Drzewa i krzewy owocowe: zabieg wczesną wiosną, opryski

Wraz z wiosennym przebudzeniem natury w ogrodzie i ogrodzie warzywnym rozpoczyna się ważny okres obróbki krzewów i drzew owocowych z ewentualnych szkodników i chorób. Za jedną z najskuteczniejszych metod ochronnych uważa się opryskiwanie krzewów jagodowych i drzew ogrodowych wczesną wiosną, kiedy to właśnie stopił się ostatni śnieg, a pierwsze ciepłe promienie słońca zaczynają ogrzewać zamarzniętą ziemię.

Korzyści z opryskiwania

Główny cel i marzenie każdego ogrodnika można śmiało nazwać stworzeniem zadbanego i zdrowego ogrodu ze smacznymi i soczystymi owocami. Niestety często droga do cennego snu jest blokowana przez różnego rodzaju przeszkody w postaci chorób wirusowych drzew owocowych i pasożytujących na nich szkodników. Najlepszą ochronę ogrodu zapewnia spryskanie roztworami dezynfekującymi, które wnikają głęboko w wierzchnią warstwę pąków owocowych i kory drzew. Spryskaj obszar w odpowiednim czasie i regularnie. Tylko w tym przypadku możesz uzyskać zdrowe i wysokiej jakości zbiory.

Zdaniem zdecydowanej większości ogrodników najlepszym rezultatem jest opryskiwanie drzew i krzewów.

Posypując rośliny mocznikiem (karbimidem), można uzyskać podwójny efekt – ochronę roślin przed szkodnikami i dokarmianie drzew. Dotyczy to zwłaszcza młodych sadzonek drzew owocowych, ponieważ mocznik stymuluje wzrost roślin.

Czas natryskiwania

Czas i czas zabiegu na sadach i polach jagodowych środkami ochronnymi zależy od wielu czynników. Jeśli dla dużych gospodarstw ogrodniczych celem priorytetowym jest uzyskanie jak największej liczby pięknych, nadających się do sprzedaży owoców o atrakcyjnym wyglądzie, podczas gdy przyjazność dla środowiska jabłek, gruszek, brzoskwiń, winogron i innych owoców zajmuje dopiero drugie miejsce na liście priorytetów, to staje się oczywiste, że ogród jest często opryskiwany, którego częstotliwość w sezonie może się zmieniać od 10 do 16 razy. Natomiast w przypadku ogrodników-amatorów dominującymi czynnikami są naturalność i smak zebranych plonów.

Opryskiwanie drzew

Z czasem zabiegi ochronne przeprowadza się wiosną, latem, w okresie aktywacji różnych szkodników, a nawet późną jesienią. Zaleca się zwrócić szczególną uwagę na wiosenną obróbkę roślin.

Wiosenne etapy opryskiwania

Kompatybilność drzew i krzewów owocowych w ogrodzie

W domu na wiosnę zaleca się przetwarzanie w trzech etapach:

Pierwszy etap przetwarzania przeprowadza się, gdy pąki na nagich drzewach są w stanie „uśpienia”. Przyjmuje się, że optymalna temperatura zewnętrzna powietrza procesowego wynosi +5 stopni. W środkowej strefie części europejskiej czas ten zbiega się z pierwszym miesiącem wiosny – marcem. W tym czasie aktywują się grzyby i choroby wirusowe, takie jak monilioza, parch. Ochronę przed mikroorganizmami rozpoczynamy od prac przygotowawczych, czyli oględzin pęknięć w korze drzew owocowych i oczyszczenia pni specjalną szczotką. Jeśli ta prosta procedura nie zostanie przeprowadzona, to korzyści z oprysku ochronnego są czasami zmniejszane, a efekt ochronny będzie praktycznie zerowy; Po marcowym zabiegu na początku kwietnia zaleca się rozpoczęcie drugiego etapu. W tym czasie należy zapewnić ochronę, ponieważ rozpoczyna się proces pączkowania drzew. W tym okresie pąki owocowe zaczynają puchnąć i pękać, a zielone liście jeszcze nie kwitną, ale już przybierają stożkowaty kształt. Niebezpieczeństwo polega na tym, że larwy chrząszczy owadów, które żywią się sokami owocowymi pąków, niekorzystnie wpływają na ich rozwój. W rezultacie pąki rośliny nie otwierają się i po prostu umierają. Oprócz opryskiwania pestycydami istnieje skuteczny sposób na pozbycie się chrząszcza owocowego: pod drzewem rozprowadza się folię PVC. Długi kij ze szmatką owiniętą wokół krawędzi jest stukany w gałęzie drzewa i potrząsany. Szkodliwe owady spadają na film, pozostaje tylko je zebrać i zniszczyć; które żywią się sokami owocowymi pąków, które mają szkodliwy wpływ na ich rozwój. W rezultacie pąki rośliny nie otwierają się i po prostu umierają. Oprócz opryskiwania pestycydami istnieje skuteczny sposób na pozbycie się chrząszcza owocowego: pod drzewem rozprowadza się folię PVC. Długi kij ze szmatką owiniętą wokół krawędzi jest stukany w gałęzie drzewa i potrząsany. Szkodliwe owady spadają na film, pozostaje tylko je zebrać i zniszczyć; które żywią się sokami owocowymi pąków, które mają szkodliwy wpływ na ich rozwój. W rezultacie pąki rośliny nie otwierają się i po prostu umierają. Oprócz opryskiwania pestycydami istnieje skuteczny sposób na pozbycie się chrząszcza owocowego: pod drzewem rozprowadza się folię PVC. Długi kij ze szmatką owiniętą wokół krawędzi jest stukany w gałęzie drzewa i potrząsany. Szkodliwe owady spadają na film, pozostaje tylko je zebrać i zniszczyć;

Kwitnące drzewa – początek trzeciego etapu

Trzeci etap wiosennej obróbki rozpoczyna się w okresie kwitnienia. W tej chwili drzewa i krzewy owocowe są bardzo narażone na uszkodzenia przez różnego rodzaju owady pasożytnicze, takie jak kleszcze, gąsienice, mszyce. Decyzję o przeróbce majowej podejmuje się po oględzinach drzewek ogrodowych. Przy najmniejszych oznakach infekcji bardzo ważna jest szybka reakcja i oprysk 14-21 dni po zakończeniu masowego kwitnienia.

Jesienne ogrodnictwo to ważny zabieg, który dopełnia sezon w ogrodzie i jego przygotowanie do zimowania. Po zakończeniu jesiennego opadania liści, w październiku lub listopadzie, drzewa opryskuje się pestycydami lub mieszaninami organicznymi w celu zabicia różnych szkodliwych owadów. Przed tym zabiegiem zaleca się usunięcie wszystkich opadłych liści i gałęzi oraz zakończenie obróbki drzew przed pierwszymi przymrozkami.

Praca przygotowawcza

Przed pierwszym traktowaniem drzew środkami ochronnymi należy wykonać szereg prac przygotowawczych:

Do przycinania zamarzniętych i połamanych gałęzi drzew należy usuwać wierzchołki; Do obróbki uszkodzonych przez gryzonie obszarów kory drzewnej 1% wodnym roztworem siarczanu miedzi; Zaleca się traktowanie ranetem gałęzi, w których ścięte gałęzie; Prace przygotowawcze obejmują również czyszczenie z porostów, uszkodzonej kory; Czyszczenie obrana kora i gałęzie. Zaleca się zawinięcie śmieci w folię i wyniesienie poza teren i spalenie; Po oczyszczeniu pni z zeszłorocznych owoców i opadłych gałęzi zaleca się wybielenie pni drzew i gałęzi przy łodydze. Możesz kupić roztwór wybielający w sklepie lub zrobić własny. W tym celu miesza się następujące składniki: 1 kg gliny, 250 g siarczanu miedzi, 2 kg wapna gaszonego, 1 kawałek startego mydła do prania,

Opryskiwanie porzeczek

Pierwszy okres przetwarzania

Po pracach przygotowawczych przyszedł czas na pierwotną wiosenną obróbkę ogrodu. Zabieg przeprowadza się w suchy, bezwietrzny dzień bez przewidywanych opadów atmosferycznych w najbliższych dniach.

Aby to zrobić, musisz wcześniej przygotować inwentarz i narzędzia:

Podczas rozpylania sprzętu ochronnego należy unikać otwartych obszarów ciała, aby wykluczyć kontakt toksycznej substancji chemicznej z ludzką skórą. Zaleca się wyprowadzenie dzieci i zwierząt z ogrodu w trakcie zabiegu. Ważnym punktem jest temperatura powietrza zewnętrznego: nie powinna być niższa niż +5 stopni, przy niższych temperaturach efekt zabiegu może być zerowy.

Proces natryskiwania

Wiosenne opryskiwanie drzew owocowych i krzewów jagodowych należy rozpocząć od wierzchołka korony, stopniowo przechodząc w dół do pnia drzewa. Szczególną uwagę zwraca się na staranne przetwarzanie różnych pęknięć kory.

Nie zapomnij o przetwarzaniu obszarów w pobliżu łodygi, należy je również obficie podlewać. Po opryskaniu, aby zapobiec wydostawaniu się różnych pasożytów z gleby, gleba pod drzewem ogrodowym jest pokryta czarnym filmem, który jest usuwany po całkowitym wyblaknięciu drzewa. Po przetworzeniu zaleca się założenie pasów odstraszających na pniach drzew.

Kontrola chwastów

Trawa chwastów powoduje wiele niedogodności dla letnich mieszkańców i ogrodników-amatorów.

Istnieje kilka sposobów zwalczania chwastów:

Tradycyjny. Ta metoda jest znana prawie wszystkim rolnikom: podczas kopania gleby każdy chwast jest usuwany, a pozostałe korzenie są starannie wybierane. Jeśli na małych obszarach ogrodu można wykopać ziemię zwykłą łopatą lub widłami, to w przypadku dużych obszarów zaleca się oranie rozstawu rzędów ciągnikiem lub mini traktorem. Taka głęboka uprawa pomaga pozbyć się najbardziej „szkodliwych” chwastów dzięki silnemu systemowi korzeniowemu Metoda chemiczna. W tym przypadku chwast usuwa się za pomocą herbicydów, które rozpyla się w miejscach, w których rośnie masowe nagromadzenie chwastów; Metoda biologiczna. Aby stłumić żywotną aktywność chwastów, glebę przykrywa się nieprzezroczystymi materiałami, które nie przepuszczają światła słonecznego; Metoda substytucyjna. Chwasty rosną na pustych obszarach ogrodu. Dlatego sensowne jest obsianie pustej ziemi syderytem lub letnimi nasadzeniami szybko rosnących warzyw. Możesz również częściowo rozwiązać problem chwastów poprzez ściółkowanie gleby;

Kontrola chwastów

Sposób alkoholowy. Po raz pierwszy ta interesująca metoda zwalczania chwastów została przetestowana w Ameryce w latach 30. ubiegłego tysiąclecia. Na miesiąc przed rozpoczęciem prac siewnych ziemia jest traktowana słabym roztworem (do 6%) alkoholu etylowego, który można przyrównać do 150 gramów zwykłej wódki rozpuszczonej w wiadrze z wodą. Alkohol prowokuje przyjazne i jednoczesne pojawienie się chwastów, po czym wszystkie są ostrożnie usuwane; Metoda ognista. Ta egzotyczna metoda polega na użyciu palnika, który jest przesuwany wzdłuż łóżka ogrodowego. Łóżka są traktowane przesuwającym się płomieniem. Jednocześnie surowo zabrania się przebywania w jednym miejscu, ponieważ można spalić nie tylko chwasty, ale także zasiane warzywa. Po takim zabiegu gleba jest schładzana. Aby to zrobić, wystarczy polać go wodą; Wyczerpujący sposób. Jak wiesz, roślina składa się z systemu korzeniowego i części nadziemnej, które są ze sobą połączone. Oznacza to, że jeśli ostrożnie odetniesz wszystkie liście i łodygi na samej powierzchni gleby, aby wyhodować nowe pędy, roślina będzie musiała skonsumować substancje życiowe i odżywcze z kłączy.

Jeśli ta procedura jest przeprowadzana regularnie, roślina umrze. W przypadku większości chwastów ta metoda jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych;

Profilaktyczny. Stosowanie świeżego obornika jako nawozu organicznego zagraża wzrostowi nasion chwastów, które są bogate w niedojrzały kompost. Okazuje się, że wraz z nawożeniem ogrodu sami ogrodnicy stwarzają problem chwastów, mimowolnie siejąc nasiona chwastów na swojej działce. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić środki zapobiegawcze i stosować zgniły nawóz organiczny, używać prawidłowo uformowanego kompostu, kosić i usuwać chwasty w odpowiednim czasie, zapobiegając dojrzewaniu nasion.

Stosując dowolną z powyższych metod, możesz przez długi czas pozbyć się tak nieprzyjemnego zjawiska, jak wzrost chwastów w ogrodzie lub domku.

Ostatni etap

Po kwitnieniu drzew owocowych przychodzi czas na ostateczną obróbkę działki ogrodowej. Celem ostatniej wiosennej kuracji jest ochrona przyszłych owoców przed różnymi chorobami gnilnymi i szkodnikami.

Przed opryskiem przeprowadza się oględziny drzew owocowych i krzewów jagodowych pod kątem obecności widocznych szkodników. Takie wstępne badanie pozwala określić celowość przeprowadzenia ostatecznej obróbki związanej z opryskiem silnych środków, które mogą uszkodzić jajniki owocu. Zabieg przeprowadza się poprzez oprysk zielonej masy drzew i krzewów preparatami tlenku miedzi, płynem Bordeaux, karbamidami i innymi preparatami o szerokim spektrum działania. Czas dobiera się w taki sposób, aby dopuszczalna wilgotność otoczenia nie przekraczała normy. W przeciwnym razie zielone liście i jajniki owoców mogą ulec poparzeniu.

Usuwanie porostów

Krzewy jagodowe, podobnie jak drzewa owocowe, wymagają wiosną zabiegów ochronnych przed szkodnikami i chorobami wirusowymi.

Przetwarzanie krzewów wiosną przed szkodnikami i chorobami odbywa się na różne sposoby:

Wczesną wiosną wszystkie chore i połamane gałęzie należy usunąć, wierzchołki zamrożonych pędów usunąć. Zeszłoroczne liście należy zebrać i spalić, ponieważ w tym korzystnym środowisku zimują różne szkodniki; Po oczyszczeniu krzewów z zeszłorocznych gruzów należy posypać popiołem i wykopać ziemię pod nimi. Korzyści z takiego leczenia są dwojakie: gniazda i duże nagromadzenia larw i zarodników grzybów są niszczone, a penetracja nawozów do korzeni krzewu jest poprawiona; Aby zniszczyć niebezpiecznego szkodnika – roztocza porzeczki, często stosuje się traktowanie krzewów porzeczek wrzącą wodą. Ta prosta i skuteczna procedura jest przeprowadzana wczesną wiosną, kiedy pąki porzeczki nie są jeszcze spuchnięte. Wrząca woda spala krzaki jagodowe, niszczy larwy, roztocza i zarodniki chorób grzybiczych; Leczenie krzewów jagodowych wiosną chemikaliami. Ponieważ sezon wegetacyjny krzewów jagodowych rozpoczyna się wcześnie, ważne jest, aby przeprowadzić zabieg ochronny przed pęcznieniem pąków roślin; Leczenie środkami ludowymi. Do najpopularniejszych metod należy obróbka ochronna wodnym roztworem popiołu, który przygotowuje się w ilości 100 g na 10 litrów wody. Aby osiągnąć gwarantowany 100% sukces, rośliny należy traktować przez trzy dni z rzędu.

Ponadto można spryskać krzaki wodnymi roztworami czosnku i mydła do prania, pyłu tytoniowego i popiołu.

Zeszłoroczne liście

Środki ludowe

Aby zminimalizować użycie chemikaliów do wiosennego przetwarzania drzew owocowych i krzewów jagodowych, doświadczeni ogrodnicy wykorzystują spory „arsenał” środków ludowych:

Bielenie kory drzew roztworem wapna, który przygotowuje się w ilości 2 kg wapna na 10 litrów wody z dodatkiem 1 kg gliny i 300-350 g proszku siarczanu miedzi do powstałej cieczy; Stosowanie oleju napędowego do przeróbki kory roślinnej. Spryskanie olejem napędowym tworzy ochronny film olejowy, który chroni roślinę przed szkodliwymi owadami. Po obróbce przez 2 do 3 godzin larwy owadów i jaja duszą się z powodu braku powietrza; Leczenie za pomocą domowych środków owadobójczych. Przykładem jest następujący skład ziół, pyłu tytoniowego i skórki pomarańczowej. Przepis na gotowanie: 200 g posiekanego tytoniu włożyć do szklanego słoika o pojemności 3 litrów, dodać garść łupin cebuli i czosnku, igły sosny i skórki pomarańczy. Suchą mieszankę napełnia się gorącą wodą o temperaturze do 70 stopni i szczelnie zamyka pokrywką. Butelkę umieszcza się w ciepłym miejscu. Po tygodniu przefiltruj płyn i dodaj ciepłą wodę do objętości 10 litrów. Roztwór miesza się, dodaje 100 g mydła smołowego, startego. Przygotowanym roztworem można leczyć cały ogród, zaleca się powtórzyć zabieg po 10-12 dniach.

Opryskiwanie drzew owocowych i krzewów jagodowych środkami ludowymi nie przynosi szybkich rezultatów, jak przy obróbce produktami chemicznymi.

Procedura musi być wykonywana wielokrotnie, ale takie przetwarzanie gwarantuje brak szkodliwych substancji w dojrzałych owocach i jagodach.

Wiosenna obróbka drzew i krzewów owocowych wczesną wiosną przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i chorobami wymaga dużego nakładu pracy. Wykonując tę ​​kłopotliwą i żmudną pracę konsekwentnie i etapami, ogrodnik otrzyma dobrą nagrodę – wysokiej jakości i smaczne zbiory.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy