Hoseri: zachodnia tuja, sadzenie i pielęgnacja, uprawa i rozmnażanie w ogrodzie

Tuya Hozeri to wiecznie zielona roślina iglasta używana przez projektantów krajobrazu do tworzenia kompozycji ogrodowych. Kulisty krzew nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wytrzymuje znaczne mrozy na glebie, prawie nie wymaga przycinania, ponieważ zachowuje swój kształt na wszystkich etapach rozwoju.

Thuja kulista Khozeri to miniaturowy krzew o wielu łodygach z jasnozielonymi igłami (kolor igieł zmienia się w zależności od pory roku, zimą roślina może być czerwona, brązowa lub jasnozielona).

Tuya Hozeri

Proste i grube pędy wystające z korzenia tworzą kulistą koronę. Drewno brązowoczerwone (u starszych krzewów ciemnobrązowe pokryte pęknięciami), bardzo wytrzymałe. Igły odnawia się raz na 3 lata. Dzieje się to niezauważone przez innych. Długość igieł waha się w granicach 2-4 mm.

Tuja to kwitnący krzew. Kwiaty są jednopienne, małe, jest ich bardzo mało i skupione są w górnej części pędu. Wyblakła roślina pokryta jest małymi (1 cm długości) jajowatymi szyszkami. Wielkość krzewu jest niewielka, jego wysokość wynosi maksymalnie od 50 do 80-90 cm.

Thuja western Khozeri rośnie powoli, zwiększając się nie więcej niż 5 cm rocznie. Pozwala to nie martwić się o regularne miesięczne formowanie się korony.

Krzew nie toleruje przeciągów, gleb wilgotnych i kwaśnych, cień dlatego:

  • sadzi się w dobrze oświetlonych miejscach ogrodu;
  • jednocześnie nadmiar światła może doprowadzić do śmierci rośliny, najlepiej sadzić ją w półcieniu;
  • krzew jest chroniony przed przeciągiem i wiatrem za pomocą innych roślin, ogrodzenia;
  • upewnij się, że po stopieniu się śniegu woda nie gromadzi się pod tują;
  • zwracaj większą uwagę na skład gleby i ściółkowanie.
  • Uwaga! Niewłaściwie posadzona roślina może wyschnąć. Wiosną tuja jest trochę przycinana, usuwając suche gałęzie i pożółkłe igły.

    Thuja Hozeri gotowy do sadzenia

    Najlepszy czas na sadzenie młodego krzewu w otwartym terenie to jesień lub wiosna. Wszystko zależy od regionu. Na północy sadzenie odbywa się częściej wiosną, na południu – jesienią. Nie możesz sadzić latem – krzew najprawdopodobniej wyschnie.

  • wykop dziurę, której głębokość powinna być 1,5 razy większa niż długość korzeni (ponad pół metra więcej niż długość korzeni);
  • dół jest zalewany 2 wiadrami wody, wolno im moczyć.
  • Dno pokryte jest drenażem (do tego celu używa się keramzytu, wiórów cegieł, tłucznia kamiennego) i pozostawione w tej pozycji na noc. Grubość warstwy drenażowej 15-20 cm.

    Ważny! Tuja jest kapryśna pod względem jakości gleby; do sadzenia stosuje się mieszaninę torfu, piasku i gleby ogrodowej w stosunku 1/1/2.

    Krzew sadzi się w tak przygotowanym dołku:

    Kołnierz korzeniowy pozostaje na powierzchni bez zakopywania (optymalnie 3 cm). Ziemia jest ubita, ziemia jest wylewana wokół otworu, tak że boki są uformowane wzdłuż obwodu. Pozwoli to zaoszczędzić część wody podczas podlewania. Natychmiast po posadzeniu gleba pod nim jest ściółkowana. Jako ściółka używana jest kora drzewna lub wióry drzewne.

    Tuja przygotowuje się do zimy

    Podlewaj regularnie. Częstotliwość podlewania zależy od temperatury powietrza i pory roku.

    W regionach o klimacie umiarkowanym latem tuja jest podlewana nie częściej niż raz w tygodniu. Aby nasycić system korzeniowy wilgocią, wystarczy wlać do 10 litrów wody pod krzak. Wskazane jest, aby wodę do nawadniania pobierać nie z kranu, ale z beczki, gdzie w ciągu dnia osiada i ogrzewa do żądanej temperatury. Nie wlewaj zimnej wody.

    Ważny! W okresach suchych krzewy są podlewane natychmiast po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Podlewanie wczesnym rankiem lub wieczorem – po godzinie 18:00. Organizacja nawadniania kropelkowego, zraszanie jest dopuszczalne.

    Ponieważ thuja hoseri w większości przypadków jest sadzona z doniczek zakupionych w szkółkach, przez pierwsze 2 lata po posadzeniu nie będzie potrzebować nawozu. Po tym czasie przeprowadza się pierwsze karmienie krzewu.

    Glebę pod krzakami tui posypuje się humusem lub kompostem, a na wierzchu należy posypać nawozem korą sosnową. Ma to na celu ochronę nawozu przed deszczem i światłem słonecznym. Przy stosowaniu płynnego nawozu do iglaków niezwykle ważne jest przestrzeganie zalecanej przez producenta dawki. W przeciwnym razie możesz spalić korzenie rośliny.

    W razie potrzeby roślina jest karmiona dwa razy w roku – wiosną i jesienią, ale za najważniejsze uważa się karmienie wiosenne, ponieważ pozwala to tui szybko odzyskać siły po zimowych przymrozkach.

    Lądowanie Tui

    Latem zachodnia tuja (Hoseri) jest regularnie podlewana, monitorowana stan warstwy gleby, okresowo mulczowana i spulchniana.

    Szczególną uwagę zwraca się na stan krzewu po deszczu. Jeśli w otworze pod krzakiem zebrała się woda, motyką wyciąga się mały kanał, aby go osuszyć.

    W sierpniu możesz zbierać nasiona do późniejszego sadzenia.

    Młode tui są osłonięte na zimę, chroniąc przed śniegiem i zimnem. Aby to zrobić, w ostatnich dniach października, pod warunkiem, że pierwszy śnieg spodziewany jest nie wcześniej niż w połowie listopada, krzak jest pokryty dużymi grubymi gałęziami lub drewnianymi klockami, aby uzyskać coś w rodzaju ramy. Zostaje naciągnięta juta lub gęsty materiał, który przepuszcza powietrze.

    Celem stworzenia ramy jest również ochrona przed uszkodzeniem gałęzi pod ciężarem śniegu oraz ochrona rośliny przed działaniem promieni słonecznych. Zimowe słońce negatywnie wpływa na jakość igieł.

    Thuja Globoza (Globosa) zachodnia kulista – opis

    Tuja jest rozmnażana przez nasiona i sadzonki. Metoda nasion nie jest najwygodniejsza, trudno jest uprawiać tuję w domu z nasion.

    Nasiona do sadzenia zbierane są latem lub jesienią. Siać w skrzynce lub natychmiast na otwartym terenie. Głębokość zakopania wynosi 1 cm, odległość między nasionami w pudełku wynosi 5-7 cm, na otwartym polu – co najmniej 10-15 cm.

    Sadzonka

    Późną jesienią ogrodnik może przygotować sadzonki do sadzenia przyszłych młodych roślin. W tym celu z krzaków wycina się gałązki o długości 15 cm, oczyszcza się je z igieł, umieszcza w szklance wody. Płyn powinien pokrywać co najmniej 1-2 cm gałązek. Lepiej jest wykonać ukośne cięcie lub ustawić gałąź ukośnie.

    Ważny! Pierwsze korzenie powinny pojawić się po 1-2 tygodniach. Jak tylko to się stanie, gałązka jest sadzona w ziemi. Mieszankę gleby dobiera się tak samo, jak w przypadku rośliny dorosłej (torf, piasek i ziemia ogrodowa).

    Pojemnik z sadzonką pokryty jest folią lub szkłem, tworząc dla niej warunki szklarniowe. Raz dziennie zdejmuje się pokrywę, a sadzonka jest wentylowana i w razie potrzeby podlewana (po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby).

    Podlewanie można zastąpić opryskiwaniem. Zmniejszy to ryzyko gnicia młodych korzeni z powodu nadmiernej wilgoci. Ukorzenioną młodą roślinę można przesadzić do stałego siedliska już następnej wiosny.

  • z powodu niewłaściwej pielęgnacji (zbyt częste podlewanie, jego brak, sadzenie w cieniu lub odwrotnie, na słońcu);
  • W projektowaniu krajobrazu

    W tym drugim przypadku zażółcenie igieł jest uważane za normalne; nic nie trzeba robić. Wiosną żółte igły są po prostu odcinane, a na ich miejscu pojawiają się nowe zielone. Jeśli przyczyną zażółcenia jest błąd w wyjściu, możesz spróbować dostosować zwykłe metody obchodzenia się z tują, na przykład ograniczyć podlewanie, posadzić obok niego wysoki krzew, zasłaniając tuję przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

    Thuja Khozeri to bylina iglasta, która jest krzewem o kształcie prawie idealnej kuli. Jest łatwa w pielęgnacji, roślina doskonale znosi suszę i mróz, przy umiarkowanym podlewaniu rośnie na miejscu przez ponad rok, z powodzeniem łącząc się z innymi roślinami ogrodowymi, co pozwala tworzyć wspaniałe kompozycje w ramach projektowania krajobrazu.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy