Dlaczego liście i pąki róży stają się białe latem w ogrodzie: co robić, jak przetwarzać

Róże podczas kwitnienia mogą ozdobić każdy ogród. Pojawienie się białego nalotu na liściach lub w okolicy pąków może zepsuć wygląd rośliny. Poniżej możesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny infekcji grzybiczej i jak radzić sobie z nieprzyjemną chorobą.

Po znalezieniu białego nalotu na krzakach ważne jest, aby zadbać o terminowe traktowanie róży.

Pojawienie się białego nalotu na krzakach wskazuje na pokonanie róży mączniakiem prawdziwym lub inną infekcją grzybiczą. Dlaczego na róże rosnące w ogrodzie wpływa grzyb? Choroba może rozwinąć się na tle:

Przejaw szarej zgnilizny jest możliwy na tle reżimu niskiej temperatury i zwiększonego poziomu wilgotności. Biało-szare plamy, które stopniowo zaczną gnić, będą wskazywać na dolegliwość. Dotknięte blaszki liściowe obficie opadają.

Gdy na różę wpływa mączniak prawdziwy, liście wraz z pąkami i łodygami staną się białe. Kwitnienie ustaje, a płytki liściowe zwijają się. Z tyłu liści pojawiają się plamy przypominające wyglądem pleśń.

Ważny! Im szybciej rozpocznie się leczenie krzewów, tym większe szanse na uratowanie róży. Wskazane jest odcięcie i spalenie dotkniętych części rośliny.

Mączniak prawdziwy najczęściej atakuje młode pędy, blaszki liściowe i pąki. Czynnikiem sprawczym choroby jest grzyb pasożytniczy. Choroba charakteryzuje się dość szybkim rozprzestrzenianiem. Często ogrodnicy samodzielnie wprowadzają chorobę do ogrodu, pozyskując i sadząc chore sadzonki na miejscu. Mączniak prawdziwy może rozwinąć się na roślinach na tle:

Rdza na różach – dlaczego się pojawia i jak leczyć

Zaatakowane rośliny cierpią z powodu białawego lub szarawego nalotu, który może pojawiać się jako plamy na dolnej i górnej stronie liści. Pędy są mocno zakrzywione, kwitnienie zatrzymuje się, a krzewy tracą atrakcyjny wygląd.

Uwaga! Biały nalot na różach szybko rozprzestrzenia się w kulturze ozdobnej, przyczyniając się do opóźnienia wzrostu.

Leczenie siarką koloidalną może pomóc radzić sobie z mączniakiem prawdziwym

Jak radzić sobie z białym nalotem mączniaka prawdziwego

Biały nalot na liściach róży wskazuje na porażkę krzewów mączniakiem prawdziwym. Ważne jest jak najszybsze przetworzenie kultury ozdobnej przy użyciu kontaktowych środków grzybobójczych.

Poniżej znajdziesz opis najskuteczniejszych preparatów chemicznych, które w krótkim czasie pomogą uporać się z chorobami grzybiczymi.

Wskazane jest stosowanie siarki koloidalnej w początkowej fazie choroby, kiedy liście róży zaczynają się przebarwiać. Środek grzybobójczy kontaktowy rozpuszcza się (30 g) w 10 litrach wody. Jeśli temperatura powietrza nie wzrosła powyżej 18 stopni, zaleca się zwiększenie poziomu stężenia roztworu.

Gotowy produkt kontaktowy, który zawiera duży procent siarki, najlepiej stosować na początkowym etapie choroby. Roztwór przygotowuje się przez zmieszanie 80 g Tiovita Jeta z 10 litrami wody. Ten fungicyd znacznie ułatwia walkę z mączniakiem prawdziwym.

„Tiovit Jet” – środek, który pomoże poradzić sobie z chorobą na początkowym etapie

Ogólnoustrojowy środek grzybobójczy pozwala skutecznie zwalczać infekcje grzybicze. Topaz można stosować nawet w celach profilaktycznych. Podczas przygotowywania roztworu roboczego w domu należy przestrzegać zalecanego stężenia (na 5 litrów wody wymagane jest 2 ml leku). Przetwarzanie odbywa się dwukrotnie z przerwą 2 tygodni.

Jeśli pojawiło się pytanie, jak leczyć pleśń na różach, można zastosować uniwersalny środek typu układowego, który działa na roślinę w sposób kontaktowy. „Skor” jest często stosowany w celach profilaktycznych, pozwalających zapobiegać chorobom takim jak mączniak prawdziwy i szara zgnilizna. 10 litrów wody będzie wymagało 2 ml leku.

Analog „Skora” działa przez długi czas. Krzewy róż ogrodowych, których gałęzie stały się białe i zaczęły silnie zwijać się, będą chronione przez długi czas po przetworzeniu. W procesie przygotowywania roztworu bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie dawki wskazanej na opakowaniu.

Uwaga! Najlepiej stosować „Raek” do momentu pojawienia się białego nalotu na zielonej masie.

Ten środek pozwala szybko wyleczyć krzewy róż z infekcji grzybiczych. Środek grzybobójczy można stosować nie tylko do leczenia, ale także do celów profilaktycznych w przypadku kwiatów w pomieszczeniach. Na każde 10 litrów wody potrzeba około 14-15 g proszku.

Środek grzybobójczy o działaniu ogólnoustrojowym pozwala uratować domowe róże przed mączniakiem prawdziwym i szarą zgnilizną. Aromat emanujący z leku pomoże poradzić sobie z uskrzydlonymi mszycami, które latem mogą latać na krzaki. Eksperci zalecają rozcieńczenie 3 g „Strobi” w 10 litrach wody. Lek można również stosować profilaktycznie do momentu, gdy zielona masa zacznie pokrywać się białym nalotem.

Topaz jest uważany za najskuteczniejszy środek grzybobójczy

Aby leczyć krzewy róż z chorób grzybiczych, możesz użyć nie tylko chemikaliów, ale także metod ludowych. Najskuteczniejsze środki ludowe radzące sobie z mączniakiem prawdziwym:

  • Kiedy róże są pokryte białym nalotem, jak je przetwarzać? Przede wszystkim warto zastosować roztwór zawierający jod i serum mleczne. Aby go przygotować, musisz dodać 8-10 kropli jodu i 1000 ml serwatki mlecznej do 5 litrów wody. Przetwarzanie odbywa się co 7 dni przez miesiąc. Serum mleczne pozwala wyleczyć uszkodzony obszar.
  • Przetwarzanie popiołu. Aby przygotować napar, należy rozcieńczyć 1000 g popiołu drzewnego w 12 litrach wody. Produkt miesza się i podaje w infuzji przez 3 dni. Po określonym czasie napar należy przefiltrować i użyć do sprysku krzewów. Jeśli płyn wypłynie z liści, do naparu można dodać niewielką ilość mydła do prania. Osad, który pozostaje w wiadrze, należy wlać pod roślinę.
  • Soda oczyszczona to skuteczny spray na liście roślin ozdobnych. 200 g produktu łączy się z 5 litrami wody. Opryskiwanie odbywa się w 3 etapach. Pomiędzy każdym etapem należy zrobić 7-10 dniową przerwę.
  • Obornik należy rozcieńczyć wodą (proporcja 1: 3). Nalegając na lekarstwo przez 2-3 dni na świeżym powietrzu, należy go rozcieńczyć w 20 litrach wody. Następnie możesz przetworzyć krzaki.
  • Sodę kalcynowaną (50 g) rozcieńcza się w 10 litrach wody. Do roztworu dodaje się 50 g pokruszonego mydła do prania. Lekko podgrzany roztwór będzie musiał przetwarzać różę co 5-7 dni przez miesiąc.
  • Nadmanganian potasu to skuteczny ludowy sposób zwalczania mączniaka prawdziwego. 4 g proszku należy rozcieńczyć w 11 litrach wody. Opryskiwanie przeprowadza się kilka razy w odstępach 3 dni.
  • „Raek” jest uważany za odpowiednik „Spore”

    Choroba jest wywoływana przez pasożytniczy rodzaj grzyba, który może objawiać się w zimnych porach roku na pozostałych liściach uprawy. Mączniak rzekomy jest często powodowany przez systematyczne podlewanie gleby. Płytki liści dotkniętej rośliny pokryte są białym nalotem, który jest skoncentrowany w dolnej części zielonej masy. Wygląd płytki przypomina pleśń. Stopniowo plamy zmieniają kolor na czerwony lub brązowy, po czym płytki liści zaczynają się deformować.

    Jeśli liście róży staną się białe, co zrobić w tej sytuacji? Niezwykle ważne jest systematyczne badanie krzewów, aby w odpowiednim czasie rozpocząć leczenie choroby. Dotknięte pędy są cięte i spalane. Krzewy są leczone lekami typu:

    Uwaga! Krzewy należy spryskiwać co tydzień przez miesiąc. Ważne jest również zapobiegawcze traktowanie roślin rosnących w pobliżu.

    Roztwór nadmanganianu potasu pomoże szybko poradzić sobie z mączniakiem prawdziwym

    Istnieją odmiany róż, które praktycznie nie są podatne na choroby grzybowe. Poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych odmian.

    Wysokość silnych krzewów dochodzi do 100 cm, pędy silnie rosną. Błyszczące talerze liści są pomalowane na ciemną szmaragdową paletę, pąki kielichów w różowych odcieniach. Średnica pąków sięga 10-12 cm, z kwiatów emanuje przyjemny aromat. Róża uliczna nie jest podatna na choroby grzybowe, ale nie może przetrwać okresu suszy.

    Średnica podwójnych kwiatów sięga 11 cm, pąki są pomalowane na różowo-srebrne odcienie. Wysokość róży dochodzi do 90 cm, a średnica krzewów nie przekracza 60-65 cm Głównym warunkiem uprawy odmiany Wedding Bells jest sadzenie w miejscu dobrze oświetlonym światłem słonecznym. Gleba w miejscu lądowania musi być żyzna.

    Średnica różowych kwiatów nie przekracza 8-9 cm, kwitnienie trwa przez całe lato. Odmiana należy do odpornych na zimę. Błyszczące blaszki liści nadają krzakom szczególnego uroku. Wysokość silnie rozgałęzionych roślin sięga 3 m. Pędy różnią się nie tylko długością, ale także elastycznością. Istotną zaletą róży New Dawn jest jej bezpretensjonalność.

    New Dawn nie jest podatny na choroby grzybowe

    Na wysokich krzewach tworzą się aksamitno-czerwone kwiaty. Średnica otwartych pąków przekracza 11 cm, każdy kwiat zawiera około 70 płatków. Kwitnienie trwa do 14 dni.

    Kwitnienie róży jest obfite i długotrwałe. Odmiana jest sadzona wyłącznie na żyznej glebie. Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zwilżyć glebę. Rosarium Uterson nie jest podatne na choroby grzybowe.

    Zapobieganie powstawaniu białej płytki nazębnej na krzewach róż

    Aby uniknąć chorób, takich jak mączniak prawdziwy i szara pleśń, ważne jest przestrzeganie poniższych praktyk rolniczych.

  • Każdego października dotknięte pędy należy wyciąć z krzaków i spalić. W ten sposób grzyb nie będzie w stanie zimować i rozprzestrzeniać się wraz z nadejściem ciepła.
  • Regularne pielenie wokół krzewów pozwala uniknąć wzrostu chwastów, na których najpierw pojawia się infekcja grzybicza.
  • Należy unikać podlewania róży ze zraszaczy, ponieważ ta metoda nawilżania gleby może stworzyć korzystne warunki do rozprzestrzeniania się zarodników grzybów.
  • Niedopuszczalne jest pogrubienie nasadzeń, co negatywnie wpływa na swobodną cyrkulację powietrza w ogrodzie różanym.
  • Pod koniec lata nie należy stosować nawozów zawierających azot w swoim składzie. Takie nawozy wpływają pozytywnie na wzrost zielonej masy, ale jednocześnie powodują, że krzewy są podatne na choroby grzybowe.
  • Aby zwiększyć odporność róży na infekcje grzybicze, warto każdej wiosny dodawać do gleby nawozy potasowo-fosforowe, co przyspiesza dojrzewanie pędów i pąków.
  • Pod koniec listopada eksperci zalecają traktowanie gleby w miejscu sadzenia róż preparatami zawierającymi miedź.
  • Kupując sadzonki róż, należy zwrócić uwagę na wskazanie producenta, jak odporna jest wybrana odmiana na mączniaka prawdziwego.
  • Rosarium Uterson nie jest podatne na mączniaka prawdziwego

    Infekcja grzybicza jest uważana za poważne zagrożenie dla krzewów róż. Jednak po rozpoznaniu dolegliwości w odpowiednim czasie i podjęciu działań w celu jej leczenia, możesz uratować swoje ulubione kwiaty. Podczas przetwarzania z chemikaliami należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta dotyczących dozowania.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy