Dżem cytrynowy: 7 przepisów

Dżem cytrynowy: 7 przepisów

Skład chemiczny żółtych owoców cytrusowych jest zróżnicowany. Jak opisano powyżej, są bogate w witaminę C (kwas askorbinowy). Ponadto cytryny zawierają duży procent witaminy D, PP i kilka grup B. Spośród minerałów są potas, wapń, fosfor i inne. Ten owoc różni się od pozostałych ogromnym procentem karotenu, bioflawonoidów, pektyn i cytrynu. A także owoc jest bogaty w niektóre aminokwasy, takie jak jabłko i cytryna. Z tego wszystkiego możemy wywnioskować, że dżem cytrynowy jest najbardziej użytecznym ze wszystkich przysmaków zimowej piwnicy.

W dawnych czasach do robienia dżemu cytrynowego używano wyłącznie miodu, co dawało ogromne korzyści deserowi i obniżało jego kaloryczność. Ale teraz, w chwili obecnej, ten składnik zaczął być zastępowany zwykłym cukrem, co sprawiło, że dżem był bardziej budżetowy i wysokokaloryczny. 100 g produktu zawiera:

  • białka: 0;
  • tłuszcze: 0;
  • węglowodany: 60;
  • kalorie: 240.

Z powyższej tabeli widać, że dżem cytrynowy jest produktem wysokokalorycznym. Dlatego osoby na diecie muszą zachować szczególną ostrożność przy jej stosowaniu i spożywać ją tylko w niewielkich ilościach i wyłącznie w celach leczniczych.

Dlaczego dżem cytrynowy jest przydatny?

Jak już opisano powyżej, dżem cytrynowy jest źródłem kwasu askorbinowego. Działa antyseptycznie. To właśnie dzięki kwasowi askorbinowemu dżem ma właściwości regenerujące, pomaga pozbyć się różnego rodzaju obrzęków. Taka słodycz doskonale przywraca siły po długotrwałym przeziębieniu, wzmacnia układ odpornościowy.

Dzięki bioflawonoidom zawartym w cytrynach stosowanie takiego przysmaku pomaga wzmocnić naczynia włosowate. Pektyny usuwają nadmiar cholesterolu i szkodliwych substancji, zapobiegając w ten sposób rozwojowi chorób układu krążenia i miażdżycy.

Ten przysmak jest szczególnie przydatny dla małych dzieci, kobiet w ciąży, karmiących piersią i osób starszych.

Szkoda dżemu cytrynowego
Jak każdy inny dżem, dżem cytrynowy może również zaszkodzić organizmowi, zwłaszcza osobom z następującymi problemami:

  • zwiększona kwasowość żołądka:
  • choroby nerek i układu moczowo-płciowego.

Jak wybrać cytryny na dżem

Cytryna nie jest kapryśnym owocem, ale przed gotowaniem należy wziąć pod uwagę kilka zasad, aby dżem okazał się bogaty, aromatyczny i smaczny. Oto niektóre z nich.

Dżem cytrynowy najlepiej przyrządzać wyłącznie ze świeżych, dojrzałych owoców cytrusowych. Aby poznać ich stopień dojrzałości, możesz po prostu pocierać palcem skórę: jeśli poczujesz silny aromat, owoce są dojrzałe i świeże, jeśli zapach jest prawie niewyczuwalny, to owoce są nieświeże.

Podczas robienia dżemu z cytryn mieszaj go tylko drewnianą łyżką. Ponadto rondel do gotowania takiego dżemu musi koniecznie być wykonany wyłącznie ze stali nierdzewnej, w żadnym wypadku z aluminium, ponieważ cała masa może się utlenić i nabrać nieprzyjemnego ciemnopomarańczowego koloru. Z dokładnie tego samego powodu szklanych pojemników z dżemem nie można odwrócić do góry nogami, aby masa nie dotykała metalowego wieczka.

Jak zrobić dżem cytrynowy: przepisy kulinarne

Niektóre gospodynie domowe, gotując jakikolwiek dżem, popełniają błędy, po których deser okazuje się bez smaku, nieapetyczny, z brzydkim odcieniem. Przedstawione opcje przygotowania dżemu cytrynowego pomogą Ci nie tylko wybrać właściwy, ale także nauczą Cię, jak prawidłowo ugotować deser, aby delikatność wyszła naprawdę pachnąca.

Klasyczny przepis

Tradycyjnie do dżemu cytrynowego dodaje się tylko żółte cytrusy, cukier i niewielką ilość wody. Okazuje się, że taki dżem ma jasnożółty kolor, o wyraźnym aromacie i apetycznej teksturze.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Cytryny dobrze myje się wodą z mydłem, ponieważ ich skórka jest delikatna i szybko wchłania szkodliwe dla organizmu substancje.
  2. Po wysuszeniu cytryn ręcznikiem papierowym kroimy je na małe plasterki razem ze skórką i wkładamy do emaliowanego pojemnika.
  3. Wlej wodę, dodaj połowę cukru.
  4. Ustawić na średnim ogniu, doprowadzić do wrzenia często mieszając, usuwając tworzącą się pianę.
  5. Gotuj na tym samym ogniu przez kwadrans.
  6. Wyłączyć grzanie, postawić pojemnik z dżemem na specjalnym stojaku i pozostawić w temperaturze pokojowej na 6 godzin z zamkniętą pokrywką.
  7. Po upływie określonego czasu wlej pozostały cukier do pojemnika, gotuj po ugotowaniu przez kolejne kwadrans.
  8. Ponownie wyłącz ogień, pozostaw dżem na 6 godzin do zaparzenia.
  9. Dżem cytrynowy jest gotowy, układa się go w słoikach przykrytych pokrywkami.

Cytryny można myć nie tylko w wodzie z mydłem, ale także po prostu miękką gąbką z dowolnym płynem do mycia naczyń, po czym należy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą.

Przepis „Pięć minut”

Następny przepis pochodzi z szybkiej listy. Gotowanie zajmie tylko 50 minut. Różni się od klasycznej tym, że cytryny nie kroi się w plastry, ale miażdży skórką w blenderze. Do kompozycji nie dodaje się wody, dżem gotuje się wyłącznie na soku uwolnionym z cytryn. Deser okazuje się pachnący, smaczny, o apetycznej żelującej konsystencji.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Dokładnie umyte cytrusy kroi się na małe kawałki, usuwa istniejące nasiona i miele w blenderze na drobną masę.
  2. Masa jest całkowicie pokryta cukrem, wymieszana i pozostawiona na kwadrans.
  3. Umieść pojemnik na średnim ogniu i gotuj przez 5 minut od momentu zagotowania.
  4. Wlewamy do czystych słoików, zamykanych plastikowymi wieczkami.
  5. Po całkowitym schłodzeniu umieszcza się je w lodówce.

Zamiast zwykłego cukru możesz użyć specjalnego, żelującego cukru, wtedy wystarczy gotować dżem tylko 1 minutę.

Przepis na dżem z cytryny i cukinii

To oryginalna wersja dżemu cytrynowego. Zawarta w kompozycji cukinia o neutralnym smaku podkreśla jasny odcień cytrusowej delikatności, czyni ją jeszcze bardziej delikatną, o pięknej, gęstej konsystencji. Jedząc taką słodycz, nie czuje się nawet obecności warzyw.

Przepis na dżem z cytryny i cukinii

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Cukinie myje się, suszy, kroi ze skórką w drobną kostkę.
  2. Umyte cytryny kroimy na te same kawałki wraz ze skórką.
  3. Włóż wszystko do emaliowanego pojemnika, przykryj cukrem, dobrze wymieszaj, odstaw na dwie godziny.
  4. Ułożyć na talerzu ze średnim ogniem, po ugotowaniu gotować przez 10 minut. Wyłącz ogień, dżem nalega na 6 godzin.
  5. Drugi raz gotuje się po gotowaniu przez 10 minut.
  6. Ponownie nalegają na 6 godzin i układają się w czystych pojemnikach, zamykając pokrywkami.

Wskazane jest przyjmowanie tylko młodej, świeżej cukinii.

Przepis na dżem cytrynowo-pomarańczowy

Cudowne połączenie cytryn i pomarańczy sprawia, że ​​dżem jest wyjątkowo aromatyczny, o atrakcyjnym bursztynowym odcieniu. Proces przygotowania takiego dżemu cytrusowego polega na wstępnym oczyszczeniu owoców z białych filmów, co nadaje delikatności delikatności i łagodnemu smakowi.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Wszystkie umyte owoce cytrusowe są oskórowane.
  2. Skórę pocięto na cienkie paski.
  3. Miąższ cytryn i pomarańczy kroi się w plastry, uwalnia od białego filmu i istniejących nasion.
  4. Miąższ pokroić w drobną kostkę, włożyć do pojemnika, przykryć cukrem, odstawić na kilka godzin.
  5. Do mieszanki dodać posiekaną skórkę, włożyć do kuchenki na średnim ogniu, po ugotowaniu gotować przez 6 minut ciągle mieszając.
  6. Reguluj ogień do minimum, gotuj przez kolejne 40 minut, ciągle mieszając dżem.
  7. Gorący dżem układa się w szklanych pojemnikach, przykrywa pokrywkami, chłodzi i umieszcza w lodówce do przechowywania.

Pomarańcze na taki dżem należy wybierać tylko cienką skórką.

Dżem cytrynowy z kwiatami lawendy i wanilią

Lawenda dobrze komponuje się z owocami cytrusowymi, podkreśla ich aromat i kwasowość. Taki dżem jest przygotowywany szybko, większość czasu poświęca się na zaparzanie cytryn cukrem. Okazuje się, że taki dżem jest niesamowicie aromatyczny, zdrowy, o lekko cierpkim smaku.

Składniki:

  • 4 cytryny;
  • 1 kg cukru pudru;
  • suche kwiaty lawendy – 45 g;
  • wanilina – 7 g;
  • 235 ml wody.

Gotowanie krok po kroku:

  1. Cytrusy są dobrze umyte, wysuszone, pokrojone w kostkę.
  2. Cytryny wkłada się do pojemnika, pozostawia na dwie godziny, całkowicie przykrywa cukrem.
  3. Umieść na kuchence na średnim ogniu, dodaj suchą lawendę, wanilinę, gotuj po gotowaniu przez kwadrans.
  4. Ogień jest regulowany do najmniejszego, gotować przez pół godziny.
  5. Gorący gotowy dżem układa się w szklanych pojemnikach, przykrywa pokrywkami, chłodzi, wysyła do lodówki do przechowywania.

Cytryny do tego dżemu można kroić nie tylko w kostkę, ale także w plastry. Ważne jest, aby nie przesadzać z dodatkiem waniliny, w przeciwnym razie dżem nabierze nieprzyjemnego, słodkiego posmaku.

Przepis na dżem cytrynowo-imbirowy

A ten przepis na dżem cytrynowy jest jeszcze zdrowszy niż poprzednie. Dzięki zawartemu w kompozycji imbirowi dobroczynne właściwości dżemu cytrynowego zwiększają się kilkakrotnie. Taki przysmak poradzi sobie z każdym chłodem w zimie. W gotowej formie okazuje się smaczny, z wyraźną słodyczą i przyjemną galaretowatą konsystencją.

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Umyte cytryny kroi się w drobną kostkę, wlewa do pojemnika z cukrem, odstawia na kilka godzin.
  2. Po tym czasie pojemnik z mieszanką umieszcza się na kuchence, dodaje się korzeń imbiru posiekany w blenderze, reguluje się średni płomień ognia i gotuje przez 10 minut od momentu wrzenia.
  3. Wyłącz ogień, zaparzaj dżem przez 6 godzin.
  4. Znowu są wysyłane do pieca z tym samym ogniem, gotowane po gotowaniu przez kolejne 10 minut i pozostawiane na 6 godzin.
  5. Gotowy dżem rozłożony w słoikach jest zamykany pokrywkami. Przechowywać w lodówce.

Jeśli chcesz szybciej ugotować taki dżem, cytryny można zmielić przez maszynkę do mięsa, w takim przypadku nie trzeba ich już podawać z cukrem przez dwie godziny. A dla różnych smaków i aromatów, oprócz imbiru, można wziąć mielony cynamon lub goździki.

Ubij przepis na dżem cytrynowy

Kolejna wersja dżemu cytrynowego zawiera również imbir, tylko jest przygotowywany bez obróbki cieplnej. Zamiast cukru dodaje się tutaj miód, przez co jest mniej pożywny i bardziej użyteczny. W gotowej formie ma naturalny cytrusowy smak, piękny apetyczny odcień. Dżem ten doskonale sprawdza się jako profilaktyka przeziębień w okresie zimowym, stosuje się 1 łyżeczkę na pusty żołądek.

Ubij przepis na dżem cytrynowy

Składniki:

Gotowanie krok po kroku:

  1. Korzeń imbiru jest obrany, umyty, wysuszony na ręczniku papierowym, posiekany w blenderze (można użyć zwykłej tarki).
  2. Cytryny myje się, kroi w paski wraz ze skórką.
  3. Przełóż cytryny i imbir do emaliowanego pojemnika, dodaj miód, dobrze wymieszaj.
  4. Masę układa się w sterylnych małych słoikach, przykrywa plastikowymi pokrywkami i umieszcza w lodówce do przechowywania.

W razie potrzeby cytryny, podobnie jak imbir, można również zmielić w blenderze.

Zasady przechowywania dżemu

Dżem cytrynowy to dość kapryśny produkt, więc nie można go przechowywać w piwnicy ani w temperaturze pokojowej. Jest doskonale przechowywany tylko w lodówce pod prostymi żelaznymi lub plastikowymi pokrywkami przez nie dłużej niż dwa miesiące. Więc nie będziesz w stanie zrobić dużego zapasu tak wspaniałego przysmaku. Maksymalnie 2-3 słoiki, aby cieszyć się pysznym deserem w zimowe mrozy i chronić organizm przed przeziębieniem.

Dzięki kwasowi obecnemu w cytrynach słoików i pokrywek na dżem nie trzeba sterylizować, wystarczy je sparzyć wrzątkiem i osuszyć ręcznikiem.

W przypadku dżemu surowego, przygotowanego bez obróbki termicznej, deser również należy przechowywać wyłącznie w lodówce pod plastikowymi pokrywkami.

Interesujące fakty na temat cytryn

W ciągu ostatnich dziesiątek i setek lat cytryny stały się tak popularne w konsumpcji, że praktycznie weszły w ogólną dietę człowieka. Jednak większość ludzi nie wie, a nawet nie zdaje sobie sprawy, ile ciekawych faktów można znaleźć na temat tego cudownego, zdrowego cytrusa. Porozmawiajmy o kilku:

Ciekawe fakty o cytrynie

  1. Cytryny przywieziono do nas z Indii i Chin. Obecnie takie cytrusy uprawiane są niemal we wszystkich południowych zakątkach świata. Jednak na wolności można je znaleźć tylko w Indiach i Chinach, co oznacza, że ​​w tych krajach pojawiły się pierwsze owoce.
  2. Cytryna jest środkiem przeciwdrobnoustrojowym. W ubiegłym stuleciu ludzie często używali wody cytrynowej do mycia rąk i twarzy, aby pozbyć się różnego rodzaju infekcji. Sok z cytryny rozcieńczono wodą w stosunku 1:2 i przemyto. A bardziej kwaśna woda, rozcieńczona 1:1, była używana do picia jako środek na cholerę i różne choroby jelit.
  3. Cytryny to lekarstwo na dziąsła. Wielu dentystów często zaleca pacjentom pocieranie dziąseł skórką z cytryny, co przyczynia się do ich nasycenia użytecznymi substancjami, dodaje im siły i zapobiega krwawieniu.
  4. Aromatyczny olejek eteryczny wytwarzany jest z cytryn. Aby przygotować 1 kg takiego produktu, musisz obrać 3000 cytrusów.
  5. Są cytryny z goryczką i bez. Wiadomo, że dobrze dojrzałe cytryny mają wyraźną kwasowość i przyjemny aromat, podczas gdy niedojrzałe cytryny mają lekką goryczkę. Najbardziej przydatne są dojrzałe cytryny.
  6. Cytryna jest słodsza niż truskawka. Oczywiście cytryny nie są słodsze od truskawek, bo zawierają tylko 3% cukru, a truskawki 6%. Ale nadal, jeśli przyjrzysz się bliżej, cytryna może być słodsza. Waga jednego owocu to 100 g, co oznacza, że ​​zawiera 3 g cukru, a jedna truskawka waży 20 g, co oznacza, że ​​zawiera tylko 1,2 g cukru.
  7. Cytryna to piękna roślina. Przez kilkadziesiąt lat w Europie uprawiano je wyłącznie w celach dekoracyjnych. Mniej więcej w tym samym czasie w Azji były już bogactwem ogrodów. Uprawiano je nie tylko dla urody miejsca, ale także używano ich do przygotowywania różnych potraw, soków, słodyczy, a także używano do celów leczniczych.
  8. Cytryna to prezent od Aleksandra Wielkiego. Podczas kampanii do Indii Aleksander Wielki przywiózł do Europy kilka cytryn, którym mieszkańcy nadali nazwę „indyjskie jabłka”. Smak tych owoców bardzo przypominał prawdziwe jabłko.
  9. Nagroda za cytryny. Słynny James Cook został nagrodzony złotym medalem przez Admiralicję Brytyjską za uratowanie marynarzy przed tak straszną chorobą jak szkorbut. Aby uniknąć braku witaminy C, James zasugerował, aby wszyscy zabrali ze sobą cytryny na wędrówkę. Od tego czasu wszystkich brytyjskich marynarzy zaczęto nazywać „trawą cytrynową”.
  10. Cytryna to przysmak. Jeszcze w XVIII wieku wielu Rosjan zamawiało marynowane cytryny paczkami z Holandii, wtedy były prawdziwym rarytasem, który trudno było kupić w rosyjskich sklepach. W dzisiejszych czasach prawie zapomniano o ich smaku, ale w Indiach ta metoda zbioru cytryn jest nadal najskuteczniejszym sposobem na zachowanie wszystkich dobroczynnych witamin.
  11. Cytryna to znak miłości. W Hiszpanii symbolem wzajemnej miłości była pomarańcza, a miłością nieodwzajemnioną – cytryna. W dawnych czasach w tym kraju pewna dama miała prawo dać swojemu chłopakowi cytrynę, aby było jasne, że jego miłość nie wywołuje wzajemnych uczuć.
  12. Cytryna Kafelnikowa. Słynny Francuz Jewgienij Kafelnikow w dawnych czasach nazywano cytryną, ponieważ był bardzo powściągliwą, poważną i prawie milczącą osobą. Wiadomo jednak, że w domu był zupełnie inny.
  13. Cytryna z jagodami. W czasach starożytnych, podczas świątecznej uczty, zwyczajowo serwowano jagody z cytryną, ponieważ po zjedzeniu tej jagody zęby były poplamione ciemnym odcieniem. W wyższych sferach nie było to zbyt ładne. Cytryna wybawiła sytuację, wybielił zęby, nadał im nieskazitelny połysk.
  14. Cytryna i sól. Jeśli danie jest solone, wiele gospodyń domowych natychmiast dodaje dodatkową wodę. Jednak dodana woda psuje cały smak potrawy. Aby nadać mu przyjemny, umiarkowanie słony smak, wystarczy dodać odrobinę soku z cytryny.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy