Dlaczego liście fuksji więdną i opadają: sposoby reanimacji rośliny

Fuksja to mile widziany kwiat w każdym domu, który pragnie komfortu. Czasami zdarza się jej coś, co wprawia w zakłopotanie opiekującego się nią botanika amatora. Dlaczego liście fuksji zwijają się do wewnątrz, co powinienem zrobić? Nawet niedoświadczony właściciel może rozwiązać ten problem.

Fuchsia wyrzuciła wszystkie liście i wysycha, chociaż dobrze podlewam, powiedz mi, jak oszczędzać

Takie zjawisko jest sygnałem niekorzystnej sytuacji wokół zakładu. Trudno jest zidentyfikować przyczyny źródłowe, ale jest to konieczne. W skrajnych przypadkach, gdy roślina umarła, musisz wykonać następujące czynności:

  • Spal ziemię i resztki rośliny lub po zapieczętowaniu wrzuć do pojemnika na śmieci.
  • Dobrze umyj i zdezynfekuj garnek.
  • Kup nowy materiał do sadzenia i zachowaj ostrożność podczas sadzenia.
  • Potraktuj rośliny w sąsiednich doniczkach i glebę w nich fungicydami (środkami przeciwgrzybiczymi).
  • Fuksja – dekoracja domu

    Dlaczego liście hortensji zwijają się i zawijają do wewnątrz

    Każda kwiaciarnia zastanawiała się, dlaczego fuksja zrzuca liście, co robić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Opadanie liści może być spowodowane:

  • niekorzystnie niska lub wysoka temperatura, wilgotność powietrza;
  • brak odżywiania lub nadmiar nawozu;
  • Fuksja zrzuca liście

    Dlaczego pąki fuksji odpadają, zanim się otworzą

    Aby bezbłędnie rozpoznać przyczyny wszystkich możliwych nieszczęść związanych z fuksją, nie musisz być naukowcem ani mieć własnego laboratorium. Na podstawie zewnętrznych cech zmian można określić prawidłową przyczynę. Typowe są następujące:

  • Liście żółte, suche, odpadające. Ziemia jest sucha. Spryskiwanie wodą nie jest przeprowadzane. Na spodniej stronie prześcieradła znajdują się pajęczyny. Pająk działa.
  • Płytki nazębne na organach wegetatywnych, wrzody, krosty (puste przestrzenie na liściach wypełnione zarodnikami), pękanie, gnicie, plamienie, narośla są wynikiem działania grzybów, wirusów, które infekują główne tkanki roślinne.
  • Zwiędnięcie, skręcenie całego liścia w rurkę lub jej brzegi, obumarcie części lub całości rośliny – zakażenie grzybami infekującymi naczynia krwionośne.
  • Rdza liści

    Dlaczego fuksja więdnie w doniczce jest zwykle przyczyną chorób grzybiczych i wirusowych:

  • Zgnilizna powoduje, że liście są słabo rozwinięte i blade, łatwo odpadają.
  • Rdza pojawia się najpierw na spodniej stronie liścia jako pomarańczowo-brązowe plamy zarodników. Następnie trafia na górną powierzchnię. Liście fuksji zaczynają brązowieć lub żółkną, opadają.
  • Grzyb pleśni botrytis identyfikuje się jako szaro-brązowa pleśń. Następnie kwiaty stają się plamiste i bezbarwne. Nerki zaczynają się nie otwierać i nie gniją. Liście i łodygi więdną.
  • Grzyb więdnięcia Verticillium powoduje więdnięcie, zwijanie się, odbarwianie i obumieranie liści. Różni się od innych grzybów tym, że w łagodnym klimacie, kiedy upał nie nabrał jeszcze rozpędu, można podejrzewać jego istnienie, mając do czynienia z uschniętymi lub uschniętymi okazami.
  • Ważny! Z jakimkolwiek grzybem bardzo trudno jest sobie poradzić. Aby nie musieć traktować rośliny, zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na proces sadzenia. Stosowanie fungicydów jest naprawdę skuteczne w przypadku materiału nasadzeniowego, ponieważ w tym czasie uprawia się bardzo małe obszary. Prawdopodobieństwo, że rozpylenie leku nie przeniknie nawet milimetra powierzchni pod liściem lub w kątach łodyg wynosi praktycznie 0.

    Spadają liście fuksji, co mam zrobić? Warunkiem wstępnym zabiegu kwiatowego jest parowanie gleby i usuwanie resztek martwych lub ściętych roślin rosnących w sąsiedztwie.

    Sadząc fuksję w ciepłym sezonie na otwartym terenie, wszystko staje się bardziej skomplikowane. Jedynym obecnie dostępnym sposobem zwalczania więdnięcia grzyba wertyklium jest ogrzanie gleby:

  • Przykryj przezroczystą folią i zakop krawędzie.
  • Roślina dotknięta grzybami

    Jeśli będzie co najmniej 3 tygodnie (najlepiej 5) jasnego słońca i wysokiej temperatury, grzyb umrze. Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby, zaatakowane rośliny są niszczone, a na ich miejscu sadzi się tylko odporne gatunki. Posrebrzane liście, odchody, przebarwione płatki to oznaki, że maleńkie wciornastki są niezbędne. Mszyce, mączliki i inne przyssawki pozostawiają podobne ślady – lepkie, skarłowaciałe liście, jakby miały tendencję do zwijania się w małą kulkę.

    Woda odgrywa istotną rolę w życiu fuksji. To:

  • zapewnia sztywność narządu i pozwala na utrzymanie pozycji pionowej;
  • dostarcza składniki odżywcze od korzeni w górę łodygi;
  • uczestniczy w fotosyntezie w celu wytworzenia pożywienia i energii.
  • końcówki, brzegi, całe liście brązowieją, zaczynają się zwijać i wysychać;
  • Fuksja jest wrażliwa na żyzność gleby. Wpływ braku podstawowych mikroelementów wpływa na tempo wzrostu roślin.

    Brak żelaza i innych pierwiastków śladowych

    Konsekwencje braku mikroelementów przejawiają się:

  • Potas. Osłabienie układu odpornościowego, niedorozwój korzeni, zmniejszenie wchłaniania wody i składników odżywczych. Małe dziury w starzejących się liściach.
  • Fosfor. Słaby wzrost, brak kwitnienia. Zaczerwienienie liści.
  • Azot. Przyspieszenie początku kwitnienia. Liście są blade, żółkną i opadają.
  • Żelazo, mangan. Przebarwienia liści narastające proporcjonalnie do odległości od naczynek.
  • Wapń. Tendencja do zwijania liści łyżką. 
  • Uwaga! Nawóz może być mniej skuteczny w glebie suchej i zagęszczonej.

    Fuksje uwielbiają intensywne oświetlenie, ale nie bezpośrednie, palące promienie. Dobrze, jeśli okno jest zasłonięte regulowanymi roletami. W umiarkowanych temperaturach kwiat woli przebywać w słońcu. W temperaturach około +30 ℃ i więcej. Dla niego cień jest lepszy, jeśli nie ma sposobu na stworzenie jasnego cieniowania. Fuksje o solidnych ciemnych kwiatach wytrzymują wyższe temperatury niż rośliny o jaśniejszych odcieniach korony.

    Ciemne kwiaty są bardziej odporne na upały

    Roślina może stracić nie więcej niż 1/4 swojego systemu korzeniowego. Choroby korzeni mogą rozwijać się przez lata, powodując osłabienie całego organizmu na skutek niedostatecznego odżywiania, a nawet jego śmierć. Objawy złego samopoczucia pojawiają się po stronie rozdartego korzenia. Rzadkie liście, które z czasem więdną i ciemnieją, powinny sugerować uszkodzenie odpowiedniego korzenia.

  • przedłużony lub powtarzający się pobyt w niekorzystnych warunkach (nadmiar lub brak wilgoci, nawozy).
  • Aby pomóc roślinie w trudnym okresie, można:

  • usunięcie wszystkich umierających, zaczynających się wysychać i osłabionych części.
  • Suche powietrze w kolorze fuksji nie przypadło mi do gustu. W okresie wiosenno-jesiennym należy stworzyć korzystny mikroklimat wokół rośliny poprzez wybranie odpowiedniej metody z poniższej listy:

  • Pod każdą doniczkę umieść głęboki pojemnik wypełniony kamykami i wodą. Garnek musi znajdować się powyżej poziomu wody.
  • Umieść wszystkie doniczki na wspólnej głębokiej tacy z wodą i kamykami, jak opisano powyżej. Luki można wypełnić elementami poprawiającymi skład.
  • Przynajmniej raz w tygodniu spryskaj roślinę wodą o temperaturze pokojowej.
  • W warunkach krótkich godzin dziennych i niskich temperatur fuksja jest utrzymywana we względnej suchości. Wzrost wilgotności i ilości ciepła zaczyna się w lutym.

    Podobnie jak wszystkie rośliny, fuksja ma tendencję do wchłaniania większej ilości składników odżywczych, niż potrzebuje, aby utrzymać ją przy życiu i w dobrym zdrowiu. Uderzającym potwierdzeniem tego faktu jest pękanie owoców drzew i upraw ogrodniczych w wyniku nadmiernych opadów deszczu.

    Nadmiar nawozu może prowadzić do zwiększonego wzrostu masy wegetatywnej przy niedostatecznym rozwoju korzeni. Konsekwencją będzie niedobór wody i pożywienia dla już istniejących narządów. W rezultacie liczba kolorów dramatycznie się zmniejszy. Liście zaczną więdnąć i żółkną. Najpierw krawędzie stają się brązowe, a następnie cały arkusz. Liście opadają, a wzrost spowalnia. Wykorzystując osłabienie mechanizmów obronnych organizmu, atakują choroby i ssące owady.

    Innym efektem jest gromadzenie się w glebie soli rozpuszczalnych w wodzie, co prowadzi do zmiany pH gleby. Unikanie neutralnego pH w jakimkolwiek kierunku utrudnia roślinie wydobywanie pokarmu z gleby (w tym wody). Zmiana sytuacji niszczy pożyteczne mikroorganizmy na ziemi.

    Dodatkowe informacje. Zaletą naturalnych nawozów organicznych jest to, że wolniej uwalniają składniki odżywcze, bardziej zgodnie z tempem wzrostu rośliny. Substancje nieorganiczne są dostarczane natychmiast w ilościach, które układ naczyniowy może przetransportować solanką. W rzeczywistości negatywne aspekty przedawkowania nawożenia są znacznie lepiej zbadane.

    Aby fuksja zakwitła, jest ściskana i odcinana. 6-8 tygodni po wiosennych uszczypnięciach krzew staje się prawdziwą ozdobą pokoju. Jeśli chcesz, aby roślina była pokryta kwiatami przynajmniej przez całe lato, musisz nadal odcinać kwitnące gałęzie i uszczypnąć młode. Jeśli stare pędy nie zostaną przycięte, po prostu zniszczą estetykę fuksji jako jednego z najbardziej wykwintnych kwiatów na świecie.

    Ważny! Kwiaty tworzą się tylko na nowych pędach.

    Ilość nawozu stosowanego wraz z początkiem kwitnienia zmniejsza się, ale nie zatrzymuje, ponieważ duże koszty energii są wymagane nie tylko do rozwoju pąków, ale także do wzrostu łodyg.

    Gleba, na której rośnie fuksja, musi być stale wilgotna i dobrze przepuszczalna. Zwykle nawadnianie trwa 1 raz dziennie, aż do samego spadku aktywności życiowej późną jesienią. Wtedy, w zależności od wilgotności względnej w pomieszczeniu, wystarczą 2 podlewania na miesiąc.

    Jeśli fuksja zdrętwiała w upale, podlewa się ją 2 razy dziennie, sprawdzając wilgotność gleby, zanurzając w niej palec. Ale nie wolno dopuścić do nadmiaru wilgoci, aby nie odciąć korzeni dostępu do tlenu. Najlepiej przenieść roślinę w zacienione miejsce.

    Liście fuksji stają się letargiczne i opadają w czasie upałów.

    Jeśli powtórzy się to przez kilka dni z rzędu, a na noc kwiat zostanie przywrócony, przyczyną tego zjawiska jest brak wilgoci, ponieważ w upale procesy parowania przewyższają możliwość wchłaniania wody przez roślinę. W tym przypadku pokropienie będzie zbawieniem. Im częściej, tym lepiej. Jedynym warunkiem jest upewnienie się, że w rezultacie nie dojdzie do poparzeń liści. Jest to możliwe, jeśli po spryskaniu wodą mokre liście zostaną wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

    Barwa światła w kolorze fuksji jest wymagająca w warunkach życia

    Ale grzyby, których istnieją setki odmian, mogą również powodować podobne objawy. Przetrwają zarówno w Arktyce, jak iw najgorętszym czasie na pustyni. Idealne warunki hodowlane dla nich to temperatura 25-30 ℃ powyżej zera przy wysokiej wilgotności. Zarodniki grzyba utrzymują się w gruzach glebowych przez wiele lat. Nasiona mogą być również źródłem infekcji. W wyniku infekcji nasion roślina choruje nawet w niskich temperaturach. Choroba rozprzestrzenia się od korzeni w górę, powodując więdnięcie fuksji.

    Ważny! Urazy podczas sadzenia-przeszczepu, spowodowane ukąszeniami owadów mogą wywołać chorobę.

    Nadmiar wody pozbawia roślinę tlenu uwięzionego między cząsteczkami gleby. Znaki, które mogą oznaczać nadmiar wody w glebie:

  • pąki nie otwierają się, młode i stare liście odpadają;
  • gdy palec jest zanurzony na głębokość 3-5 cm w ziemi, wyczuwalny jest nadmiar wilgoci;
  • Najbezpieczniej jest wyjąć roślinę z doniczki i:

  • Usuń wszystkie martwe i znikające liście.
  • Wlej do garnka lekką ziemię o normalnej wilgotności.
  • Odetnij i umieść w celu ukorzenienia łodygi na wypadek śmierci zamoczonego okazu.
  • Umieść roślinę w cieniu, aż wyzdrowieje.
  • Podlewaj, gdy gleba jest sucha w dotyku, ale nie wysuszaj jej.
  • Nie stosować nawozów do całkowitego wyzdrowienia.
  • Aby utrzymać odporność, zastosuj fungicyd.
  • W ciągu tygodnia okaże się, czy roślina została reanimowana.

    Jak zapobiec ponownemu wystąpieniu problemu

    Aby nie stawić czoła powtórzeniu zatoki, potrzebujesz:

  • sonduj glebę przez cały czas i podlewaj tylko wtedy, gdy zacznie wysychać;
  • podlewać roślinę wcześnie rano, szczególnie w upale;
  • zwiędłej, uschniętej rośliny nigdy nie należy podlewać, lecz posypać ją i zacienić;
  • Jak w każdym biznesie, problemy związane z uprawą fuksji są nieuniknione. Ale doświadczenie w ich pokonywaniu prowadzi do najlepszego wyniku. Urocza fuksja z pewnością ozdobi dom lub domek letniskowy.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy