Hortensja karłowata Bobo odmiana paniculata: opis, sadzenie i pielęgnacja

Hortensja Bobo to najmniejszy krzew z rodzaju paniculata, osiągający tylko 60-70 cm wysokości, tworzy zwarte krzewy przypominające kształtem kulę. Krzewy rosną szybko, więc hortensja kwitnie niezwykle obficie.

Hortensja wiechowa Bobo, która pojawiła się w Europie w XVIII wieku, zyskała uznanie ogrodników. Delikatne krzewy sprowadzone z Japonii są cenione za możliwość podziwiania wspaniałych kul kwiatostanów. Hodowcy z różnych krajów pomogli temu wyjątkowemu krzewowi wypełnić ogrody Europy.

Odmiana hortensji Bobo (Hydrangea paniculata Bobo) została wyhodowana przez naukowców z Belgii, otrzymując nagrodę na wystawie Florall za najlepszą nową odmianę mrozoodporną. W wyniku wieloletnich prac hodowlanych gatunek ten posiada obecnie zimotrwałość i różnorodną kolorystykę.

Rozkwit rozkwitu

Hortensja Weems Red – opis hortensji ogrodowej wiechy

Roślina jest krzewem kulistym, pędy czerwono-brązowe, liście grube, owalne, zielone (jesienią żółkną), z ząbkami na krawędziach. Okres kwitnienia to lipiec-wrzesień.

Odmiana Hortensja Bobo kwitnie wcześnie, już na początku lipca, po czym staje się bujnym bukietem średniej wielkości białych kwiatostanów, które ściśle przylegają do siebie. Pod koniec lata kwiaty stają się lekko różowe, ale hortensja Bobo zachowuje swoją atrakcyjność do późnej jesieni. Mimo niewielkich rozmiarów zaskakują obfitym, zjawiskowym kwitnieniem. Tworzą efekt zwartych kulistych wiech, podobnych do piramid.

Cudowne białe kwiaty przyczepione są do twardych, mocnych pędów, w miarę więdnięcia nabierają delikatnych różowych odcieni. Kwiaty owocowe są małe, wcześnie się kruszą, bezowocne – dużo większe. Hortensja paniculata Bobo przyciąga pszczoły, ponieważ jest rośliną miododajną.

Różowa czułość

Całoroczny wygląd i rozwój zależą od pory roku. Jeśli kupujesz rośliny wczesną wiosną (marzec-kwiecień), musisz zrozumieć, że wiele z nich znajduje się w fazie snu. Dokładny opis sadzonek hortensji Bobo pomoże Ci wybrać odpowiedni materiał do sadzenia. Sadzonki zwykle nie mają jeszcze liści i pędów lub dopiero zaczynają się rozwijać. Niektóre rosną szybko od marca, pomimo chłodu, inne potrzebują jeszcze ciepłych nocy, typowych dla wiosny i wczesnego lata.

Chloroza hortensji paniculata lub dużych liści – jak leczyć liście

Aby uzyskać bujne kwitnienie, potrzebujesz żyznej próchnicy i stale wilgotnej gleby, wzbogaconej podczas sadzenia. Granulowany obornik lub kompost należy dodawać corocznie jesienią. Roślina uwielbia ściółkowanie korą sosnową.

Krzewu nie należy umieszczać w pobliżu wilgotnych drzew, w przeciwnym razie wezmą całą wodę dla siebie, a Bobo ucierpi. Miejsce powinno być półcieniste lub słoneczne, ale niezbyt gorące. Toleruje niezbyt długie wysychanie, ale zdecydowanie preferuje stale wilgotną glebę.

Ważne ! Bobo jest odpowiedni nawet dla leniwych ogrodników lub tych, którzy mają mało czasu na ogród. Odmiana nie wymaga specjalnej pielęgnacji, więc nie jest trudno o nią dbać.

Lądowanie najlepiej wykonywać w półcieniu. Gleba powinna być żyzna, lekko kwaśna, z próchnicą. Na bardziej nasłonecznionych obszarach drzewa iglaste ze srebrnymi igłami, takie jak niedźwiedź cyprysowy Baby Blue pi, jałowiec lodowcowy, który z wdziękiem zagnieździ się u podnóża Bobo, byłyby dobrym towarzystwem.

W okresie wzrostu warto zaopatrzyć krzew w dużą ilość wody, a także składników odżywczych.

Hortensję wiechową Bobo sadzi się jesienią i wiosną. Jego korzenie nie są zbyt głębokie, ale rozgałęzione, dlatego rośliny należy umieszczać nie bliżej niż metr od siebie.

  • Przed posadzeniem hortensji należy wykopać dołek dwukrotnie większy niż kształt jej systemu korzeniowego, wypełnić go gotową ziemią na hortensje lub samodzielnie skompilowaną mieszanką – pół na pół żyznej gleby i kwaśnego torfu. Aby zwiększyć żyzność gleby, warto dodać dojrzały kompost.
  • Zasadź roślinę z grudką na tej samej głębokości, na której rosła w doniczce lub szkółce.
  • Ubij ją mocno, aby nie pozostały szczeliny, przez które korzenie mogą wyschnąć i podlać.
  • Dodatkowo roślinę należy poluzować co najmniej raz na dwa do trzech miesięcy, ponieważ uwielbia „puszystą” ziemię.

    Pierwsze kwitnienie po posadzeniu

    Rodzaj hortensji Magic Fire paniculata: sadzenie i pielęgnacja w terenie otwartym

    Hortensja karłowata Bobo najlepiej zniesie procedurę rozmnażania wiosną lub jesienią przy pomocy warstwowania, sadzenia i dzielenia buszu.

    Najłatwiej jest podzielić. Krzew wykopuje się i dzieli nożem lub ostrą łopatą na części z pędami. Nie możesz całkowicie wziąć krzaka, ale tylko wkopać go z jednej strony, dzieląc go na części. Przeszczep jedną, a drugą zostaw na swoim miejscu. Po posadzeniu nowych młodych krzewów należy je dobrze podlać, a następnie dodać stymulatory korzeniotwórcze dla lepszego wzmocnienia i wzrostu.

    Jest to metoda wegetatywnego rozmnażania roślin: część jest oddzielana od krzewu macierzystego, który nazywa się sadzonkami. Uzyskuje się rośliny ukorzenione we własnym zakresie, które zachowują właściwości danego gatunku i odmiany. Jeśli na sadzonki pada bezpośrednie światło słoneczne, zaleca się sztuczne zacieniowanie, budując nad nimi jakąś osłonę.

    Sadzonki można też sadzić zimą, na przykład na werandzie lub w innym chłodnym miejscu.

    W czerwcu wiosenne sadzonki są wycinane z młodych pędów z piętą (część zeszłorocznego wzrostu). Sadzonki lipcowe można wycinać z nie zdrewniałych części gałęzi. Konieczne jest użycie górnych części pędów z dwoma międzywęźlami, blaszki liściowe są cięte do wewnątrz, aby zmniejszyć utratę wilgoci.

    Sadzonki

    Jako podkład użyj mieszaniny torfu i piasku w stosunku 2: 1 lub gleby z liśćmi, na którą wylewa się warstwę piasku.

    Ważne ! Warunkiem pielęgnacji sadzonek hortensji wiechowej Bobo jest zapewnienie wysokiej wilgotności – częste podlewanie lub sztuczna mgła.

    Sadzonki dobrze się zakorzeniają, wskaźnik przeżywalności jest wysoki. W chłodniejszych regionach ukorzenione sadzonki są uprawiane w szklarniach, piwnicach lub doniczkach, gdzie łatwiej o nie dbać, zanim wylądują na stałe w otwartym terenie.

    Konserwacja obejmuje regularne podlewanie, spulchnianie gleby, nawożenie, przycinanie i pielenie. Hortensje to wodne kwiaty, wrażliwe na brak wody. Wiosną i przed kwitnieniem dobrze jest odżywiać nawozami mineralnymi.

    Po kwitnieniu suche kwiaty zachowują swoje walory dekoracyjne do wiosny, dlatego nie należy ich ścinać. Cięcie odbywa się co roku wczesną wiosną przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego: wysuszone kwiatostany usuwa się przed pierwszą parą silnych pąków. Nie jest wymagane zbyt dokładne przycinanie, ponieważ może to spowodować słabe kwitnienie. Jeśli krzew jest zbyt gęsty, wystarczy usunąć stare, słabe i zakrzywione gałęzie wraz z korzeniem.

    Młode, nowo posadzone krzewy nie wymagają silnego przycinania. Konieczne jest sprawdzenie krzewu i selektywne usunięcie uszkodzonych i słabych gałęzi. Wszystkie zeszłoroczne pędy mocno przycinamy na tej samej wysokości: 1-2 pary dobrze ukształtowanych i zdrowych oczu.

    Uwaga ! Konieczne jest usunięcie wszystkich chorych, uszkodzonych i zachodzących na siebie gałęzi, które niepotrzebnie zagęszczają krzew.

    Ta procedura jest bardzo prosta dla początkujących ogrodników, więc nie musisz się jej obawiać, ponieważ nawet jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo, nie pozbawi Cię wszystkich kwiatów w tym sezonie. A brak cięcia sprawi, że roślina zarośnie małymi kwiatami. Zabieg należy wykonywać w pogodny, wolny od mrozu dzień czystymi, zaostrzonymi narzędziami.

    Zaleca się smarowanie zdrewniałych pędów o większej średnicy (powyżej 1 cm) maścią ogrodniczą z fungicydem, aby ograniczyć ryzyko infekcji. Wszystkie pędy przyciąć nisko.

    Wszystkie rodzaje hortensji wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza na suchych piaszczystych glebach iw palącym słońcu. Zawsze powinno być dużo wilgoci, zaleca się pokrycie gleby korzeniami warstwą ściółki. To jest główny problem dla hortensji. Najlepiej podlewać go wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy nie ma palącego słońca i zimnej wody. Ale czasami możesz ustawić nawadnianie na cały dzień.

    Ważne ! Nigdy nie spryskiwać wodą zawierającą wapno!

    Nawet niewielki niedobór wody powoduje więdnięcie zarówno liści, jak i kwiatostanów. W okresie wzrostu i kwitnienia hortensja jest codziennie podlewana, gleba powinna być stale wilgotna, ale nie zalewana. Pamiętaj, aby podczas podlewania nie polać kwiatów wodą.

    Po podlaniu

    Hortensja wymaga gleby przepuszczalnej dla powietrza i dobrze zatrzymującej wilgoć.

    Najpopularniejsze metody karmienia to:

  • Dodanie torfu i próchnicy – w celu poprawy właściwości gleby.
  • Nawozy potasowe – zwiększają mrozoodporność i dobre kwitnienie.
  • Żelazo i aluminium – zakwaszają glebę i dają niebieskie kwiaty.
  • Wystarczy go karmić 2 razy w roku: wiosną – nawóz organiczny, w fazie tworzenia pąków – płynną mieszaninę mocznika, potasu i superfosfatu. Istnieje również możliwość zakupu płynnych nawozów, które można podlewać co 7-10 dni.

    Uwaga ! Ostatni raz karmienie rośliny przypada nie później niż pod koniec sierpnia.

    Jeśli kultura ma cienkie pędy, musisz je związać, zwłaszcza gdy zaczyna się masowe kwitnienie, w przeciwnym razie gałęzie mogą pęknąć.

    Każdy właściciel krzewu kameleona jest w stanie kontrolować kolor swoich kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby. Aby uzyskać czerwono-różową łuskę, należy zachować bardziej zasadową ziemię, kwaśna gleba zmienia kwiaty w niebiesko-fioletowe.

    Roślina odpoczywa od października do marca. Dlatego, jeśli odpowiednio przygotujesz go na zimę, nie jest wymagana żadna specjalna opieka.

  • Nie zasłaniaj na zimę. Hortensje Bobo dobrze zimują w naszym klimacie i nie ma potrzeby ich okrywania na zimę, z wyjątkiem regionów północnych. Tam musisz wyrzucić krzew i przykryć go warstwą torfu i opadłych liści.
  • Dolne liście należy usunąć, gdy nadejdzie pierwszy mróz.
  • Po opadnięciu liści krzew należy związać w taki sposób, aby powstał stożek.
  • Wkrótce zima

    Wachlarz możliwości wykorzystania Bobo w projektowaniu jest bardzo szeroki. Dobrze prezentuje się w małych ogrodach, sadzi się pojedynczo lub w grupach, może być ozdobą dużych plantacji na tarasach i balkonach.

    Architekci krajobrazu często używają kwiatów w połączeniu z wieloma bylinami. W tym czasie kwitną rudbekia, liatra Kolosova, szałwia, lawenda, słoneczniki, jeżówka, ostróżka, mocny akonit, floks, lilie. Zaleca się sadzić w większych grupach obok hortensji.

    Chociaż roślina jest uważana za bezpretensjonalną, umiera w silnych mrozach -35-45 ° C. Ale nawet w tych trudnych warunkach klimatycznych Syberii i Uralu znaleźli sposób na hodowanie hortensji wiechowatych odmian karłowatych odpornych na zimę. Warto jednak kupić nasiona lub sadzonki uprawiane w tych regionach. Bobo jest testowany lokalnie i świetnie się tutaj czuje.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy