Fiołki Moreva i wiśnia EC Frosty and Winter, odpowiednia pielęgnacja dla Saintpaulias

Violet Frosty cherry urzeka blaskiem i kontrastem kwiatu, a także bezpretensjonalnością i długim, bujnym kwitnieniem. Odmianę tę zaprezentował światu rosyjski hodowca Konstantin Morev.

Podobnie jak inni członkowie rodziny Gesneriev, liście fioletowe pokryte są miękkimi, krótkimi włoskami. Saintpaulia Frosted Cherry ma zgrabną rozetę z prostymi pikowanymi zielonymi liśćmi, które z wiekiem nieco ciemnieją.

Violet Frosty Cherry (Morev)

Ale kwiatu tej odmiany nie można nazwać prostym. Wiśniowe kreski wyróżniają się na jasnym białym tle, falista krawędź płatka nadaje kompozycji lekkości. Czas trwania i obfitość kwitnienia zachwyci każdego hodowcę.

Aby uzyskać nową odmianę, hodowcy krzyżują i wybierają najlepsze okazy, a następnie testują roślinę pod kątem odporności na cechy. Konstantin Lvovich potrzebował 11 lat, aby uzyskać pożądany efekt, aw 2005 roku jako nowa odmiana została wprowadzona fioletowa wiśnia Frosty.

Od tamtego czasu „wiśnia” od dawna nie traci na popularności i cieszy się ciągłym zainteresowaniem hodowców kwiatów.

To interesujące! W tej samej gamie kolorystycznej odmiana innego hodowcy – Eleny Korshunova. Jej fioletowa wiśnia EK Winter wyróżnia się ciemniejszymi wiśniowoczerwonymi kwiatami i cienką białą obwódką. Z biegiem czasu jasne kwiaty trochę blakną.

Violet EK Wiśnia zimowa dla porównania

Cechy pielęgnacji fioletowej wiśni Frosty w domu

Dobre samopoczucie i wygląd fiołków zależą od zdolności hodowcy do zaspokojenia ich potrzeb w zakresie podlewania, oświetlenia i żywienia. W optymalnych warunkach fiołki kwitną przez dziewięć miesięcy w roku.

Fiolet toleruje krótkotrwały spadek temperatury do 12 ° C, ale do normalnego rozwoju potrzebuje ciepła. Roślina czuje się komfortowo, jeśli termometr pokazuje 20-22 stopni Celsjusza.

Ostre wahania temperatury są przeciwwskazane w przypadku kwiatu.

Do umieszczania fiołków najbardziej odpowiednie okna to wschód lub zachód. Aby uzyskać równą rozetę, kwiat jest okresowo obracany. Jeśli saintpaulia są umieszczone daleko od okna, zapewniają dodatkowe oświetlenie.

Ważny! Odpowiednio dobrane oświetlenie jest kluczem do obfitego kwitnienia fiołków.

Przy braku oświetlenia sadzonki liści rozciągają się i unoszą, a kolor liści i kwiatów traci nasycenie i jasność. Bezpośrednie światło słoneczne może powodować oparzenia liści, więc roślina jest ocieniona od nadmiernie jasnego światła.

Możesz dostarczyć fiołkom wilgoć na różne sposoby: użyj irygacji knotem, wlej do tacy lub od góry.

Knotowe podlewanie pomoże kwiaciarni zaoszczędzić czas. Jednocześnie w doniczce umieszcza się koronkę, przepuszczając ją przez otwór drenażowy. Zewnętrzną część knota opuszcza się do pojemnika z wodą.

Fiolet na nawadnianiu knotowym

W przypadku metody „podlewania dennego” wodę wlewa się na patelnię na 20 minut, po czym nadmiar spuszcza się. Najczęściej tę metodę stosuje się w szklarniach do masowej uprawy Saintpaulias, ale można ją również stosować w uprawie kwiatów w pomieszczeniach.

Najczęściej zwykli ludzie podlewają domowe fiołki z góry, delikatnie zwilżając glinianą grudkę. W takim przypadku należy przestrzegać pewnych zasad:

  • Podlewaj, jeśli powierzchnia gleby w doniczce jest sucha. Częstotliwość podlewania jest różna w różnych porach roku. Zimą można zwilżyć roślinę 2-3 razy w tygodniu, a latem tę procedurę przeprowadza się codziennie.
  • Zaleca się stosowanie osiadłej wody o temperaturze pokojowej.
  • Równomiernie nawilżaj roślinę, starając się nie tworzyć zastoju wilgoci i nie pozostawiać suchych obszarów.
  • Nadmiar wody jest spuszczany z patelni po kwadransie.
  • Najbardziej odpowiednia wilgotność do uprawy Saintpaulias wynosi 50%. W suchszej atmosferze kwiaty będą nieco mniejsze, a liście gęstsze.

    Sezon grzewczy ma krytyczne znaczenie dla kwitnienia wiśni, zwłaszcza jeśli kwiat znajduje się w pobliżu grzejników. Prądy gorącego powietrza negatywnie wpływają na roślinę, jej liście zaczynają żółknąć.

    Uwaga! Fiołki, podobnie jak inne kwiaty o liściach puszystych, nie lubią opryskiwania. Dlatego przy uprawie tych kwiatów stosuje się inne metody zwiększania wilgotności.

    Aby nawilżyć powietrze, rośliny umieszcza się na tacy z mokrą ekspandowaną gliną lub mchem lub obok doniczek umieszcza się pojemniki wypełnione wodą.

    Obecność w mieszkaniu nawilżacza lub spryskiwacza powietrza całkowicie eliminuje problem z uzyskaniem wymaganej wilgotności.

    Delikatne korzenie fiołków są bardzo wrażliwe na glebę. Dlatego wybierając podłoże należy pamiętać, że musi być luźne i pożywne. Przy tworzeniu mieszanki lądowej fiołki często wykorzystują torf i agroperlit z dodatkiem pokruszonego mchu. Torf (lub lekka gleba ogrodowa) jest wypełniaczem. Perlit (podobnie jak wermikulit, torfowiec, piasek) działa jak proszek do pieczenia, zapewniając dobrą zdolność zatrzymywania wilgoci i przepuszczalności powietrza. Możesz również dodać pożywną ziemię kompostową lub próchnicę.

    Gleba na fiołki

    Jeśli chodzi o dokładne proporcje, receptur jest wiele. Na przykład w książce słynnego hodowcy Borysa Michajłowicza Makuni następujący opis:

  • torf gruboziarnisty wysokowłóknisty – 2 części;
  • torfowiec i ziemia darniowa – po jednej części;
  • Uwaga! Podczas samodzielnego zbierania ziemi pod fiołki należy ją bezwzględnie sterylizować.

    Aby to zrobić, możesz rozlać glebę wrzącą wodą lub mocnym roztworem nadmanganianu potasu. Czasami mieszanka lądowa jest zamrażana, co również pomaga pozbyć się szkodliwych owadów.

    Kwiaciarnie, które nie mają dużego marginesu czasu, używają komercyjnych komponentów sterylizowanych w sposób przemysłowy lub gotowych mieszanek na Saintpaulias.

    Wiśnia fioletowa, podobnie jak inne rośliny o ograniczonej ilości podłoża, wymaga regularnego karmienia. Należy jednak pamiętać, że zbyt skoncentrowane roztwory są szkodliwe dla roślin. Fiołki lepiej znoszą brak nawozu niż jego nadmiar. W przypadku Saintpaulia za optymalny uważa się roztwór o stężeniu 1 g złożonych soli mineralnych na 1 litr wody. To karmienie odbywa się co 2-3 tygodnie.

    Ponadto nadmiar potasu prowadzi do zatrzymania wzrostu, a nadmiar azotu przeciwnie, sprzyja wzrostowi zielonej masy kosztem kwitnienia. Dlatego nawozy azotowe są odpowiednie dla dzieci, a nawozy fosforowe wybiera się dla roślin z pąkami.

    Zwykle do fiołków stosuje się złożone nawozy o niskiej zawartości azotu. Warto stosować naprzemiennie opatrunki mineralne i organiczne. Po przesadzeniu przez dwa tygodnie na świeżą glebę nie stosuje się nawozu. W okresie spoczynku roślina również nie jest nawożona.

    Na przykład! Dobre rezultaty dają nawozy firmy Peters. Ten producent oferuje różne receptury kwitnienia i uprawy fiołków.

    Stosowanie długo działających nawozów Osmocote oszczędza czas i daje widoczny efekt. Granulki umieszcza się w doniczce podczas przesadzania iw ciągu kilku miesięcy pod wpływem wody uwalniają się pierwiastki śladowe, które odżywiają rośliny.

    Violet CM Amadeus pink – opis i charakterystyka odmiany

    Odmiana, która nie jest chciwa na kwitnienie, cieszy się pięknymi kwiatami prawie przez cały rok. Zimą zaleca się utworzenie okresu spoczynku na kilka miesięcy, ograniczenie podlewania i nie zapalanie się. Następnie musisz stworzyć sprzyjające warunki do wzrostu – i wkrótce powstanie elegancki bukiet. W kątach liści pojawiają się szypułki, z których każda ma kilka kwiatów. Dojrzałe rośliny mają skłonność do kwitnienia kapeluszy.

    Kwitnące fiołki tej odmiany

    Kwiaty podwójne, dość duże, z falistymi płatkami. Na białym tle wyróżniają się duże plamki wiśni. Jasny, kontrastowy kolor to znak rozpoznawczy tej odmiany. Mroźne wiśnie, podobnie jak zimowy fiolet wiśni, reagują na wysokie temperatury.

    To interesujące! W upale bordowy kolor rozprzestrzenia się prawie na całym płatku, kwiat ciemnieje. Gdy temperatura spada, roślina wraca do swojego oficjalnego odcienia odmian.

    Aby przedłużyć czas kwitnienia, nie zapomnij o kilku prostych zasadach:

  • Ważne jest, aby zapewnić fioletowi dobre oświetlenie. Przy braku światła kwiaty blakną, a liście i łodygi kwiatowe rozciągają się.
  • W przypadku roślin kwitnących długość dnia powinna wynosić 12 godzin.
  • Podczas pączkowania i kwitnienia fiołki wymagają dodatkowego nawożenia i częstego podlewania.
  • Bardzo rzadko zdarzają się okazy z odstępstwem od kwitnienia odmianowego, tzw. Sporty. Niektóre kwiaty całkowicie zmieniają kwitnienie wiśni, tracąc biały kolor. Czasami występują odchylenia w kolorze liści – pojawia się zróżnicowanie. Jest piękny sport Frosted Cherry z ciemnymi aksamitnymi płatkami i cienką białą, chrupiącą obwódką.

    Rozmnażanie nasion fiołków jest bardzo pracochłonnym procesem. Kwiat jest zapylany, strąki nasion czekają na dojrzewanie, a drobne nasiona wysiewa się w szklarni. Zaczekanie na kwitnienie zajmie co najmniej rok, a wynik jest nieprzewidywalny. Sadzonki mogą powtarzać kwitnienie swoich rodziców, ale często pojawiają się kwiaty różniące się kolorem i podwójnością.

    Ciekawy! Według ezoteryków fiolet jest rośliną Byka i ma energię, która zapewnia dobrobyt materialny.

    Najczęstszą metodą rozmnażania są sadzonki liściowe. Zdrowy duży liść odcina się czystym nożem i umieszcza w szklance wody lub bezpośrednio w ziemi. Zaleca się przykryć prześcieradło torbą lub słoikiem. Kiedy pojawiające się dzieci osiągną 1/3 wielkości liścia matki, umieszcza się je w oddzielnych doniczkach. Takie rośliny zachowują wszystkie cechy odmianowe i kwitną przez 8-9 miesięcy od momentu ukorzenienia.

    Sadzonki liściaste z dziećmi

    Jeśli korzenie Saintpaulia wypełniły doniczkę, przesadza się ją do pojemnika o nieco większej średnicy. Dorosłe rośliny przesadza się raz w roku, młode rośliny co 3 miesiące. Fiołki uwielbiają świeży substrat i reagują na przesadzanie aktywnym wzrostem lub pączkowaniem.

    Zdrowe fiołki cieszą oko i wywołują wiele pozytywnych emocji. Niestety osłabione osobniki są podatne na choroby i ataki szkodliwych owadów.

    Najczęstszymi szkodnikami są roztocza cyklamenów i wciornastki.

  • Kleszcza nie jest widoczne gołym okiem. Osiada w miejscu wzrostu, w wyniku czego środek rozety jest zdeformowany i pokryty szarym puchem. Kwiaty więdną, a liście stają się kruche. Aby zwalczyć kleszcze, użyj Actellic lub Nissoran.
  • Wciornastki to mały, szybko rozmnażający się owad. Oznaki uszkodzenia przez tego szkodnika to plamy, płytka nazębna i dziury w blaszkach liściowych. Pozbądź się wciornastków za pomocą preparatów „Akarin”, „Confidor”.
  • Mączniak prawdziwy może mieć wpływ na mrożone wiśnie. Jest to choroba grzybicza, w której na liściach i łodygach pojawia się biały nalot. Roślinę traktuje się Fundazolem.

    Przyczyną pojawienia się plam na liściach może być również niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt duży garnek, jasne bezpośrednie słońce, nadmierne podlewanie – wszystko to powoduje niepowodzenie w rozwoju Saintpaulias. Podanie warunków przechowywania rozwiązuje ten problem.

    Wiśnia Violet Frosty wymaga pewnego wysiłku w zorganizowaniu dla niej optymalnych warunków. Ale opłaca się zemstą jasnego i obfitego kwitnienia przez wiele miesięcy.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy