Dlaczego sok ziemniaczany jest przydatny dla organizmu

Dziś chcę Wam opowiedzieć o sokach i ich dobroczynnych właściwościach. Po zakupie nowej wyciskarki ślimakowej soki stały się częścią mojej codziennej diety, ponieważ korzystanie z soków jest nie tylko smaczne, ale także bardzo przydatne.

Dlaczego soki są tak przydatne?

Pragnę podkreślić, że przydatne są świeżo wyciskane soki, które dostarczają naszemu organizmowi minerałów, enzymów i barwników roślinnych, zawierają też olejki eteryczne i garbniki. Soki są pełne karotenu, rzadkich witamin, takich jak C, P, E, K, których organizm sam nie syntetyzuje.

Dietetycy od dawna ustalili, że stosowanie naturalnych soków pomaga oczyścić organizm, doskonale przyspieszają procesy pocenia się, normalizują przepływ limfy – krwi w organizmie. Osoby stale używające świeżo wyciskanych soków rzadko bieleją, są bardzo aktywne i wyglądają młodziej niż ich rówieśnicy.

A kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy) i olejki eteryczne ze świeżych soków stymulują wydzielanie gruczołów trawiennych, poprawiając tym samym trawienie naszego organizmu. W wielu chorobach częściowo rekompensuje brak kwasu solnego, któremu towarzyszy niska kwasowość żołądka. Codzienne spożywanie soków zmniejsza ryzyko zachorowania na raka przewodu pokarmowego i pęcherza moczowego.

Sole potasu zawarte w soku owocowym usuwają nadmiar płynów z organizmu. W przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego i nerek zalecane są soki warzywne. Soki o miękkości pomogą pozbyć się nadmiaru cholesterolu w organizmie, ponieważ są bogate w substancje pektynowe poprawiające ruchliwość jelit.

Soki zawierają dużo węglowodanów, głównie fruktozę i glukozę. Fruktoza w przeciwieństwie do sacharozy nie podnosi poziomu cukru we krwi, chroniąc organizm przed cukrzycą i otyłością. Węglowodany zawarte w owocach i warzywach, w przeciwieństwie do cukru, korzystnie wpływają na przemianę materii.

Osobom chcącym schudnąć polecam stosowanie niskokalorycznych i rozbijających tłuszcz soków: jabłkowy, ananasowy, grejpfrutowy, pomarańczowy, pomidorowy, marchewkowy.

Przypominam, że soki najlepiej pić od razu po przygotowaniu przez 5-10 minut.

1. Sok pomarańczowy

I tak, jako pierwszy na mojej liście, pewnie zwróciłbym uwagę na sok pomarańczowy, ponieważ zawiera on dużą ilość flawonoidów roślinnych, które zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych. Sok pomarańczowy doskonale wzmacnia układ nerwowy, działa lekko tonizująco i antyseptycznie. Sok pomarańczowy z miąższem zawiera dużo rozpuszczalnego błonnika (pektyny), który poprawia motorykę jelit, pomagając zapobiegać zaparciom.

Najlepiej pić sok pomarańczowy rano, bo szklanka soku zawiera dzienną dawkę witaminy C, która doładuje Cię energią słoneczną na cały dzień!

Lubię też dodawać trochę imbiru, sok nabiera bogatego, cierpkiego smaku, prawdopodobnie dzięki temu połączeniu sok pomarańczowy jest na mojej liście, zaszczytne pierwsze miejsce.

2. Sok z dyni

Sok z dyni, również bardzo często gotuję dla rodziny i przyjaciół, ponieważ jest bogaty w karoten, zawiera wiele składników odżywczych, takich jak sole potasu, żelazo, witaminy z grupy B. Jest bardzo przydatny przy chorobach układu krążenia i nerek. … Osobom cierpiącym na obrzęki zaleca się szklankę świeżego soku z dyni dziennie.

3. Sok jabłkowy

Sok jabłkowy zajmuje trzecie miejsce w mojej diecie. Ten sok jest najpopularniejszy od czasów starożytnych. Zawiera witaminę C, naturalne cukry, sole potasu, magnezu, fosfor, żelazo, jabłkowy i cytrynowy kwasy organiczne. Przydatny przy nadwadze, utracie siły, chorobach układu krążenia i nerwowego, anemii i zapaleniu żołądka. W przypadku zapalenia żołądka o wysokiej kwasowości pić sok ze słodkich odmian jabłek, a w przypadku zapalenia żołądka o niskiej kwasowości odpowiednie są jabłka kwaśne.

4. Sok grejpfrutowy

Pobudza przemianę materii, poprawia trawienie i produkcję soku żołądkowego, działa bakteriobójczo i przeciwgorączkowo. Usuwa nadmiar płynów z organizmu, wspomaga odchudzanie i oczyszczanie z toksyn. Sok grejpfrutowy zawiera mało kalorii i ma gorzki smak, a co najważniejsze energetyzuje i tonizuje bardzo fajnie, lubię pić ten sok przed ćwiczeniami.

5. Sok z marchwi

Sok z marchwi jest bogaty w karoten (prowitaminę A), który korzystnie wpływa na wzrok i doskonale przywraca siły podczas wysiłku umysłowego i fizycznego. Dlatego idealnie nadaje się na dietę potreningową. Sok z marchwi jest szeroko stosowany w żywieniu medycznym przy chorobach wątroby, nerek, układu krążenia. Zawiera sole kobaltu i żelaza. bardzo przydatne dla osób cierpiących na anemię.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy