Czy można trzymać kurczaki, kaczki, gęsi, brojlery i ich kurczaki w tym samym pomieszczeniu?

Hodowla drobiu z roku na rok zyskuje coraz większą popularność dzięki dobrej produktywności i rentowności tej branży. Trend ten dotyczy nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale także właścicieli gospodarstw domowych czy małych domków letniskowych.

Praktycznie każdy drób sprawdził się dobrze w hodowli i hodowli: kurczaki, kaczki, gęsi, indyki, zarówno nioski, jak i brojlery. Mięso z kurczaka, gęsi i kaczki, a także jajka i puch to produkty wysokiej jakości i pożądane. Hodowla ptaków nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Dzięki rozwojowi hodowców pojawiło się wiele nowych odmian drobiu, zwłaszcza mięsnych. Charakteryzują się szybkim i wydajnym wzrostem, co sprawia, że ​​hodowla drobiu jest dość opłacalna.

Często w przypadku niewielkiej powierzchni do trzymania zwierząt pojawia się pytanie: czy można trzymać kurczaki i kaczki razem lub gęsi z innymi odmianami drobiu. Aby udzielić odpowiedzi, musisz zrozumieć specyfikę uprawy każdego gatunku.

Czy kurczaki i kaczki mogą być trzymane razem?

Zasady pielęgnacji drobiu

Kury nioski i brojlery to najczęściej spotykane gatunki ptaków. Nie wymagają specjalnych warunków, ścisłej konserwacji. Podstawowymi warunkami efektywnej uprawy jest zbilansowana pasza, regularne czyszczenie obory lub klatek. Kurczaki potrzebują suchej ściółki, bez przeciągów, dobrego klarowania i nie tolerują nadmiernej wilgoci. Brojlery są również wrażliwe na zmiany temperatury i choroby.

Ras mięsnych zaleca się trzymać w klatkach lub na niewielkim ogrodzonym terenie – mało się ruszają, dobrze jedzą, co przyczynia się do efektywnego przybierania na wadze. Najlepszą opcją dla kurczaków jest łączna zawartość w kurniku i na spacerze.

Siedliska kurczaków powinny być wyposażone w karmniki, poidła, gniazda.

Rada. Kurczaki uwielbiają kąpać się w popiele – to pomaga im czyścić pióra i pozbywać się pasożytów. Należy zwrócić na to uwagę i zainstalować pojemnik z popiołem w miejscu trzymania ptaków.

Kurczaki są bardzo bezpretensjonalne w jedzeniu, ale wolą mieszaną paszę z upraw zbożowych, soczystą paszę, rośliny okopowe.

Gęsi i kaczki to ptactwo wodne i potrzebują wody. Jednocześnie ich zawartość jest możliwa w sposób zamknięty i półzamknięty. Większość ras bardzo dobrze przybiera na wadze – w ciągu 2-3 miesięcy można uzyskać zwierzęta o wadze 4-5 kg.

Aby obniżyć koszty pożywienia i polepszyć samopoczucie ptaków, zaleca się połączenie trzymania w oborze z możliwością chodzenia.

Należy pamiętać, że kaczki uwielbiają pływać – tak oczyszczają pióra, kanały nosowe. W przypadku braku naturalnych zbiorników w siedlisku należy umieścić zbiorniki z wodą i żwirem – jest to potrzebne do lepszego przyswajania pokarmu.

W przeciwieństwie do kaczek, gęsi wolą się wypasać: uwielbiają łąki, duże pastwiska. Jeśli możliwe jest wypuszczenie ptaków na otwartą przestrzeń, może to znacznie obniżyć koszty ich karmienia i poprawić ich samopoczucie.

Pielęgnacja drobiu

Czy można trzymać razem gęsi, kury i kaczki – ten problem często pojawia się wśród właścicieli małej farmy. Jest rozwiązany w zależności od terytorium przeznaczonego na siedlisko ptaków, ich liczby i wieku. Przy odpowiedniej organizacji przestrzeni gęsi, kury i kaczki mogą wygodnie dogadać się na niewielkiej powierzchni, w tym samym pomieszczeniu.

Należy pamiętać, że ptaki mają własną hierarchię, na najwyższym szczeblu której znajdują się gęsi. Ptaki te są nie tylko największymi spośród tego rodzaju drobiu, ale także najbardziej wojowniczymi. Gęsi zawsze będą bronić swojego terytorium, raniąc jednocześnie słabsze osoby. Kaczki mimo sporych rozmiarów są nieszkodliwe, bardzo rzadko biorą udział w bójkach, trzymają się w stadach, bez problemu dogadują się z dowolnymi ptakami. Kurczaki, mimo że znajdują się na najniższym szczeblu hierarchii, są dość agresywne i hałaśliwe.

Oprócz zachowania istnieją również znaczne różnice w sposobie życia różnych gatunków ptaków. Kurczaki uwielbiają czystość, nie tolerują wysokiej wilgotności. Wręcz przeciwnie, kaczki i gęsi hodują wilgoć, nie wyróżniają się czystością.

Aby określić możliwość łączenia gatunków ptaków, należy wziąć pod uwagę różne kombinacje treści.

Czy kurczaki i kaczki można trzymać razem?

Dzięki spokojnemu i spokojnemu charakterowi kaczek całkiem dobrze dogadują się z kurami: zarówno nioskami, jak i brojlerami. Trzeba tylko poprawnie podzielić terytorium. Do karmienia i kąpieli kurczaki potrzebują suchej ściółki, ale jednocześnie rozpraszają zawartość karmników. Kaczki w trakcie karmienia powinny popijać wodą, chlapiąc ją. Rezultatem jest brud i wilgoć.

Dla wygodnego składania jaj można rozmieścić gniazda na różnych wysokościach: dla kaczek – poniżej, dla kurczaków – nieco wyżej, na wysokości pół metra od podłogi.

Czy można trzymać razem kurczaki i gęsi?

Ta kombinacja ptaków jest dość trudna, szczególnie w okresie docierania. Gęsi są w zasadzie dość agresywnymi ptakami, zawsze będą podkreślać swoją wyższość. Sytuację można uratować jedynie poprzez wyraźny podział terytorium, zarówno w kurniku, jak i na pastwisku. W oborze można zbudować grzędę dla kurczaków lub po prostu powierzchnie na wzgórzu, na których mogłyby mieszkać, gniazdować.

Na spacerze latem sytuacja nie jest już taka trudna, zwłaszcza jeśli terytorium jest dość duże. Dzięki właściwemu podziałowi obszarów karmienia, aby zapobiec walkom pokarmowym, kurczaki i gęsi znajdą coś do roboty.

Czy można trzymać razem gęsi i kaczki?

Tak jak gęsi i kaczki są ptactwem wodnym, dobrze się tolerują. Ale oczywiście są pewne elementy docierania. Dotyczy to przede wszystkim smoków – to one zdecydują o przywódcy. Ale z czasem spory ustąpią, a ptaki zaczną się dobrze dogadywać, dzielić poidła i karmniki. Jest to bardzo wygodne w tym sensie, że dieta gęsi i kaczek praktycznie się pokrywa – ptaki dobrze odżywiają się różnymi zaciekami zbożowymi, roślinami okopowymi, potrzebują dodatku mączki kostnej, rozgniecionych skorupek jaj, uwielbiają soczyste jedzenie, a gęsi też potrzebują siana.

Czy można trzymać razem pisklęta gęsie, kurczaki i kaczuszki

Najmniejsze problemy pojawiają się podczas wspólnego chowu piskląt różnych gatunków. Mała pisklę i kaczuszka praktycznie nie różnią się od siebie, podobnie jak podstawowe zasady opieki nad nimi. Równie lubią kąpiele, wypas, tę samą dietę i reżim.

Nie ma szczególnych problemów w ogólnym chowie kaczych i kurczaków lub piskląt i kur. Jedynym problemem jest to, że trzeba chronić kurczaka przed wilgocią i brudem, którego nie toleruje.

W okresie niemowlęcym wszystkie pisklęta przyzwyczajają się do siebie i są uważane za jedną rodzinę kurczaków. Ale jest jeden warunek, który musi zostać spełniony – młode należy trzymać osobno, dopóki nie dorosną. Ponadto karmienie powinno być równoczesne i ogólne, dieta piskląt jest taka sama.

Czy można trzymać razem pisklęta gęsie, kurczaki i kaczuszki

Doświadczeni dyrektorzy biznesowi zalecają stosowanie karmników i poideł smoczkowych (zamkniętych) podczas trzymania razem różnych gatunków ptaków w kurniku. Pozwoli to uniknąć nadmiernego rozcieńczania brudu i wilgoci.

W przypadku potomstwa hodowlanego preferowana jest metoda inkubatora. W przypadku inkubacji jaj niosek dodatkowo wymagane będzie wyposażenie dla nich izolowanych miejsc, aby zapewnić spokój. Ponadto po wykluciu się piskląt matki gęś, kura i kaczka stają się bardzo agresywne w celu ochrony potomstwa. Prowadzi to do bałaganu i niepotrzebnego hałasu.

Podstawowe zasady dotyczące treści wspólnych:

Podział domu na sektory. Gęsi i kaczki będą czuć się komfortowo na podłodze. Wzdłuż obwodu buduje się gniazda, pośrodku montuje się poidła, karmniki, pojemniki ze żwirem. Kurczaki lepiej umieścić na wzgórzu, zapewnić suchą, ciepłą ściółkę z trocin lub słomy, zainstalować poidła, karmniki, pojemniki z popiołem i piaskiem, lepiej podzielić teren pastwiska na sektory, wyposażyć każdy dla innego gatunku ptaka. W takim przypadku łatwiej jest stworzyć ptakom komfortowe warunki, nakarmić je o określonej porze i odpowiednim pokarmem, aby uniknąć konfliktów Zapewnij kurczakom oświetlenie. Kurczaki potrzebują światła do produkcji wysokiej jakości jaj. Ponieważ nadmierne oświetlenie irytuje ptactwo wodne, należy pomyśleć o położeniu żarówki Regularne czyszczenie i dezynfekcja. W wyniku dużej koncentracji różnych ptaków wzrasta ryzyko zachorowania na choroby lub zakażenia robakami pasożytniczymi. Aby tego uniknąć, należy monitorować czystość kurnika i kojca, regularnie czyścić, wymieniać ściółkę, dezynfekować pomieszczenie i zmieniać wodę. Aby zapobiec poważnym infekcjom, można zastosować szczepienia.

Utrzymywanie różnych rodzajów drobiu na jednym obszarze jest całkiem realistyczne. Aby jednak proces wzrostu ptaków nie przekształcił się w budkę, bałagan i gromadzenie się brudu, proces ten należy podjąć odpowiedzialnie. Musisz się postarać, dokładnie rozważyć lokalizację każdego rodzaju ptaka, monitorować czystość pomieszczenia i kojca. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie przydzielonego obszaru i wyhodowanie dużej liczby drobiu.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy