Herbata hybrydowa odmiana róż Gloria Day: jak sadzić, co robić, jeśli nie kwitną

Dzień Rose Gloria to jeden z najbardziej uderzających symboli kwiaciarstwa. Wielu miłośników róż stara się uzyskać tę różnorodność w swoich szklarniach. Gloria jest słusznie uważana za jeden z najlepszych gatunków wyhodowanych w ubiegłym wieku.

Rose Gloria Dei (Peace, Gioia, rose Gloria Dei, Madame A. Meilland) – czym jest ta odmiana, historia stworzenia

Urodzenie zawdzięcza francuskiemu hodowcowi Antoine Mayan z Lyonu. To on w latach przedwojennych, po długich eksperymentach, wyhodował kwiat o niepowtarzalnym miodowym aromacie i doskonałych walorach estetycznych.

Krzew różany Gloria Day

Początkowo Meiyang wykorzystał 750 sadzonek do opracowania nowej odmiany róży, z których tylko 50 zostało wybranych jakościowo. W wyniku prac selekcyjnych uzyskano krzew, który dał tylko 3 żywotne pąki, z których tylko jeden pomyślnie się zakorzenił, który później stał się przodkiem odmiany Gloria Dei.

Odmiana herbat hybrydowych Gloria Day przyciąga pięknem i delikatnym aromatem kwiatu. Kwitnie produktywnie przez cały sezon. Krzew jest wysoki, osiąga wysokość 1,5 metra. Potężne pędy z rzadkimi ostrymi cierniami i bogato jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty wyróżniają się dużym pąkiem – do 6 cm długości i dużym kwiatem, który po otwarciu osiąga średnicę 12-15 cm.

Wśród hodowców i ogrodników ma kilka imion – Gloria Dei, Madame Mayan, Peace, Gioia. Oprócz zwykłego typu istnieje również wersja milcząca – róża pnąca Gloria z potężnymi długimi pędami osiągającymi długość 2,5-3 metrów.

Pączek herbaty hybrydowej Gloria Day

W przeciwieństwie do innych odmian, róża Gloria jest bezpretensjonalna w środowisku i mało wymagająca w pielęgnacji. Odporność na większość chorób jest dużą zaletą, szczególnie w przypadku infekcji grzybiczych i zgnilizny. Odmiana dobrze przystosowana do warunków ostrych zim – z łatwością toleruje temperatury sięgające -20 ℃.

Odmiana dobrze rozmnaża się zarówno przez sadzonki, jak i przez szczepienie na ozdobnych owocach róży. Kwiaty róży mają niepowtarzalny kolor i aromat, który zmienia się wraz z otwarciem pąka. Wśród niedociągnięć odnotowuje się nieco spóźniony okres kwitnienia, zaczynający się prawie od połowy lata.

Roślina o takiej wielkości krzewu wymaga specjalnego, indywidualnego podejścia. Dlatego projektanci krajobrazu zalecają wyznaczenie mu specjalnego zakątka ogrodu, aby podkreślić całe piękno kwiatu.

Roślina świetnie wygląda w nasadzeniach róż o wysokich pędach, zwłaszcza gdy kwiaty są wyselekcjonowane i tworzą linię kolorystyczną, od ciemnoczerwonych do bladobiałych.

Róża pnąca Gloria jako żywopłot świetnie prezentuje się na podporze w postaci kratki pomalowanej na biało. Taki żywopłot nie tylko stworzy podwaliny pod wzrost roślin, ale także zapewni strefę terenu.

Uwaga! Podczas oznaczania klombów należy wziąć pod uwagę wielkość krzewu i zapewnić możliwość dostępu do pracy ze wszystkich stron. Jest to szczególnie ważne podczas przycinania – twarde, mocne pędy z dużymi kolcami są trudne do cięcia w ciasnych przestrzeniach.

Uprawa kwiatu, jak sadzić go w otwartym terenie

Gleby żyzne i organiczne są uważane za korzystne dla wzrostu róż. Do sadzenia doskonale nadają się żyzne czarne gleby i torfowiska nasycone obornikiem. Kolejnym ważnym warunkiem uprawy kwiatu jest wystarczająca ilość światła słonecznego, bez tego jest mało prawdopodobne, aby możliwe było uzyskanie wskaźników wskazanych w opisie odmiany.

Rose Scarlet (Scarlet) – opis odmiany wspinaczkowej

Do sadzenia używa się wyhodowanych sadzonek w wieku 1-2 lat. Dopuszcza się rozmnażanie odmiany przez nasiona, sadzonki, nawarstwianie i szczepienie na łodygach ozdobnej róży. Na skalę przemysłową stosuje się metodę sadzenia przez sadzonki i hodowlę przez szczepienie. W małych ogrodach różanych lepiej jest sadzić sadzonki, nawarstwianie lub inokulację. Hodowla nasion jest dziś rzadko stosowana.

Za korzystny czas sadzenia uważa się okres od połowy kwietnia do połowy października. Podczas sadzenia wiosną można uzyskać silną wegetację pędów przez cały sezon, ale kwitnienie będzie opóźnione, rozpocznie się pod koniec lipca.

Interesująca informacja! Dzięki jesiennemu sadzeniu roślina będzie miała czas na zakorzenienie się w nowym miejscu, a wiosną wejdzie w okres pełnego rozwoju i kwitnienia.

Do sadzenia wybiera się oświetlone miejsca o bogatej glebie. Jednak ten rodzaj róż, podobnie jak reszta róż, jest bardzo zazdrosny o lokalizację. Pożądane jest, aby w ciągu ostatnich 10 lat nie rosły na tym terenie żadne róże. Rośliny strączkowe lub astry mogą być optymalnymi prekursorami.

Podczas sadzenia brane są również pod uwagę wymiary przyszłego buszu – wysokość 1,2-1,5 metra. Dlatego przy układaniu klombu zaleca się zapewnienie 2-2,5 metra kwadratowego na jeden krzew.

Róże świetnie czują się w miejscach nasłonecznionych, stosunkowo łatwo tolerują półcień. Lepiej nie sadzić w cieniu – doprowadzi to do wyczerpania i więdnięcia buszu.

Kwiat róży

Jak przygotować glebę i kwiat do sadzenia

W miejscu sadzenia sadzonek wykonuje się dół, do którego nakłada się mieszaninę nawozów organicznych, torfu i żyznej gleby. Przed sadzeniem sadzonka jest uwalniana z opakowania transportowego, a system korzeniowy odświeżany – ostrożnie przecinają system korzeniowy nożycami ogrodniczymi, odcinając około 0,3-0,5 cm końców korzeni. To przycinanie stanowi zachętę do jak najszybszego wznowienia wzrostu.

Podczas odświeżania bada się nacięcie korzeni; powinny być białe. Następnie namaczanie w roztworze korzenia lub innego stymulatora wzrostu przez 4-6 godzin.

Przed sadzeniem zaleca się wykopanie i poluzowanie miejsca sadzenia w ciągu 5-7 dni, dodanie kompostu i naparu nawozów organicznych. Następnie strona jest ściółkowana. W dniu sadzenia odrywa się dół sadzenia o pożądanej wielkości i przygotowuje się glebę do zasypania – mieszankę torfu, kompostu i żyznej gleby.

Na środek dołu wysypuje się kopiec żyznej gleby. Jest na nim zainstalowana sadzonka. Po instalacji korzenie należy rozłożyć na boki, aby zwiększyć powierzchnię. Następnie dół jest wypełniany przygotowaną glebą i podlewany.

Podczas sadzenia szczepionych róż na owocach róży sadzi się tak, aby punkt szczepienia znajdował się 5-7 cm poniżej poziomu gruntu. Technika ta pozwoli zapewnić wzrost korzeni z łodygi róży, ostatecznie tworząc pełnoprawny system korzeniowy i minimalizując zagrożenie, że hybryda stanie się owocem róży.

To, że Gloria Day Hybrid Tea Rose nie wymaga specjalnej pielęgnacji, nie oznacza, że ​​nie wymaga zwykłej pielęgnacji, takiej jak podlewanie, ściółkowanie i karmienie.

Rose Night Owl (Night Owl) – opis wspinaczki wspinaczkowej

Podstawową zasadą podlewania róży jest przestrzeganie miary. Roślina nie lubi wysychania gleby, ale ważne jest również, aby zapobiegać stagnacji wody. Do nawadniania pobiera się osiadłą ciepłą wodę. Nie wylewaj wody ze studni. Róża nie toleruje zraszania – kropelki wody mogą spowodować poparzenia prześcieradeł. W czasie upałów wybierany jest wieczorny tryb nawadniania.

Top dressing jest planowany podczas zmiany pór roku i przed rozpoczęciem każdego z okresów kwitnienia. Wiosna wypada zwykle w połowie kwietnia, jesień w drugiej połowie października. Do opatrunku letniego zaleca się stosowanie nawozów organicznych, a jesienią i wiosną – nawozów mineralnych. W żywieniu wiosennym stosuje się nawozy azotowe i humus, w październiku fosfor i potas. Latem między okresami kwitnienia stosuje się nawozy organiczne.

Ważne jest, aby wiedzieć! Nawozy organiczne stosuje się w postaci naparów lub roztworów. Niemożliwe jest zastosowanie suchego obornika lub ptasich odchodów – powoduje to uszkodzenie systemu korzeniowego.

Krzak róży

Podczas sezonowego przycinania zamarznięte pędy usuwa się wiosną i krzew przygotowuje się do wegetacji. Podczas przycinania pędy są usuwane 0,5-0,7 cm od pąka. Takie podejście pozwoli obudzić uśpione pąki i zwiększyć liczbę pędów.

Podczas higienicznego przycinania stare pędy są usuwane, dzięki czemu nowe pędy energicznie rosną.

Podczas przesadzania zaleca się oczyszczenie krzewu ze starych pędów i odmłodzenie systemu korzeniowego. Przeszczep jest zwykle wykonywany w połowie kwietnia i październiku, aby roślina miała czas na przywrócenie korzeni przed nadejściem chłodów.

Po jesiennym cięciu, przed nadejściem silnych mrozów, zaleca się okrycie rośliny świerkowymi gałęziami lub słomą. Do zimowania wysokich pędów zaleca się wykonanie schronienia z agrofibry, który ochroni różę przed wiatrem i mrozem. W regionach, w których temperatura spada poniżej -20 ℃, należy przykryć różę na zimę.

W przeciwieństwie do innych gatunków róża Gloria kwitnie nieco później niż zwykle, dlatego nie należy stymulować początku okresu kwitnienia.

W okresie wegetacji okres aktywności ma swoje wzloty i upadki. Wynika to z faktu, że róża ma średnio trzy okresy kwitnienia w sezonie: czerwiec-lipiec, sierpień, wrzesień. Okres spoczynku po letnim kwitnieniu rozpoczyna się w drugiej połowie października i trwa do końca kwietnia.

Kwitnący pączek

Podczas kwitnienia dozwolone jest higieniczne przycinanie krzewu i nawożenie. Aby ożywić pąki, wyhodować pędy i usunąć wysuszone łodygi, przeprowadza się higieniczne przycinanie.

Opatrunek wierzchni przeprowadza się w okresach między kwitnieniem, wprowadzając wodne roztwory materii organicznej. Po zakończeniu kwitnienia dozwolone jest usuwanie pąków, aby zapobiec pojawianiu się owoców.

Co zrobić, jeśli nie kwitnie, możliwe przyczyny

Jeśli krzew w ogóle nie wyrzuca pąków, to pomimo sezonu wegetacyjnego roślina nie opuściła okresu uśpienia. Aby „obudzić” roślinę, konieczne jest przycięcie górnych części pędów w odległości 0,5 cm od punktu wzrostu.

Drugim powodem opóźnionego kwitnienia róży może być choroba. W takim przypadku zaleca się wykonanie zabiegu złożonymi preparatami i wykonanie opatrunku górnego.

Rozmnażanie odbywa się poprzez hodowanie sadzonek z nasion, sadzonek, nawarstwianie i szczepienie sadzonek na owocach róży. Około 1-1,5 roku, a skuteczność sięga zaledwie 30-40%.

Uwaga! Uprawiając krzewy z sadzonek, można uzyskać żywotny krzew w ciągu 1 roku.

Nasiona zbiera się pod koniec sezonu, kiedy w miejscu pąków pojawiają się owoce. Po wysuszeniu i dezynfekcji nasion wysiewa się w połowie marca w pojemnikach. Pojawienie się sadzonek spodziewane jest do połowy kwietnia. Sadzonki zbierane są po pierwszym okresie kwitnienia w czerwcu-lipcu.

Uwaga! Zakorzenienie kończy się zwykle pod koniec 4 tygodni lub do połowy sierpnia.

Warstwy powstają w czerwcu, dzięki czemu do października krzew jest gotowy do przeszczepu z normalnym systemem korzeniowym.
Lepiej jest szczepić róże w lipcu-sierpniu, jest to najkorzystniejszy czas na sadzenie sadzonek róży na owocach róży.

Do ukorzeniania wybiera się sadzonki o długości 8-10 cm z 5-7 żywymi i zdrowymi pąkami. Procedura jest wykonywana bezpośrednio w miejscu lądowania, z dolnymi 4-5 pąkami zakopanymi w ziemi. Następnie cięcie jest obficie podlewane i przykrywane słoikiem. W normalnych warunkach zdrowy młody krzew pojawia się w ciągu 21-28 dni.

Warstwy powstają na młodych pędach w czerwcu. Aby przyspieszyć proces ukorzeniania pędu, pąki są cięte. Pęd jest dociskany do podłoża tak, aby pod warstwą gleby znajdował się odcinek o długości 10-12 cm, którego górna część mocowana jest do wspornika pionowo. Na ustalone miejsce wylewa się kopiec ziemi o wysokości 10-12 cm, który jesienią będzie gotowy do przesadzenia.

Uwaga! Szczepienia wykonuje się w lipcu i sierpniu. W tym celu młody pączek pobiera się kawałkiem drewna o długości około 3 cm, a na pędzie dzikiej róży wykonuje się nacięcie w korze, w które umieszcza się pączek. Miejsce szczepienia mocuje się taśmą elektryczną lub taśmą. Pędy dzikiej róży są skracane o 2-3 cm powyżej pąka i są traktowane boiskiem ogrodowym.

Choroby, szkodniki i sposoby ich zwalczania

Najbardziej niebezpieczne dla rośliny są mszyce, wciornastki, nicienie i przędziorków. Gdy pojawią się oznaki uszkodzenia krzewu przez szkodniki, natychmiast wykonuje się działanie insektycydami. Rzadko występuje mączniak prawdziwy, rdza, choroby grzybowe róży. Ale w przypadku uszkodzenia zaleca się traktowanie rośliny złożonymi preparatami chroniącymi przed chorobami roślin.

Przestrzegając tych prostych zasad pielęgnacji rośliny, możesz uzyskać piękny zdrowy krzew róży, który zachwyci właściciela przez ponad rok. Doświadczeni ogrodnicy twierdzą, że Gloria powinna znaleźć się w kolekcji każdego szanującego się miłośnika róż.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy