Co zrobić, jeśli liście róży ogrodowej żółkną i opadają latem: dlaczego wysychają

Róża uważana jest za jeden z najpiękniejszych kwiatów. Nic dziwnego, że wielu kwiaciarni tak bardzo kocha ten kwiat. Ponadto zawierają je zarówno w domu, w doniczkach, jak i na otwartym polu. Jak każda roślina, róża może żółknąć – jest to jeden z najczęstszych objawów złego samopoczucia. Dzieje się tak z różnych powodów – od chorób zakaźnych i ataków pasożytów po brak składników odżywczych. Dlatego każdy hodowca powinien wiedzieć, dlaczego liście róży żółkną i co zrobić, aby rozwiązać problem.

Przed rozpoczęciem leczenia musisz dowiedzieć się, dlaczego liście róży żółkną. Dzieje się tak z różnych powodów io różnych porach roku, zarówno w ogrodzie, jak iw doniczkach.

Niepokojącym objawem jest zażółcenie liści róży.

Jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia liści róży wiosną lub wczesnym latem jest atak szkodników. Wysysają sok z rośliny. Jeśli przyjrzysz się uważnie dotkniętym liściom, zauważysz przebicia. Czasami widoczne są same szkodniki, które często są bardzo małe. Zagrożeniem może być:

Nie możesz się tu wahać. Jeśli rozwiążesz problem, szkodniki będą aktywnie rozmnażać się, w wyniku czego mogą zniszczyć kwiat. Jest tylko jeden sposób rozwiązania problemu – całkowite zniszczenie owadów.

Pajęczyna na róży może wskazywać na obecność szkodników

Najłatwiej to zrobić za pomocą specjalnych przygotowań. Zwykle wystarczą dwie lub trzy sesje oprysku, aby krzewy róż były bezpieczne.

Ważny! Liście dotknięte infekcją lub szkodnikami należy wyrzucić lub spalić – w żadnym wypadku nie pozostawiać jako ściółki pod rośliną.

Ale nie można lekceważyć opcji z chorobami – często zakaźnymi. Bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy, a następnie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Główne choroby róż i ich leczenie:

  • Czarny punkt. Chore liście należy wyciąć i usunąć, a następnie potraktować roślinę płynem Bordeaux lub produktem o podobnych właściwościach.
  • Fioletowa plama (inaczej sphaceloma). Musisz postępować tak samo, jak w przypadku czarnej plamki.
  • Bakteryjny rak korzeni. Roślinę należy wykopać, aby ocenić stan systemu korzeniowego. Jeśli nie jest to zbyt mocno dotknięte, uszkodzone części są odcinane, a reszta rośliny jest traktowana Fitolavin lub podobnym preparatem. W przypadku poważnych uszkodzeń roślina jest spalana, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.
  • Choroby i pasożyty nie zawsze są winne pojawienia się żółtego liścia. Dość często przyczyną jest niewłaściwa opieka. Na przykład liście często żółkną z powodu niewystarczającego lub, przeciwnie, nadmiernego podlewania. Jeśli znormalizujesz reżim, problem sam z czasem zostanie rozwiązany.

    Podlewanie róż powinno być regularne i obfite.

    Przyczyną może być również brak światła. Na przykład zimą wskazane jest oświetlenie niektórych odmian wieczorem specjalnymi lampami. A jeśli dzieje się to latem, na przykład na gęstych chińskich różach, być może dolne liście nie otrzymują wystarczającej ilości światła, ponieważ pozostają w cieniu. Problem można rozwiązać, przesadzając kwiatek do większej doniczki lub przerzedzając go.

    Brak makroelementów – azotu i potasu

    Pod wieloma względami dobre samopoczucie róż zależy od składu gleby. Brak niektórych substancji, na przykład potasu, azotu, może prowadzić do tego, że liście na różach krzewów najpierw żółkną, a następnie wysychają i odpadają.

    Te problemy są łatwe do rozwiązania. Np. Niewielką ilość azotu można skompensować poprzez regularne dodawanie azotanu amonu lub mocznika – wystarczy rozcieńczyć łyżkę stołową substancji w wiadrze z wodą i kilkakrotnie podlać krzak. Co więcej, jest to ważne przy uprawie róż w kraju iw domu. Jeśli będzie to robione co roku w maju lub czerwcu, problem braku azotu nie pojawi się, a rośliny zostaną pokryte gęstymi, bogatymi zielonymi liśćmi.

    Uwaga! Jeśli nie użyjesz opatrunku korzeniowego, ale opryskasz roztworem nawozu, pozwoli to szybko osiągnąć efekt.

    Możesz również przywrócić brak potasu za pomocą nawozów – zrobi to azotan potasu lub siarczan potasu.

    Najczęściej niedobór makroskładników obserwuje się przy uprawie róż na glebach piaszczystych, ubogich. Aby liście nie zaczęły się rozjaśniać, należy regularnie wykonywać odpowiedni opatrunek – mineralny lub organiczny.

    Brak pierwiastków śladowych – żelazo, magnez, mangan

    Jeśli gleba jest uboga w pierwiastki śladowe, prowadzi to również do tego, że liście mogą żółknąć, a następnie kruszyć się. Różę należy karmić:

  • W przypadku niedoboru żelaza można zastosować dowolne karmienie zawierające żelazo. Ze środków ludowych odpowiednie są biohumus i ptasie odchody.
  • Brak manganu rekompensuje się siarczanem manganu – wystarczy rozcieńczyć 20 g na 10 litrów wody i użyć roztworu do nawadniania. W tym samym czasie przydatne będzie zakwaszenie gleby poprzez dodanie odrobiny torfu.
  • Jeśli w glebie nie ma wystarczającej ilości magnezu, na ratunek przyjdzie siarczan magnezu – rozcieńczyć 30 g na 10 litrów wody. Można go również zastąpić prostym popiołem drzewnym – najważniejsze jest to, że nie ma w nim zanieczyszczeń.
  • W większości przypadków, jeśli podejmiesz odpowiednie działania, możesz zapobiec spadaniu liści i uratować gałęzie, a nawet pąki rośliny.

    Aby zrozumieć, jaki jest powód żółknięcia liści, musisz zrozumieć jego rodzaje. Przyczynę należy szybko zidentyfikować, najlepiej zanim liście zaczną opadać. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Oznacza to, że prawdopodobieństwo sukcesu w wyniku zabiegu dramatycznie wzrośnie.

    Na początek musisz dowiedzieć się, dlaczego liście róży żółkną i opadają. Zwykle przyczyną są nieodpowiednie warunki uprawy. Często dzieje się tak z powodu nagłych zmian temperatury, na przykład, gdy po ciepłych dniach wychodzą mrozy. Rośliny domowe mogą reagować w ten sam sposób na przeciąg lub tylko otwarte okno w pobliżu.

    Należy zdecydowanie podjąć działania mające na celu wyeliminowanie przyczyn żółknięcia.

    Prosty przeszczep może również prowadzić do podobnych konsekwencji. W przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia korzeni (przyczyna może leżeć np. W działalności szkodników), roślina może pokryć się zielonymi liśćmi, które następnie zaczną się odrzucać.

    Ważny! W żadnym wypadku nie należy podlewać róży lodowatą wodą ze studni. Będzie bolała, zrzuci liście, a nawet może umrzeć.

    Większość nowoczesnych odmian róż rzadko cierpi z powodu takich problemów – hodowcy dołożyli starań, aby były mocniejsze i bardziej odporne.

    Czasami to liście poniżej żółkną u roślin. Mogą nie mieć wystarczającej ilości światła. Jest to często widoczne w przypadku roślin doniczkowych w niewłaściwym miejscu, na przykład w cieniu. Górne liście otrzymują przynajmniej część promieni słonecznych, podczas gdy dolne też tego nie dostają. Rozjaśniają się, a następnie żółkną.

    Nie stanie się tak, jeśli przypomnisz sobie, że róża uliczna preferuje miejsca słoneczne, niezawodnie chronione przed silnymi wiatrami. Najlepiej nadają się obszary z dużą ilością słońca przed porą lunchu – po południowo-wschodniej lub południowej stronie ogrodu. Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła, początkowo końce dolnych liści żółkną, następnie pędy stają się nadmiernie rozciągnięte, stają się boleśnie cienkie.

    Uwaga! Jeśli problem nie zostanie rozwiązany w odpowiednim czasie, krzew upuści pąki i przestanie kwitnąć. W domu problem rozwiązuje dodatkowe oświetlenie, a na miejscu – przeszczep.

    Innym niepokojącym objawem jest to, że liście nie tylko żółkną, ale także zwijają się. Niewystarczające podlewanie jest prawie na pewno przypadkiem. Róże nie znoszą zbyt dobrze suszy. Aby przetrwać, roślina drastycznie zmniejsza ilość wilgoci oddawanej przez korzenie do liści. Najpierw zaczynają żółknąć, następnie wysychają, a następnie mogą spaść, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki.

    Jest to szczególnie widoczne w roślinach podczas upałów. W słoneczne lipcowe i sierpniowe dni szczególnie ważne jest aktywne podlewanie róż rosnących w pobliżu domu – dostają one dużo ciepła i aby nie wysychały muszą oddawać dużo wilgoci.

    Ale liście są zwykle pokryte żółtymi plamami, gdy brakuje jakichkolwiek składników odżywczych. Często prowadzi to do problemów, takich jak:

  • pojawienie się małych kwiatów z bladymi płatkami.
  • W każdym przypadku zażółcenia jego natura może określić przyczynę problemu.

    Z natury plam możesz określić, których substancji brakuje:

  • Brak potasu – najpierw góra zmienia kolor na żółty, po czym zażółcenie rozprzestrzenia się na brzegi.
  • Brak magnezu – żyły żółkną, plamy rozprzestrzeniają się po całym liściu. Z biegiem czasu żyły stają się brązowe.
  • Brak żelaza – zażółcenie równomiernie obejmuje cały liść. Tylko wąskie żyłki pozostają jasnozielone.
  • Brak manganu – brzegi żółkną, a żyłki na liściach zachowują intensywny zielony kolor.
  • Wiedząc dokładnie, jak liście róż żółkną w przypadku konkretnych problemów, doświadczony ogrodnik z łatwością zrozumie, jakich substancji brakuje i będzie mógł szybko podjąć odpowiednie kroki, aby uratować ulubione kwiaty.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy