Jak, co i ile podlewać figowca o różnych porach roku

Jak zrozumieć, kiedy nadszedł czas na podlewanie figowca? Ustalenie, czy fikusy wymagają podlewania, jest dość proste: jeśli gleba w doniczce wyschła na głębokość 2-3 cm w dorosłej roślinie, to czas na podlewanie. Możesz to sprawdzić, starannie orając ziemię patykiem na żądaną głębokość. „Dzieci” należy częściej podlewać, ale także – tylko wtedy, gdy warstwa wierzchnia dobrze wyschnie.

Jak podlewać figowiec w trosce o jego piękno i zdrowie

Możesz podlać roślinę doniczkową wodą z kranu. Jeśli jest chlorowana, pozostaw wodę na 1-2 dni, aby chlor wyparował, a zanieczyszczenia osiadły.

Musisz go podlewać wodą o temperaturze pokojowej, a jeszcze lepiej – jeśli jest lekko ciepła. Możesz dodać trochę wrzącej wody do wody i zamieszać. Fikusy pochodzą z lasów tropikalnych, gdzie w naturze podlewa je bardzo ciepły deszcz. A w domu musisz dążyć do odtworzenia naturalnych warunków dla roślin.

Na notatki.
Śnieg, deszcz lub zamarznięta woda są świetne.

Jak często podlewać figowiec o różnych porach roku

W okresie aktywnej wegetacji (wiosna – lato) fikusy wymagają częstszego i obfitszego podlewania, aw okresie spoczynku (późna jesień – zima) umiarkowanego podlewania. Ale w każdym przypadku podlewanie jest indywidualne i trzeba skupić się przede wszystkim na konkretnej roślinie. Na co musisz zwrócić uwagę:

  1. Wiek Ficusa. Dorosła roślina potrzebuje więcej podlewania niż roślina do cięcia lub roczniaka.
  2. Pora roku.
  3. Jakość podłoża. Podłoża sypkie schną szybciej niż gęstsze.
  4. Rozmiar i materiał doniczki. Wilgoć utrzymuje się dłużej w plastikowym garnku niż w glinianym garnku.
  5. Temperatura otoczenia i natężenie światła.
  6. Czas przeszczepu.

Jak podlewać figowiec Benjamina

Ficus Benjamin wymaga spełnienia pewnych warunków:

  1. Uwielbia wilgoć. Zaleca się podlewać co 2-3 dni. Gleba w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Nie trzeba wypełniać, szkodzi to systemowi korzeniowemu. Jeśli roślina nie ma wystarczającej ilości wilgoci, spowolni wzrost i zacznie zrzucać liście.
  2. Okresowo konieczne jest spryskiwanie liści wodą o temperaturze pokojowej. Woda wypłukuje cząsteczki kurzu z liści i roślinie łatwiej „oddychać”.
  3. Ciepły prysznic też nie zaszkodzi temu figowi. Wręcz przeciwnie, roślina podziękuje ci pięknym wyglądem.

Ile razy w tygodniu podlewać figowiec zależy od pory roku:

Pora roku Terminy zabiegu
Jesień Stopniowo ograniczamy liczbę zabiegów do 1–2 razy w tygodniu.
Zima

Kwiaciarnie często zastanawiają się, jak podlać tę roślinę zimą. Drastycznie zmniejszamy ilość wilgoci i przeprowadzamy zabieg nie częściej niż 1 raz w tygodniu. Musisz również rzadziej spryskiwać – 1-2 razy w tygodniu.

Figowiec gumowy: jak często trzeba nawilżać kwiat

A oto, do jakiej pielęgnacji przyzwyczajony jest gumowaty wygląd:

  1. Podlewanie kocha z umiarem, nie podlewaj go często.
  2. Rozpylający. Figowiec będzie bardzo wdzięczny za taki zabieg, bo bardzo go kocha. Możesz go spryskiwać kilka razy w tygodniu. Od czasu do czasu należy zetrzeć kurz z liści wilgotną szmatką lub gąbką.
  3. Małym roślinom można dawać ciepły prysznic około 1-2 razy w miesiącu. Podczas pływania należy pokryć ziemię celofanem, aby nie zalać krzaka. A jeśli prysznic jest połączony z podlewaniem, staramy się nie wylewać dużej ilości wody na glebę.
  4. Po podlaniu konieczne jest usunięcie nadmiaru wody ze studzienki. Pomoże to zapobiec gniciu korzeni.

Teraz powiemy Ci, jak podlewać fikus jesienią, zimą, wiosną i latem:

Pora roku Terminy zabiegu
Jesień Jesienią należy nieznacznie zmniejszyć podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.
Zima

Musisz być bardzo ostrożny podczas podlewania roślin . Częstotliwość jest taka sama jak jesienią, może nawet trochę rzadziej. Konieczne jest upewnienie się, że gliniana grudka w doniczce nie wyschnie całkowicie. Całkowite wysychanie gleby, podobnie jak przelewanie, jest szkodliwe dla rośliny.

Wiosna i lato Zabieg przeprowadza się 1-2 razy w tygodniu, często opryskuje się również liście.

Oznaki niewłaściwego podlewania rośliny doniczkowej

Początkujący hodowcy kwiatów często nie mogą określić, na co cierpi ich figowiec – z powodu przepełnienia lub braku wilgoci. W obu przypadkach figowiec wygląda źle, liście tracą turgor, liście żółkną, wysychają i opadają. Oto kilka sygnałów, które mogą pomóc w ustaleniu, czy wystąpił problem:

  1. Krawędzie liści wysychają, dolne liście zaczynają żółknąć i opadać. Górne liście bledną, tracą jasność koloru, słabo rosną i kurczą się – w tym przypadku nie ma wystarczającej ilości wilgoci.
  2. Jeśli wysuszone końcówki liści są brązowe, musisz zwiększyć podlewanie.
  3. Końcówki liści zaczynają wysychać, są brązowe, liście stają się ospałe i opadają. Na liściach można wyczuć miękkie obszary. Tu i ówdzie liście zaczynają opadać – to oznaki przepełnienia rośliny. Jeśli figowiec jest w opłakanym stanie, jedynym sposobem na jego uratowanie jest przesadzenie go poprzez zbadanie systemu korzeniowego, zastąpienie mułu i wysuszenie gleby.
  4. Podczas przesadzania należy zwrócić uwagę na korzenie. Jeśli są brązowe i miękkie, a ziemia nieprzyjemnie pachnie błotem lub bagnem, to jest to wyraźna oznaka przepełnienia. Gleba może wyschnąć z powodu złej jakości podłoża, nawet jeśli podlewasz zgodnie z zalecanym harmonogramem.

Notatka!
Czasami, z powodu słabego podłoża lub dużej ilości soli nagromadzonej podczas nawadniania, na powierzchni tworzy się skorupa. Nie przepuszcza wody w głąb doniczki, roślina pozostaje bez wilgoci. Konieczne jest poluzowanie tej skorupy i lepiej usunąć warstwę gleby i zastąpić ją nową.

Zdarza się, że po całkowitym i długim wysychaniu gleba w doniczce kurczy się tak bardzo, że odsuwa się od ścian doniczki. W takim przypadku konieczne jest podlewanie kwiatu przez zanurzenie.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy