Jak dbać o domowe róże po zakupie

Po zakupie pokoju różawymaga starannej i starannej opieki. Przenoszenie i częste zmiany warunków przetrzymywania negatywnie wpływają na rośliny. Uprawiane są w profesjonalnych kompleksach szklarniowych. W młodym wieku lądują na ladzie, a potem w domu.

Rekomendacje.
Po przyniesieniu róży do domu poddaj ją kwarantannie: nie umieszczaj jej tuż obok domowych kwiatów. Jeśli po miesiącu nic na nim nie zostanie znalezione, kwarantanna zostanie anulowana.

Aby ożywić domową różę i zapobiec pojawieniu się przędziorków, daj mu ciepły prysznic z mydłem. Aby wykluczyć pojawienie się innych szkodników, potraktuj zieloną masę środkiem owadobójczym o szerokim spektrum działania, na przykład „Aktara”. Kiedy róża kwitnie, nie należy jej przesadzać. Poczekaj, aż zakwitnie.

Podlewanie róż w pomieszczeniach

Woda do nawadniania powinna mieć temperaturę pokojową – lepiej lekko letnią. Podlewać z umiarem, nie dopuścić do wyschnięcia gleby w doniczce.

Rada.
Aby ustalić, czy nadszedł czas, aby podlać różę, zanurz palec w ziemi. Jeśli jest sucho, to czas!

Jeśli wyjmiesz różę na lato, musisz ją częściej podlewać – dwa, a nawet trzy razy dziennie. Róże rosnące w małych doniczkach należy podlewać częściej niż róże w dużych donicach. Zmniejsz częstotliwość i ilość podlewania do końca sierpnia. Ale jeśli są gorące dni, to podlewaj, gdy gleba wysycha. Po pewnym czasie po podlaniu usuń wodę z miski.

Jak nakarmić różę w pokoju

Niemal cały czas kwitną róże miniaturowe w pomieszczeniach. To wymaga dużo wysiłku. Dlatego rośliny muszą być stale karmione. Od marca do października, w okresie aktywnego wzrostu i masowego kwitnienia, dokarmiamy ją co 7-10 dni. Do tego nadają się wszelkie złożone nawozy mineralne i organiczne.

Sprzedawane są również specjalne nawozy do róż. Oprócz karmienia przez korzenie rośliny dobrze reagują na dokarmianie liści. Wystarczy spryskać 3-4 w odstępach co 10 dni. W sierpniu wybierz nawozy z minimalną zawartością azotu lub bez azotu.

Rekomendacje.
Nawozić tylko na wilgotną glebę: przed dodaniem opatrunku pogłównego zalać różę zwykłą wodą. Najlepiej nawozić wieczorem, aby w nocy roślina mogła spokojnie wchłonąć wszystko, czego potrzebuje. W ciągu dnia ziemia szybko wysycha.

W chłodną i wilgotną pogodę lepiej odmówić karmienia. Po przesadzeniu do nowego podłoża zacznij karmić dopiero po miesiącu.

Wilgotność

Nie spryskuj często róży, może to wywołać pojawienie się chorób grzybiczych.

Oświetlenie

Róża uwielbia jasne, rozproszone światło. Optymalnie jest umieścić go na najlżejszym parapecie – wschodnim, zachodnim lub południowo-zachodnim. Róża nie powinna cierpieć z powodu dużej ilości bezpośredniego światła słonecznego. W ciepłym sezonie najlepiej wyjąć go na balkonie lub na werandzie, jeśli jest to dom prywatny. Na ulicy doniczkę stawiamy pod baldachimem, aby była osłona przed promieniami słonecznymi i ulewnymi deszczami.


Zdjęcie: Wybierz dobrze oświetlone miejsca na kwiaty. 

Jak przeszczepić różę pokojową

Przygotowanie doniczki z różami

Gdy róża wyblaknie, zaleca się przesadzenie jej do nowej doniczki ze świeżym podłożem.

  • Bierzemy nową doniczkę o nieco większej średnicy niż poprzednia, około 3-5 cm i 5-6 cm wyższa Przy wyborze doniczki kieruj się wysokością krzewu. Wysokość powinna być nieco mniejsza niż wysokość róży. Nie sadzić w dużej doniczce, róża zakwitnie mniej. Lepiej kilka razy przenieść do nieco większej doniczki.
  • Na dole powinny znajdować się otwory odpływowe. Pamiętaj, aby ułożyć warstwę drenażową 1–3 cm.Użyj
    drobnej keramzytu, wermikulitu, połamanej pianki lub innych materiałów.
  • Przed przesadzeniem należy namoczyć doniczkę w wodzie, aby podłoże torfowe było dokładnie mokre.
  • Wyjmując korzenie z doniczki, dokładnie je obejrzyj. Jeśli są brązowe zgniłe korzenie, odetnij je ostrym, odkażonym narzędziem. Lekko strząśnij starą glebę z korzeni. Ale nie czyść wcale, aby jak najmniej uszkodzić system korzeniowy. Z zakupionymi różami wszystko może się zdarzyć. Czasami trzeba sięgnąć do korzeni. Nasmaruj wycięte miejsca błyszczącą zielenią lub posyp pokruszonym węglem.
Ważny.
Idealnie, jeśli przeszczep odbywa się metodą przeładunku, gdy gliniana grudka nie jest naruszona, ale przeniesiona do nowej doniczki. Roślina nawet nie zauważy takiego przeszczepu.

Przygotowanie podłoża

Gotowe podłoże możesz kupić w sklepie na domowe róże lub zrobić własne. Aby to zrobić, weź 4 części ziemi darniowej, dwie części torfu, 1 część próchnicy, 1 część piasku lub wermikulitu. Możesz dodać trochę hydrożelu. Sadzimy na tym samym poziomie, na którym rosła róża w tej samej doniczce. Nie pogłębiamy szyjki korzeniowej.


Zdjęcie: Podłoże możesz przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie. 

Opieka potransplantacyjna

Po posadzeniu w nowej doniczce odetnij pędy, pozostawiając po 2-3 pąki na każdej łodydze. Roślina będzie wymagała szczególnej opieki:

  • Przetwarzamy go z dowolnym stymulatorem wzrostu. Co najlepsze, zrobią to „Cyrkon”, „Epin” lub „Kornevin”.
  • Doniczkę stawiamy w jasnym, ciepłym miejscu, gdzie nie będzie bezpośredniego światła słonecznego. Dobrze sprawdzi się parapet północny lub wschodni.
  • W profilaktyce okresowo podlewamy fitosporyną rozcieńczoną zgodnie z instrukcją.


Zdjęcie: Przeszczep przeprowadzany jest metodą przeładunkową. 

Po kilku dniach róża przystosuje się do nowych warunków. Może zrzucić liście, ale to nie powinno cię przestraszyć. Dbaj o nią jak zwykle. Gdy zauważysz, że urósł, możesz postawić go na najjaśniejszym parapecie, bez obawy, że padną na niego promienie słoneczne.

W przyszłości róża wyrośnie z doniczki i wtedy konieczny będzie kolejny przeszczep. Najlepiej przeszczepić ją w lutym – marcu, kiedy budzi się ze „snu”.

Reprodukcja róż pokojowych

Różę można rozmnażać na kilka sposobów:

  • Nasiona (bardzo pracochłonny proces i praktycznie nie jest używany);
  • Sadzonki (najprostszy i najczęstszy sposób);
  • Warstwy (jeśli roślina ma długie łodygi);

Najpopularniejszym i najbardziej popularnym sposobem rozmnażania róż w pomieszczeniach są sadzonki. Ale i tutaj są pewne niuanse. Na przykład róża Cordana jest trudniejsza do ukorzenienia przez sadzonki niż róże miniaturowe. Wiele zależy od umiejętności, wiedzy i obecności tzw. „zielonej ręki”.


Zdjęcie: Reprodukcja przez sadzonki. 

Jak przyciąć różę pokojową do rozmnażania przez sadzonki

Pokrój sadzonki o długości 12-15 cm, z 2-4 pąkami na sadzonce. Aby proces ukorzeniania był szybszy i łatwiejszy, lepiej zrobić to wiosną lub wczesnym latem, kiedy roślina zaczyna aktywnie rosnąć, a wokół jest dużo ciepła i naturalnego światła.

Ważny.
Narzędzie tnące musi być ostre i sterylne.

Rosnące korzenie w wodzie

Ta metoda jest odpowiednia dla miniaturowych odmian róż. Wykonujemy cięcie roczne. Jest idealny, jeśli ma mały pączek, ale możesz też zrobić wyblakłą pęd.

  • Dolne cięcie cięcia wykonujemy pod kątem 45 stopni. Górna jest prosta.
  • Lepiej wziąć przegotowaną i letnią wodę. Ale możesz też włożyć go do surowej wody, która osiadła na kilka godzin.
  • W procesie ukorzeniania nie podmieniamy wody, tylko dodajemy świeżą wodę po jej wyparowaniu.
  • Podpisujemy pojemniki z sadzonkami, jeśli jest kilka odmian i umieszczamy je w jasnym i ciepłym miejscu. Gdy korzenie wyrosną (co najmniej 0,7–1 cm), posadź je w doniczce.


Zdjęcie: Rosnące korzenie w wodzie. 

Zaraz po ścięciu sadzonek sadzimy je w wilgotnej glebie.

  1. Przed sadzeniem sproszkować ostrą końcówkę w korzeniu.
  2. Zagłębiamy go w ziemię o 1/3, mocno zagęszczamy wokół niego glebę.
  3. Robienie szklarni. Przykryj sadzonki słoikiem lub przezroczystą folią.
  4. Optymalna temperatura kiełkowania wynosi +25 stopni. Umieszczamy go w jasnym miejscu bez bezpośredniego światła słonecznego.

Choroby i szkodniki róży

Róża wewnętrzna jest dotknięta szkodnikami i chorobami.

  • Mączniak prawdziwy jest częstą chorobą róż. Na liściach szarobiały kwiat. Liście żółkną i opadają.
  • Mszyca. Walczymy środkami ludowymi, jeśli nie pomagają, uzbrajamy się w chemię.
  • Najczęstszym szkodnikiem są przędziorki. Liście żółkną, roślina więdnie, obumiera. Do walki używamy fitoverm i zielonego mydła.


Zdjęcie: Mączniak prawdziwy. 

Dlaczego zakupiona róża umiera?

Róże są uprawiane w zautomatyzowanych szklarniach. Sadzi się je w doniczkach torfowych. Zmuszając je do aktywnego wzrostu i kwitnienia, są karmione pewnymi związkami. Kupując taką różę w doniczce, zalewamy ją zwykłą wodą. Torf w doniczce zaczyna kwaśnieć, grzyb osadza się na roślinach, liście wysychają, a łodygi czernieją. W rezultacie róża umiera.

Wniosek.
Zakupioną różę należy przesadzić na świeże podłoże, rozmnożyć lub posadzić na zewnątrz.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy