opadają, owoce wydają się niedojrzałe. System korzeniowy nie radzi sobie z przerostem, przez co cykl życiowy rośliny kończy się przed fazą tworzenia nasion.

Wiechowaty

Choroba panikulacyjna nie może być leczona. Musisz wyrywać rośliny i jak najszybciej je spalić. W celu zapobiegania doświadczeni ogrodnicy zalecają opryskiwanie roślin, aby chronić je przed ssącymi szkodnikami, są nosicielami wirusów.

Rozeta (drobnolistna)

Rozeta to choroba wirusowa, podczas której liście stają się mniejsze, twarde, żółto-zielone i zdeformowane. Krawędzie liści zwijają się, a same talerze przybierają kształt przypominający miskę. Chora jabłoń wydaje owoce, ale owoce stają się małe, tracą smak jabłka. Międzywęźle pędów są wszędzie znacznie skrócone, a na wierzchołkach pojawiają się rozety zdrowych i zdeformowanych liści.

Rozeta (drobnolistna)

Do leczenia konieczne jest niezwłoczne usunięcie i zniszczenie części rośliny, na których występują oznaki choroby. Traktuj sekcje farbą olejną, mieszając ją z siarczanem cynku. Jeśli choroba przeszła do ostatniego etapu rozwoju, użyj tego samego roztworu w stężeniu 5%, przy średnich zmianach – z roztworem 8%. Jeśli dotkniętych jest wiele obszarów rośliny, użyj 12% roztworu. W celu zapobiegania wskazane jest stosowanie na wiosnę opatrunku wierzchniego i terminowe usuwanie chwastów.

Drewno ryflowane

Czynnikiem sprawczym tej choroby jest wirus rowkowania łodyg jabłoni. W miejscu zrostu zrazu z podkładką tworzą się szerokie pasy bruzd, doły, oddzielne brązowe nekrotyczne plamy lub linie martwicze. Kora pnia zaczyna puchnąć, pojawiają się na niej blizny i ciemne plamy lub brązowe linie z ciemnym odcieniem. Porażone rośliny wytwarzają przedwcześnie jaskrawoczerwone owoce. Pędy rosną powoli. Zwykle drzewo umiera.

Drewno ryflowane

Nie ma lekarstwa na tę chorobę. Ogrodnicy zalecają, aby nie tracić czasu i nie czekać, aż inne rośliny zachorują. Wystarczy wyrwać drzewo i je spalić.

Inne choroby

Często jabłonie cierpią z powodu złej pielęgnacji, uszkodzeń mechanicznych i termicznych. Roślina może być zaatakowana przez owady. Ważne jest, aby wiedzieć, co robić w takich sytuacjach, aby zachować roślinę i uzyskać dobre zbiory.

Uszkodzenie drzewa

Drzewo może zostać uszkodzone przez gryzonie, złamać się w wyniku klęsk żywiołowych lub gałęzie zaczną pękać z powodu niewłaściwego uformowania korony.

Uszkodzenie jabłoni

Aby zapobiec atakom gryzoni, przygotuj matę z gałęzi lub krzewów, owiń je wokół centralnego pnia i dolnych gałęzi. Dopuszczalne jest stosowanie „tarcz” kukurydzianych, trzciny, gałązek świerkowych. Najważniejsze jest usunięcie ochrony po zakończeniu mrozu.

Ponieważ szkodniki mogą hibernować pod materiałem pokrywającym, gdy nadejdzie upał, usuń i spalić ich nagromadzenie. Przykryj niewielkie uszkodzenia pnia boiskiem ogrodowym. Zwykle małe ślady zębów znikają pod koniec lata. Wytnij złamane gałęzie pod podstawą, nałóż var ogrodowy lub mieszankę zwykłej żółtej glinki z dziewanną w stosunku 1: 1.

Nadmiar lub brak wilgoci

Jeśli potrafisz odpowiednio zorganizować podlewanie, drzewo będzie rosło i rozwijało się normalnie. Jabłonie nie lubią zarówno braku, jak i nadmiaru wilgoci. Większość wody „pochodzi” z gleby przez system korzeniowy. Ale jednocześnie przy suchej i upalnej pogodzie konieczne jest regularne podlewanie rośliny. Brak wilgoci może prowadzić do tego, że drzewo zaczyna się starzeć, co negatywnie wpływa na plon. Owocnikowanie będzie nieregularne, a dojrzałe owoce nie tylko stracą swoją prezentację, ale i smak.

Jabłoń wysycha

Nadmiar wilgoci może niekorzystnie wpływać na odporność drzewa, roślina może ulegać różnym chorobom. Jeśli wilgoć nie zostanie wchłonięta do gleby, a woda zastygnie, istnieje ryzyko próchnicy korzeni.

Uszkodzenia termiczne

Uszkodzenia termiczne są często spowodowane ekspozycją na niskie temperatury. Silne mrozy mogą uszkadzać gałęzie, korę, a nawet system korzeniowy. Nie tylko słoneczne, ale i mroźne dni są nie mniej niebezpieczne dla rośliny. Kora nagrzewa się, soki zaczynają w niej płynąć, ale gdy nadchodzi zmierzch, temperatura spada nisko, kambium zamarza. Prowadzi to do powstawania pęknięć w korze drzewa owocowego.

Oparzenia termiczne kory jabłoni

Jeśli na wiosnę wystąpi przymrozek, kiedy tworzą się pąki i liście, roślina może przestać owocować, a nawet obumrzeć. Aby tego uniknąć, przykryj jabłoń na zimę świerkowymi gałęziami lub materiałem okrywającym. Gorące lata i wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na liście i korę. Pamiętaj, aby podlać drzewo, szczególnie skuteczne w tym przypadku jest zraszanie korony i pnia.

Owady pasożytnicze

Jabłonie bardzo często stają się „przysmakiem” dla różnych szkodników owadzich. Mogą powodować poważne uszkodzenia liści, kwiatów i owoców drzewa. Najgroźniejsze owady to chrząszcz jabłoni, kleszcze, gęś, mszyce, kornik, ćma owocowa, ćma jabłoniowa.

Gąsienica na jabłoni

Do zwalczania pasożytów zalecane jest stosowanie nowoczesnych insektycydów – dobrze radzą sobie z owadami. Najważniejsze jest, aby rozpocząć przetwarzanie zakładu w odpowiednim czasie.

Słaba opieka

Jeśli roślina jest źle pielęgnowana, może zostać poważnie uszkodzona. Nie tylko dobrze podlewaj drzewo, ale także zapewnij mu odpowiednią dietę. Roślina owocowa potrzebuje pierwiastków śladowych. Przy braku takich pierwiastków śladowych pojawiają się następujące wady:

  • Mangan. Liście stają się pstre, ich żyłki są wyraźnie widoczne.
  • Azot. Drzewo rośnie powoli, liście przybierają blady odcień.
  • Miedź. Na liściach pojawiają się brązowe plamy.
  • Fosfor. Pędy i ogonki stają się czerwone.
  • Bor. Jajnik owocowy nie może się w pełni rozwinąć.
  • Potas. Liście brązowieją.

Przy nadmiarze azotu gałęzie i korona aktywnie rosną, ale owocowanie słabnie. Z tego powodu należy ograniczyć stosowanie azotu podczas dojrzewania owoców. W takim przypadku zaleca się zwiększenie stosowania nawozów fosforowych i potasowych.

Jabłoń to roślina owocowa, która może być podatna na różne choroby. Aby zapobiec chorobie lub wyleczyć drzewo na czas, musisz znać objawy i metody leczenia. Tylko właściwa pielęgnacja, regularne podlewanie, górny opatrunek i środki zapobiegawcze pomogą chronić drzewo przed chorobami.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy