Jak i kiedy podlewać melona: zasady podlewania na otwartym polu iw szklarni

Melon to dość kapryśna kultura, podobnie jak inne melony. Właściwe podlewanie jest kluczem do dobrych zbiorów, ale często dezorientuje niedoświadczonych ogrodników: jak podlewać melony, nie szkodząc im? Każdy etap rozwoju rośliny wymaga specjalnych norm wilgotności, tylko ich ścisłe przestrzeganie może pomóc w osiągnięciu celu. A cel hodowców melonów jest jeden – uzyskać obfite plony ze zdrowych roślin.

Informacje o kulturze

Melon to popularna roślina zielna. Ma silne korzenie sięgające 40 cm w głąb gleby, łodyga rośliny rozgałęziona, pełzająca o długości około 4 m. Owocem jest fałszywa jagoda, której wielkość zależy od odmiany i warunków wzrostu. Nasiona melona pojawiają się tydzień po posadzeniu. Roślina daje kwiaty różnych płci. W szklarni wymaga uszczypnięcia. Pełen rozwój owoców następuje po około miesiącu od zawiązania.

Melon

Wymagająca światła i ciepła optymalna temperatura powietrza do uprawy wynosi od 25 ° C w ciągu dnia, od 19 ° C w nocy.

Kocha przestrzeń. Słabo toleruje wilgotne, zacienione obszary, niziny. Optymalną glebą do uprawy dobrych melonów jest lekko gliniasta, czarna gleba.

Ważny! Na glebach piaszczysto-gliniastych kultura również dobrze się rozwija, jednak potrzebuje więcej wody. W końcu lekka struktura gleby umożliwia wystarczająco szybkie odparowanie wilgoci.

Ze względu na długi korzeń roślina jest w stanie wydobywać wilgoć z wystarczająco dużej głębokości, dlatego nie jest do niej wymagane nadmierne podlewanie, a nawet jest przeciwwskazane.

Podlewanie od kiełkowania do dojrzewania owoców

Etap kiełkowania

Małe melony, które niedawno wyłoniły się z ziemi, są bardzo wrażliwe. Dotyczy to szczególnie systemu korzeniowego. Młode rośliny wymagają codziennego obfitego podlewania. W przeciwnym razie szybko słabną i umierają. Przed kiełkowaniem glebę zwilża się butelką z rozpylaczem.

Podlewanie melona

Faza formowania jajników

Chociaż melony minęło dużo czasu, nadal potrzebują podlewania. Rośliny zewnętrzne są podlewane w razie potrzeby. Powierzchnia gleby na rabacie ogrodowym powinna zawsze pozostawać lekko wilgotna. Na tym etapie ważne jest również, aby na czas pozbyć się chwastów, usuwając wilgoć i składniki odżywcze z melonów. I nie zapomnij poluzować łóżek: podlewanie zagęszcza glebę.

Etap przed dojrzewaniem owoców

Na tym etapie podlewanie można zmniejszyć. Już dostatecznie rozwinięty system korzeniowy sam zapewni roślinie wilgoć, pobierając ją z dolnych warstw gleby. Wystarczy arbuz co 7 dni. Gdy owoce osiągną pożądany rozmiar, możliwe będzie całkowite zaprzestanie nawilżania gleby, a terminowe usuwanie chwastów na tym etapie pozostaje istotne.

Etap przed dojrzewaniem owoców

Jak często i ile podlewać melony, aby ich nie skrzywdzić? Aby to zrobić, wystarczy nauczyć się kilku prostych zasad:

W przypadku melonów preferowane jest podlewanie wodą podgrzaną do 22 ° C. Ciepła wilgoć odparowuje wolniej, a gleba pod melonem dłużej pozostanie wilgotna. Ponadto podlewanie zimną wodą wywołuje początek chorób; Na każdy krzak zużywa się od 3 do 7 litrów wody. Dokładne dawkowanie będzie uzależnione od etapu rozwoju rośliny, zaczynając od fazy kwitnienia warto zwiększyć częstotliwość podlewania, ale przy mniejszym zużyciu wody. Przez pierwsze 5 dni kwitnienia podlewanie jest całkowicie anulowane. Stymuluje to tworzenie się żeńskich kwiatów na roślinie; Podczas podlewania należy uważać, woda, która dostanie się na szyjkę korzeni rośliny może wywołać pojawienie się ognisk zgnilizny; Podlewanie „na liście” melonów nie jest lubiane. Preferują suche powietrze, dlatego wodę ostrożnie wlewa się do otworów lub bruzd, unikając kontaktu z liśćmi; Melony na rzęsach mają małe dodatkowe korzenie, wspomaganie głównego systemu korzeniowego w dostarczaniu wody do rośliny. Dlatego konieczne jest zwilżenie gleby pod kulturą melona nie tylko u nasady, ale także na całej długości.

Ważny! Podlewanie nie jest wymagane w deszczową pogodę. Normalna wilgotność gleby powinna wynosić 70%.

Aby melon rosnący w otwartym terenie nie zachorował i nie rozwijał się aktywnie, podlewanie musi być wystarczające. Nie trzeba wypełniać rośliny, ale nie warto też oszczędzać na wodzie: susza przynosi melony nie mniej szkód niż powodzie. Brak wilgoci może prowadzić do tego, że niektóre nasiona nie wykiełkują, rośliny będą się rozwijać powoli, kwiaty i jajniki będą się kruszyć, a owoce będą się deformować.

Podlewanie melonów na zewnątrz

Ważny! Aby rozwijające się owoce nie stały się wodniste, ale zachowały swój smak i aromat, rzadko trzeba je podlewać. Na chwilę przed dojrzewaniem całkowicie zatrzymuje się podlewanie.

Podlewanie melonów, jak każda inna uprawa, odbywa się wczesnym rankiem lub o zachodzie słońca. Pomoże to uniknąć oparzeń słonecznych spowodowanych kroplami na liściach. Aby zapobiec przedostawaniu się wody do korzenia rośliny, podczas sadzenia konieczne jest uformowanie małego glinianego guzka i umieszczenie na nim rośliny. Wokół guzka wykopuje się mały otwór, który później będzie przydatny do podlewania.

Ważny! W środku letnich upałów, od połowy lipca do końca sierpnia, może zaistnieć potrzeba podlewania dwa razy dziennie: zarówno rano, jak i wieczorem.

Podczas podlewania woda powinna wniknąć w glebę na głębokość około 40 cm, wtedy roślina jest dostatecznie nawilżona. Aby zrozumieć, że czas podlać melony, możesz użyć następującej metody. Usuwa się warstwę gleby (na głębokość około 10 cm), od dołu pobiera się trochę ziemi i ściska w dłoni. Jeśli gleba jest mokra, zbryla się. Jeśli tak się nie stanie, czas zająć się podlewaniem.

W przypadku melonów południowych zlokalizowanych w Azji Środkowej lub na Ukrainie zwykle organizuje się systemy nawadniające. Woda dostająca się do gleby w niewielkich ilościach jest szybko podgrzewana przez ciepłą powierzchnię gleby.

W regionach południowych organizowane jest ekonomiczne i praktyczne nawadnianie kroplowe, aw centralnej w daczach i ogrodach warzywnych lepiej jest podlewać melony ciepłą wodą w rowkach.

Tabela norm nawadniania dla podlewania melonów w otwartym polu
Sadzonki Przed pojawieniem się kwiatów Faza kwitnienia Faza owocowania Wymagana ilość wody 0,1 – 0,5 l 2-3 l 5-7 l 10 l Głębokość nawilżania 30-40 cm 50-60 cm 50-60 cm 60-70 cm za 7 dni 1 raz na 7 dni Dane podane w tabeli należy dostosować w zależności od warunków pogodowych panujących na obszarach uprawy melonów.

Podlewanie melonów w szklarni

W pierwszych dniach po posadzeniu sadzonek w szklarni podlewanie nie jest wymagane. Uprawiając melona w szklarni wykonanej z poliwęglanu lub innego materiału, warto wziąć pod uwagę jego niechęć do podmokłego powietrza. Z tego powodu zaleca się sadzenie melonów w oddzielnej szklarni, z dala od upraw preferujących wilgotne powietrze, takich jak ogórki. Okolica z bakłażanem, pomidorami i papryką jest akceptowalna.

Melon w szklarni

Podlewanie rośliny ma sens tylko do momentu, gdy owoc osiągnie wielkość dużego jabłka. Następnie zatrzymuje się wilgotność gleby. W przeciwnym razie melon straci swój smak, stanie się wodnisty i niesłodzony.

Uwaga! Owoce dojrzewające bez podlewania nie pękają, nie odkształcają się i nabierają specyficznego delikatnego aromatu melona.

Melony szklarniowe podlewa się wyjątkowo ciepłą wodą, której temperatura wynosi około 33 ° C. W fazie jajnikowej gleba wymaga obfitszego nawilżenia: roślina potrzebuje wilgoci do wytworzenia owoców. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku lądowań pionowych.

Aby uniknąć pojawienia się gnilnych ognisk, melony w szklarni są podlewane u nasady, starając się uniknąć przedostania się do liści i innych części rośliny. Należy odsunąć się od kołnierza korzeniowego, aby chronić go przed wnikaniem wody. Najlepiej jest wykopać rowki po bokach każdego rzędu i przepuścić przez nie wodę z węża, lekko naciskając. Kiedy zaczyna się kwitnienie, należy zmniejszyć podlewanie melona w szklarni. Ostrożnie podlewamy również krzewy, na których już dojrzewają owoce. Wilgotność powietrza w tym okresie powinna być niska, wszystkie źródła wilgoci (np. Pojemniki z wodą, wiadra) należy usunąć ze szklarni. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego parowania.

Oprócz uprawy na wolnym powietrzu melony szklarniowe podlewane są rano lub wieczorem. Najlepszą metodą nawadniania w tych warunkach jest nawadnianie kroplowe.

Nawadnianie kroplowe melona w szklarni

W szklarni ważne jest zapewnienie nasadzeniom dostępu do świeżego powietrza, aby przeprowadzać częstszą wentylację.

Ważny! Nie wolno dopuścić do kondensacji na ścianach: zaszkodzi to melonom. Możesz otworzyć drzwi do szklarni, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.

Raz w tygodniu do wody dodaje się opatrunek wierzchni, który dobrze wchłania melony przez system korzeniowy.

Aby melony cieszyły się smacznymi i dużymi owocami, konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych procedur na czas i kompetentnie, z których najważniejszym jest podlewanie. Zarówno nadmiar, jak i brak wilgoci są szkodliwe dla rośliny. Przez cały sezon, w zależności od stopnia rozwoju rośliny, konieczne jest zachowanie równowagi poprzez dobór określonej dawki wilgoci. Dotyczy to również sissies szklarniowych i bardziej odpornych melonów polnych.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy