Hibiskus ogrodowy: krzewy drzewne, sadzenie, pielęgnacja, rozmnażanie

Hibiskus ogrodowy jest wybitnym przedstawicielem rodzaju zimozielonych krzewów liściastych z rodziny Malvaceae. Eksperci liczą prawie 300 gatunków, które rosną w tropikalnych i subtropikalnych warunkach Nowego i Starego Świata. W klimacie umiarkowanym mogą rosnąć tylko trzy rodzaje hibiskusa. Hibiskus ogrodowy (syryjski) jest uważany za jeden z najpopularniejszych wśród hodowców kwiatów – drzewo, które cieszy się niesamowitym kwitnieniem.

Hibiskus ogrodowy należy do kategorii roślin drzewiastych rosnących na Kaukazie iw Korei Południowej. W święta Koreanki ozdabiają głowy wiankami z hibiskusa. Przy odpowiedniej pielęgnacji kultury dekoracyjnej można podziwiać piękno jasnych kolorów w zimnym regionie. Róża chińska jest z powodzeniem uprawiana przez mieszkańców regionu moskiewskiego i Petersburga.

Hibiskus ogrodowy

Hibiskus uliczny jest dość mrozoodporny. W latach czterdziestych XX wieku. hodowcy opracowali hybrydową odmianę tej rośliny. Hibiskus można sklasyfikować jako drzewo lub krzew / roślinę zielną.

Uwaga! Zielne odmiany chińskiej róży to jednoroczne. Jednak największe zapotrzebowanie wśród kwiaciarni ma wieloletnie gatunki drzew.

Ogrodowe kwiaty róży chińskiej można barwić na:

Kwiaty zamieniają się w owoce, które przypominają kształtem pudełka wypełnione nasionami. Liście chińskiej róży są nacięte, petiolate. Hibiskus ogrodowy jest nie tylko wiecznie zielony, ale także z opadającymi na zimę liśćmi. Kwiat hibiskusa wyhodowany w domu powinien być wyniesiony na zewnątrz w miesiącach letnich. Właściwa pielęgnacja rośliny pozwoli wyhodować zdrowy krzew hibiskusa, który każdego roku zachwyci Cię obfitym kwitnieniem.

Najczęściej hibiskus ogrodowy jest uprawiany w szklarniach, ogrodach skalnych i rabatach kwiatowych. Projektanci krajobrazu sadzą sadzonki w pobliżu krzewów róż i zarośli lawendy, otaczając chińską różę najdelikatniejszym aromatem. Podobny zapach odstraszy szkodniki z drzewa. Eksperci zalecają sadzenie krzewów hibiskusa w pobliżu ganku lub w centralnych klombach.

Wybór miejsca i zalecenia dotyczące oświetlenia

Róża chińska lub hibiskus domowy – pielęgnacja domowa

Często niedoświadczeni hodowcy zastanawiają się, jak prawidłowo sadzić hibiskusa. Poniżej znajdują się wskazówki ułatwiające ten proces. Wybierając miejsce lądowania, należy preferować dobrze oświetlone obszary osłonięte od północnego wiatru. Niedopuszczalne jest sadzenie chińskiej róży w przeciągu.

Ważny! W zacienionych obszarach kultura przestanie zachwycać bujnym kwitnieniem.

Do sadzenia sadzonki użyj żyznej gleby. Gleba powinna być drenażowa, ponieważ gleba gliniasta powoduje zatrzymywanie wilgoci, co powoduje gnicie systemu korzeniowego. Tempo wzrostu kwiatu stopniowo spowalnia, a roślina obumiera.

Zanim zaczniesz sadzić sadzonki, musisz wykopać ziemię i wymieszać ją z torfem. Wskazane jest również dodanie niewielkiej części zgniłego obornika, humusu i nawozów mineralnych. Glebę, dobrze wymieszaną z nawozem, wyrównuje się grabi i podlewa. Następnie możesz zacząć kopać zagłębienia w celu sadzenia młodych krzewów hortensji.

Sadzenie hibiskusa

Jak sadzić hibiskus? Sadzenie i pielęgnacja ogrodu hibiskusa i bagien jest prosta. Aby sadzonki pomyślnie się zakorzeniły, podczas sadzenia należy przestrzegać zaleceń specjalistów:

  • Po nabyciu niedopuszczalne jest podlewanie sadzonki. Gleba w pojemniku powinna być sucha.
  • Musisz wykopać zagłębienie w wybranym miejscu i umieścić w nim niewielką część próchnicy lub wypełnić powierzchnię dna dołu saletrą (10-15 g). Górny opatrunek miesza się z glebą.
  • Pojemnik, w którym znajduje się system korzeniowy sadzonki, jest stukany w ściany, tak aby kulka korzeniowa łatwo wydostała się z doniczki.
  • Po przechyleniu pojemnika ostrożnie wyciągnij system korzeniowy sadzonki wraz z glebą i przenieś go do przygotowanego otworu.
  • Po zainstalowaniu hibiskusa we wnęce do sadzenia niewypełnioną boczną pustkę dołu przykrywa się ziemią.
  • Podlewaj sadzonkę chińską obficie. Wlej 10-12 litrów wody pod każdy krzew hibiskusa.
  • Sadząc sadzonki, warto wybrać w rabatach obszerne przestrzenie, aby wygodnie zadbać o krzewy. Dorosłe rośliny drzewiaste zajmują duże powierzchnie, ponieważ objętość hibiskusa często sięga 70-80 cm, sadząc kilka krzewów jednocześnie, warto pozostawić odległość między otworami do sadzenia co najmniej 150-200 cm.

    Bardzo ważne jest, aby ustawić podporę w pobliżu rośliny. Ziołowy krzew będzie mógł się do niego przywiązać, gdy będzie rosnąć. Jeśli zignorujesz tę radę, kwiaty zostaną zerwane przez pierwszy silny wiatr lub ulewa.

    Rozmnażanie i pielęgnacja hibiskusa ogrodowego nie będzie trudne. Można go rozmnażać na kilka sposobów:

    Wysiew nasion najlepiej odłożyć do wczesnej wiosny. Pierwszym krokiem jest przygotowanie nasion. Aby to zrobić, wlej je roztworem nadmanganianu potasu (powinieneś uzyskać ciemnoróżowy odcień). Po 10 minutach. wyciągnij nasiona i zanurz je w roztworze epiny (płyn powinien lekko zakryć materiał do sadzenia).

  • Napełnij przygotowany pojemnik mieszanką gleby składającą się z torfu i piasku.
  • Nasiona wnikają głęboko w ziemię w odległości 4 cm od siebie.
  • Pojemnik przykrywa się folią i przenosi do ciepłego pomieszczenia, w którym temperatura sięga 26-27 ° C.
  • Jeśli to możliwe, zorganizuj ogrzewanie dolne dla upraw.
  • Systematycznie usuwaj folię na kilka minut w celu przewietrzenia i usuń kondensację ze schronu. W razie potrzeby zwilżyć glebę.
  • Po pierwszych uformowanych blaszkach liściowych możesz zacząć zbierać sadzonki do pojedynczych pojemników. Bardzo ważne jest obserwowanie sadzonek. Jeśli zaczną się rozciągać, musisz zapewnić im dodatkowe oświetlenie.
  • W otwartym terenie sadzonki sadzi się późną wiosną, kiedy minęło zagrożenie nocnymi przymrozkami. Uprawiane byliny sadzi się w stałym miejscu. Lepiej jest trochę wyhodować słabe sadzonki w doniczce w pomieszczeniu i przeszczepić je na otwarty teren wczesnym latem.

    Uwaga! Hibiskus ogrodowy posiada zdolność rozmnażania się przez samosiew.

    Róża chińska

    Sadzonki zbierane są latem. Pędy cięte powinny mieć trzy międzywęźla. Dolna część każdego z nich jest traktowana stymulatorem wzrostu. Sadzonki sadzi się w glebie torfowej w szklarni, aż do całkowitego ukorzenienia. Wskazane jest, aby zapewnić im ogrzewanie dolne.

    Po 30-40 dniach sadzonki mają rozwinięty system korzeniowy. W tym okresie można je przeszczepić do oddzielnych pojemników wypełnionych samodzielnie przygotowaną mieszanką gleby, która obejmuje:

    Następnie należy systematycznie podlewać krzewy. Gdy tylko młode pędy zaczną rosnąć na ukorzenionych sadzonkach, można wykonać uszczypnięcie, które pobudzi proces krzewienia.

    Uprawiane i dojrzałe rośliny można przesadzać na otwarty teren. Po prawidłowym zakończeniu procesu rozmnażania można podziwiać wspaniałe kwitnienie już w pierwszym roku po posadzeniu krzewu.

    Uwaga! Niektórzy hodowcy z powodzeniem ukorzeniają sadzonki leczone stymulatorem wzrostu w lekko słodzonej wodzie.

    Aby kwitnienie standardowej róży chińskiej było bujne, należy odpowiednio dbać o kulturę. Cechy opieki nad rośliną drzewną opisano poniżej.

    Balsam ogrodowy – sadzenie i pielęgnacja na otwartym polu

    Do nawilżenia gleby konieczne jest użycie wody deszczowej lub osiadłej w rzece o niskim poziomie twardości. Hibiskus potrzebuje umiarkowanego podlewania. Ważne jest, aby zwracać uwagę na stan wierzchniej warstwy gleby. W szczególnie gorące letnie dni konieczne jest codzienne nawilżanie gleby. Resztę czasu wystarczy podlewać chińską różę trzy razy w tygodniu.

    Uwaga! Liście można opłukać, aby usunąć osady kurzu. Ta procedura będzie również doskonałym sposobem zapobiegania pojawianiu się przędziorków.

    W przypadku masowego upadku kwiatów możemy mówić o silnym wysychaniu ziemi. Aby nie dopuścić do uszkodzenia roślin przez chlorozę, glebę należy zwilżyć wodą zawierającą niewielką ilość żelaza.

    Nie martw się, jeśli spadnie kilka pięknych kwiatów. Jest to normalne, ponieważ nowe kwitną, aby je zastąpić. Masowy upadek lub upadek nierozwiniętych pąków może wskazywać na problem. Przyczyną tego problemu jest niewłaściwy system nawadniania.

    Ważny! Nawilżenie gleby wodą zawierającą popiół papierosowy pomoże poradzić sobie z inwazją mszyc. Szkodnik nie lubi aromatu wyrobów tytoniowych, więc wkrótce opuści kwiat.

    Uprawa hibiskusa w pobliżu lawendy będzie doskonałą prewencją przeciwko szkodnikom. Jego delikatny zapach odstrasza większość owadów.

    Drzewo standardowe

    Przygotowanie do zimowania to kluczowy etap

    Przed zimowym chłodem chińska róża przypominająca drzewo zrzuca liście. Bylina uprawiana w centralnej nie osiąga wysokości powyżej 200-210 cm Odmiana jest dość mrozoodporna, więc prawdopodobieństwo przemarznięcia w południowych rejonach jest minimalne.

    Jeśli roślina wieloletnia rośnie na środkowym pasie, lepiej nie ryzykować i przygotować hibiskusa do zimowania. Przed schronieniem roślinę należy obficie podlać (potrzeba około 12-15 litrów wody). Gdy tylko gleba wyschnie, hibiskus należy ułożyć jak najwyżej. Zaleca się wysypanie wcześniej niewielkiej ilości piasku na ziemię. Gdy tylko zaczną się pierwsze przymrozki, gleba, na której rośnie chińska róża, jest pokryta warstwą:

    Grubość warstwy zasypki powinna wynosić 18-20 cm.

    Gałęzie są dociskane jak najniżej do gleby. Bylina jest owinięta gęstą włókniną. Najlepiej jest zrobić kilka rzędów uzwojenia. Następnie należy zbudować ramę i narzucić na nią materiał ocieplający oraz iglaste gałęzie świerkowe.

    Uwaga! W umiarkowanych szerokościach geograficznych róża chińska może zimować tylko z rozgrzanym systemem korzeniowym. Jednak lepiej jest zainstalować ramkę. W przypadku niespodziewanego mrozu będzie można szybko wrzucić grzejnik i uratować roślinę przed zamarznięciem.

    Uprawa w klimacie kontynentalnym nie oznacza zimowania byliny na zewnątrz. Syberyjskie mrozy zniszczą roślinę. Na początku listopada krzew jest bardzo ostrożnie wykopywany. W żadnym wypadku nie wolno dopuścić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Roślinę wykopuje się dużą bryłą ziemi i przenosi do dużej wanny. Następnie drzewo hibiskusa jest opuszczane do piwnicy na całą zimę. Możesz dodatkowo zaizolować system korzeniowy włókniną.

    Pielęgnacja chińskiej róży

    W miesiącach letnich nawożenie powinno odbywać się co 14 dni. Na wierzchu gleby, na której sadzi się hibiskus, rozsypuje się nawóz mineralny, który dostanie się do systemu korzeniowego wraz z wodą z nawadniania. Możesz karmić chińską różę płynnymi odchodami ptaków i sfermentowanymi szczątkami roślin. Nawóz wlewa się bezpośrednio pod system korzeniowy.

    Obornik drobiowy jest doskonałym dostawcą łatwo przyswajalnego azotu. Sfermentowany skoncentrowany sos górny z odchodami drobiowymi należy przygotować we własnym zakresie. Aby to zrobić, musisz wymieszać odchody kurczaka z:

    Wszystko łączy się z wodą. Pojemnik przykrywa się pokrywką i pozostawia w miejscu dobrze oświetlonym światłem słonecznym na 14-15 dni. Wskazane jest mieszanie kompozycji co cztery dni. Po określonym czasie opatrunek jest gotowy do użycia.

    Ważny! Ptasie odchody bardzo łatwo spalają korzenie hibiskusa, dlatego podczas aplikacji produktu pod korzeń należy przestrzegać zalecanej dawki. Do wiadra z wodą dodaj nie więcej niż 450–480 ml koncentratu. Ciecz jest mieszana i wylewana pod krzak.

    Receptura na odpady roślinne fermentowane

  • Chwasty, pokrzywy i mlecze wlewa się do dużego pojemnika.
  • Po określonym czasie można użyć koncentratu paszowego. W tym celu 3,2 litra płynnego nawozu rozcieńcza się w 8 litrach wody.
  • Hibiskus ogrodowy to niesamowita roślina, która przy odpowiedniej pielęgnacji zachwyci obfitym rocznym kwitnieniem. Bylina może ozdobić dowolną część prywatnego domu lub letniego domku.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy