Jak dbać o ampelous fuksja w doniczce, fuksja w doniczce na ulicy

Fuksja to elegancka i bujna roślina kwitnąca. Jasne kolory spódnic o różnych rozmiarach cieszą oko właścicielki przez cały sezon letni.

Fuksje nie lubią, gdy wokół ich korzeni jest dużo wolnej przestrzeni. Dlatego fuksja w doniczce jest bardziej powszechna niż bez niej. Można je uprawiać nie tylko jako drzewo, ale także jako bujny krzew w koszu lub jako płynący jasny wodospad gałązek w wiszącej donicy.

Fuksja w ogrodzie zachwyca wielu ogrodników. Faktem jest, że roślina ta jest uważana za krajową, ale za granicą jest dość częstym gościem na ulicach. Kwiat pochodzący z Ameryki Południowej często zdobi ogrody i letnie tarasy. Będąc w lekko zacienionym miejscu zachwyci oko właściciela przez całe lato. Na terytorium północnym roślina ta jest rzadko spotykana.

„Fuksja. Jasna i bujna roślina ”

Faktem jest, że w gorącym klimacie atlantyckim może rozwinąć się w ogromny krzew, tworząc żywopłot, ale najmniejszy mróz może go bezlitośnie zniszczyć.

„Dekoracja ogrodu”

Delikatne i bogate krzewy w kolorze fuksji dobrze komponują się z wieloma bylinami zielnymi. Ampel fuchsia w doniczkach idealnie wpasowuje się w ogólny krajobraz ogrodu czy wnętrza mieszkania. Należy pamiętać, że nie zaleca się natychmiastowego sadzenia kwiatu w wiszącej donicy. Lepiej jest to zrobić w momencie, gdy kwiat ma gęsty i mocny system korzeniowy.

Fuchsia, kwiat w doniczce, który pojawił się w domu, wymaga przestudiowania zaleceń dotyczących zawartości. Pomoże to wyhodować zdrową, piękną i bujną roślinę.

Podczas sadzenia młodej odmiany ampelous w doniczce jest lekko przechylona, ​​umieszczając ją bliżej krawędzi doniczki. To nada przyszłemu krzakowi kaskadowy kształt i pozwoli później przenieść fuksję do wiszącej donicy. Aby uzyskać drzewo z fuksji, należy je sadzić bezpośrednio. Plastikowy kubek może działać jako pierwszy pojemnik. W takim przypadku uważnie monitoruj stan korzeni. Mogą zacząć gnić lub wypalać się na słońcu w upale. Przy kolejnych przeszczepach należy upewnić się, że korzenie nie są odsłonięte. Fuchsia bardzo ostro reaguje na ten czynnik.

Ważny! Aby uniknąć obumarcia kwiatu po zabiegu przeszczepu, zaleca się opuścić doniczkę do pojemnika z wodą na 4-5 godzin lub podlewać regularnie przez 2-3 dni. Ziemia mocno przylega do korzeni, a przesadzanie metodą transferu będzie łatwiejsze do przeprowadzenia.

„Na mały kwiatek – mała doniczka”

Wypełnienie wybranego pojemnika ziemią musi być szczelne. Nie powinien tworzyć pustek między systemem korzeniowym a ścianami. Nie możesz ubić ziemi rękami. Lepiej trochę postukać w ściany.

Do wyboru gleby należy podchodzić tak odpowiedzialnie, jak to tylko możliwe. Powinien być neutralny w kwasowości. Dziś można kupić gotową mieszankę w kwiaciarni, ale wielu amatorskich hodowców kwiatów samodzielnie przygotowuje glebę. W tym celu ziemia liściasta, darń, próchnica, torf, a także gruby piasek rzeczny są mieszane w równych proporcjach.

Uwaga! Wielu miesza proszek do pieczenia z miksturą. Może to być perlit, wermikulit, podłoże kokosowe i inne dodatki. Zapewnią dobre napowietrzenie gleby, co jest ważne dla korzeni.

Roślina pozytywnie reaguje na karmienie. W okresie kwitnienia zaleca się je produkować co tydzień. Alternatywnie tygodniową dawkę można podzielić na 7 równych części, a kwiat można karmić codziennie. Popularność zyskują wolno rozpuszczające się nawozy. Ingerują w przygotowaną mieszankę doniczkową w okresie przesadzania i działają stopniowo. To znacznie ułatwia opiekę i uwalnia Cię od konieczności śledzenia czasu następnego karmienia.

Sadząc kwiat w doniczce, najpierw zaleca się umieszczenie łodygi w małym pojemniku. Na dnie doniczki powinna znajdować się keramzyt lub inny materiał drenażowy. Grubość warstwy to 2-3 cm Przestrzeganie tej zasady uchroni system korzeniowy przed rozkładem. Na 1 łodygę lepiej przygotować garnek o pojemności około 2,5-3 litrów.

„Prawidłowe napełnienie garnka”

Zwiększanie jego wielkości powinno odbywać się stopniowo, a mianowicie, ponieważ cała objętość ziemi jest wypełniona korzeniami. Lepiej jest zbierać doniczki o średnicy 3-4 cm większej niż poprzednia.

Wybierz doniczkę ceramiczną tak, aby chroniła korzenie rośliny przed wysokimi temperaturami i przegrzaniem w letnim upale.

Ważny! Zaleca się unikać używania garnków w ciemnych odcieniach, a także wykonanych z metalu. Będą bardzo gorące na słońcu, co doprowadzi do wypalenia całego systemu korzeniowego.

Ile roślin należy posadzić w jednej doniczce

Miłośnicy kwiatów bardzo często sadzą kilka sadzonek fuksji w jednej doniczce. W takim przypadku objętość doniczki należy obliczyć z następujących proporcji: 2 litry na 1 łodygę. Sadzenie kilku gatunków w tym samym pojemniku pomoże stworzyć niezwykle piękną kompozycję. Jeśli sadzisz kilka wysokich odmian, można je uformować z łodygą, wplatając w warkocz. Po osiągnięciu wysokości 30-40 cm rośliny można uszczypnąć i dać im możliwość uformowania bujnej i grubej czapki, która w okresie kwitnienia będzie błyszczała jasnymi pąkami o różnych kolorach, jak drogie klejnoty.

„Formowanie drzewa fuksja”

Możesz posadzić kilka sadzonek ampelous fuchsia w jednym garnku. W tym przypadku najkorzystniej wyglądają rośliny tego samego koloru lub połączenie 2 odmian. W żadnym wypadku nie należy łączyć odmian wysokich i karłowatych, w przeciwnym razie jeden z kwiatów może umrzeć. Faktem jest, że podczas wzrostu i rozwoju ich system korzeniowy może być ściśle ze sobą spleciony. Jednocześnie rozwój nie zawsze przebiega równomiernie. Dalej zachodzi proces ucisku systemu korzeniowego jednej z roślin. Aby nie powodować ucisku, niektórzy hodowcy używają specjalnych przegród.

Fuksja to kwiat, który nie toleruje częstych zmian swojego położenia. Lepiej od razu zdecydować o miejscu i nie przeszkadzać mu ponownie. Pomieszczenie powinno być jasne, ale jednocześnie należy unikać bezpośredniego światła słonecznego na liściach. W przeciwnym razie mogą się wypalić. Jeśli twój figowiec zrzuca z siebie liście, może to wskazywać na niewystarczające oświetlenie. Jednocześnie wydłużają się międzywęźle, zmniejsza się tempo wzrostu rośliny. Zimą zaleca się dodatkowe oświetlenie kwiatu. W tym celu stosuje się lampy fluorescencyjne, metalohalogenkowe, rtęciowe lub sodowe. Pomieszczenie, w którym żyje fuksja, powinno być często wentylowane.

Ważny! Unikaj przeciągów.

Ważna jest również zgodność z reżimem temperaturowym. Optymalna temperatura to 23-26 stopni, podczas gdy zimą można spaść do 16-20 stopni. Jeśli latem fuksja mieszkała w doniczce na ulicy, to na zimę należy ją przenieść do ciepłych i suchych warunków życia. Należy przestrzegać zasady: im wyższa temperatura, tym więcej światła powinno padać na kwiat. Unikaj nagłych i znacznych skoków temperatury.

Każda roślina potrzebuje regularnej wilgotności gleby. Na częstotliwość wpływa kilka podstawowych czynników:

„Podlewanie fuksji”

Niektóre czynniki mogą się okresowo zmieniać (np. Oświetlenie i temperatura), więc nie trzymaj się sztywnego harmonogramu nawadniania. Lepiej jest okresowo sprawdzać stan gleby – jest to najbardziej wiarygodny wskaźnik. Gleba powinna całkowicie wyschnąć między podlewaniami. Jeśli palec zanurzony w ziemi o 2-3 cm pozostaje suchy, a ziemia się rozpada, czas zwilżyć glebę. Jeśli ziemia przyklei się do palca, warto trochę odłożyć procedurę.

Latem kwiat zużywa więcej wilgoci. Przesuszenie jest niebezpieczne w upale, ponieważ kwiat może więdnąć. Natomiast zimą nadmierna wilgoć jest niebezpieczna dla kwiatu. Nadmiar jest szczególnie dotkliwy, jeśli kwiat znajduje się w zimnym pomieszczeniu. W przypadku gatunków obfitych zaleca się częste podlewanie. Ich system korzeniowy znajduje się na powierzchni. Górne warstwy wysychają znacznie szybciej.

Uwaga! W przypadku butelek konieczne jest regularne suszenie. Pozwala to na powstanie zagęszczonej łodygi.

Podlewaj kwiat z góry. Wypełnij całą powierzchnię gleby wodą i pozwól jej spłynąć na patelnię. Powtórz procedurę trzykrotnie, a następnie spuść całą wodę ze studzienki.

Po przeczytaniu zaleceń, jak właściwie dbać o fuksję w doniczce, każdy może spodziewać się, że latem zobaczy piękny krzew lub jasne drzewo.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy