Dzwony karpackie: odmiana gnomów, pielęgnacja i rozmnażanie białych, niebieskich kwiatów

Dzwon karpacki to wyjątkowa roślina, która przez kilka miesięcy będzie zachwycać bujnym kwitnieniem. Ogrodnicy są pozytywnie nastawieni do uprawy takiej rośliny, ponieważ nawet początkujący może sobie z tym poradzić. Takie gatunki rosną na Belogorie.

Domowe klomby można ozdobić niemal polnymi kwiatami, a mianowicie dzwonkami z Karpat. Gatunek jest bezpretensjonalny w pielęgnacji, nie boi się mrozu i kwitnie prawie przez całe lato. Bujne krzewy są aktywnie wykorzystywane w dekoracji krajobrazu. Wielu hodowców preferuje tę konkretną kulturę, ponieważ krzewy mogą obejść się bez przesadzania nawet przez pięć lat.

Wygląd rośliny

Jest to roślina ozdobna należąca do rodziny Kolokolchikov. Naturalnym siedliskiem są wapienne klify Karpat, dlatego dzwon ma odpowiednią nazwę. Wielu ogrodników używa dzwonów alpejskich drugiej nazwy, ponieważ kultura jest dodatkowo powszechna w górach Europy Środkowej.

Uwaga! Drugie imię utkwiło w roślinie również dlatego, że jest używana do dekoracji alpejskich zjeżdżalni.

Roślina uprawna służy do projektowania rabat kwiatowych i ogrodów.

Kultura to wieloletnia roślina zielna. Na zewnątrz roślina praktycznie nie różni się od dziko rosnących dzwonów, ale nadal ma swoje własne cechy. Istnieje kilka szczególnie popularnych odmian, które można znaleźć w klombach hodowców kwiatów i ogrodników. Kwitnienie następuje na początku czerwca i trwa do późnej jesieni. Kwiaty rosną wzdłuż szypułki i dają obfite kwitnienie.

  • krzew z cienkimi łodygami i szypułkami;
  • liście są zbierane w oczodołach powietrznych w strefie korzeniowej;
  • Uwaga! Kolory pąków mogą być różne, ponieważ wiele hybryd tej kultury zostało wyhodowanych selektywnie.

    Popularne rodzaje dzwonków do uprawy w ogrodzie

    Bratki – sadzenie nasion w otwartym terenie

    Dzwon karpacki to roślina wieloletnia, która jest reprezentowana przez ogromną różnorodność odmian. Najpopularniejsze to:

    Różnorodność odmian

    Odmiany te wyróżniają się miniaturowymi krzewami. Wiele innych odmian roślin jest mniej istotnych – są to Ballada i Elf. Mniej istotną odmianą jest Clips.

    W kręgach botanicznych nazywany jest również po prostu białym. Odmiana różni się kolorem pąków. Płatki są białe. Ich brzegi są lekko pofalowane, co nadaje kwiatowi elegancji. Jest to zwarta roślina o wyjątkowym wyglądzie i długim okresie kwitnienia.

    Drugie imię odmiany to Goluba lub Weiss. Niebieskie pąki o średnicy 4 cm Okrągłe krzewy o wysokości około 20 cm W jednym egzemplarzu może zakwitnąć około 20-30 pąków.

    Rodzaj dzwonka karpackiego

    Bell Gnome ma jedną charakterystyczną cechę – jest to krótki krzew o długości około 15 cm Kolor pąków może być bladoniebieski, fioletowy, biały.

    Uwaga! Okres kwitnienia wynosi około 6 miesięcy.

    Odmiana niebieska jest najbardziej zbliżona do swojego dziko rosnącego krewnego. Pąki są koloru ciemnoniebieskiego. Jednocześnie kwiaty harmonizują z ciemnozielonym kolorem liści.

    niebieski

    Możesz wyhodować kwiat w każdym klimacie. Ważne jest prawidłowe rozmnażanie rośliny. Jedyną skuteczną metodą jest siew nasion i sadzenie sadzonek. Ale procedura musi być wykonana poprawnie.

    Dzwon karpacki zakwitnie w pierwszym roku. Warto wybrać odpowiedni termin siewu, starannie dbając o kiełki. Następnie ląduje na otwartym terenie.

    Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni czas do siewu. Pojemniki z podłożem warto przygotować już na początku lutego, a samo sadzenie wykonać pod koniec tego samego miesiąca. Jeśli położysz materiał do sadzenia później, sadzonki będą musiały być sadzone w kwietniku, a nie na początku wiosny. Może to prowadzić do tego, że nie występuje kwitnienie w odpowiednim czasie.

    Uprawa kwiatów z nasion

    Nie wystarczy po prostu posadzić nasiona w odpowiedniej glebie, wymagają stałej i starannej pielęgnacji. Początkującym często trudno jest poradzić sobie z tą zasadą uprawy dzwonów, więc zdobywają już dorosłe krzewy.

  • temperatura powietrza powinna wynosić 20 ° С;
  • pudełko z materiałem do sadzenia należy zainstalować na parapecie po słonecznej stronie domu;
  • codzienne wietrzenie pomieszczenia i opryskiwanie gleby z butelki z rozpylaczem;
  • po tygodniu przejdź do utwardzania nasion – przenieś pudełko w chłodne miejsce, gdzie temperatura może spaść do -4 ° С. Aby zapobiec zamarzaniu materiału, musisz przykryć ziemię śniegiem.
  • Uwaga! Utwardzanie można uprościć – nasiona wrzuć do worka, mieszając wcześniej materiał z piaskiem i torfem.

    Trudno kiełkować nasiona ze względu na kaprys temperatury, podlewania i oświetlenia. Hartowanie jest krokiem obowiązkowym.

    Pielęgnacja sadzonek również nie jest łatwa. Gdy pojawią się pierwsze pędy, pojemnik należy umieścić w pomieszczeniu, w którym temperatura nie będzie wyższa i nie niższa niż 15 ° C. Pierwsze pędy należy sadzić osobno, aby nie zatykały pozostałych pędów. Pielęgnacja sadzonek jest identyczna jak pielęgnacja nasion w pierwszym tygodniu po siewie, obfite oświetlenie, dobre podlewanie, wentylacja pomieszczenia, temperatura nie niższa niż 15 ° C.

    W otwartym terenie sadzonki sadzi się w czasie, gdy na krzakach są co najmniej trzy liście. Wcześniej warto przygotować miejsce do sadzenia, ziemia musi być dobrze nawożona. Jeśli to możliwe, musisz dodać darń i piasek.

    Czas sadzenia sadzonek

    Aby wyhodować bujne kwitnące krzewy, musisz zorganizować odpowiedni system nawadniania. Nie ma potrzeby podlewania rośliny wiosną. Ściółkowanie należy organizować w gorące letnie dni. Jesienią można zatrzymać obfite podlewanie.

    Nawozy organiczne lub fosforowe można stosować raz w miesiącu. Kompleks mineralny nadaje się również na kwiat. Czasami można dodać dziewanny, ale w małych ilościach.

    Uwaga! Wielu hodowców kwiatów zaleca powstrzymanie się od stosowania złożonych nawozów, aby nie pogorszyć sytuacji z wysychającymi pąkami.

    W czasie kwitnienia wskazane jest okresowe podlewanie. Dodatkowo karm, ale rób to ostrożnie. Jeśli przesadzisz z nawozami, liście urosną, a kwiaty zaczną wysychać.

    Okres kwitnienia

    Dbanie o roślinę w okresie spoczynku jest proste: należy całkowicie lub częściowo zatrzymać podlewanie, karmienie i stopniowo usuwać wyblakłe pąki. W zależności od stopnia zażółcenia liści należy je również usunąć.

    Głównym warunkiem zachowania rośliny na następny rok jest przygotowanie dzwonu na zimę. W tym zakresie nie będzie żadnych trudności. Konieczne jest „wybicie” części nadziemnej, czyli odcięcie łodygi przed mrozem i zasypanie liściami ziemi w rejonie systemu korzeniowego.

    Kwitnie przed odpoczynkiem

    Możliwe szkodniki i choroby podczas pielęgnacji dzwonka

    Jeśli krzew rośnie przez długi czas w jednym miejscu, szkodliwe mikroorganizmy mogą gromadzić się w glebie między procesami korzeniowymi. Jeśli pogoda jest deszczowa, warto poczekać na inwazję ślimaków, śliny grosza. Proszek musztardowy lub specjalny produkt pomogą się ich pozbyć.

    Kultura wygląda bardzo atrakcyjnie. Nie jest wymagana zbyt staranna pielęgnacja rośliny. Problematyczny może być tylko proces uprawy nasion. W okresie kwitnienia należy uważnie monitorować stan kwitnącego krzewu. Tego rodzaju dzwonek służy do ozdabiania klombów, alpejskich wzgórz, ogrodów.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy