Czy można wyciąć korzenie powietrzne ze storczyka?

czy można wyciąć powietrzne korzenie orchidei?

Każdy nadziemny odrost, przy odpowiedniej pielęgnacji storczyków, pokryty jest od zewnątrz wielowarstwową martwą tkanką zwaną velamenem.

Velamen, podobnie jak gąbka, jest w stanie wchłaniać wilgoć metodą kapilarną przez pory i stopniowo oddawać ją roślinie

Dzięki tej warstwie korzenie przybyszowe o zdrowym wzroście i rozwoju mają bogaty białawy lub srebrzysty kolor. Tworzenie się welamenu następuje podczas wzrostu młodego korzenia z właściwą zmianą podlewania i całkowitym wysychaniem podłoża.

Gęstość warstwy welamu określa, jak wytrzymały i odporny na suszę będzie system korzeniowy.

Jeśli po zwilżeniu korzenie powietrzne natychmiast nabierają zielonego odcienia, oznacza to brak osłony welamenu. Takie korzenie są trudne do zniesienia wysychania gleby, nie wspominając o długim braku podlewania.

Wzrost welamenu można stymulować poprzez stopniowe „przyzwyczajanie” rośliny do całkowitego wyschnięcia całego systemu korzeniowego przed kolejnym podlewaniem.

Powietrzna struktura korzenia orchidei

Pod warstwą welamenu znajduje się miąższ korzenia – główna tkanka, której zadaniem jest przechowywanie i przechowywanie składników odżywczych.
Objaśnienia do rysunku: 1 nić przewodząca, 2 – velamen, 3 – miąższ korzeniowy

Zdrowy miąższ jest zielony w kroju. Centralna część gałęzi napowietrznej jest reprezentowana przez przewodzącą nić.

Jak odróżnić korzenie powietrzne od szypułek lub zwykłych korzeni

W okresie wegetacji nowotwory można zobaczyć na pniu, a także w przestrzeni międzylistkowej storczyka. Może być trudno zrozumieć, czy jest to korzeń, czy szypułka. Głównymi parametrami wyróżniającymi są kierunek wzrostu pędów, ich wygląd oraz miejsce formowania.

Korzenie storczyków zwykle zaczynają rosnąć od podstawy pnia. Ich główna powierzchnia jest gładka, jasnoszara.

Powietrzna końcówka korzenia

Końcówki młodych korzeni są zielone, jasnozielone lub różowawe, okrągłe lub tępe

W przeciwieństwie do szypułek korzenie rosną w dół, czasem z boku, rzadko w górę.

Początkowo wszystkie rosnące korzenie są takie same. Wystarczy przypomnieć, że w swoim naturalnym środowisku większość storczyków to epifity, dlatego ich system korzeniowy jest całkowicie przewiewny. Sama orchidea wewnętrzna „powie” właścicielowi, czy nowy korzeń stanie się przewiewny, rozwijając się tylko na powierzchni podłoża i nie wnikając w niego głęboko, czy nie.

Ważniejsze jest, aby móc odróżnić korzeń od szypułki. W kątach liścia występuje tworzenie się szypułek. Kwiatowa strzała ma spiczasty koniec i rośnie w górę. Powierzchnia szypułki jest łuskowata, zielona lub jasnozielona.

Dlaczego korzenie powietrzne są potrzebne – funkcje w przyrodzie

W swoim naturalnym środowisku korzenie przybyszowe odgrywają ważną rolę w cyklu życiowym storczyków.

Funkcje systemu powietrznego korzeni storczyków:

  • środki do mocowania do podpory, takiej jak pień drzewa lub skała;
  • udział w procesie fotosyntezy wraz z liśćmi;
  • wchłanianie, gromadzenie wilgoci podczas deszczu lub mgły, a także składników odżywczych i ich dostarczanie roślinom podczas suszy.

Początkujący hodowcy storczyków nie zawsze rozumieją, czym są korzenie powietrzne dla domowej orchidei. Funkcje korzeni powietrznych pełnione w warunkach naturalnych częściowo dotyczą storczyków pokojowych.

Dotyczy to uprawy na blokach, umieszczania w donicach przezroczystych i półprzezroczystych o dobrej przepuszczalności światła słonecznego, utrzymujących odpowiedni stopień wilgotności w pomieszczeniu.

Orchidea na bloku

Korzenie storczyków na klocku pełnią te same funkcje, co rośliny żyjące w naturalnym środowisku

Jakie rodzaje storczyków charakteryzują się obecnością korzeni powietrznych

Gatunki epifityczne i litofityczne storczyków mają powietrzny system korzeniowy. W pierwszym przypadku roślina jest przyczepiona korzeniami przybyszowymi do powalonych lub żywych drzew, bez ich pasożytowania, w drugim – do kamieni i skał.

Wśród storczyków wewnątrz korzenie powietrzne są charakterystyczne Phalaenopsis Cymbidium, Brassia, Cambria , Miltonia Wanda, Dendrobium, Oncidium, Zygopetalum, lycast, grammatophyllum Cattleya, cedirea.

Ile korzeni uważa się za normę

Rozwój systemu korzeniowego storczyków pokojowych zależy od jakości podłoża, częstotliwości podlewania, temperatury i wilgotności.

Stan korzeni jako całości jest znacznie ważniejszy niż ich ilość. Ważne jest, aby zrozumieć, że wzrost i rozwój głównie powietrznych korzeni w roślinie doniczkowej wskazuje na niewłaściwą jej pielęgnację.

Obecność niewielkiej liczby wyrostków powietrznych jest tak samo normalna jak ich brak.

Wskaźniki określające liczbę korzeni powietrznych jako normę wahają się od 2 do 5.

Dlaczego storczyki mają dużo korzeni powietrznych

Jeżeli w warunkach naturalnych pędy korzeni powietrznych są wykorzystywane do gromadzenia wilgoci i składników odżywczych, to w warunkach domowych roślina nie otrzymuje mikro- i makroelementów przez korzenie przybyszowe.

Dlaczego orchidea ma wiele korzeni powietrznych? Wskazuje to na niewłaściwą pielęgnację kwiatów.

Główne powody:

  • zastosowanie w podłożu składników o drobnej frakcji, które naruszają jego przepuszczalność powietrza;
  • zasolenie gleby w wyniku nawadniania twardą wodą;
  • częste podlewanie, prowadzące do gnicia głównych korzeni wewnątrz doniczki;
  • rzadkie podlewanie, aktywujące wzrost korzeni powietrznych w celu uzyskania wilgoci z powietrza;
  • niewystarczające oświetlenie, w wyniku którego zaburzony zostaje proces fotosyntezy.

Czasami normą jest silny przerost pędów powietrznych. Dotyczy to przypadków, w których system korzeniowy wypełnił całą objętość doniczki, a storczyk wymaga przesadzenia.

Przeszczep storczyków

Przerost systemu korzeniowego jest sygnałem do przeszczepu orchidei. Nowa doniczka powinna mieć 2-3 cm większą średnicę niż poprzedni pojemnik

Korzenie przybyszowe przybierają najdziwniejsze formy, rozszerzając się w różnych kierunkach. Powietrzne korzenie storczyków nie zawsze wyglądają estetycznie, więc początkujący właściciele, nie wiedząc, co z nimi zrobić, przycinają je. Można to zrobić tylko w ostateczności.

Kiedy konieczne jest przycinanie

Jeśli korzenie storczyka są zdrowe, to są elastyczne, pełne, nie zgniatają się po naciśnięciu palcami. Nie musisz ich usuwać.

Przycinać należy tylko zgniłe, przesuszone lub poważnie uszkodzone korzenie powietrzne.

Zgniłe mają jasnobrązowy, brązowy kolor, nieprzyjemny zapach, miękkie w dotyku, dlatego łatwo ściskają palcami. Przesuszone charakteryzują się srebrzystym lub jasnoszarym odcieniem, podobnie jak u zdrowych, ale w przeciwieństwie do tych ostatnich suszone korzenie są bardzo pomarszczone, łatwo odkształcają się podczas prasowania.

Cięcie suchych korzeni orchideiCięcie suchych korzeni orchidei

Pojawienie się zgniłych korzeni w kwiatkuPojawienie się zgniłych korzeni w kwiatku

Procedura cięcia korzeni powietrznych

Zepsute wyrostki powietrzne można usunąć ostrym skalpelem, nożyczkami lub sekatorami do kwiatów. Narzędzie jest wstępnie dezynfekowane alkoholem lub oblane wrzącą wodą.

Poczuj każdy korzeń i przytnij do podstawy lub zdrowej tkanki, nie naruszając jej. Zaleca się wycięcie uszkodzonych korzeni w miejscu złamania

Sekcje są traktowane kruszonym węglem drzewnym lub brylantową zielenią. Miejsca usunięcia zgniłych korzeni można punktowo posypać Sporobakteryną.

Pielęgnacja po przycięciu

Po zabiegu storczyk nie jest podlewany ani spryskiwany przez kilka dni, dzięki czemu wszystkie sekcje są całkowicie suche i zatkane. Następnie przywracana jest normalna opieka.

Jeśli gnicie korzeni powietrznych było spowodowane ich nadmierną wilgocią, konieczne jest dostosowanie reżimu nawadniania.

Co zrobić z korzeniami powietrznymi orchidei podczas przesadzania

Jeśli orchidea ma dużo korzeni powietrznych, po kwitnieniu przeprowadza się przeszczep. Nowa doniczka powinna być o kilka centymetrów szersza niż poprzednia w celu dalszego rozwoju istniejącego systemu korzeniowego.

Aby nie uszkodzić przybyszowych korzeni podczas przesadzania i uczynić je bardziej giętkimi, roślina jest wstępnie podlewana. Alternatywną metodą jest uwolnienie systemu korzeniowego ze starego podłoża i zanurzenie go w pojemniku z wodą na 15-20 minut.

Po zwilżeniu szyjka korzenia storczyka nie powinna mieć kontaktu z wodą

Doświadczeni hodowcy kwiatów wiedzą, co zrobić z korzeniami powietrznymi podczas przesadzania storczyków. Takie korzenie są starannie „wsuwane” w objętość doniczki i rozprowadzane w niej bliżej ścian. Zwykle po wstępnym podlewaniu jest to łatwe, ale jeśli niektórych pędów korzeni nie można umieścić w nowym pojemniku, nie powinieneś być gorliwy, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo ich złamania.

Po ułożeniu korzeni, przestrzeń między nimi pokrywa się świeżym podłożem dla storczyka przy użyciu kory średniej i dużej frakcji.

Kora orchidei

Średni rozmiar kory pozwoli wytworzyć wewnątrz doniczki tzw. kieszenie powietrzne, niezbędne dla systemu korzeniowego.

Po przesadzeniu kwiat nie jest podlewany przez około 1-1,5 tygodnia. Stopniowo przechodzą do zwykłego reżimu, ponieważ wyrostki powietrzne początkowo nie miały bezpośredniego dostępu do wody.

Pierwsze i drugie podlewanie przesadzanej rośliny najlepiej wykonać wylewając niewielką ilość wody na powierzchnię za pomocą strzykawki bez pozostawiania płynu na poziomie warstwy drenażowej.

Zapobieganie przerostowi korzeni: taktyka pielęgnacyjna

Właściwa pielęgnacja storczyka pomoże uniknąć przerostu pędów powietrznych.

Wybór najlepszego miejsca

Przy braku oświetlenia roślina zaczyna tworzyć korzenie przybyszowe. Konieczne jest zapewnienie storczykowi dobrego rozproszonego światła słonecznego, umieszczając go na oknie wschodnim lub zachodnim. Zimą orchideę można uzupełnić fitolampem.

Wzrost korzeni przybyszowych jest również aktywowany w wyniku bliskiego położenia kwiatu urządzeniami grzewczymi, co prowadzi do szybkiego wysychania gleby

Jeśli w tym przypadku nie można dostosować nawadniania, lepiej przestawić orchideę w inne miejsce .

Właściwe podłoże

Podłoże dla rośliny musi mieć dobrą przepuszczalność powietrza i wilgoci. Ułatwiają to składniki w postaci kory, kermazytu, węgla drzewnego o średnich i dużych rozmiarach.

Zastosowanie drobnej frakcji prowadzi do zagęszczenia gleby, wypełnienia wszystkich kieszeni powietrznych wewnątrz pojemnika oraz zakłócenia napowietrzania systemu korzeniowego.

Ponadto nie jest łatwo prześledzić całkowite wysychanie takiej gleby, zwłaszcza dla początkującego – z zewnątrz mała kora wygląda na suchą i lekką, ale w środku nadal jest mokra. W rezultacie dochodzi do próchnicy korzenia.

Normalizacja schematu nawadniania

Naprzemienne podlewanie, a następnie suszenie gleby zapewnia rozwój zdrowej orchidei.

Przy słabej lub nadmiernej wilgotności system korzeniowy doświadcza stresu, który wyraża się we wzroście przewiewnych pędów. W pierwszym przypadku orchidea stara się wydobyć wilgoć z powietrza, w drugim ratuje się przed początkiem gnicia korzeni w glebie.

Podczas podlewania roślin należy wziąć pod uwagę temperaturę powietrza i stopień wilgotności w pomieszczeniu, a także porę roku. Latem podlewają ją raz na 1-2 tygodnie, a zimą częstotliwość zmniejsza się do 1 raz na 1-1,5 miesiąca. Podlewanie odbywa się rano.

Podlewanie storczyków z konewki

W każdym razie musisz upewnić się o potrzebie podlewania, oceniając stopień wysuszenia gleby, wagę doniczki, kolor korzeni.

Jeśli pojemnik stał się bardzo lekki, kora rozjaśniła się, a system korzeniowy przybrał srebrzysty odcień, to po 1-2 dniach roślina jest podlewana.

Odżywianie storczyków

Storczyk posadzony na wysokiej jakości podłożu otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W przypadku niedoboru mikro- i makroelementów roślinie aktywuje wzrost pędów powietrznych.

Istnieją dwa sposoby rozwiązania tego problemu:

  • przesadzanie do nowego podłoża;
  • wzbogacenie starej gleby specjalnymi nawozami i dodatkami mineralnymi.

Jako opatrunek górny możesz użyć Superfosfatu, Epin-extra, Energen. Ze środków ludowych odpowiedni jest miód (1 łyżeczka) lub glukoza (1 tab.), Rozcieńczony na litr wody.

Nawozić storczyk co dwa tygodnie w okresie wegetacji. Nie zaleca się dodawania opatrunku do rośliny kwitnącej – może to spowodować skrócenie czasu kwitnienia.

Prawdopodobne problemy i jak je naprawić

Zmiana struktury i koloru korzeni powietrznych sygnalizuje możliwą chorobę roślin. Ważne jest, aby ustalić przyczynę w odpowiednim czasie i wyeliminować problem.

Suszenie pędów powietrznych

Powietrzny system korzeniowy jest przede wszystkim podatny na wysychanie. Można to określić na podstawie pomarszczonej powierzchni pędów, niewielkiej deformacji pod wpływem nacisku.

Przyczyny wysychania korzeni przybyszowych:

  • zbyt suche powietrze;
  • oparzenie;
  • uszkodzenie mechaniczne.

Podlewanie i nawadnianie storczyków domowych zwykłą wodą z kranu, nieprzestrzeganie dawkowania przy stosowaniu nawozów prowadzi do oparzeń systemu korzeniowego. Podlewanie phalaenopsis najlepiej wykonywać za pomocą wody osiadłej lub przefiltrowanej.

Nawilżanie powietrza

Regularne spryskiwanie pomoże uzupełnić niedobór wilgoci, a nie samą orchideę, ale powietrze w pomieszczeniu

Obok orchidei możesz postawić pojemnik z wodą. Naturalne parowanie wilgoci znormalizuje poziom wilgoci wokół phalaenopsis.

Aby nie zaszkodzić storczykowi podczas karmienia, podczas przygotowywania roztworu należy użyć miarki lub strzykawki.

Storczyki często ulegają uszkodzeniom mechanicznym podczas transportu. W domu – w przypadku upadku lub nieudanej próby umieszczenia pędów powietrznych w doniczce.

W takim przypadku pomoże tylko ostrożne obchodzenie się z orchideą. Powszechne złamanie korzenia jest obarczone późniejszym próchnicą, zwłaszcza gdy wilgoć dostanie się do złamania.

Gnijące korzenie

Wyrostki powietrzne rzadko ulegają rozkładowi. Zwiększona wilgotność powietrza, częste podlewanie i choroby grzybowe mogą aktywować ten proces.

Po rozpoczęciu gnicia korzeń staje się brązowawy, nabiera charakterystycznego zapachu, a po naciśnięciu na niego uwalnia się płyn

Takie korzenie należy usunąć. Jeśli gnicie jest spowodowane przez grzyby, miejsce cięcia traktuje się Maximem lub Sporobakteryną. W innych przypadkach możesz użyć węgla drzewnego.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zgnilizny, podłoże jest całkowicie wysuszone, dostosowuje się reżim nawadniania.

Zaczerwienienie końcówek korzeni

U niektórych gatunków storczyków czerwonawy odcień wierzchołka korzenia jest normalny. Jeśli w tym samym czasie odwrotna strona blaszki liściowej rośliny ma czerwonawo-fioletowy kolor, nie powinieneś się martwić.

Jednak tylko zaczerwienienie korzeni może wskazywać na początkowy etap fusarium. Grzyb rozprzestrzenia się za pomocą wielobarwnych konidiów. Zarodniki te mogą być w kolorze różowym, fioletowym, fioletowym i białym.

W przypadku fusarium naczynia tkanek korzeni lub liści są zablokowane, stopniowo miejsce zmiany ciemnieje, a następnie pokrywa się wielokolorowymi plamami

Fusarium leczy się preparatami grzybobójczymi, na przykład Fundazolem i Benomilem.

Pozostały tylko korzenie powietrzne – resuscytacja storczyka

Z wielu powodów orchidea może stracić główne korzenie znajdujące się w ziemi, pozostawiając tylko pędy powietrzne. Nawet taką roślinę można uratować. W takim przypadku przeprowadza się przeszczep kwiatów.

Resuscytacja storczyków:

  1. Na początek usuń wszystkie zgniłe, uszkodzone korzenie u podstawy pnia, przetwórz sekcje.
  2. W tym stanie orchideę umieszcza się na ręczniku papierowym lub serwetce i pozostawia na 30-40 minut do wyschnięcia leczonych obszarów.
  3. Przygotuj pojemnik do sadzenia, upewniając się, że zrobiłeś w nim dużą liczbę otworów drenażowych.
  4. Na dno doniczki wylewa się warstwę keramzytu o średniej frakcji 1-1,5 cm, a następnie dodaje się duże kawałki kory.
  5. Mech torfowiec umieszcza się na korze, zwracając większą uwagę na krawędzie pojemnika.
  6. Umieść roślinę w doniczce, ostrożnie rozkładając w niej korzenie powietrzne, dodaj korę, wypełniając przestrzeń międzykorzeniową.

Szyjka korzenia storczyka nie powinna być zakopana w podłożu, ale wręcz przeciwnie, otwarta dla swobodnego przepływu powietrza.

Aby zapewnić stabilność i zapobiec przedostawaniu się nadmiaru wilgoci do podstawy kwiatu, pod pniem umieszcza się korę o dużej frakcji

Mech dodaje się cienką warstwą na powierzchni gleby, pokrywając nią korzenie powietrzne, jeśli są widoczne. Podlewaj orchideę po raz pierwszy od 1,5-2 tygodni.

W pielęgnacji storczyka ważne jest, aby znaleźć złoty środek – nie zaniedbywać wysychania podłoża, ale także zapobiegać nadmiernemu wysychaniu. Konieczne jest opracowanie jasnego schematu podlewania i nawożenia, przesadzanie w odpowiednim czasie. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina utworzy zdrowy system korzeniowy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz gleby.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy