Jak dbać o titamaloid pedilanthus w domu: jak kwitnie

Pedilanthus indoorowy przybył do z USA. Jej egzotyczny wygląd od wielu lat przyciąga hodowców kwiatów. Może rosnąć jako krzew, soczysty. Zanim przyniesiesz ten wyjątkowy tropikalny kwiat do swojego domu, powinieneś zapoznać się z jego cechami i dowiedzieć się, jak właściwie o niego dbać.

Pedilanthus – jaki to kwiat, do jakiej rodziny należy

Pedilanthus lub pedilanthus należy do sukulentów z rodziny Euphorbia. Nazwa gatunku jest pochodzenia greckiego i oznacza „kwiat” i „but”. Kiedy roślina jest ścięta i uszkodzona, pojawia się gęsty biały sok.

Pedilanthus w otwartym polu

W swoim naturalnym środowisku gatunek rośnie w klimatach tropikalnych i subtropikalnych. Kwiat pedilanthus można znaleźć we wszystkich stanach Ameryki. Wygląd rośliny zależy bezpośrednio od regionu jej lokalizacji.

Odmiany odmian

Jeśli kultura rośnie w wyjątkowo suchym klimacie, jest to gatunek soczysty, który nie ma liści na mięsistych pędach. Kwiat może nie tylko gromadzić wilgoć, ale także zatrzymywać ją przez długi czas.

W klimacie wilgotnym roślina rośnie jako krzew osiągający 2 m wysokości. Stamtąd wywodzi się znany podgatunek – titimaloid pedilanthus. Tylko hodowcy mogli go „udomowić”.

Uwaga! Na obszarach lekko suchych pedilanthus wyrasta na duże drzewa, osiągające 2-3 m wysokości.

Łodygi rośliny są grube, mogą osiągać średnicę 1-2 cm. Kolor liści waha się od oliwkowego do szarego. Kształt blaszki liściowej może być owalny lub jajowaty. Cecha – spiczaste końcówki i faliste krawędzie.

Odmiany roślin domowych z nazwami, jak wyglądają

Ogromna liczba gatunków rośnie w warunkach naturalnych, ale tylko kilka zakorzeniło się w domu.

Duży pedilanthus (Pedilanthus macrocarpus)

Gatunek nie posiada liści. Okrągłe gałęzie mogą być zielone lub szare. Kolor zmienia się w zależności od warunków wzrostu. Ciekawą cechą tej odmiany jest to, że pędy mogą przechowywać w sobie wodę przez długi czas. Często na łodygach występują zgrubienia.

Pedilanthus macrocarpus

Pedilanthus tithymaloides

Najbardziej ciekawy z gatunku. Jej kwiaty mają ciekawy kształt i są nieco podobne do małego ptaszka. Płytki liściowe są nie tylko obramowane białymi nitkami, ale także mają białe plamki pośrodku.

Odmiana Titimaloid

Odmiana ma inną odmianę – różnobarwny pedilanthus. Charakterystyczną cechą są faliste liście z małymi ogonkami. Łodygi są zygzakowate, pojawienie się każdego młodego liścia zmienia kierunek wzrostu. W październiku gatunek zaczyna aktywnie kwitnąć.

Ta odmiana rośnie w klimatach tropikalnych. Odpowiednia jest dla niego luźna i lekka gleba. Liście są zygzakowate, pomalowane na jasnozielony kolor. Ma jeszcze jedną nazwę – różnobarwny pedilanthus.

Pedilanthus Finca

Jak dbać o titimaloid pedilanthus w domu

Głównym powodem, dla którego hodowcy kwiatów tak uwielbiają sukulenty, jest łatwość ich uprawy i pielęgnacji. Pedilanthus jest absolutnie bezpretensjonalny dla czynników zewnętrznych, ale nie należy zapominać o niezbędnych środkach. Dzięki kompetentnej pielęgnacji przez długie lata będzie zachwycał swoim wyglądem. W przypadku rośliny pedilanthus opieka domowa polega na spełnieniu szeregu warunków pozbawienia wolności.

W przypadku pedilanthus pielęgnacja polega na wyborze najbardziej oświetlonego miejsca. Nie zaleca się bezpośredniego nasłonecznienia. W szczycie aktywności słonecznej wskazane jest zacienienie kwiatu. Nawet zimą, w okresie spoczynku, stosuje się dodatkowe oświetlenie do mleczarni. Godziny dzienne nie powinny być krótsze niż 12 godzin.

Dodatkowe informacje! Zimą lepiej jest używać fitolampów do uprawy pedilanthus. Zwykłe zimne żarówki halogenowe są idealne do podświetlania.

Umieszczenie kwiatów

W czasie upałów świeże powietrze korzystnie wpływa na roślinę. Świetnym miejscem do tego jest balkon lub ulica. Podwyższona temperatura powietrza w okresie spoczynku prowadzi do zmiany zielonego koloru liści.

Pedilanthus roślin domowych jest absolutnie obojętny na skrajne temperatury. Latem temperatura waha się od +20 do +28 ℃, zimą może spaść do +14 ℃.

Uwaga!  Duży spadek temperatury może prowadzić do opadania liści. Nie ma w tym nic złego, wiosną ponownie odrosnie zielona masa.

Podlewanie odbywa się tylko w momencie, gdy płytki liściowe zaczynają opadać. Kolejną wskazówką dotyczącą nawilżania gleby jest suszenie gleby do głębokości 2-3 cm.W okresie spoczynku gatunek podlewany jest nie częściej niż 2 razy w miesiącu.

Do nawilżania używaj ciepłej osiadłej wody. Woda bezpośrednio pod korzeniem. Podczas podlewania płyn nie powinien uderzać w blaszki liściowe i pień.

Widok nie wymaga dodatkowych zabiegów wodnych. Nie trzeba go rozpylać ani utrzymywać w pomieszczeniu o określonej wilgotności. Dorosły kwiat może długo obejść się bez wody. Jeśli utrzymasz soczyste przez długi czas bez wilgoci, zacznie zrzucać liście, ale nie umrze.

Dodatkowe informacje! Jeśli planowana jest długa podróż, w pobliżu rośliny umieszcza się otwarty pojemnik z wodą. Pozwoli to kwiatowi wchłonąć niezbędną wilgoć przez unoszące się w powietrzu kropelki.

Dla gatunku wykorzystywana jest luźna i osuszona gleba. Pozwala to pominąć górny opatrunek. W razie potrzeby używaj płynnych preparatów przeznaczonych do kaktusów lub sukulentów. W okresie zimowym bezwzględnie zabrania się stosowania nawozów.

Uwaga! Pedilanthuses są wyjątkowo negatywnie nastawieni do nawozów azotowych. Ich użycie może zabić roślinę.

Garnek pedilanthus może być wykonany z tworzywa sztucznego, gliny lub ceramiki. Wielkość pojemnika powinna odpowiadać wielkości korzeni.

Ważne jest, aby wiedzieć! Z uwagi na to, że procesy korzeniowe są niewielkie, sadzenie mlecza w zbyt dużym pojemniku może prowadzić do zakwaszenia gleby.

Młode kwiaty najlepiej sadzić w małych pojemnikach. Na dnie układa się keramzyt lub żwir. Dodanie węgla drzewnego do drenażu odkaża glebę.

Po hibernacji roślina jest przycinana. Pozwala to nie tylko uformować piękną koronę, ale również spełnia funkcje sanitarne. Podczas przycinania pozostaje co najmniej 10 cm procesów, każdy powinien mieć co najmniej 2-3 uśpione pąki, które natychmiast rosną.

Możesz przeszczepić roślinę 1-2 razy w roku. Operację przeprowadza się, gdy objętość doniczki jest wypełniona korzeniami. Następny pojemnik powinien być o kilka centymetrów większy niż poprzedni. Ważne jest, aby rozpocząć przesadzanie w momencie, gdy kwiat jest już w pełni przystosowany po hibernacji.

  • Część przygotowanego podłoża jest wylewana.
  • Tak ostrożnie, jak to możliwe, kwiat umieszcza się w przygotowanej doniczce.
  • Uwaga! Po przesadzeniu roślina może odpoczywać przez 2-3 dni. Aby to zrobić, umieszcza się go w zacienionym miejscu.

    Pedilanthus: opieka domowa i metody hodowli

    Przestrzeganie zasad opieki domowej nad titimaloid pedilanthus prowadzi do pojawienia się pięknych i niezwykłych kwiatostanów. Nie każdy doświadczony kwiaciarnia może powiedzieć, jak kwitnie pedilanthus. Wynika to z faktu, że nawet najmniejsze naruszenie zasad opieki nie pozwala zakwitnąć roślinie.

    Kwiaty Milkweed

    Kwitnie od grudnia do stycznia. Kwiatostany wiechowate tworzą się na samych końcach gałęzi. Najbardziej dekoracyjne są przylistki, a nie kwiaty. Kolor waha się od różowego do jaskrawoczerwonego.

    Zbyt długi okres aktywności rośliny może prowadzić do braku kwitnienia. Nieprzestrzeganie wymagań dotyczących temperatury w okresie wegetacji prowadzi do „opadania liści”. Co zrobić, jeśli liście pedilanthus opadną w momencie maksymalnej aktywności? Przede wszystkim dostosuj temperaturę w miejscu, w którym rośnie kwiat.

    Dodatkowe informacje! Podczas odpoczynku ważne jest, aby w pomieszczeniu utrzymać chłodny mikroklimat nie większy niż 13-15 ℃. W tej chwili surowo zabrania się nawożenia kwiatów. Podlewanie można przeprowadzić nie więcej niż 1 raz w ciągu 30 dni.

    Kwitnienie pedilanthus jest obfite; w tym samym czasie roślina może mieć od 50 do 60 niezwykłych kwiatostanów. Kwiaty Pedilanthus mają zewnętrzne podobieństwo do butów damskich. Ze względu na tę cechę kwiat nazwano „Fairy Shoes”.

    Kształt kwiatu

    Jak rozmnażać pedilanthus w domu? Istnieją tylko dwa sposoby rozmnażania pedilanthus: przez nasiona, sadzonki.

    W przypadku gatunków pedilanthus rozmnażanie przez sadzonki odbywa się wczesną wiosną. W tym celu wybiera się najsilniejsze i najpotężniejsze gałęzie. Zabieg wykonywany jest etapami:

  • łodyga jest cięta jak najostrzejszym nożem lub ostrzem;
  • przyszła sadzonka jest myta zimną wodą;
  • pęd jest suszony w temperaturze pokojowej przez 24 godziny;
  • aby ukorzenić pedilanthus, użyj lekkiej gleby; powstałe wykończenie sadzi się w mieszance perlitu lub piasku rzecznym;
  • ważne jest, aby utrzymywać temperaturę gleby w okolicach 22-25 ℃.
  • Uwaga! Proces rootowania odbywa się w ciągu 3 tygodni. Następnie kwiat przesadza się do odpowiedniego pojemnika.

    Podział według sadzonek

    Często niedoświadczeni hodowcy uciekają się do ukorzeniania pedilanthus wodą. Jeśli włożysz świeżo ściętą łodygę do szklanki wody, dosłownie w ciągu 2-3 tygodni zobaczysz pierwsze korzenie.

    Pedilanthus jest również rozmnażany przez nasiona. Nasiona można zebrać samodzielnie lub kupić w specjalistycznym sklepie. Przed sadzeniem w ziemi materiał do sadzenia należy namoczyć. W tym celu dobrze sprawdził się roztwór manganu. Sadzenie przeprowadza się w glebie obojętnej na głębokość nie większą niż 1 cm Dzięki tej metodzie uprawy nie dochodzi do utraty cech odmianowych gatunku.

    Rosnące problemy, choroby i szkodniki

    W przypadku tego typu problemu problemy pojawiają się tylko z powodu rażącego naruszenia zasad opieki nad rośliną:

  • Kształt pędów zmienia się, łodygi wydłużają się.
  • Odporność tego gatunku jest silna. To jest główny powód, dla którego praktycznie żadna choroba nie „przyczepia się” do tej rośliny. Czasami pedilanthus jest dotknięty infekcjami grzybiczymi.

    Jeśli nie zastosujesz się do zasad pielęgnacji, soczyste mogą zostać zaatakowane przez szkodliwe pasożyty: przędziorków, zwykłych robaków, mszyc kwiatowych, motyli mączlików.

    Problemy rozwiązuje się za pomocą właściwego dostosowania warunków przetrzymywania: przestrzegania reżimu odpoczynku, dostępności światła i terminowego nawilżania gleby.

    Uwaga! W przypadku choroby pedilanthus usuwa się przede wszystkim wszystkie zainfekowane liście i części łodygi.

    Awaryjne traktowanie kwiatu wodą z mydłem i środkami owadobójczymi pozwoli uniknąć inwazji szkodników. Ponadto, jeśli na roślinie pojawią się owady, wszystkie obszary uszkodzone przez pasożyty zostaną usunięte.

    Pedilanthus titimaloid

    Pedilanthus to nie tylko bezpretensjonalna roślina – to elegancki przedstawiciel rodziny Molochaev. Umieszczenie w dobrze oświetlonym miejscu i stworzenie „tropikalnego” środowiska spowoduje obfite kwitnienie wykwintnych kwiatów.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy