Epiphyllum: opieka domowa i przykłady hodowli – pocvetam.ru

Epifyllum, czyli kaktus leśny, to soczysta roślina pochodząca z krajów strefy tropikalnej, Meksyku i Ameryki Środkowej. Roślina należy do rodziny kaktusów epifitycznych, ale różni się od zwykłych kaktusów krzewem o łodygach w kształcie liści.

Epifyllum to kwiat, który łatwo zapuszcza korzenie w domu. Cieszy miłośników domowych roślin o obfitym kwitnieniu 1-2 razy w roku. Łodygi rośliny są podobne do żółto-zielonych liści z postrzępioną krawędzią i kolcami na krawędziach.

czerwony kwiat

Gama kolorystyczna jest bogata, obejmująca odcienie: kremowy, różowy, biały, czerwony, żółty, pomarańczowy.

Uwaga! W domu roślina może przynosić owoce, wymaga to zapylenia krzyżowego. W zależności od odmiany owoce są zielonkawe lub fioletowe, pokryte na wierzchu cierniami. Są jadalne, o słodkim smaku przypominającym mieszankę ananasa i truskawek.

Epifyllum odmiany Anguliger oznacza „kanciasty”, jego łodygi są żółto-zielone, obficie rozgałęziające się u podstawy. Wyróżnia się głębokimi artykulacjami, które dzielą łodygi na zaokrąglone segmenty. Zarówno w naturze, jak iw domu roślina często tworzy korzenie powietrzne. Kwiaty osiągają 10-20 cm długości i 5-8 cm szerokości, są białe, otwarte wieczorem i nocą, mają przyjemny zapach.

Epiphyllum odmiany Ackerman wyróżnia się efektem dekoracyjnym, ma trójkątny kształt łodygi z zębami na krawędziach. W domu łodyga może mieć do 5 cm szerokości i 60 cm długości. Kwiat dorasta do 15 cm średnicy, epifyllum ma czerwony odcień, można go pomalować na biało lub żółto.

Odmiana Ackermana

Najczęściej uprawianym gatunkiem jest epifyllum odmiany Oxypetalum lub ostrolepetal. Jego inna nazwa to „Królowa nocy”. Ma falistą krawędź łodygi bez kolców, może osiągać 2-3 metry wysokości. Kwiat osiąga 17-19 cm średnicy, kwitnie w nocy, ma mocny słodki aromat.

Epifyllum odmiany Gwatemali to kaktus różniący się od innych odmian budową łodygi. Składa się z ogniw o długości do 5 cm, które kształtem przypominają liść dębu lub mają dowolny kształt. Kwiaty są małe, nasadka ma różowy odcień.

Uwaga! Pędy roślin odmiany gwatemalskiej w swojej strukturze przypominają liście dekabrysta. Są również ułożone w łańcuch segmentów, więc wiele osób myli te rośliny i odnosi się do tej samej rodziny. Niewiele ma między nimi wspólnego, każdy ma swoje własne cechy pielęgnacji i podlewania, wymagania dotyczące składu gleby i oświetlenia.

W domu uprawia się kaktusy naturalnego pochodzenia, istnieje około 20 odmian lub gatunków hybrydowych, których jest około 200. Wśród roślin domowych często spotyka się:

  • Epifyllum odmiany Marniera. Posiada falistą krawędź łodygi, na której pojawiają się pąki. Kwitnienie rozpoczyna się późną zimą, pąki są w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym, białym i różowym;
  • Odmiana zwana Lau, na jej łodygach rosną igły o długości do 5 mm. Kremowe pąki otwierają się wieczorami i kwitną do 2 dni, pachną aromatem;
  • Epiphyllum Paul de Lonpre – odmiana, która ma mały system korzeniowy, do sadzenia można wybrać małą doniczkę;
  • Just Prue Cactus to odmiana hybrydowa, która rozmnaża się przez sadzonki. Charakterystyczną cechą tej odmiany jest jasnoróżowy kolor kwiatu z ciemną krawędzią;
  • Epifyllum odmiany Phyllanthus może wytwarzać zarówno pojedyncze, jak i wielokrotne pąki o delikatnym różowym odcieniu z żółto-białym rdzeniem;
  • Ząbkowany epifyllum kaktusa ma dużą liczbę pędów, a jego pąki otwierają się w ciemności.
  • Odmiana Lau

    Uwaga! Nie wszystkie odmiany kaktusa nadają się do uprawy w domu, niektóre z nich osiągają znaczne rozmiary, a wymiary mieszkania mogą nie wystarczyć do normalnego umieszczenia. Na przykład Epiphyllum Anguligera ma mniejszy rozmiar niż Epiphyllum Oxypetalum i Guatemalense, które wymagają więcej miejsca.

    Opieka nad epifyllum w domu

    Kwiat Medinilli: opieka domowa i metody hodowli

    Opieka nad rośliną od momentu sadzenia dzieli się na okres ukorzenienia rośliny i utrzymanie niezbędnych warunków wzrostu. W przypadku kaktusa ważne jest, aby mieć wystarczające oświetlenie i utrzymywać temperaturę w zakresie 20-25 ° C.

    Latem epifyllum może znajdować się na zewnątrz. Po kwitnieniu doniczkę z rośliną można wyjąć na ulicę i wykopać w ziemi; do tego należy wybrać miejsca bez silnych przeciągów.

    Na świeżym powietrzu

    Początkowo roślinę umieszcza się w małej doniczce; w miarę wzrostu przesadza się ją do większego naczynia. Aby kaktus się zakorzenił i zakorzenił, ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad sadzenia. Potrzebuje podłoża dla kaktusów, drenażu i rośliny z korzeniami. Jak prawidłowo sadzić:

  • Na dnie garnka ułożyć warstwę drenażową o grubości 4-5 cm;
  • Wylej 6-7 cm podłoża na drenaż i umieść roślinę na środku, wyprostuj korzenie;
  • Wypełnij puste przestrzenie po bokach kaktusa ziemią. Musisz zapukać do garnka dłonią, aby nadmiar powietrza wydostał się, a ziemia zgniotła.
  • Uwaga! W okresie zimowym, w okresie spoczynku rośliny, temperatura w pomieszczeniu nie powinna spaść poniżej 10-15 ° C.

    W przypadku kaktusów potrzebne jest środowisko obojętne lub lekko kwaśne, gleba musi być luźna, aby zapewnić wymianę powietrza. Epifyllum sadzi się na specjalnym podłożu dla kaktusów, który jest sprzedawany w sklepie. Możesz także samodzielnie stworzyć odpowiednią kompozycję, do tego potrzebujesz:

  • Gruby piasek, najlepiej piasek rzeczny – 50 g;
  • Ważny! Gleba dla epifyllum musi być koniecznie czysta, bez domieszek wapna. Stosowane nawozy nie powinny zawierać azotu.

    Wiosną i latem roślina jest karmiona co 2 tygodnie nawozem dla kaktusów. Konieczne jest dwukrotne zmniejszenie dawki wskazanej na opakowaniu. Po uformowaniu pąków do karmienia stosuje się mieszaninę wody i dziewanny w stosunku 4: 1. Po zakwitnięciu rośliny można naprzemiennie karmić dziewanny i nawozami do końca lata.

    Uwaga! Zimą kwiat powinien pozostawać w stanie uśpienia przez 4 tygodnie, w tym czasie nie jest dużo podlewany ani nawożony.

    Aby utrzymać epifyllum, nie jest konieczne utrzymywanie określonej wilgotności powietrza. Dodatkowe nawilżanie jest wymagane w okresie gorącym, kiedy temperatura powietrza przekracza 25 ° C. Aby to zrobić, możesz spryskać łodygi rośliny lub wytrzeć je wilgotną szmatką, jeśli pozwala na to ich kształt. W zimnych porach roku ilość nawadniania zmniejsza się do 1 raz w miesiącu lub całkowicie zatrzymuje.

    Kwiat na ciemnym tle

    Pomimo tego, że epifyllum należy do rodziny Cactus, wymaga obfitego podlewania. Konieczne jest podlewanie, gdy górna warstwa gleby w doniczce wyschnie, nie więcej niż 2-3 razy w ciągu miesiąca.

    Możesz używać tylko osiadłej wody, bez zanieczyszczeń chlorem, powinna mieć temperaturę pokojową. Doniczka powinna stać na tacy, do której spłynie nadmiar wody.

    Jeśli roślina znajduje się w chłodnym miejscu, w okresie jesienno-zimowym podlewanie można zawiesić lub zmniejszyć do 1 raz w miesiącu. Na początku wiosny nawadnianie jest stopniowo wznawiane, nie można gwałtownie powrócić do poprzedniego harmonogramu, ilość wody jest stopniowo zwiększana. Możesz zacząć od 1 podlewania co 2-3 tygodnie.

    Ważny! Nie opryskiwać rośliny przy intensywnym nasłonecznieniu, może to spowodować oparzenia łodyg.

    Abelia wielkokwiatowe: opieka domowa i metody hodowli

    Każda odmiana kwitnie inaczej, ma swój własny czas kwitnienia. Epifyllum białe i czerwone mogą różnić się nie tylko kolorem, ale także kształtem, zapachem i wielkością kwiatu. Aby roślina zakwitła, doniczka musi znajdować się na parapecie po wschodniej lub zachodniej stronie. Latem kaktus może przebywać na zewnątrz, ale należy unikać bezpośredniego światła słonecznego.

    Kwiaty kwitną kolejno, każdy od kilku dni do tygodnia. Kwitnienie rozpoczyna się wiosną, zwykle w połowie kwietnia, ale niektóre gatunki filokaktusów ponownie kwitną jesienią.

    Obfite kwitnienie

    Powody, dla których nie kwitnie

    Jeśli roślina jest niewłaściwie pielęgnowana, może przestać kwitnąć. Nieprzestrzeganie reżimu temperaturowego, brak lub nadmiar wilgoci wpływa na kaktusa leśnego. Dlaczego epifyllum nie kwitło przez długi czas:

  • Zbyt wysoka temperatura powietrza podczas zimowania;
  • Obecność chorób grzybiczych w roślinie.
  • Uwaga! W okresie kwitnienia nie można przesuwać ani obracać doniczki z rośliną – epifyllum może zrzucać kwiaty i niedojrzałe pąki.

    Sposoby rozkwitu

    Kaktus może kwitnąć tylko wtedy, gdy rośnie w sprzyjającym środowisku. Nie ma sensu zmuszać rośliny do kwitnienia, jeśli jest w złych warunkach. Jeśli kwiaty nie były dostępne wystarczająco długo, najprawdopodobniej zostały naruszone zasady opieki nad rośliną.

    Jak rozkwitnąć epifyllum:

  • Sprawdź ilość wilgoci. Nie należy zwiększać wilgotności, a roślina nie powinna znajdować się w suchej glebie;
  • Zapewnij dostatecznie jasne, rozproszone oświetlenie. Jeśli kwiat stoi na parapecie od strony północnej i nie ma możliwości umieszczenia go na zachodzie lub wschodzie, należy go przesunąć jak najbliżej okna;
  • Wprowadź opatrunek górny, jeśli nie robiono tego przez długi czas;
  • Sprawdź skład zastosowanego nawozu na obecność azotu. Nawozy mogą zapobiegać kwitnieniu;
  • Zapewnij roślinie okres spoczynku, umieść ją w chłodnym pomieszczeniu na zimę;
  • Przycinaj stare zdrewniałe pędy i łodygi;
  • Usuń trójścienne pędy, rzadko tworzą się na nich kwiaty;
  • Wczesną wiosną można spryskać kaktusa ciepłą wodą z butelki z rozpylaczem. Wielu ogrodników stosuje tę metodę, aby pomóc roślinie „obudzić się”, wkrótce na łodygach pojawiają się zgrubienia – przyszłe pąki;
  • Sprawdź łodygi roślin pod kątem plam lub wyrostków. Możliwe, że na kaktusa wpływa grzyb, który spowalnia jego wzrost i przeszkadza w kwitnieniu.
  • Metody rozmnażania epifyllum

    Kwiat Bouvardia: pielęgnacja domowa i metody hodowli

    Rozmnażanie przez sadzonki i nasiona jest charakterystyczne dla epifyllum; każda metoda ma zalety i wady.

    Sadzonki w doniczkach

    Epifyllum można wyhodować z nasion, co będzie wymagało:

  • Drenaż układa się na dnie doniczki w 1 warstwie, wylewa się na niego 3-4 cm podłoża. Wszystko jest obficie nawadniane wodą;
  • Nasiona układa się równomiernie na wierzchu, należy je posypać niewielką ilością substratu. Powinny mieć głębokość 5-6 mm;
  • Garnek przykryty jest folią lub szkłem. Powinien stać w dobrze oświetlonym miejscu w temperaturze 20-25 ° C;
  • Każdego dnia uprawy należy wentylować, otwierając szkło lub folię na 45-50 minut. Po 2-3 tygodniach warstwa ochronna jest usuwana;
  • Kiełki można przesadzać do pojedynczych doniczek, gdy osiągną długość 4-5 mm.
  • Podłoże musi być zawsze wilgotne, w tym celu nawadniane jest wodą z rozpylacza. Z biegiem czasu łodygi nabierają płaskiego kształtu, rośliny wyhodowane z nasion zakwitną dopiero po 5 latach.

    Kaktus Epiphyllum rozmnaża się przez sadzonki od połowy kwietnia do początku maja, co należy zrobić:

  • Odetnij koniec dowolnej łodygi o długości 5-10 cm. Jeśli szerokość cięcia jest większa niż 5 cm, należy to zrobić już w kierunku podstawy. Jego szerokość powinna wynosić 3-5 cm;
  • Łodyga powinna wyschnąć w temperaturze pokojowej, w tym celu umieszcza się ją na czystej kartce papieru i pozostawia na 1-2 dni;
  • Na dnie doniczki kładzie się warstwę drenażową, na wierzch wylewa się ziemię;
  • Pęd sadzi się w przygotowanej wilgotnej glebie na głębokość 5-7 mm. Jeśli jest niestabilny, należy przywiązać uchwyt do kołka.
  • Uwaga! Sadzonki dobrze się zakorzeniają o każdej porze roku, jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo światła. Zimą można zastosować sztuczne oświetlenie.

    Pierwszego dnia po posadzeniu pęd nie jest podlewany, powinien znajdować się w cieniu. Po 2-3 tygodniach powstają korzenie, przez cały ten czas gleba powinna być wilgotna, bez nadmiaru wilgoci. Sadzonki pielęgnuje się tak, jakby były dorosłym kwiatem; po 1-2 latach zakwitnie epifyllum.

    Wielu miłośników roślin wybiera epifyllum do swojego domu, opieka nad tą rośliną w domu nie wymaga dużo czasu i zasobów. Nazywa się „Kaktus-Orchidea”, kwiaty epifyllum mają różne kształty i rozmiary, różnią się kolorem. Jeśli kaktus jest odpowiednio pielęgnowany, każdego roku będzie zachwycał obfitym kwitnieniem.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy