Dlaczego liście zwijają się na winogronach, jak się tego dowiedzieć i naprawić

Często właściciele nasadzeń winogron zauważają, że liście roślin zaczynają się zwijać. Nie warto zostawiać tego stanu rzeczy bez opieki, bo zwijające się liście to wyraźna oznaka problemu, ale któremu warto się przyjrzeć. Dlaczego liście winogron się zwijają, co robić w tym przypadku, każdy hodowca powinien zrozumieć.

Winogrona należą do upraw, które nie są kapryśne, ale są pewne problemy, których nie należy ignorować. Faliste liście to bardzo ważna i złożona kwestia, ponieważ może wskazywać na różne choroby i problemy.

Główny problem

Przede wszystkim zwijanie się liści może być oznaką złożonej choroby wirusowej, która może poważnie uszkodzić zbiory hodowcy. Infekcja wirusowa nosi tę samą nazwę, a jej główny objaw – choroba skręcania liści winogron. Pierwsze wzmianki o tej infekcji wirusowej pochodzą z XIX wieku. Najpierw poznali ją Francuzi i Niemcy w uprawie winorośli. Po krótkim czasie choroba otrzymała oficjalne uznanie i naukowe uzasadnienie.

Interesujący fakt. Obecnie choroba obejmuje duże obszary, na których uprawia się winnice na formach roślin z wykorzystaniem podkładek zachodnioeuropejskich. Choroba często pojawia się w USA, Nowej Zelandii, Australii, Afryce, Europie, Ameryce Południowej, , Australii i tak dalej.

Jeśli infekcja nie zostanie szybko wyleczona, może spowodować poważne szkody w winnicach. Liście mogą się zwijać, wysychać, co prowadzi do znacznego spadku plonu. Jednocześnie obniża się również jakość dojrzałych winogron: spada poziom cukru, przesuwa się czas zbiorów.

Jeśli liście winogron zaczną się zwijać i wysychać, należy jak najszybciej określić przyczynę tego zjawiska i podjąć działania.

Liście winogron curl.jpg

Liście zwijające się mogą być oznaką różnych problemów, z których wszystkie mówią, że sadzenie wymaga pomocy i dodatkowej uwagi.

Infekcja wirusowa

Podwijanie się liści może być bardzo niebezpieczne, jeśli jest oznaką choroby zakaźnej. Nie tylko zmiana kształtu ulistnienia wskazuje na chorobę, ale także szereg innych objawów charakterystycznych dla tej choroby.

Szczególnie trudno jest zrozumieć obecność choroby wirusowej na wiosnę, ponieważ choroba objawia się słabo w tym okresie. Najbardziej oczywiste objawy pojawiają się latem, częściej na początku, ale przy obfitym nawadnianiu, w sierpniu.

Infekcja wirusowa

Wśród głównych objawów są:

W winnicach liście mogą masowo się schylać, podobny obraz obserwuje się w przypadku młodych pędów. Początkowo choroba zaczyna skręcać liście u podstawy krzewów, stopniowo rozprzestrzeniając się w górę. Przy silnej zmianie, złożone liście są bardzo podobne do kształtu trójkąta lub tuby. W miarę postępu choroby zmienia się również kolor liści. W odmianach białych winogron blaszka liściowa żółknie, aw odmianach kolorowych zmienia kolor na czerwony. Kolor liści latem zaczyna mocno przypominać naturalny kolor jesieni. Ale jednocześnie płytki zachowują swój zielony kolor, a wraz z rozwojem choroby na dnie krzewu liście zaczynają zwijać się w przeciwnym kierunku – do góry.

Jeśli zignorujesz leczenie tej choroby wirusowej, wynik jej rozwoju wpłynie na jakość plonów. Jagody zaczną się kurczyć, a szczotki będą wydawać się luźniejsze ze względu na zmniejszoną liczbę jagód. Początkowo roślina przestaje się rozwijać, a wraz z zaawansowanymi postaciami choroby umiera.

Ważny! Najczęściej infekcja winnicy występuje podczas szczepienia lub kupowania już chorych sadzonek, więc prawie nikt nie jest odporny na spotkanie z tą niebezpieczną infekcją wirusową. Teraz jest jasne, dlaczego ogrodnicy zalecają wybór zaufanych dostawców sadzonek.

Niewłaściwe warunki uprawy

Choroba zakaźna nie zawsze może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego liście zwijają się w winogronach. Przyczyną mogą być również inne czynniki, zwłaszcza środowisko i niedostateczna opieka człowieka.

Dlaczego liście zwijają się na winogronach w tym przypadku, odpowiedź jest prosta – banalny brak tlenu. Trudno jest wpływać na pogodę; przy długotrwałych deszczach powietrze może zostać wyparte z gleby, co prowadzi do naruszenia napowietrzania. Roślina nie otrzymuje wymaganej ilości tlenu, brzegi liści zaczynają gęstnieć tak bardzo, że po prostu owijają się, tworząc efekt podkręcenia.

Podobna sytuacja może wystąpić przy nadmiernym podlewaniu przez ogrodnika. W takim przypadku naprawienie sytuacji jest dość proste: nawadnianie zatrzymuje się, glebę należy dokładnie poluzować.

Naturalnie uszkodzone liście nie powrócą do poprzedniego kształtu, pozostaną zwinięte lub w formie tuby, dlatego należy je usunąć. W ich miejsce wyrosną nowe, gdy przywrócone zostanie zaopatrzenie rośliny w tlen.

Przyczyną może być również brak wilgoci. Ta okoliczność nie tylko złoży liście, ale uschną i stopniowo wyschną.

Brak wilgoci

Brak składników odżywczych

Innym powodem fałdowania liści może być niewystarczająca zawartość niektórych pierwiastków chemicznych odpowiedzialnych za wygląd i plonowanie rośliny:

Potas. Jeśli roślina nie ma potasu, liście mogą zacząć się zwijać. Najczęściej brak potasu objawia się pod koniec okresu wzrostu, kiedy następuje redystrybucja pierwiastków śladowych między łodygami, uprawami i liśćmi. Na dole rośliny liście mogą zacząć żółknąć (w przypadku białych odmian winogron) lub brązowieć (w przypadku gatunków kolorowych i dziewiczych). Brak potasu wpływa również na kiście jagód – stają się one mniejsze, tracą cukier i dojrzewają ze znacznym opóźnieniem. Największą trudnością dla właściciela będzie to, że niedobór potasu ustala się dopiero do końca sezonu. Przy braku potasu młode pędy nie będą miały czasu na zdrewniałe, co jest hołdem dla tego, że zimą po prostu zamarzną. Na brak fosforu będzie wskazywać inny kolor rośliny. Młode liście w tym przypadku stają się znacznie ciemniejsze niż stare, a ich krawędzie unoszą się do góry. Przeciwnie, liście niższego poziomu, które są starsze, zwijają się. Najczęściej winnice położone na kwaśnych glebach cierpią na brak fosforu. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do zaburzeń w tworzeniu się i rozwoju systemu korzeniowego Molibden.

Przy braku tego pierwiastka liście przypominają kształtem łódki, a płytki pokrywają się plamami przypominającymi pleśń. Po pewnym czasie plamy nabierają rdzawego koloru i wyglądają jak oparzenia, czasem brak cynku może powodować zwijanie liści. W tym przypadku krawędzie liści są wygięte do góry, a rozmiar płytek maleje. Stają się znacznie mniejsze niż typowe dla tej odmiany. Kształt liści traci prawidłowe kontury i staje się asymetryczny. Najczęściej winnice położone na kwaśnych glebach cierpią na brak fosforu. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do zaburzeń w tworzeniu się i rozwoju systemu korzeniowego Molibden. Przy braku tego pierwiastka liście przypominają kształtem łódki, a płytki pokrywają się plamami przypominającymi pleśń. Po pewnym czasie plamy nabierają rdzawego koloru i wyglądają jak oparzenia, czasem brak cynku może powodować zwijanie liści. W tym przypadku krawędzie liści są wygięte do góry, a rozmiar płytek maleje. Stają się znacznie mniejsze niż typowe dla tej odmiany. Kształt liści traci prawidłowe kontury i staje się asymetryczny.

Najczęściej winnice położone na kwaśnych glebach cierpią na brak fosforu. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do zaburzeń w tworzeniu się i rozwoju systemu korzeniowego Molibden. Przy braku tego pierwiastka liście przypominają kształtem łódki, a płytki pokrywają się plamami przypominającymi pleśń. Po pewnym czasie plamy nabierają rdzawego koloru i wyglądają jak oparzenia, czasem brak cynku może powodować zwijanie liści. W tym przypadku krawędzie liści są wygięte do góry, a rozmiar płytek maleje. Stają się znacznie mniejsze niż typowe dla tej odmiany. Kształt liści traci prawidłowe kontury i staje się asymetryczny. a talerze pokryte są plamami przypominającymi pleśń. Po jakimś czasie plamy nabierają rdzawego koloru i wyglądają jak oparzenia, czasem brak cynku może powodować zwijanie liści.

W tym przypadku krawędzie liści są wygięte do góry, a rozmiar płytek maleje. Stają się znacznie mniejsze niż typowe dla tej odmiany. Kształt liści traci prawidłowe kontury i staje się asymetryczny. a talerze pokryte są plamami przypominającymi pleśń. Po pewnym czasie plamy nabierają rdzawego koloru i wyglądają jak oparzenia, czasem brak cynku może powodować zwijanie liści. W tym przypadku krawędzie liści są wygięte do góry, a rozmiar płytek maleje. Stają się znacznie mniejsze niż typowe dla tej odmiany. Kształt liści traci prawidłowe kontury i staje się asymetryczny.

Ważny! Jeśli roślina nie otrzyma kilku składników naraz, można zaobserwować mieszane objawy. To sprawia, że ​​obraz jest niewyraźny i wymaga złożonego odżywiania roślin.

Jeśli hodowca zacznie zauważać zwijanie się liści, z pewnością powinien zwrócić maksymalną uwagę, aby natychmiast zidentyfikować przyczynę incydentu i rozpocząć leczenie sadzenia. Rodzaj problemu zadecyduje o leczeniu, a także o możliwości jego realizacji.

Zapobieganie zwijaniu się liści

Ku wielkiemu ubolewaniu winiarzy, nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku przeciwko chorobie wirusowej. Tylko środki zapobiegawcze pomogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemu.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia rośliny przez infekcję wirusową, „toczące się liście”, doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie metody ludowej – regularne karmienie popiołem. Przyczynia się to do bardziej aktywnego wzrostu roślin, wzmacniając układ odpornościowy. Popiół należy najpierw wprowadzić do gleby w pobliżu rośliny, stopniowo zwiększając dawkę.

Wdrożenie wszystkich zasad techniki rolniczej do uprawy winogron pomoże chronić roślinę przed uszkodzeniem przez tę chorobę.

Aby zapobiec tej chorobie, możesz skorzystać z regularnego wprowadzania leków pochodzenia organicznego. Pomagają zwiększyć żyzność gleby i zapewniają tworzenie w niej takiej mikroflory, która pomoże wyprzeć chorobotwórcze i niebezpieczne mikroorganizmy powodujące zwijanie się liści.

Vermisol

Do najskuteczniejszych leków należą:

Bajkał EM-1. Narzędzie jest przeznaczone do zwiększenia żyzności i zdrowia gleby, ale nie wolno go mieszać z nawozami chemicznymi i mineralnymi. Vermisol. Produkt jest reprezentowany przez ekstrakt z próchnicy. Preparat zawiera pożyteczne bakterie, pierwiastki śladowe, które pomogą wyprzeć chorobotwórcze grzyby z gleby. Dozwolone jest stosowanie tylko w ciepłej porze dnia. Lek ten zawiera w swoim składzie ogromną ilość pożytecznych bakterii, które pomogą przetrwać chorobotwórczym zarodnikom grzybów z gleby, wywołując chorobę niebezpieczną dla zwijania się liści winogron.

Uzupełnienie składników mineralnych i odżywczych

Aby poradzić sobie z niedoborem użytecznych mikroelementów, wystarczy terminowa pielęgnacja, w szczególności regularne nawożenie przez cały sezon. Przede wszystkim ważne jest, aby gleba pozostała żyzna i pożywna, a jej kwasowość powinna mieścić się w zakresie pH 6,5-7.

Na glebach kwaśnych brakuje azotu, ale stosowanie nawozów azotowych może prowadzić do zbyt aktywnego wzrostu zieleni, co będzie miało zły wpływ, a mianowicie wpłynie negatywnie na tworzenie się pąków owocowych i kwiatostanów. Efekt wolno działających nawozów może zapewnić ściółka, którą przygotowuje się z posiekanej trawy, słomy, przejrzałej próchnicy.

Przejrzała próchnica

Regularne nawożenie złożonymi nawozami pomoże w walce z problemem, co uzupełni niezbędną równowagę pierwiastków śladowych i przyczyni się do silnej odporności winnicy.

Od nadmiernej wilgoci lub suszy

Jeśli pogoda przynosi ulewne deszcze, które są szkodliwe dla winnic, możesz pomóc sadzonkom poradzić sobie z deszczami, zapewniając systemowi korzeniowemu maksymalny możliwy dopływ tlenu. Aby to zrobić, poluzowanie gleby powinno odbywać się tak często, jak to możliwe, aby nie doszło do stagnacji wilgoci.

Jeśli liście zaczną się zwijać z powodu częstego podlewania, należy również poluzować i zatrzymać podlewanie. Po ustaleniu optymalnych warunków roślina będzie wyglądać zdrowo.

Jak widać zwijanie liści nie zawsze jest poważną chorobą zakaźną, czasami nie ma tak poważnych sytuacji. Często liście zwijają się z powodu pewnych warunków pogodowych lub braku jakichkolwiek pierwiastków śladowych. Najważniejsze dla hodowcy jest zwracanie uwagi na ich nasadzenia i monitorowanie ich stanu, aby szybko zrozumieć, dlaczego liście winogron się skręcają. Jeśli odpowiednio zadbasz o rośliny, na czas potraktujesz i zastosujesz nawozy, uprawa winorośli stanie się prawdziwą przyjemnością i zadowoli Cię dobrymi zbiorami.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy