Jak karmić bzy w celu bujnego kwitnienia w ogrodzie

Wiele osób uważa, że ​​pięknie kwitnący krzew rośnie „sam” i rzadko zastanawia się, jak karmić bzu. Jednak bzy wymagają również pielęgnacji, która obejmuje regularne wzbogacanie gleby.

Czy muszę karmić bzem?

Lilac (Syringa) należy do rodzaju oliwek. Istnieje około 30 gatunków i ponad 2000 odmian tego krzewu z luksusowymi pachnącymi pękami kwiatów o szerokiej gamie odcieni bieli, liliowego, fioletowego, czerwonego.

Liliowy

Bzy potrzebują dodatkowego karmienia, aby bujnie kwitły.

Prawie wszystkie rodzaje bzów wyróżniają się bezpretensjonalnością, suszą i mrozoodpornością, nie wymagającymi na glebach. Bzy świetnie czują się na glebach lekko kwaśnych i obojętnych, dobrze przepuszczalnych. Ale nawet najbardziej odporne odmiany wymagają odpowiedniego odżywiania, aby kwitły w ogrodzie.

Bz potrzebuje obecności w glebie substancji i pierwiastków śladowych niezbędnych do rozwoju i wzrostu: azotu, boru, miedzi, żelaza, siarki, potasu, manganu, wapnia, molibdenu, magnezu, cynku, jodu, fosforu, kobaltu, fluoru.

[adsp-pro-4]

Bzy reagują na wprowadzanie do gleby różnych rodzajów nawozów:

  • minerał (azot, fosfor, potaż, wapień);
  • kompleks (nitrofoska, amofos, molibdeniany);
  • organiczne (ptasie odchody, końskie i krowie, próchnica, kompost, torf) i złożone organiczne (popiół);
  • mikronawozy;
  • glebotwórcze.

Ważny.  Termin i tempo nawożenia zależą od wieku rośliny, pory roku, rodzaju i odmiany bzu oraz warunków klimatycznych.

Najlepszy opatrunek bzów w zależności od wieku

Przy odpowiednio przygotowanej i nawożonej glebie pod sadzonki wyhodowane krzewy bzu zaczynają być regularnie karmione po 2-3 latach od posadzenia. Nadmiar niektórych substancji i pierwiastków śladowych w tym czasie prowadzi do spowolnienia ukorzeniania, wzrostu i rozwoju rośliny.

 

Krzewy bzu zaczynają żerować dopiero kilka lat po posadzeniu.

Przygotowanie gleby do sadzenia

Bardzo ważne jest, aby przed sadzeniem przygotować dół glebowy:

  • 2-3 tygodnie przed sadzeniem wykop dołek o wielkości (w zależności od odmiany i wielkości sadzonki) 50x50x50 cm lub 60x60x60 cm;
  • na dnie wykopu układana jest warstwa drenażowa z połamanych cegieł, kamieni, żwiru;
  • jeśli gleba jest kwaśna, do drenażu wylewa się warstwę mąki dolomitowej lub wapna i około półtora litra popiołu drzewnego;
  • jeśli na terenie występuje gleba gliniasta, do mieszanki gleby dodaje się piasek rzeczny, aby zwiększyć wilgotność i przepuszczalność powietrza, wręcz przeciwnie, do piaszczystej i piaszczysto-gliniastej gleby dodaje się niewielką ilość gliny;
  • wylewa się mieszaninę gnijącego obornika (1 część), humusu lub kompostu (1 część), dodaje się granulowany superfosfat (500 g), mączkę kostną (300 g), siarczan potasu (do 150 g) i żyzną warstwę gleby;
  • wszystkie warstwy gleby są delikatnie wymieszane;
  • po posadzeniu i podlaniu krąg pnia jest ściółkowany ściółką z liści, sianem, trocinami, torfem, próchnicą lub igłami.

Dół

Bzy sadzi się w przygotowanych dołkach z drenażem.

Jeśli system korzeniowy rozwija się powoli, wzrost roślin jest spowolniony, sadzonka jest karmiona nawozami organicznymi 1-2 razy w okresie wiosenno-letnim do lipca.

Najlepszy opatrunek bzów przez 2-3 lata życia

W tym czasie zaczynają regularnie karmić roślinę nawozami (azotowymi lub organicznymi). W sezonie 2-3 razy na krzew dodaje się 70-80 g azotanu amonu lub 60 g mocznika. Pierwszy raz nawozy aplikuje się wczesną wiosną na prawie całkowicie stopioną pokrywę śnieżną, ponownie – po 20-25 dniach. Po raz trzeci tylko osłabione rośliny są karmione około 20-30 dni po drugim karmieniu.

[adsp-pro-5]

Górny opatrunek z nawozami organicznymi jest uważany za bardziej skuteczny.

Dla jednej rośliny przygotowuje się 1-3 wiadra roztworu:

  • 1 część obornika na 4-5 części wody;
  • 1 część gnojowicy na 6-8 części;
  • 1 część obornika drobiowego na 10 części wody.

Materię organiczną aplikuje się 2 razy w roku – wiosną i jesienią.

Ważny.  Przedawkowanie nawozów azotowych może prowadzić do oparzeń słonecznych, uszkodzenia kory podczas mrozu (pęknięcia, pęknięcia mrozowe), wystąpienia chorób zakaźnych (zgnilizna łodygi, chloroza), uszkodzenia przez szkodniki ssące (owady łuskowate, wełnowce).

Górny opatrunek dorosłych bzów

Dorosłe krzewy bzu odmianowego wymagają częstszego karmienia.

Liliowy

Dorosłe bzy karmione są w okresie kwitnienia.

Od czwartego roku życia zapłodnienie jest skorelowane z głównymi fazami cyklu życiowego:

  1. Budzenie. Wczesną wiosną stosuje się do 40% normy nawożenia azotem.
  2. Początek pączkowania. Przed rozpoczęciem masowego kwitnienia dają 20% rocznej normy nawozów azotowych. Przed kwitnieniem często zastępuje się nawożenie azotem popiołem drzewnym, stosując go jako wodny roztwór popiołu (100 g na 5 litrów wody) jako złożony nawóz.
  3. Masowe kwitnienie. Podczas kwitnienia dodaje się kolejne 20% nawożenie azotem.
  4. Koniec kwitnienia bzu i wzrost długości pędów. Jesienią dodaje się pozostałe 20% azotu. Zaleca się przemianę nawozów mineralnych i organicznych lub stosowanie wyłącznie materii organicznej. Podczas przygotowywania roztworu obornika, gnojowicy, ptasich odchodów stosuje się takie same dawki, jak w 2-3 lata po posadzeniu. Na 1 m² potrzeba 15-20 litrów roztworu, który wlewa się do rozluźnionego koła o średnicy 7-9 cm. Uprawiana gleba pokryta jest trzema centymetrami ziemi. Zgniły obornik, próchnica, kompost można aplikować w postaci suchej bezpośrednio przed uprawą jesienią w ilości 10-25 kg na roślinę.
  5. Ponadto po kwitnieniu bzy są karmione nawozami potasowymi i fosforowymi z częstotliwością 1 raz na 3 lata, gdy poluzowują je zasypiając na głębokość 6-8 centymetrów. Zwykle pobierają 30 g nawozów potasowych, 50 g fosforu i 25 g związku potasu.

Ważny.  Dodatkowo bzy można karmić saletrą amonową po pierwszych opadach śniegu.

 

Wskazówki i porady ogrodnicze

Twórca ponad stu rodzimych odmian bzu, hodowca samouk L.A. Kolesnikov doradzał stosowanie samodzielnie wykonanych organicznych nawozów do karmienia bzów.

[adsp-pro-6]

Istnieje wiele możliwości przygotowania takich opatrunków:

  1. Z popiołu pozostałego po spaleniu gałęzi lub chwastów. Weź 150 g popiołu na wiadro z wodą i pozostaw na 15 minut. Aby zwiększyć wydajność, dodaj trochę kompostu (humus, torf). Do roztworu popiołu nie dodawać obornika kurzego ani żadnych nawozów zawierających azot.
  2. Nawóz

    Nawóz do karmienia bzów można przygotować z zielonej masy.

    Kilogram zielonej masy umieszcza się w dowolnym odpowiednim naczyniu i wlewa 6-8 litrów osiadłej wody. Pojemnik umieszcza się w nasłonecznionym miejscu, a roztwór przechowuje przez co najmniej 10 dni, kilkakrotnie mieszając zawartość. Prawidłowo przygotowana mieszanka powinna fermentować, pienić się i pęcznieć. Chociaż ten nawóz ma raczej nieprzyjemny zapach, jest bardzo skuteczny i można go stosować do opryskiwania krzewów i zaprawiania korzeni. Przed użyciem wymaganą ilość koncentratu rozcieńcza się wodą o temperaturze pokojowej do uzyskania konsystencji wymaganej do zamierzonego zabiegu. Do karmienia korzeni pobiera się grubszy roztwór, do opryskiwania – mniej skoncentrowany, płynny i napięty roztwór.

  3. Ze ściółki liściowej. Przygotowując krzew do zimowania, warstwę opadłych liści wylewa się na koło przy łodydze, oczyszczone o 60-70 cm od pędów. Wiosną krąg pnia wykopuje się na płytką głębokość bez usuwania liści.
  4. Podczas ściółkowania świeżymi lub suchymi posiekanymi pokrzywami z kręgu korzeni kwitnienie będzie bardziej bujne, ponadto pokrzywa odstrasza niektóre szkodniki.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy