Dżem z derenia: 9 przepisów

Przydatne właściwości dżemu z derenia

 

Gatunki derenia różnią się kształtem i kolorem owoców, ale ich smak jest bardzo podobny, podobnie jak podstawowy stosunek witamin i minerałów. Każda jagoda zawiera:

  • witaminy A, C, E, P;
  • pektyny;
  • kwasy organiczne;
  • garbniki;
  • fitoncydy;
  • substancje azotowe;
  • flawonoidy;
  • cukry naturalne;
  • olejki eteryczne;
  • kwas bursztynowy, jabłkowy, cytrynowy;
  • magnez;
  • żelazo;
  • potas;
  • wapń.

Zawartość kalorii nie przekracza 41 kcal, ale nie zaleca się spożywania jagód w niekontrolowany sposób. Nie na próżno nazywa się je „szaitanem”, mogą powodować alergie, zaparcia lub biegunkę, więc musisz wiedzieć, kiedy przestać.

Przydatne właściwości dżemu z derenia

Nie trzeba długo gotować jagód, gdy dojrzeją, szybko żelują syrop. W takich warunkach dereń zachowuje większość składników odżywczych i właściwości tkwiących w świeżych owocach. Dżem jest rozsądnie nazywany leczniczym.

  1. Wzmacnia układ odpornościowy, uzupełnia niedobory witamin i mikroelementów, utrzymuje siły i dodaje energii w zimowym mrozie.
  2. Właściwości wzmacniające są bardzo przydatne w czasach epidemii grypy i masowych ataków przeziębienia. Wysoka zawartość witaminy C pozwoli Ci znieść test śpiewająco, a jednocześnie zastosować niezwykle smaczną metodę ochrony.
  3. Świeże jagody wzmacniają strukturę naczyń krwionośnych, jednocześnie zachowując elastyczność ścian. Ta umiejętność zostaje zachowana po ugotowaniu.
  4. Regularne stosowanie dżemu w rozsądnym zakresie pomaga zmniejszyć ryzyko nagłych skoków ciśnienia krwi, stopniowo przywracając wskaźniki do normy.
  5. W przypadku upośledzenia funkcji pamięci, zmniejszenia uwagi, pojawienia się roztargnienia i zapomnienia zaleca się dereń w dawce nasycającej. Zapobiega powstawaniu blaszek cholesterolowych, hamuje zmiany miażdżycowe, normalizuje przepływ krwi w drobnych naczyniach.
  6. Otulające działanie świeżych jagód i dżemów jest przydatne w chorobach przewodu pokarmowego, łagodząc podrażnienia błon śluzowych i zmniejszając stany zapalne.
  7. Pektyny i garbniki wiążą i usuwają toksyny i produkty rozkładu. Pomaga to skrócić czas rehabilitacji po zatruciach, zaburzeniach odżywiania, biegunkach.
  8. Szkarłatne jagody są uważane za doskonały środek przeciwdepresyjny i zachowują swoje właściwości nawet jako dżem. Co więcej, nie tylko smak, ale i sam zapach delikatesu poprawia nastrój.
  9. Cornel jest czasami nazywany męską jagodą ze względu na jej zdolność do zwiększania pożądania i siły.
  10. Połączenie dużej ilości żelaza i witaminy C, która sprzyja jego wchłanianiu, przyczynia się do poprawy samopoczucia w przypadku anemii i zaburzeń krwi.
  11. Dżem Cornel to jeden z nielicznych deserów polecanych osobom z zaburzeniami endokrynologicznymi i cukrzycą.

Przeciwwskazania

Pomimo wszystkich zalet i wyjątkowości składu, przysmak będzie musiał ograniczyć się do osób przestrzegających określonych diet ukierunkowanych na kontrolę wagi, diabetyków, małych dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. Będziemy musieli odłożyć wazon z dżemem, biorąc antybiotyki, aspirynę, suplementy wapnia.

Zabronione jest ucztowanie na deserze o wysokiej kwasowości, zaostrzeniu wrzodów i zapalenia żołądka, przewlekłych zaparćch. Nie powinieneś jeść w nocy smakołyków. Cornel daje zastrzyk energii, który może powodować uporczywą bezsenność. Ale w połączeniu z podgrzanym winem dżem może zapobiegać przeziębieniom z ciężką hipotermią.

Jak wybrać dereń na dżem

Aby nie popaść w bałagan, pamiętając o osobliwościach dojrzewania owoców, konieczne jest przestrzeganie zasad wyboru produktu.

Ważne: czerwony kolor nie gwarantuje dojrzałości jagód.

Kryteria to:

  • wartość, a im większa, tym lepiej;
  • kolor, jasnoczerwone jagody nie są dojrzałe;
  • sucha, nieuszkodzona powierzchnia owoców;
  • na miarę sezonu jesiennego.

Eksperci ostrzegają, że same najsłodsze jagody powinny spaść z gałęzi i leżeć przez co najmniej jeden dzień. Kolejną tajemnicą zakupu wysokiej jakości jest to, że owoce trzeba kupować tylko na wagę. Kupując w wiadrze, na wierzchu będą dobre okazy, a na dole zepsute lub niedojrzałe.

Jak gotować dżem z derenia: przepisy kulinarne

Istnieją ogólne zasady dotyczące każdej metody robienia dżemu. Wykorzystywane są tylko w pełni dojrzałe jagody, najlepiej zbierane po pierwszych nocnych przymrozkach. Wtedy nie będą tak cierpkie, a będziesz potrzebował mniej cukru. Dereń jest starannie posortowany.

Jak gotować dżem z derenia

Uwaga: przy najmniejszych wątpliwościach co do jakości jagód odkłada się ją na bok. Kilka zepsutych owoców zepsuje całą porcję smakołyków.

Po wypłukaniu i usunięciu końcówek każdy musi zostać nakłuty z dwóch stron, aby sok lepiej się oddzielił.

Jedną z subtelności gotowania jest trochę ugotowania deseru, ale na kilka sposobów. Jedną z osobliwości jagód jest to, że stają się twarde, gdy są gotowane przez długi czas. Aby zachować swój kształt, dereń najpierw umieszcza się w wodzie z 1 łyżeczką sody na 30 minut. Następnie jest myte i gotowane.

Klasyczny

W tej wersji tylko dereń, cukier granulowany i trochę wody. Na 1 kg jagód potrzebujesz 1,2 kg cukru. Dodaje się do niego 0,5 l oczyszczonej wody i gotuje syrop. Jak tylko cukier całkowicie się rozpuści, przygotowane jagody zalewa się płynem. Powinny ostygnąć i namoczyć się w syropie. Zajmie to około 4 godzin. Dereń da sok i możesz kontynuować proces.

Kolejny etap trwa około 12 minut. Mieszaninę utrzymuje się na małym ogniu, regularnie mieszając. Aby zapobiec rozpadaniu się jagód, wygodniej jest użyć drewnianej szpatułki lub całkowicie zrezygnować z narzędzi, od czasu do czasu potrząsając pojemnikiem z deserem z jednej strony na drugą. Następnie szybko przelewa się do słoików, zamyka i pozostawia pod izolacją na jeden dzień. Po leżakowaniu przysmak jest przenoszony do miejsca przechowywania.

Pięć minut

Jest to najpopularniejsza metoda gotowania, w której jagody pozostają nienaruszone, a korzyści są zmaksymalizowane. Do przechowywania takiego deseru będziesz potrzebować chłodnego miejsca, a jeszcze lepiej postawić słoiki na dolnej półce lodówki.

Proporcje i skład są klasyczne: 1 kg jagód, 500 ml wody, 1,5 kg cukru. Osobliwością preparatu jest to, że woda jest podgrzewana do stanu wrzenia i najpierw jagody są po prostu nalewane przez 5 minut. Następnie płyn wlewa się do osobnego pojemnika z grubym dnem, dodaje się cukier i gotuje syrop. Jak tylko cukier się rozpuści, dereń wlewa się na patelnię i po ugotowaniu natychmiast wyjmuje się z pieca na 2-3 godziny. Zajmie 2 więcej podejść. Po raz trzeci dżem utrzymuje się w stanie wrzenia przez 5 minut i natychmiast wlewa się do słoików.

Z kością

Trudno oddzielić nasiona od jagód, podczas gdy struktura owocu jest całkowicie zaburzona. Wiele gospodyń domowych zostawia go w środku, zwłaszcza że jąderko zawiera wiele przydatnych substancji, w tym kwasy tłuszczowe. Aby uzyskać więcej soku stojąc pod warstwą cukru, jagody są nakłuwane. Następnie dżem przygotowuje się według klasycznej receptury.

Dziobaty

W tej wersji otrzymasz tylko pastę. Będzie świetnie smakować, ale estetyka będzie zupełnie inna. Aby usunąć kamień, musisz zblanszować jagody przez 3-4 minuty we wrzącej wodzie i przetrzeć przez sito. Taką masę gotuje się według klasycznego lub pięciominutowego przepisu, ale już w 1 podejściu. Proporcje jagód i cukru są takie same – 1: 1,5.

Kaukaski

Mała sztuczka pomaga utrzymać jagody nienaruszone, jędrne i nasączone sokiem. Aby to zrobić, weź 2 litry wody na 2 kg derenia i rozpuść w nim 10 g sody oczyszczonej. Po 2 godzinach owoce myje się pod bieżącą wodą, lekko suszy ręcznikiem i umieszcza w rondlu. Po dodaniu 500 ml czystej wody gotuje się je pod przykryciem przez 10 minut. Następnie do gotującej się masy wsypujemy 2,5 kg cukru, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy do rana. Po 12 godzinach masę gotuje się na małym ogniu do pożądanej gęstości i natychmiast pakuje w słoiki do przechowywania na zimę.

Na fruktozie

Cornel obniża poziom cukru we krwi, ale przy stosowaniu cukru pudru staje się bezużyteczny dla diabetyków. Możesz naprawić sytuację, przygotowując deser z fruktozą. Potrzebujesz tylko 10 g na 300 g świeżych jagód. Wlewa się do nich 130 ml wody, od razu dodaje się słodzik. Gotuj nie dłużej niż 5 minut na bardzo małym ogniu. Mieszanina jest schładzana i ponownie podpalana. Gdy tylko rozpocznie się proces gotowania, patelnię zdejmuje się z pieca, a deser przelewa się do pojemników magazynowych.

Miodowa niespodzianka

Przed nastaniem cukru wiele przysmaków gotowano z miodem lub sokiem winogronowym. Tradycję tę można kontynuować, charakterystyczny kwaśny smak derenia doskonale łączy się z aromatem miodu. Do gotowania potrzebujesz jagód i miodu w równych proporcjach. Woda zostanie zastąpiona sokiem z jagód.

Połowę owoców usuwa się na bok, drugą zagniata się, usuwa nasiona i ponownie kruszy do stanu puree. Do masy wlewamy całe owoce, powoli podgrzewamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie miód ostrożnie i powoli wlewa się do masy, ciągle mieszając dżem do uzyskania gładkiej konsystencji i natychmiast usuwany z ognia.

Ważne: jeśli miód jest posłodzony i nie płynie, to rozpuszcza się go w kąpieli wodnej i dopiero wtedy dodaje.

Aby osiągnąć gotowość, będziesz potrzebować kolejnych 2 zestawów po 5 minut każdy z całkowitym schłodzeniem mieszanki między wrzeniami. Przed końcem gotowania do masy wlewa się szklankę brandy, miesza i natychmiast układa w bankach.

Z jabłkiem

Okazuje się, że jest to bardzo ciekawe połączenie, w którym suchość jagód dopełnia soczystość owoców. Właściwości żelujące derenia pozwalają na uzyskanie gęstej konsystencji bez długiego czasu gotowania. Proporcje – 1 kg każdego składnika, w tym wody, i tylko ilość cukru zwiększa się do 1,2 kg.

W przypadku tego przepisu lepiej natychmiast usunąć kości, więc wygodniej będzie zjeść smakołyk. Jabłka obrać, wyciąć miejsca z nasionami i pokroić w kostkę. Owoce i jagody rozprowadza się w rondlu, zalewa wrzącym syropem, podpala przez 7 minut i pozostawia do całkowitego ostygnięcia. Musisz więc wykonać 4 podejścia, a następnie możesz spakować to w bankach.

Zimowa opowieść

Aby zmaksymalizować trwałość deseru, przygotowuje się go bez wody. Przepis zawiera tylko cukier i jagody w równych proporcjach. Rezultatem jest gęsty, delikatny i bardzo aromatyczny przysmak. Dojrzałe jagody są wybierane do gotowania. Jedna czwarta z nich jest zagniatana, kości usuwane z masy. Resztę pokrywa się cukrem na 2-3 godziny. Każda jagoda jest nakłuwana drewnianą wykałaczką. Lepiej nie używać metalowych akcesoriów i przyborów.

Następnie włóż puree z jagód do rondla, wymieszaj masę i na małym ogniu. Po ugotowaniu zaznaczają 5 minut, podczas procesu gotowania należy usunąć piankę. Słodką masę należy zaparzać pod ręcznikiem przez 5-6 godzin, nie trzeba jej przykrywać pokrywką, do środka dostanie się kondensacja. Następne gotowanie kontynuuje się, aż syrop będzie gęsty. Możesz to sprawdzić kropla po kropli na talerzu. Jeśli zachowa swój kształt, to czas włożyć smakołyk do słoików i mocno zwinąć na zimę.

Ciekawe fakty na temat derenia

Ciekawe fakty na temat derenia

  1. Jagody są używane w gotowaniu do deserów, sosów i sosów.
  2. W recepturach medycyny tradycyjnej owoce i liście są równie cenione.
  3. Najstarsze kości roślinne znalezione na jednym ze starożytnych stanowisk mają ponad 5 tysięcy lat.
  4. Roślina jest w stanie chronić przed szkorbutem dzięki wysokiej zawartości witaminy C.
  5. Nasiona odpowiednio przetworzone i prażone nie różnią się smakiem od ziaren kawy.
  6. Owoce dojrzewają 5 miesięcy.
  7. Wśród cennych gatunków drewna używanych do dekoracji pałaców Petersburga był dereń.
  8. Druga nazwa rośliny to „jagoda shaitanova”.

Niezwykły i bardzo smaczny dżem z derenia o lekkiej kwaskowatości i jasnym aromacie uchroni Cię przed przeziębieniem i będzie doskonałym dodatkiem na każde wakacje lub spokojny rodzinny wieczór.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy