Co włożyć do dziury, kiedy sadzić ogórki: jaka powinna być gleba

Wszyscy wiedzą, jak dobre ogórki są zarówno świeże, jak i konserwowe. Ale aby uzyskać bogate zbiory, musisz ciężko pracować. Ogórki to bardzo kapryśna kultura. Reagują na wszystko: skrajne temperatury, mróz, upał, brak i nadmiar wilgoci oraz oczywiście brak baterii.

Aby ogórek wyrósł zdrowy, silny, smaczny i piękny, trzeba pomyśleć o miejscu jego wzrostu jesienią. To miejsce powinno być dobrze oświetlone bez zacienienia. Idealny jako ich poprzednicy:

Przygotowanie ogrodu

Najpierw musisz zdecydować, jak gotować i co włożyć do dziury podczas sadzenia ogórków. Możesz gotować łóżko ogrodowe zarówno jesienią, jak i wiosną.

Przygotowanie do jesieni

Jeśli łóżko ogrodowe jest przygotowywane jesienią, po zebraniu należy je oczyścić z pozostałych liści i korzeni i potraktować roztworem siarczanu miedzi (łyżka stołowa na 10 litrów wody, stosuje się litr roztworu na metr kwadratowy). Następnie możesz dodać obornik krowy lub koński i wykopać. W zimie zgnije, zamieni się w próchnicę.

Nawozy fosforowe

Przy niedoborze obornika można stosować do ogrodu różne nawozy. W okresie zimowym „dojrzewają” i przybierają postać potrzebną roślinom. Aby uzyskać wzrost jakości, ogórek potrzebuje po prostu następujących substancji:

Ważny! Potas to jeden z najważniejszych składników. Pomaga rozwijać się młodym sadzonkom, przenosząc cukier do wszystkich tkanek, zapewniając dobre odżywienie i tworząc słodkie i soczyste owoce. Najbardziej potrzebny jest potas. Dzięki obfitości ogórki dobrze się ulistniają, rzadziej chorują, są mniej podatne na różne pasożyty i mniej boją się zmian temperatury.

Jesienią konieczne jest dodanie soli potasowych od 10 do 25 gramów na metr kwadratowy i siarczanu amonu – około 15-20 g. Sole potasu można zastąpić popiołem.

Przygotowanie wiosenne

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie doskonałych zbiorów ogórków w przypadku, gdy jesienią nie można było nawozić gleby:

Wiosną, nie później niż 10-15 dni wcześniej, należy przygotować takie łóżko: wykopać rowek na głębokość około pół metra, włożyć do niego zgniły obornik, na wierzch ułożyć żyzną ziemię, około 15-20 centymetrów. Następnie łóżko zamknij folią Dopuszcza się wymianę obornika na zgniłe siano, opadłe liście lub zgniłe trociny. Do przygotowanego rowka wsypać jedną lub drugą substancję (lub mieszaninę), a na wierzch ułożyć warstwę ziemi. Nie dodawaj świeżych trocin. Muszą być całkowicie zgniłe. W przeciwnym razie przyniosą więcej szkody roślinom niż pożytku. 3-4 dni przed planowanym siewem nasion należy wymieszać szklankę popiołu z dwiema łyżkami superfosfatu, posypać tę mieszankę na łóżku ogrodowym, wylać na wiadro próchnicy i zgniłych trocin, wszystko wykopać. Rozpuść łyżkę humatu w wiadrze z wodą i rozlej ziemię, potrzebujesz około 3-4 litrów. Zużycie jest podawane na metr kwadratowy. Po podlaniu łóżko należy przykryć folią, aby się rozgrzało. Powrót z nawozów humusowych nastąpi tylko na słabo żyznych glebach gliniastych lub piaszczystych, a także na glebach wapienno-zasadowych, które zawierają mało żelaza. Na żyznym czarnozemie nie będzie zauważalnych rezultatów. Zrób małą dziurkę, wlej do niej amofos (łyżeczkę) lub mączkę kostną (łyżka stołowa), a drobno zmielone skorupki jaj nie będą zakłócać wapnia. Dokładnie zrzuć to wszystko i posadź sadzonki ogórka w bardzo wilgotnej glebie, praktycznie w błocie, aby sadzonki lepiej się zakorzeniły. Glebę mulczuje się trocinami, sianem lub słomą, wprowadza się materię organiczną: humus lub torf, a wraz z nimi 20 gramów mocznika, 30 gramów superfosfatu, 10 gramów siarczanu potasu. Wszystkie składniki rozpuszczamy w wiadrze z wodą i podlewamy glebę, jeden metr kwadratowy. Aby uniknąć gnicia korzeni, doświadczeni ogrodnicy, jeśli chodzi o to, co włożyć do otworów na ogórki, zalecają 3 tabletki glioklodyny.Wrzątkiem służy do usunięcia filmu eterowego z nasion. … Nasiono umieszcza się w przygotowanym, doprawionym i silnie nawilżonym dołku, posypuje ziemią i po kilku godzinach zalewamy wrzącą wodą. Łóżko pokryte jest folią. Tak posadzone warzywa kiełkują szybciej. posypać ziemią i po kilku godzinach zalać wrzątkiem. Łóżko pokryte jest folią. Tak posadzone warzywa kiełkują szybciej. posypać ziemią i po kilku godzinach zalać wrzątkiem. Łóżko pokryte jest folią. Tak posadzone warzywa kiełkują szybciej.

Ważny! Przy karmieniu ogórków obowiązuje zasada: „Lepiej mniej, ale częściej”. Sugeruje to, że korzyści będą większe, jeśli będziemy traktować go słabszym roztworem częściej niż stężonym roztworem 3 razy w sezonie.

Bardzo przydatne jest sadzenie zielonego nawozu. Są potrzebne do poprawy gleby w szklarniach i na małych obszarach. Siderata uzupełnia zapasy składników odżywczych w glebie, rozluźnia ją i niszczy toksyczne wydzieliny ogórków. Sideratę należy sadzić wczesną wiosną. Zaleca się przykrycie nasadzeń folią w celu szybkiego kiełkowania nasion. Kiedy zielenie osiągną 10-15 centymetrów, bez koszenia lub kopania, robią dziury, wypełniają je jak zwykle i sadzą materiał do sadzenia, nie zapominając o podlewaniu.

Siderata

Uprawiana trawa siderata chroni sadzonki przed wiatrem. Gdy ogórki są już mocne, zielony nawóz jest ostrożnie koszony lub cięty i używany jako ściółka.

Uwaga! Przydatne jest również sadzenie zielonego nawozu jesienią po zbiorach. Wyrosną przed mrozem, a zimą ulegną rozkładowi i wzbogacą glebę.

W regionach o chłodniejszym klimacie i krótkim okresie letnim ogórki uprawia się w sadzonkach. Aby nakarmić sadzonki, użyj roztworu dziewanny (1 do 8) lub odchodów kurczaka (1 do 10). Roślina jest karmiona po raz pierwszy po dwóch tygodniach od pojawienia się pierwszych liści. Drugi raz to opatrunek górny na kilka dni przed sadzeniem w ziemi, przy czym na każde 10 litrów roztworu należy dodać dziewanny lub ptasie odchody, dodać również saletrę amonową i siarczan potasu w ilości 15 gi superfosfat – 20 g. Na dwie rośliny wystarczy szklanka roztworu …

Po posadzeniu sadzonek ogórka w stałym miejscu należy je karmić co dwa tygodnie. Najlepiej robić to podczas podlewania. Azot jest potrzebny do wzrostu łodygi i tworzenia liści. W przypadku takiego karmienia litr dziewanny i 10 g mocznika rozcieńcza się w dziesięciu litrach wody.

Dziewanna

Gdy pojawią się pierwsze kwiaty, należy ponownie dodać górny dressing z dziewanny z dodatkiem nawozu mikroelementowego (jedna tabletka na litr roztworu). Jeśli nie ma dziewanny, roztwór można przygotować z wodą. Będzie to wymagało:

W okresie obfitego kwitnienia ogórki mają niedobór fosforu, potasu i magnezu. W tym okresie należy zastosować pełne nawożenie:

Jeden krzak będzie potrzebował około szklanki tego roztworu.

Uwaga! Podczas formowania owoców ogórki należy karmić nawozami azotowo-potasowymi (20 g na metr kwadratowy).

Aby wydłużyć okres owocowania, ogórki należy karmić fosforem. Superfosfat najlepiej nakładać podczas podlewania.

Środki ludowe

Wielu ogrodników nie lubi używania środków chemicznych w swoim ogrodzie. Uważają, że umieszczenie materii organicznej w dołku podczas sadzenia ogórków jest lepsze, co nie działa na nich gorzej:

Warto dodać popiół do wody do nawadniania (od 40 do 100 gramów na wiadro wody). Jak wiadomo, popiół zawiera dużo potasu i wapnia, nie jest zbędne podlewanie ogórków herbatą pokrzywową (wiadro młodej pokrzywy zalać ciepłą wodą i parzyć przez tydzień). Napar rozcieńcza się w stosunku 1 do 7. Można go podlać w dzień lub dwa Bardzo dobrze jest zastosować napar ze sfermentowanych chwastów. Jest przygotowywany w podobny sposób, jak herbata pokrzywowa. Do zbiornika pasują wszelkiego rodzaju chwasty: komosa ryżowa, mniszek lekarski, pokrzywa, łopian, ostropest, są one napełniane wodą i podawane przez około pół miesiąca. Mieszaj kompozycję każdego dnia. Gotowy roztwór rozcieńcza się w stosunku od 1 do 20, wlewa do butelki z rozpylaczem i spryskuje biczami i liśćmi ogórka, korzystne działanie ma również karmienie sianem. Świeże siano napełnia się wodą w ilości od 1 do 1 i podaje w infuzji przez kilka dni. Wtedy możesz zapłodnić. Dzięki takiemu żywieniu wydłuża się sezon wegetacyjny, a mączniak prawdziwy nie atakuje ogórków.Doskonały nawóz uzyskuje się z prasowanych drożdży. Aby to zrobić, rozcieńczyć 100 g drożdży w wiadrze z wodą i nalegać przez trzy dni, aby przyspieszyć proces, można dodać szklankę – półtora cukru, wtedy karmienie będzie gotowe za jeden dzień. Musisz użyć pół litra nawozu na roślinę. Lepiej jest nakładać po podlaniu. Dzięki takiemu karmieniu szkodniki nie boją się ogórków. Nawozić tym rodzajem karmienia nie więcej niż trzy razy w sezonie, skórki cebuli można użyć więcej niż jeden raz. Najpierw sporządza się z niego wywar lub napar (20 g łuski nalega na pięć litrów wody przez cztery dni). Następnie należy go przefiltrować i zastosować jako opatrunek korzeniowy lub dolistny. W obu przypadkach należy rozcieńczyć szklankę naparu w wiadrze z wodą i wodą lub spryskać ogórki. Zużyte łuski cebuli należy rozsmarować wokół psianki, jej zapachu nie toleruje stonka ziemniaczana.

Tylko przy odpowiedniej pielęgnacji można osiągnąć dobre zbiory. Wybór i właściwe stosowanie dressingów w dużej mierze decyduje o tym, jakie zbiory zbierze ogrodnik jesienią.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy