Dwurzędowe sadzenie ziemniaków z szerokimi nawami: schematy i opis

Czy poprzez zmianę zwykłego schematu sadzenia ziemniaków można uzyskać większy plon przy mniejszych kosztach pracy z tego samego obszaru? Wśród schematów znanych mieszkańcom lata bardziej popularne jest sadzenie ziemniaków w podwójnych rzędach. Jego drugie imię to schemat metody dr. Jacoba Mittlidera.

Zalety sadzenia dwurzędowego

Dzięki tej metodzie sadzenia pozostawia się szerokie nawy (80-110 cm), a łóżko jest wąskie (45 cm). Rząd jest trochę podwójny. W porównaniu ze standardową metodą wydajność w tych samych warunkach wzrasta o 20-25% lub więcej. Główne uzyskane korzyści:

❏ nie ma potrzeby spulchniania gleby i sadzenia ziemniaków (oszczędność czasu); ❏ krzak ziemniaka jest bardziej nasłoneczniony;

Doskonałe wyniki z jednego krzaka

Gdy dacza jest mała, dwurzędowa metoda sadzenia oszczędza miejsce na inne uprawy.

Przygotowanie materiału do sadzenia

Wybrano bulwy ze zdrowymi, dużymi kiełkami. Ziemniaki z procesami włóknistymi nie nadają się do sadzenia.

Materiał do sadzenia kiełkuje 2 tygodnie przed sadzeniem. Aby to zrobić, umieść bulwy w chłodnym miejscu o temperaturze co najmniej 7-8 ° C, ułóż je w jednej warstwie i przykryj płótnem.

Spulchnianie i hilling ziemniaków ma korzystny wpływ na tworzenie się bulw

Przed sadzeniem duże ziemniaki kroi się na 2 części, tak aby w każdej połowie znajdowały się kiełki. Suszyć przez 2-3 dni, aby utworzyć warstwę ochronną na skrawkach.

W celu ochrony przed chorobami i szkodnikami bulwy są marynowane. W tym celu stosuje się leki ogólnoustrojowe, które całkowicie rozkładają się przed dojrzewaniem zbiorów.

Jak sadzić ziemniaki w podwójnych rzędach

Konieczne jest zaplanowanie sadzenia ziemniaków jesienią, z uwzględnieniem płodozmianu.

Musisz przestrzegać następujących kroków:

Jesienią wybierają otwarte, słoneczne miejsce, wykopują ziemię, usuwają chwasty i wyrównują powierzchnię; Za pomocą liny i kołków wyznaczają położenie łóżek (w odległości 80-110 cm), czyli z północy na południe; Na całej długości łóżek o szerokości 40 cm zgniły obornik; Wiosną, gdy tylko wyschnie ziemia i miną przymrozki, w miejscach zaplanowanych na jesień powstają grządki o szerokości 45 cm z bokami o wysokości 12 cm; wprowadzają złożony nawóz mineralny – nitrofoskę, który zawiera niezbędne do uprawy pierwiastki: azot, fosfor i potas (2-3 kg na 100 m2), brona z grabiami; W odległości 30 cm od siebie (w dwóch rzędach) wzdłuż rozciągniętych lin wykonuje się rowki w szachownicę. Otwór jest wykonany na głębokość 10-12 cm Niektórzy ogrodnicy używają do tego specjalnego urządzenia;

Otwory mają średnicę nieco większą niż ziemniaki

1 łyżkę wlewa się na dno otworu. l. wermikompost (możesz użyć „VERMI”), następnie ułóż porośnięte ziemniaki, na wierzchu 1 łyżkę. l. popiół drzewny, wszystko pokryte jest ziemią lub próchnicą; W celu ochrony przed niekorzystnymi czynnikami, aby zatrzymać ciepło i wilgoć, glebę ściółkuje się nad sadzeniem do wysokości 5-10 cm sianem, próchnicą lub kompostem. Warstwa ściółki pomoże pozbyć się chwastów; Ziemniaki sadzi się w wilgotnej glebie.

W przypadku dużego ogrodu sadzarka dwurzędowa będzie doskonałą pomocą przy nasadzeniach na dużą skalę. Możesz go kupić w sklepie lub złożyć samodzielnie.

Uwaga! Możesz sadzić ziemniaki na poprzednim miejscu dopiero po 2 latach.

Prowadzona jest późniejsza uprawa ziemniaków w podwójnych rzędach z szerokimi nawami, przeprowadzając terminowe karmienie i podlewanie.

Nawozy mineralne stosuje się w każdym rzędzie dwukrotnie:

Podlewanie odbywa się regularnie z umiarkowanym przepływem. Suszenie gleby jest niedozwolone. Przestań podlewać pod koniec kwitnienia.

Inne programy sadzenia ziemniaków

Standardowy wzór sadzenia w jednym rzędzie różni się w zależności od gęstości gleby i regionu klimatycznego. W tym przypadku odległość między rzędami utrzymuje się w granicach 70-80 cm, między roślinami – 40 cm. Sadzenie przygotowanych ziemniaków odbywa się:

➢ W redliny, gdy gleba jest gliniasta lub torfowa. Wysokość grzebienia 15 cm i więcej. Na terenach suchych sadzenie to wymaga częstego podlewania; ➢ W wykopach, na lekkiej glebie piaszczystej. Są używane głównie w regionach południowych. Wykopy wykonywane są na głębokość 15 cm Bulwy są zabezpieczone przed przegrzaniem i wysychaniem. Jesienią dno wypełnia się słomą, resztkami roślin lub zgniłym obornikiem; ➢ Na płaskim podłożu, podnosząc glebę łopatą, po dodaniu ziemniaka zasypujemy ją tą samą ziemią. Metoda nazywa się „pod łopatą”.

Im cięższa gleba, tym płytsza głębokość sadzenia ziemniaków, która waha się od 5 do 12 cm Sadzenie zawsze odbywa się na glebie wilgotnej.

Na glebach lekkich amerykańska (głęboka) metoda sadzenia okazała się doskonała. Przygotowane kiełkujące ziemniaki układa się w nawożonych okopach na głębokość 22 cm w odległości 22 cm od siebie.

Rada! Kiedy pojawiają się kiełki, gleba jest regularnie spulchniana, ale nie pagórkowata. Standardowa pielęgnacja: terminowe podlewanie, zapobieganie chorobom i szkodnikom.

W metodzie amerykańskiej roślina jest zmuszona do utworzenia długiej etiolowanej łodygi, z której powstają bulwy. Na zielonych wierzchołkach już zachodzą inne procesy, az rozłogu powstają liście. Ta metoda nie jest odpowiednia dla ciężkich gleb.

Istnieje eksperymentalna metoda uprawy ziemniaków w pudełkach bez dna. Istnieje doświadczenie, gdy z jednego ziemniaka uzyskano wiadro ziemniaków. W tym celu skrzynię o wysokości 30 cm i wymiarach 60×60 cm przykryto kompostem wytwarzanym przez robaki („VERMI”).

Skiełkowane ziemniaki układano na głębokość 20 cm i podlewano w razie potrzeby. Roślina miała wystarczająco dużo światła słonecznego, pożywienia i powietrza. Z buszu uzyskano 11,5 kg.

Całe wiadro ziemniaków, gdy rosną w pudełkach bez dna

Przy każdej metodzie uprawy ziemniaka, niezależnie od jej zalet, zawsze należy wziąć pod uwagę podstawowe wymagania rośliny: wystarczającą ilość składników odżywczych w glebie, nasłonecznienie wokół niej i właściwe podlewanie. Sadzenie ziemniaków w podwójnych rzędach z szerokimi alejkami uwzględnia wszystkie te zasady przy uprawie bogatych plonów.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy