Jak dbać o cyklamen perski w domu po zakupie i później

Perski cyklamen od samego początku stał się ulubieńcem roślin domowych. Jest aktywnie wykorzystywany do kształtowania krajobrazu zarówno dużych pomieszczeń, jak i małych pomieszczeń. Popularność zyskał dzięki jasnym kwiatom, które kwitną wczesną jesienią. Chociaż opieka nad kwiatem nie wymaga stworzenia specjalnych warunków i spełnienia specjalnych wymagań, nadal istnieją subtelności w tej materii.

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) to bulwiasta roślina z rodziny Primrose. Inaczej nazywa się dryak lub fiołek alpejski.

Miejsce narodzin cyklamenu to Afryka Północna i Azja Mniejsza. W warunkach naturalnych rośnie w góralskich lasach Turcji. Swoją popularność zaczął zdobywać w połowie XIX wieku. Aktywną selekcję przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i Holandii. Dziś na rynku prezentowane są głównie hybrydy właśnie hodowców holenderskich i angielskich. Najpopularniejsze odmiany to te o kwiatach czerwonych, różowych, białych i pomarańczowych.

Cyklamen perski

Jest to roślina zielna o kulistej lub wydłużonej bulwie w kształcie jajka. Średnica bulwy może dochodzić do 15 cm Korzenie rośliny znajdują się w dolnej części bulwy, aw górnej znajdują się punkty wzrostu.

Kwiat ma ciemnozielone lub czerwonawe liście z wyraźnymi srebrzystymi żyłkami. Liście sercowate na długich ogonkach. Dolna część liścia jest zielona, ​​górna może mieć głęboko nasycony zielony kolor z czerwonawym odcieniem. Średnica liścia zwykle sięga 13-14 cm.

Uwaga! Latem roślina zwykle zrzuca liście, a jesienią-zimą, gdy ustaje wysoka temperatura, rozpoczyna się proces wegetacji i kwitnienia.

Kwiaty przypominają skrzydła motyli – są białe, czerwone, z różowym odcieniem, z charakterystycznym frędzlami na brzegach.

Jak dbać o perskie cyklamen w domu

Las cyklamenowy i inne typy ulic: ogród, kosky, mix

Cyklamen to roślina o zimowym okresie kwitnienia. W letnie upały odpoczywa, zrzuca liście, a wraz z nadejściem umiarkowanej temperatury w połowie września zaczyna ożywać, rozpuszczając nowe liście i rzucając kwiaty na długie szypułki.

Kwiaty cyklamenów

Pielęgnacja kwiatów domowych wymaga stosunkowo chłodnego i jednocześnie wystarczająco oświetlonego pomieszczenia. Zaleca się zakup nowego kwiatu wiosną, po zakończeniu okresu kwitnienia lub na początku września w okresie aktywnego sezonu wegetacyjnego. Zaleca się umieszczenie go na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej, gdzie jest wystarczająco dużo światła przy umiarkowanej temperaturze.

Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 13-16 stopni. Nie zaleca się bezpośredniego światła słonecznego na cyklamen, umieszczaj garnek z nim nad grzejnikiem lub w pobliżu kominka.

Kolejnym warunkiem udanej uprawy cyklamenu, obok chłodu, jest wilgotne powietrze i umiarkowane podlewanie. Zaleca się utrzymanie wilgotności w pomieszczeniu poprzez zainstalowanie pojemnika z wodą, ale nie zaleca się spryskiwania kwiatu z butelki z rozpylaczem.

Rada! Aby osiągnąć żądaną wilgotność, sadzarkę można ustawić na tacy ze żwiru. W takim przypadku wystarczy wlać 200-300 ml wody do żwiru raz na 7-10 dni.

System korzeni cyklamenów

Zaleca się podlewać kwiat od spodu – opuszczając doniczkę na 10-15 minut w ciepłej wodzie. Następnie pozostaw roślinę na 25-30 minut, aby nadmiar wody odpadł.

Opatrunek wierzchni przeprowadza się za pomocą złożonych preparatów podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego od początku jesieni do połowy maja. Zalecana częstotliwość to jeden opatrunek górny przez 2-3 tygodnie.

Częste i aktywne stosowanie leków nie przyniesie pożądanego efektu – większość składników odżywczych zostanie skierowana na tworzenie nowych liści, a nie kwiatów.

Cyklamen perski, którego pielęgnacja wymaga zachowania specjalnej kwaśnej równowagi gleby, preferuje lekko kwaśne środowisko. Należy wziąć to pod uwagę podczas przesadzania i rozmnażania rośliny.

Bulwa kwiatowa może dorastać do 13-14 cm, dlatego do sadzenia zaleca się podnieść doniczkę o średnicy 20-25 cm, głębokość doniczki powinna wynosić co najmniej 15 cm.

Suche liście i kwiaty są zwykle usuwane po zakończeniu okresu kwitnienia. Zaleca się również usuwanie liści przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Przeszczep przeprowadza się pod koniec sierpnia – na początku września. Przed przesadzeniem sadzarkę moczy się w wodzie, aby gleba była dokładnie mokra. Zaleca się wykonanie przeszczepu w doniczkach o średnicy 2-3 cm większej niż poprzednia.

Przeszczep cyklamenu

Na przykład! W przypadku cyklamenu nie stosuje się przycinania formującego.

Dlaczego cyklamen nie kwitnie: główne przyczyny i metody resuscytacji

Cyklamen perski, podobnie jak inne rośliny kwitnące, wybiera określony czas na aktywny wzrost i kwitnienie, który przeplata się z okresami odpoczynku.

Kwiaty rośliny znajdują się na zakrzywionej szypułce. Płatki tworzą pąki o średnicy do 5 cm, jeden z największych pąków cyklamenu. Według rodzaju płatków wyróżnia się odmiany proste, podwójne i z frędzlami.

Kwiaty frotte

Okres rewitalizacji kwiatu rozpoczyna się na przełomie sierpnia i września. W tym okresie zaleca się wymianę wierzchniej warstwy gleby w doniczce lub przeszczepienie kwiatu do większej doniczki.

Od początku września zaleca się regularne podlewanie kwiatu opatrunkiem górnym.

Uwaga! Jeśli warunki są idealne, wkrótce rozpocznie się intensywny wzrost liści, a następnie kwitnienie.

Pielęgnacja kwiatów fiołka alpejskiego w domu

Możesz także samodzielnie wyhodować kwiat domowy – biorąc nasiona lub kawałek bulwy do hodowli. Roślina ta, w każdych warunkach, daje dobre kiełkowanie nasion i doskonałe rezultaty podczas dzielenia bulwy.

Nasiona zbiera się po zakończeniu kwitnienia, kiedy w miejscu kwiatu tworzy się torebka. Nasiona moczy się w ciepłej wodzie przez 24 godziny. Następnie sadzi się je w doniczce z podłożem. Po 4-8 tygodniach pojawiają się pędy, gdy roślina osiągnie wiek 2-3 prawdziwych liści, przesadza się ją do doniczki.

Rozmnażanie przez podzielenie bulwy odbywa się analogicznie do rozmnażania ziemniaków oczami.

Przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego przy przesadzaniu roślin dwuletnich odcina się jeden punkt wzrostu. Pasuje do pojemnika na sadzonki lub płytkiej doniczki. Lepiej jest wybrać specjalną glebę do sadzonek.

Rozmnażając się, dzieląc bulwę, należy uważać i kontrolować podlewanie – podlewanie szybko prowadzi do rozkładu.

Rosnące problemy, choroby i szkodniki

Pomimo bezpretensjonalności kultury, gdy rośnie w domu, często pojawiają się problemy, które nie pozwalają na uprawę normalnej rośliny. Większość trudności wiąże się z warunkami utrzymania kwiatu, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest użycie środków chemicznych do leczenia chorób i niszczenia szkodników.

Zdrowe liście cyklamenów

Możliwe jest wykrycie, że coś jest nie tak z kolorem po jego wyglądzie. Najczęściej tymi znakami mogą być:

  • Żółte liście o normalnych kwiatach – konieczne jest zwiększenie wilgotności i obniżenie temperatury pokojowej do 15-17 stopni. Zmień taktykę podlewania.
  • Śmierć rośliny, ostre więdnięcie liści i kwiatów – wskazuje to na nadmiar wilgoci, konieczne jest zmniejszenie ilości podlewania, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do bulwy i liści.
  • Zbyt krótki okres kwitnienia – obniż temperaturę, odsuń się od bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Zdeformowana blaszka liściowa, zbyt małe liście – pokonanie przez roztocze cyklamenowe, konieczne jest leczenie akarycydem.
  • Choroba czarnych nóg, infekcje grzybicze, więdnięcie naczyń – konieczne jest zdezynfekowanie gleby, stworzenie optymalnego reżimu temperaturowego i potraktowanie jej ogólnoustrojowym fungicydem.
  • Jak widać, perskich cyklamenów trzeba uważnie i dokładnie zająć. Znając wszystkie subtelności treści w przyszłości, nie będzie wielkiej pracy, aby uzyskać zdrową, obficie kwitnącą roślinę.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy