Czym mięta różni się od melisy: jak wyglądają, jaka jest różnica w wyglądzie

Mięta i melisa to aromatyczne zioła, które mogą rosnąć w lasach, na działkach ogrodowych, a nawet na doniczkach. Rośliny są bardzo podobne, więc wielu ogrodników myli miętę i melisę, która jest często nazywana odmianą cytrynową. Pytanie, jak odróżnić miętę od melisy, staje się ważne dla tych, którzy uprawiają te rośliny lub zamierzają kupić materiał do sadzenia.

Mięta i melisa – czym się różnią, dlaczego są zdezorientowane

Chociaż mięta i melisa należą do tej samej rodziny Lamiaceae, różnice są natychmiast uderzające. Pierwszy okaz to wysoka roślina o owalnych liściach i fioletowych kwiatach zebranych w kłosach. Liście i łodyga drugiej odmiany (melisy) pokryte są cienkimi włoskami. Niektóre okazy mogą osiągnąć wysokość 2 metrów. Kwiaty melisy o liliowym odcieniu, zebrane w kwiatostany po 6-12 kwiatów.

Jak odróżnić miętę od melisy

Główną różnicą jest smak i zapach. Mięta pieprzowa ma specyficzny zapach z mocno wyczuwalnym mentolem. Melissa jest rośliną bez mentolu. Dlaczego wielu ogrodników myli te dwie rośliny? Jest kilka powodów:

  • Rośliny nie kwitnące mają bardzo podobny wygląd, niskie, rosną w krzewie o szerokich ciemnozielonych liściach, mają ostry zapach.
  • Powszechnie uważa się, że obie te odmiany chronią przed wieloma chorobami.
  • Mylące mogą być również popularne nazwy melisy – mięta pszczeli, trawy cytrynowej (z punktu widzenia botaniki nazwy te nie są uzasadnione).
  • Mięta i melisa to zioła lecznicze. Wpływ właściwości mięty na organizm ocenił Hipokrates, melisa – Avicenna. Hipokrates stosował zioło mięty w leczeniu wielu chorób, a trawę cytrynową jako środek uspokajający dla kobiet. Pikantne zioła pomogły nastroić organizm, aby poprawić samopoczucie.

    Uważano, że mięta poprawia aktywność umysłową, a melisa jest w stanie uspokoić, złagodzić niepokój emocjonalny.

    Na przykład! Współczesna medycyna ludowa wykorzystuje właściwości obu roślin także do leczenia wielu dolegliwości.

    Kwitnąca Melisa (Melisa)

    Główne różnice między miętą a melisą, stół

    Mięta i melisa to podobne rośliny, ale dla tych, którzy nieustannie zbierają zioła, różnica między nimi jest oczywista. Opis tego, jak wygląda mięta i jak melisa jest przedstawiona w tabeli.

    Tabela różnic między miętą a melisą pomoże rozróżnić te rośliny, nawet dla amatorów.

    Cechy charakterystyczne Mięta melisa Rośnie w każdym regionie . Szeroko rozpowszechniona w południowych regionach, ale występuje w umiarkowanych szerokościach geograficznych. Łodyga Prosta, do 1 m wysokości. Z gałęziami. Kwiaty zebrane w wydłużone kwiatostany, w kształcie uszu, kolor – fioletowe. liliowy odcień; kształt liścia; jaskrawo owalny; owalny; dolna część liścia jest półkolista; górna część ostra; aromat; słodki mentol, orzeźwiający; korzenny z nutami cytrynowymi, kojący; olejki eteryczne; zawiera duży procent olejków eterycznych; ilość olejków eterycznych jest znacznie niższa.

  • białka – 3,8 g;
  • Zawartość kalorii W 100 gramach mięty – 70 kcal W 100 gramach melisy – 50 kcal Skład chemiczny Zawiera witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9, C.
    W składzie minerały: wapń, magnez, sód, potas, fosfor, żelazo, cynk , miedź, mangan Zawiera witaminy PP, B6, B1, B2, C, A.
    W składzie minerałów: wapń, magnez, sód, potas, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan Zastosowanie w kuchni Stosowany jako przyprawa do przyrządzania napojów, deserów Stosowany jako przyprawa Zastosowanie w medycynie Stosowany jako środek uspokajający Stosowany w celu uspokojenia układu nerwowego. Stosowany w kosmetologii Wchodzi w skład kosmetyków do pielęgnacji skóry tłustej, wspomaga porost włosów Stosuje się go do maseczek do każdego rodzaju skóry, odżywia włosy, łagodzi łupież Porównując okazuje się, że rośliny mają podobne właściwości, ale między nimi można znaleźć wystarczającą ilość różnice.

    Przyprawy

    Jak te rośliny różnią się czysto wizualnie

    Mięta wewnętrzna: opieka domowa i metody hodowli

    Jak odróżnić miętę od wyglądu melisy, mogą zasugerować ogrodnicy, którzy uprawiają aromatyczne zioła na swoich terenach. Jeśli weźmiemy pod uwagę oględziny, to miętę można pomylić z głuchymi pokrzywami, rzęsą pospolitą, zaskórnikiem pospolitym, trawą cytrynową. Wymienione rośliny to przedstawiciele rodziny Jasnotkowów.

    Dodatkowe informacje!  Większość rodzajów mięty pieprzowej to mało wymagające rośliny. Istnieje 25 znanych odmian tej rodziny, wśród których mięta pieprzowa jest ceniona za swoje właściwości lecznicze, mięta kędzierzawa jest hodowana ze względu na jej delikatny aromat.

    Fioletowe kwiaty mięty japońskiej uderzają swoim pięknem, z liści pozyskuje się olejki eteryczne. Kocimiętka lub kocimiętka są mylone z melisą, ponieważ roślina ma cytrynowy zapach.

    Liście mięty

    Ogrodnicy, którzy lubią uprawiać przyprawy, często zadają na forach ogrodniczych pytanie, jak odróżnić wygląd mięty i melisy rosnącej na tym samym obszarze.

  • Pierwsza roślina rośnie jako pojedyncze pędy w linii prostej. Korzeń przyprawy – pełzający, rosnący na długości. Jeden pęd, osiągający wysokość 1,5 m, odbija się od pąka korzeni, wydaje się, że ogrodnik posadził miętę w idealnie równych rzędach. Liście na pędach pochodzą z samej ziemi i przypominają geometryczny owal.
  • Kwitnący obszar mięty przyciąga jasnoliliowym, ciemnofioletowym kolorem. Owoce w domowych warunkach klimatycznych pojawiają się bardzo rzadko.
  • Jeśli melisa rośnie obok mięty, to patrząc na te dwie rośliny, widać: melisa nie rośnie jako pojedyncze pędy, ale w krzaku, a łodyga rozgałęzia się blisko ziemi. Kwiaty to nie uszy, ale okrągłe kwiatostany, które tworzą duże koło otaczające cały krzew. Druga roślina jest znacznie niższa, chociaż niektóre okazy mogą osiągać wysokość 1,5 m. Zupełnie inny kształt liści – jajowaty.
  • Biorąc pod uwagę wszystkie te niuanse, zioła te trudno pomylić.

    Liście melisy

    Plectrantus (mięta wewnętrzna) – opieka domowa

    Miętę i melisę można sadzić obok siebie na tym samym terenie, choć wielu ogrodników nie radzi stosować takiej metody agrotechnicznej, ponieważ rośliny będą się prylić, a smak przypraw zmieni się. Aby rozstrzygnąć spór, lepiej posłuchać opinii certyfikowanych agronomów, którzy przypominają, że rośliny nie należą do tego samego gatunku, dlatego krzyżowanie w warunkach naturalnych jest niemożliwe. Okazuje się, że można je sadzić w tym samym miejscu, ale pikantne zioła wymagają innej pielęgnacji.

    Podczas uprawy mięty należy wziąć pod uwagę:

  • Gatunek można sadzić na każdej glebie oprócz piaszczystej.
  • Obszar mięty powinien być dobrze oświetlony światłem słonecznym.
  • Konieczne jest systematyczne rozlewanie i podlewanie rośliny.
  • Wiosną konieczne jest uprawianie gleby.
  • Lepiej jest rozmnażać kulturę wiosną przez warstwy korzeni, sadząc je na otwartym terenie. Odległość między pędami wynosi 30-40 cm.
  • Kolekcja przypraw

  • Trawa cytrynowa nie lubi otwartych przestrzeni, potrzebuje cienia lub półcienia.
  • Roślina może wytrzymać dotkliwą suszę, ale należy ją obficie podlewać kilka razy w sezonie.
  • Aby zapewnić pomyślny wzrost upraw, konieczne jest dodanie piasku do gleby.
  • Gatunek ten można rozmnażać, dzieląc krzew, nakładając warstwy, sadzonki.
  • Ważny!  Ta odmiana rośnie silnie, dlatego przy sadzeniu nowego miejsca należy zachować pewną odległość: między krzewami 40-45 cm, między rzędami – 50 cm.

    Podobieństwa między ranami są widoczne podczas pobierania. Zioła musisz zbierać na początku podczas kwitnienia roślin miododajnych. Pierwsza kolekcja przypada na początek lata, druga na początek jesieni.

    Różnice między miętą a melisą we właściwościach leczniczych i zastosowaniu

    Skład chemiczny niesamowitych roślin jest bogaty w witaminy, dlatego stosuje się je nie tylko w medycynie ludowej, ale także w kuchni i kosmetologii.

    Melissa zerwana z ogrodu może być używana do sałatek, zup, deserów. Suchy liść doda pikantnego smaku marynacie do ryb i mięsa. Kilka gałązek dodanych podczas solenia kapusty nada produktowi trwały aromat i wzbogaci go w witaminy.

    Uwaga!  Przyprawę dodaje się 2-3 minuty przed końcową gotowością potrawy, w przeciwnym razie smak potrawy stanie się gorzki.

    Ziele cytryny dobrze komponuje się z tymiankiem, majerankiem, bazylią. Herbata z tych ziół jest popularna i pożyteczna, gdyż znacznie poprawia samopoczucie.

    Herbata Melissa

    Mięta, podobnie jak melisa, może być suszona, konserwowana lub używana na świeżo. Przyprawy mrożące nie są zalecane, ponieważ rośliny tracą swój aromat i użyteczne właściwości.

    Świeże liście można wykorzystać do sałatek, dań mięsnych, sosów. Domowe masło ubite z posiekanymi liśćmi nabierze oryginalnego smaku. Przyprawowe wypieki wypełnią się nowymi smakami.

    Likier, koktajle, syropy, desery można zrobić z surowej mięty. Wielu winiarzy dodaje przypraw do domowego wina i koniaku.

    Ciekawe wiedzieć!  Wachlarz zastosowań mięty jest szerszy niż melisy. Trawa cytrynowa nigdy nie jest dodawana do słodyczy, ale przy przygotowywaniu napoju Mojito często zamiast mięty używa się melisy. Nowy napój traci swój słodki aromatyczny smak i nabiera pikantnego, korzenno-cierpkiego odcienia.

    Ogrodnicy zbierają i suszy zioła do wykorzystania w przyszłości, aby zimą zaparzyć pachnącą herbatę, która może poprawić nastrój i dodać energii.

    herbata miętowa

    Dodatkowe informacje!  Ziele mięty dobrze komponuje się z imbirem, cytryną, cynamonem.

    Zapach mięty często występuje w chemii gospodarczej: płynach do mycia naczyń, pastach do zębów, płynach do płukania.

    Przyprawy to dobre smaki, które niosą ze sobą aromatyczne nuty, pikantny smak i odrobinę zdrowia.

    Czym różnią się przeciwwskazania, możliwa szkoda

    Dobroczynne właściwości mięty i melisy, pozytywny wpływ tych ziół na organizm człowieka jest niezaprzeczalny. Fitomedycyna wykorzystuje olejki eteryczne, napary, wywary, soki, które są produkowane z tych ziół.

    Ale jest wiele przeciwwskazań do stosowania. Jeśli zignorujesz te instrukcje, zamiast korzyści ujawni się tylko szkoda:

  • Częste spożywanie herbaty zaparzonej suszonymi liśćmi może mieć negatywny wpływ.
  • Jak wiesz, melisa łagodzi układ nerwowy, a mięta wzmacnia tonację organizmu. Jeśli przekroczysz maksymalną dawkę, ciśnienie może spaść, może rozwinąć się senność i zahamowanie.
  • Częste stosowanie melisy może zmniejszyć potencję u mężczyzn.
  • Nie należy używać naparu z mięty i cytryny do leczenia niezagojonych ran, ropni.
  • Olejek z melisy

    Ogólne przeciwwskazania do przyjmowania preparatów ziołowych są następujące:

  • w okresie ciąży, karmienia piersią nie zaleca się stosowania naparów miętowych;
  • napary tonikowe są przeciwwskazane u małych dzieci;
  • przyjmowanie naparów mięty może powodować problemy z poczęciem;
  • z zaostrzeniem wrzodów żołądka, z chorobą nerek;
  • osoby z wysokim ciśnieniem krwi nie powinny pić wywarów i naparów mięty, a osoby z niskim ciśnieniem krwi nie powinny pić naparów z melisy.
  • Przed ważnymi wydarzeniami, które wymagają skupienia uwagi, nie zaleca się stosowania naparów ziołowych.

    Dodatkowe informacje!  Każde naruszenie ziołolecznictwa, przedawkowanie może powodować reakcje alergiczne. Mięta powoduje silną zgagę, a melisa osłabienie, senność.

    Zioła są niebezpieczne dla osób z wahaniami ciśnienia. Niemożliwe jest ciągłe stosowanie takich ziół u dojrzałych mężczyzn, ponieważ ich moc spada.

    Jeśli istnieją przeciwwskazania, nie można stosować leków z mięty lub melisy nawet w minimalnych dawkach.

    Mięta i melisa to rośliny o różnych smakach. Mogą być częścią kolekcji zielarskiej, która będzie znacznie bardziej przydatna, ponieważ każde z ziół dodaje własną nutę zapachową i własne dobroczynne właściwości. Znając ich pozytywny wpływ na organizm, trudno będzie zaszkodzić swojemu ciału.

    Napar miętowy

    Przyprawy to dwie zupełnie różne rośliny o wielu charakterystycznych cechach, więc nie da się ich pomylić. Ze względu na wyjątkowość właściwości mięty i melisy są one bardzo przydatne, ale zanim zaczniesz ich używać, musisz przestudiować wskazania i przeciwwskazania, wybrać opcję, która Ci odpowiada.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy