Dbanie o pelargonie królewskie w domu dla początkujących: rozmnażanie

Kwiat Pelargonium często rośnie na parapetach i balkonach dla wielu ludzi, ale większość z nich uważa, że ​​pielęgnują pelargonie. Rośliny te są podobne do wielu, wyróżniają się raczej bezpretensjonalną opieką i dlatego są popularne. Pelargonia królewska jest wśród nich dość rzadka, choć jest jedną z najpiękniejszych odmian o bujnym kwitnieniu, ale wyróżnia się również kapryśnością.

RPA to kolebka kwiatu pelargonii, a pelargonia pochodzi z Anglii, gdzie krzyżowało ją wielu hodowców. Roślinę wyróżnia bujny krzew, którego krótkie łodygi pokryte są zielonymi liśćmi. Bujny kwiat nie wznosi się ponad zieleń, ale jest z nią równy.

Pelargonia królewska

Łodyga jest cienka, wzniesiona, liście na oddzielnych ogonkach, pokryte drobnymi włoskami, rozciągają się na boki. Roślina ma przyjemny aromat. Po zapyleniu płatki kwiatów przybierają postać żurawia lub bociana dzioba, stąd popularna nazwa pelargonii – żurawia.

Pelargonium royal ma angielskie korzenie. Znany holenderski profesor botaniki znalazł odmianę guzka już w XVII wieku na zboczach Góry Stołowej, położonej w pobliżu Kapsztadu, skąd później przetransportował ją do ogrodu botanicznego w Anglii. Sto lat później pelargonię wielkokwiatową przewieziono z Anglii do Europy, gdzie zaczęto nad nią dalej pracować. Obecna pelargonia królewska została opracowana w XIX wieku przez francuskiego hodowcę Jamesa Audiera.

Niewiele osób wie, że na ich parapetach rośnie pelargonia, a nie geranium. Te kwiaty są do siebie bardzo podobne, więc nic dziwnego, że można je pomylić. Z naukowego punktu widzenia rośliny te są różne, ale w życiu codziennym niewiele osób wie, jaka jest różnica między geranium a pelargonią.

  • Środowisko wzrostu: pelargonie najczęściej zasiedlają działki, a do dekoracji mieszkania używa się pelargonii.
  • Pelargonium ma większe kwiatostany, a geranium wygląda jak dziki kwiat.
  • Struktura kwiatu: 5-8 płatków pelargonii ma doskonałą symetrię, ale w pelargonii są one symetryczne tylko wzdłuż jednej osi.

Uwaga! Pelargonium wymaga staranniejszej pielęgnacji, dlatego jest to kolejne główne kryterium wyboru między podobnymi zewnętrznie kolorami.

Odmiana pelargonii królewskiej o białych i fioletowych kwiatach

Odmiany roślin domowych z nazwami, jak wyglądają

Pelargonia królewska – pielęgnacja domowa dla początkujących

W zależności od odmiany można uzyskać pelargonię w różnych kolorach. Każda odmiana jest szczególnie podziwiana przez hodowców kwiatów, dlatego pomimo trudnej natury kwiatów wielu miłośników chce kupić królewskie w swoim domu.

Ognistoczerwone lub pomarańczowe kwiaty Mandarin Royal Pelargonium mają często ponad 6 cm średnicy, w środku kolor wyraźnie blaknie do kremowo-białego. Od rdzenia do krawędzi płatków są cienkie fioletowe paski. Kwiat jest półpełny z falistymi krawędziami.

Mandarynka

Odmiana wczesnego kwitnienia. Duże, białe kwiaty mają rdzeń w szkarłatnych plamkach. Krawędzie płatków są faliste. Kwitnie przez długi czas w porównaniu do innych odmian. Kwiatostany osiągają 5 cm średnicy.

Mona lisa

Roślina jest dość zwarta z dużymi bordowo-czarnymi kwiatostanami, które pięknie wyglądają na tle jasnozielonych liści. Roślina długo kwitnie, dobrze rośnie, zachowując właściwości dekoracyjne.

Morven

Kolejna wczesna odmiana królewskiego gatunku Pelargonium-Grandiflora. Elegance Janet ma duże kwiaty, są liliowo-różowe z ciemniejszymi plamkami. Odmiana ma dość zwarte, zielone liście, kwitnie w zimnych porach roku przez 1,5 miesiąca.

Elegance Jeanette

Odmiana należy do multiflora odmiany pelargonii królewskiej. Kwiaty są średniej wielkości, kręcone, wiśniowoczerwone z czarną plamką u nasady płatków.

Odmiana kwitnie obficie i długo, natomiast zimą nie wymaga chłodnej pielęgnacji, kwitnie latem.

Clerion Bright Ed

Domowa pielęgnacja królewskich pelargonii dla początkujących

Dbanie o królewskie pelargonie w domu uzasadnia jego nazwę – jest to dość trudne, mimo że roślina zachwyci mniejszym kwitnieniem niż inne gatunki. Ale nawet kapryśność kwiatu nie powstrzymuje wielu hodowców.

Pelargonium ampelous lub geranium – rośnie i pielęgnuje w domu

Właściwa uprawa oznacza przestrzeganie pewnych zasad opieki nad kwiatem. Z ich pomocą nawet początkującej kwiaciarni nie będzie trudno wyhodować piękne królewskie pelargonie. Będziesz jednak musiał postarać się, aby lądowanie i wyjazd się opłacały.

Bodziszek jest rośliną kochającą światło, dlatego zaleca się sadzenie go bliżej okna. Jednak bezpośrednie światło słoneczne może spalić liście i kwiaty, więc światło powinno być rozproszone. Trzymanie w ciemnym pomieszczeniu przyczyni się do rozciągania i przerzedzania łodyg. W zimie spowoduje to, że roślina w ogóle nie zakwitnie.

Uwaga! Optymalnym miejscem do trzymania pelargonii są zacienione okna zachodnie i wschodnie.

Dbanie o królewskie pelargonie polega na ciągłej zabawie z reżimem temperatur. Roślina uwielbia ciepło, dlatego latem warunki strefy środkowej są do niej absolutnie odpowiednie. Najbardziej optymalna jest temperatura powietrza w przedziale 22-27 stopni. Zimą warto utrzymywać roślinę w temperaturze 10-15 stopni, dlatego lepiej wynieść ją na ogrzewaną loggię lub balkon.

Podlewanie jest regulowane w zależności od temperatury powietrza. Gorąca pogoda zmusza hodowcę do podlewania rośliny dwa razy dziennie – przed 10 i po 18 godzinach. Jeśli kwiat jest w pomieszczeniu, liczbę tę można zmniejszyć do 2 razy w tygodniu.

Jednak w zimnych porach roku warto zmniejszyć tę kwotę o połowę. Nasiąkanie gleby przyczynia się do gnicia korzeni i pojawienia się mączniaka prawdziwego. Podlewanie należy wykonywać przegotowaną, osiadłą lub deszczową wodą o temperaturze pokojowej na patelni, aby nie ubijać gleby.

Królewskie pelargonie na ulicy

Ważny!  Wierzchnia warstwa podłoża powinna wyschnąć między podlewaniami. Upewnij się tego przed podlewaniem. Nadmiar może uszkodzić system korzeniowy. Nie należy również zezwalać na przesuszenie – może to niekorzystnie wpłynąć na późniejsze kwitnienie.

Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest suche, można rozpylać powietrze obok doniczki. Jednak nie pozwól, aby wilgoć dostała się na liście i kwiaty pelargonii, ponieważ jest to trudne do zniesienia.

Przed wyborem nawozu do kwiatu warto zapoznać się z jego opisem – może potrzebować jakiegoś nawozu. Jeśli nie ma takiego znaku, zaleca się wprowadzenie do podłoża substancji azotowych wiosną, co pomoże kwiatowi się obudzić i zacząć rosnąć.

Podczas kwitnienia zaleca się wspomaganie nawożenia w tworzeniu nowych pąków za pomocą nawozów fosforowych. Zimą w ogóle nie zaleca się nawożenia, ponieważ może to zaszkodzić tworzeniu się kwiatów.

Pelargonium grandiflora uwielbia ciasne doniczki. Dlatego przez kilka lat nie możesz martwić się przesadzeniem rośliny, ponieważ będzie to normalne, jeśli karmienie zostanie wykonane na czas i z wysoką jakością. Każdy przeszczep polega na zwiększeniu wielkości doniczki o kilka cm średnicy.

Przycinanie powinno odbywać się corocznie w okresie spoczynku. Roślinę należy przyciąć o 1/3 lub 2/3. Pozwoli to następnie uzyskać bardziej bujne kwitnienie, zachowując dekoracyjny wygląd kwiatu. Normalizuje również cyrkulację powietrza wewnątrz krzewu, chroni go przed pojawieniem się owadów i chorób.

Jesienią ta procedura jest wymagana dla wszystkich odmian i rodzajów roślin, a wiosną każdy hodowca musi sam zdecydować, czy jest to konieczne, czy nie.

Ważny!  Na pędach muszą pozostać co najmniej 3 międzywęźle. Możesz zostawić tylko duży pień i usunąć pozostałe dolne gałęzie. W takim przypadku zaleca się zbudowanie podparcia dla podparcia delikatnej łodygi.

Jesienne przycinanie pelargonii

Częste przesadzanie rośliny nie jest wymagane, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia kwiatu. Zaleca się wykonanie zabiegu, jeśli doniczka jest całkowicie wypełniona korzeniami. Optymalny czas na to należy uznać za okres od lutego do kwietnia. Nowo nabytą roślinę należy poddać kwarantannie przez 2 tygodnie, odczekać do momentu kiedy zaniknie, a następnie przeszczepić.

Odmiany z grupy Angela nie wymagają zimowania, można je przechowywać w temperaturze pokojowej o każdej porze roku.

W przypadku innych odmian w tym czasie temperatura powietrza spada do 10-15 stopni, a ilość podlewania również spada. Konieczne jest zaprzestanie wprowadzania opatrunków.

Kwiat dekabrystów: warunki opieki domowej i powody braku kwitnienia

W zależności od odmiany pelargonii lub pelargonii kwitnienie występuje o różnych porach roku. Ale jeśli w zwykłej pelargonii okres ten trwa około 5-6 miesięcy, wówczas pelargonia królewska jest skąpa, więc można podziwiać jej kwiaty przez 3-4 miesiące.

Przy odpowiedniej zawartości można osiągnąć całoroczne kwitnienie pelargonii, ale w tym przypadku kwiatostany będą mniejsze niż mogłyby być. Aby stały się normalne, musisz dać kwiatowi odpoczynek. Po okresie spoczynku obfitość kwitnienia wzrośnie.

Hodowcy opracowali wiele mieszańców i odmian, których kształt, kolor i liście mają charakterystyczne cechy. Rodzaj pokoju jest podzielony na kilka grup.

Pelargonia bluszczolistna to obfity gatunek roślin zielnych. Delikatne pędy kaskadowe mogą osiągnąć długość 1 m.

Grupa zaczęła być nazywana nie bez powodu – jej liście przypominają bluszcz. Kwiaty podwójne i półpełne mogą osiągać wielkość 5 cm, kolor waha się od czystej bieli do głębokiej czerni.

Pelargonia bluszczowa

Zewnętrznie kwiatostany tego typu pelargonii przypominają „bratki”. Wysokość rośliny może osiągnąć 35 cm.

Geranium Angel jest bezpretensjonalny w pielęgnacji, kwitnie przez całe lato. Kwiaty mogą być białe, różowawe, liliowe, liliowe.

Ten typ roślin należy do najstarszych. Został wyhodowany przez skrzyżowanie odmian królewskich i genialnych. Ma lekki korzenny zapach.

Kwiaty są mniejsze niż kwiaty pelargonii królewskiej i są koloru białego lub czerwonego.

Najszybszym sposobem rozmnażania pelargonii są sadzonki. Jest dostępny o każdej porze roku. Zapas sadzonek należy wykonać podczas wiosennego przycinania, zapuszczają korzenie lepiej niż inne. Należy odciąć gałązki o długości co najmniej 5 cm, które mają około 3 liści i 3 międzywęźla. Jeśli są kwiatostany, należy je odciąć.

Cięcie należy potraktować węglem aktywnym i pozostawić na chwilę do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Zaleca się sadzenie sadzonek w oddzielnych małych doniczkach. Mogą to być plastikowe kubki z wyciętymi otworami spustowymi. Na dnie należy umieścić drenaż, a do ziemi należy posypać piaskiem.

Wskazane jest zdezynfekowanie gleby poprzez podlewanie jej wrzącą wodą lub roztworem manganu. Konieczne jest pozostawienie podłoża na jeden dzień na ostygnięcie. Przed sadzeniem warto posadzić materiał nasadzeniowy przyspieszaczem korzeni.

Łodygę należy zagłębić w podłoże o kilka centymetrów, a pojemniki z nasadzeniami należy przenieść do słabo oświetlonego pomieszczenia na 5 dni. Po tym czasie możesz położyć go na parapecie i nadal dbać o niego jak o zwykłą roślinę.

Dodatkowe informacje! Jeśli sadzonki nie radzą sobie i zaczynają żółknąć, zaleca się umieszczenie ich w szklarni, przykrytej szkłem lub folią.

Królewskie sadzonki pelargonii

Rosnące problemy, choroby i szkodniki

  • Czarna noga charakteryzująca się zmiękczeniem tkanek. Nie da się uratować kwiatu, więc lepiej go zniszczyć. Pojawia się z powodu obfitej wilgoci.
  • Rdza. Charakteryzuje się występowaniem brązowych plam na liściach, które prowadzą do wysuszenia i opadania liści.

Mączlik staje się najpowszechniejszym szkodnikiem pelargonii. Owad wygląda jak mniejszy biały motyl (około 2 mm). Kiedy się pojawi, na liściach pojawiają się żółte plamy.

Z owadami walczy się dość ciężko – roślinę trzeba usunąć w środowisku o większej wilgotności powietrza, podlewać „Aktara” 3 razy w odstępach tygodniowych. Aby uratować kwiat przed rdzą, konieczne jest traktowanie go takimi fungicydami jak Topaz i Fitosporin. Ale najpierw powinieneś odciąć zainfekowane obszary.

Postępowanie zgodnie z instrukcjami pielęgnacji krok po kroku pomoże Ci wyhodować zdrowe i piękne pelargonie królewskie. Jest dość kapryśna, ale z pewnością zachwyci miłośnika roślin domowych obfitym i jasnym kwitnieniem.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy