Główne rodzaje catharanthus: przykłady pielęgnacji, uprawy, sadzenia i rozmnażania

Katarantus to ozdobne i bardzo bezpretensjonalne zioło z rodziny Kutrov, rosnące zarówno w domu, jak iw ogrodzie. Kwiat preferuje klimat tropikalny, powszechny w jasnych lasach Madagaskaru. najbardziej znane nazwy catharanthus to „barwinek”, „wino z Madagaskaru” i „lonera”. Ponadto roślina jest czasami nazywana „starą panną” lub „jaśminem cayenne”. Kwiatowi bardzo trudno jest tolerować niskie temperatury, dlatego w ogrodzie jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Na południowych szerokościach geograficznych jego życie jest dłuższe – nawet do kilku lat.

Prawie wszystkie rodzaje catharanthus mają podobne cechy i właściwości, a mianowicie:

  • mocny pień i zwiększone rozgałęzienie. Pędy zielonkawe mają czasami różowy odcień;
  • zielone lśniące liście z beżowymi żyłkami, krótkimi łodygami;
  • Kwiat z 5 płatkami ma kolor biały lub bordowy.

Kwiat Catharanthus

Barwinek catharanthus jest krzewem liściastym, którego wysokość wynosi średnio do 1 m. Kwiat zaliczany jest do roślin niewielkich, ale w optymalnych warunkach dorasta do półtora metra. Zwykle rośnie z nasion. Podczas sadzenia katarantusa w ostatnich dniach zimy roślina zakwitnie od późnej wiosny do jesieni.

Uwaga! Obecnie aktywnie hoduje się hybrydy catharanthus, których kwiaty mają białe, różowe i czerwone rdzenie.

Krawędzie liści są dość równe, powierzchnia jest błyszcząca. Kolor kwiatów jest różny w zależności od odmiany. Długotrwałe kwitnienie w dużej mierze zależy od warunków przetrzymywania, pogody i klimatu. W niskich temperaturach kwitnienie trwa około sześciu miesięcy. W ciepłym klimacie kwiat catharanthus może kwitnąć przez cały rok.

Catharanthus Bush  to zwarta roślina o dużych, ciemnozielonych liściach i jasnych, nasyconych 5-centymetrowych kwiatach. Ten typ nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, na balkonie, loggii lub może być użyty do dekoracji klombów. Dlatego ten rodzaj transportu jest doskonały do ​​sprzedaży.

Oprócz powyższych rodzajów katarantusa wyróżnia się również:

Katarantus: sadzenie i pielęgnacja w domu

Kwiat Lantany: opieka domowa i metody hodowli

Jak hodować i dbać o katarantusa w domu? Aby wyhodować zdrowy i piękny krzew katarantusa, musisz przestrzegać kilku zasad i zaleceń dotyczących pielęgnacji rośliny.

Ważny! Wszystkie części katarantusa zawierają alkaloidy – substancje trujące, dlatego zaleca się pielęgnację kwiatu w rękawiczkach.

Opieka domowa

Catharanthus to roślina kochająca wilgoć. W okresie obfitego kwitnienia potrzebuje dość dużej wilgotności, a dotyczy to nie tylko powietrza, ale także gleby. Jeśli wilgotność spadnie poniżej 60%, należy spryskać otaczające powietrze i lekko samą roślinę. Dozwolone jest spryskiwanie liści, ale kwiaty nie są zalecane. Aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu, umieść pojemnik z wodą w pobliżu rośliny. Zaleca się również wlanie do palety mokrej keramzytu lub mokrych kamyków i włożenie do niej doniczki.

Catharanthus dobrze rośnie na luźnej, lekkiej i żyznej glebie. W związku z tym możesz wykorzystać zakupioną ziemię przeznaczoną do kwitnienia roślin domowych, na przykład do pelargonii. Do samodzielnego przygotowania kompozycja powinna obejmować liście i ziemię darniową, niewielką ilość torfu i grubego piasku rzecznego.

Przed podlewaniem należy zadbać o warstwę drenażową lub ręcznie spuścić nadmiar wody po każdym zabiegu. W deszczową pogodę katarantus rosnący na świeżym powietrzu może spowolnić swój rozwój z powodu nadmiaru wilgoci w glebie. A jeśli gleba okaże się zbyt gęsta, to przy regularnych powodziach roślina może nawet umrzeć.

Uwaga! Catharanthus to roślina tropikalna, dlatego należy ją podlewać w regularnych odstępach czasu, unikając zatok i zastoju.

Konieczne jest upewnienie się, że gleba nie wysycha, ponieważ przy braku wilgoci stan kwiatu może się znacznie pogorszyć. W niektórych odmianach w tym przypadku liście mogą się zwijać – to pierwszy objaw niedoboru wilgoci.

W przypadku katarantusa najbardziej preferowane są miejsca dobrze oświetlone. Ważne jest, aby bezpośrednie promienie słoneczne uderzały w roślinę w jak najmniejszej ilości. Doniczkę można postawić na parapecie od strony zachodniej lub wschodniej. Latem opalanie nie koliduje z katarantusem. Aby to zrobić, pozostaje na świeżym powietrzu, chroniąc go przed możliwymi opadami.

Idealna temperatura dla katarantusa w warunkach pokojowych to 20-25 ° C. Wskaźniki te dotyczą kwiatu od wczesnej wiosny do późnego lata. Kiedy nadchodzi zima, roślinę należy umieścić w chłodniejszym miejscu (około 15 ° C). W tym okresie nie zaleca się umieszczania doniczki na parapecie, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się urządzenia grzewcze. Minimalna temperatura zawartości wynosi 10 ° C.

Kwiat będzie szczególnie wygodny na zewnątrz. Wraz z nadejściem wiosny, kiedy powietrze ogrzewa się do 18 ° C, pojemnik z katarantusem można postawić na balkonie lub werandzie, pod baldachimem chroniącym roślinę przed opadami atmosferycznymi, podmuchami wiatru i bezpośrednim nasłonecznieniem. Przy pierwszym spadku temperatury (sierpień-wrzesień) należy wprowadzić do domu catharanthus.

Catharanthus kwitnący w pomieszczeniach bardzo dobrze reaguje na nawożenie, dlatego nawozy należy aplikować do gleby z godną pozazdroszczenia regularnością. Potrzebuje składników odżywczych, dlatego uniwersalne mieszanki dla roślin kwitnących można stosować jako nawozy. Top dressing należy wykonywać 2 razy w miesiącu przez cały sezon. Nawozy odżywcze są stosowane u nasady. Roślina uwielbia mieszankę popiołu (100 g) rozcieńczoną w wodzie (1 wiadro).

Ważny! Konieczne jest uważne monitorowanie dawek i nie przekraczanie stężenia roztworów, aby nie uszkodzić kłącza.

Cechy przeszczepu roślin

Kwiat Bouvardia: pielęgnacja domowa i metody hodowli

Przeszczep kwiatów należy wykonywać co roku. Na dzień przed przesadzeniem kwiat nie powinien być zwilżany, ale lepiej dać mu czas na utworzenie ziemnej śpiączki wokół kłącza.

Cechy przeszczepu roślin

Catharanthus to szybko rosnący kwiat. W warunkach małej pojemności system korzeniowy nie jest łatwy do rozwoju, ponieważ szybko wypełnia cały obszar i zatyka otwory drenażowe. Należy zadbać o miejsce wzrostu kłącza. Stan zdrowotny catharanthus zależy od prawidłowego doboru doniczki. Pojemność nie powinna być mała, ponieważ katarantus rozwija się bardzo szybko, potrzebuje dużo wolnej przestrzeni.

Najlepszą opcją jest gliniany lub plastikowy garnek. Z każdym nowym przeszczepem rozmiar pojemnika powinien zwiększać się o 3 cm w stosunku do rozmiaru poprzedniej doniczki. Dno zbiornika musi mieć otwory drenażowe, jeśli ich nie ma, należy je wykonać własnymi rękami.

Aby przeszczepić kwiat do nowej doniczki, musisz wykonać następujące czynności:

  • Sprawdź roślinę, w razie potrzeby przycinaj.
  • Podnieś większy garnek, zrób w nim otwory drenażowe.
  • Konieczne jest przeszczepienie metodą przeładunku rośliny wraz z glebą. Należy to zrobić ostrożnie, unikając uszkodzenia systemu korzeniowego.
  • Do nowego pojemnika dodaj tę samą mieszankę ogrodniczą, co w poprzednim sezonie. Przy dużej różnicy w glebie kwiat nie zakwitnie.
  • Aby ułatwić wyjmowanie katarantusa z doniczki, można dodać trochę wody na powierzchnię gleby. Plastikowe pojemniki są czasami przecinane lub nawet łamane. Ważne jest, aby nie uszkodzić delikatnego systemu korzeniowego rośliny.

Kwiat Fatsia: pielęgnacja domowa i metody hodowli

Cięcie katarantusa należy wykonać wiosną. Główne łodygi są cięte o jedną trzecią. Ta procedura pozwoli kwiatowi znacznie się odmłodzić, a także zapewni krzewowi schludność, a następnie obfite kwitnienie. Należy również usunąć połamane i wysuszone gałęzie. Pozostałe sadzonki można wykorzystać do rozmnażania uprawy.

Przycinanie katarantusa

Niektórzy hodowcy zastanawiają się, czy konieczne jest uszczypnięcie katarantusa? Aby uformować zwartą, piękną koronę, końce pędów należy uszczypnąć. Spowolni to ich wzrost w górę, a aktywnie rozwijające się gałęzie boczne sprawią, że korona będzie grubsza i bardziej dekoracyjna.

W okresie aktywnego kwitnienia roślina wymaga stałej pielęgnacji. Zwiędłe kwiaty i wyblakłe liście należy regularnie usuwać, ponieważ mogą zepsuć wygląd katarantusa.

Catharanthus można rozmnażać na trzy sposoby:

Rozmnażanie katarantusa

Katarantus: rośnie z sadzonek

Przed rozpoczęciem procedury musisz przygotować:

  • wyciąć zielone pędy z krzewów (do 15 cm);
  • usuń dolne liście, potraktuj sekcje korzeniem biostymulującym.
  • Umieść łodygę na wilgotnym podłożu, które zawiera torf i perlit w równych proporcjach. Przykryj pojemnik pokrywką, tworząc mini szklarnię.
  • W ciągu miesiąca regularnie wietrzyć, spryskiwać i podlewać sadzonki.
  • Następnie ostrożnie przeszczep sadzonki do ziemi. Podłoże ogrodnicze powinno być lekkie i pożywne.

Sadzenie odbywa się w ostatnich dniach zimy lub wiosną. Procedura wygląda następująco:

  • Pogłęb nasiona 2 cm w glebie. Obficie podlewaj glebę.
  • Przykryj sadzenie folią. Nasiona potrzebują ciemności, aby wykiełkować. Optymalna temperatura to 22-24 ° C.
  • Sadzonki pojawią się po tygodniu. Sadzonki należy umieścić w jasnym miejscu, lekko obniżając temperaturę.
  • Po 15 dniach pasza (stężenie fosforu powinno być minimalne).
  • Po utworzeniu czterech prawdziwych liści wybierz.

Uwaga! Rozmnażanie według działów najlepiej przeprowadzić od marca do kwietnia.

  • Wyjmij kwiatek z pojemnika. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie uszkodzić liści ani pnia.
  • Na dnie garnka ułóż warstwę drenażową, wlej na nią mieszaninę składników odżywczych (trochę).
  • Umieść kwiatek na środku doniczki i rozprowadź kłącze. Korzenie powinny równomiernie rozłożyć się na całej powierzchni.
  • Trzymając krzak w jednej ręce, posyp ziemię wokół krawędzi.
  • Lekko podciągnij roślinę, aby korzenie mogły się wyprostować.
  • Wsyp ziemię do pojemnika na samą górę. Zagęścić i podlać glebę.
  • Na początku roślinę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Możliwe narastające problemy

Catharanthus, jak każda inna roślina domowa, należy uważnie obserwować, aby w przypadku pierwszych objawów choroby podjąć działania i skorygować błędy pielęgnacyjne. Najczęstsze problemy podczas uprawy katarantusa to żółknięcie i opadające liście.

Problemy przy uprawie katarantusa

Po pierwsze, warto dowiedzieć się, dlaczego liście katarantusa żółkną. Przyczyn może być kilka. Jeśli oprócz żółtego odcienia liści roślina straciła swój kształt i zaczęła więdnąć, najprawdopodobniej przyczyną jest przedłużona ekspozycja kwiatu na słońce. W takim przypadku wystarczy przestawić go w głąb pomieszczenia.

Uwaga! Jeśli tylko liście z niższego poziomu żółkną, nie musisz się martwić, ponieważ jest to całkowicie naturalne zjawisko.

Jeśli kwiat zmienia kolor na żółtawy od końcówek liści, prawdopodobnie wilgotność jest zbyt niska dla kwiatu. W takim przypadku możesz postawić pojemnik z wodą obok rośliny lub regularnie ją spryskiwać. W niektórych przypadkach żółknięcie liści może być wywołane niewielkim rozmiarem pojemnika, w którym się znajduje.

Kiedy liście opadają, pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest wysuszenie gleby. Jeśli niektóre liście są skręcone, a niektóre już opadły, przyczyną jest niewystarczające podlewanie. Wysychanie i opadanie liści niższego poziomu, a także łysienie kwiatu sugerują, że najprawdopodobniej okres życia kwiatu dobiega końca. W domu najczęściej występuje to w trzecim roku uprawy.

Catharanthus to zwarty, niewielki krzew, który cieszy oko kolorowym wyglądem kwiatów. Znając proste zasady pielęgnacji catharanthus w domu, nawet niedoświadczona kwiaciarnia będzie w stanie ozdobić wnętrze swojego domu tą piękną rośliną.

 


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy