Jak karmić figi w domu

Ficus można nazwać najbardziej ulubioną rośliną tropikalną wielu hodowców kwiatów. Można go znaleźć nie tylko w mieszkaniach, ale w biurach, a nawet w sklepach. Kwiat otrzymał taki rozprzestrzenianie się ze względu na swoją bezpretensjonalność, znacznie różniącą się w tej jakości od innych egzotycznych przedstawicieli. Ale przy tym wszystkim roślina również wymaga opieki. Dlatego hodowcy powinni wiedzieć, jak karmić figę i jak to zrobić poprawnie.

Jakie pierwiastki śladowe są potrzebne dla figowca

Prawie wszystkie rośliny żyjące w domu potrzebują różnorodnych składników odżywczych i pierwiastków śladowych.

Ficus

Jeśli figowi brakuje pierwiastków śladowych, jego liście zaczynają żółknąć i wysychać.

Jeśli te są niewystarczające, figowiec zaczyna boleć i wysychać, pokazując w ten sposób właścicielowi, że potrzebuje pomocy:

  1. Zatrzymanie lub zahamowanie wzrostu wskazuje, że kwiat nie zawiera azotu.
  2. Blady kolor liści rośliny wskazuje na brak wapnia i potasu.
  3. Wyrywanie łodyg jest oznaką niedoboru fosforu.
  4. Pigmentacja i zrzucanie liści – niedobór żelaza w figach.

Każdy z powyższych objawów to prawdziwy problem, któremu najłatwiej zapobiegać. Dlatego najlepiej nawozić roślinę w odpowiednim czasie, nie czekając na fatalny wynik.

Ficus

Częstotliwość karmienia Ficus

Figowiec nie wymaga częstego karmienia, co odróżnia go od wielu roślin domowych. Jednak karmienie, zwłaszcza jeśli kwiat ma rozległą koronę liściastą, powinno być bardzo obfite.

Faktem jest, że im większa roślina, tym szybciej wchłania wszystkie przydatne mikroelementy z gleby. Niektórzy początkujący hodowcy kwiatów uważają przeszczepianie roślin za jedyne wyjście. Ale to nie jest rozwiązanie problemu. Biorąc pod uwagę, że ziemia wyczerpuje się za kilka miesięcy, w takim odstępie czasu należy ją nawozić.

Jakie są nawozy do fikusów

Niezależnie od tego, jaki rodzaj figowca rośnie w Twoim domu, nawozy są prawie takie same dla wszystkich. Są podzielone na suplementy organiczne i mineralne, z których wszystkie są jednakowo niezbędne dla tej rośliny. Jednak początkujący hodowcy boją się używać tego lub innego rodzaju nawozu bez konsultacji z bardziej doświadczonymi kolegami.

Nawozy mineralne

Nawóz

Nawozy do fikusów produkowane są w postaci granulatu, roztworów, proszku.

Ficus benjamin i inne gatunki do pomyślnego wzrostu wymagają wszystkich 13 makro- i mikroelementów. Jednak tak zbilansowany skład można zaobserwować tylko w wyspecjalizowanych hodowlach kwiatowych.

Niestety praktycznie nie ma miejsca na znalezienie idealnego pokarmu dla roślin domowych. Dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby figi otrzymywały przynajmniej podstawowe substancje – fosfor, azot i potas.

Możesz kupić takie nawozy w dowolnej kwiaciarni. Produkowane są w różnych formach – granulki, tabletki, proszek, roztwór, sztyfty o przedłużonym uwalnianiu.

Nawozy organiczne

W kwestii stosowania nawozów organicznych opinie hodowców kwiatów są różne. Każdy z nich wybiera najbardziej odpowiedni dla siebie typ, na szczęście jest w czym wybierać.

Humus zwierzęcy

Reprezentantem klasycznej materii organicznej jest humus zwierzęcy, uważany za najbardziej wydajnego dostawcę azotu dla roślin. Figowiec woli być wzbogacany azotem z próchnicy, co jest wynikiem gnicia ptasich odchodów, a efekt jego stosowania jest kilkakrotnie większy niż dziewanny.

Ważny. Korzystając z ptasich odchodów należy pamiętać, że jest on niezwykle skoncentrowany. Dlatego przed zastosowaniem takiego nawozu należy rozcieńczyć humus w wodzie w ilości 3 gramy substancji na 1 litr.

Jeśli karmisz figi humusem z obornika końskiego, koziego, wieprzowego, krowiego lub owczego, istnieje również potrzeba jego hodowli. Tylko w tym przypadku 10 gramów substancji jest pobierane na litr wody.

Nawóz

Do zapłodnienia figi można użyć humusu z obornika lub ptasich odchodów.

Warzywo humusowe

Ten rodzaj humusu jest bardziej dostępny dla mieszkańców miast, ponieważ uzyskuje się go w wyniku gnicia różnych roślin. Wybierając kompost i próchnicę z liści, lepiej jest preferować pierwszą opcję, ponieważ zawiera nie tylko związki azotowe, ale także inne przydatne substancje. Taki humus jest również rozcieńczany w wodzie, przyjmując 100 g na 1 litr płynu. produkt.

Produkcja bezodpadowa

Wiele gatunków, w tym figowiec gumonośny , dobrze reaguje na stosowanie nawozów uzyskanych w wyniku działalności człowieka. Oczywiście nie można wykorzystać wszystkich odpadów do nawożenia roślin, ponieważ niektóre substancje mogą zaszkodzić figowi.

 

Na przykład skorupki jaj. Zawarty w nim wapń jest zupełnie niepotrzebny dla tego typu roślin, dlatego nie zaleca się polewania go wodą, w której gotowano jajka, ani wsypywania pokruszonej skorupy do ziemi. Figowiec normalnie postrzega resztę domowych odpadów ludzkiego życia.

Najpopularniejsze i najskuteczniejsze produkty nawozowe to:

  1. Słodka woda

    Możesz użyć słodzonej wody do zapłodnienia figi.

    Słodka woda. 40 gramów cukru rozcieńczonego w litrze wody pomoże figowi nabrać siły i naładować się. Glebę w doniczce można również co miesiąc posypać cukrem, który będzie stopniowo przenikał do gleby przy każdym podlewaniu.

  2. Parzenie herbaty. Pijany napar z czarnej herbaty bez dodatków jest niezwykle przydatny w przypadku figowca. Rozluźnia glebę, czyniąc ją bardziej dotlenioną. Pomimo faktu, że są hodowcy, którzy dodają do garnka surowe liście herbaty, jest to stanowczo odradzane. Z surowego produktu w garnku na pewno zaczną się muszki, a korzyści z warzenia znacznie spadną. Dlatego przed użyciem należy go wysuszyć.
  3. Ziarna kawy. Ponieważ figowiec wymaga luźnej gleby, ten rodzaj nawozu jest do tego idealny. Fusy z kawy sprawiają, że gleba jest bardziej oddychająca i lżejsza. Dopiero przed użyciem należy go dokładnie wysuszyć i dopiero potem dodać do garnka. Równie ważne jest uwzględnienie faktu, że ten rodzaj nawozu z czasem powoduje zakwaszenie podłoża, dlatego oprócz mąki grubej i dolomitowej zaleca się okresowe stosowanie mąki dolomitowej.
  4. Owoce i warzywa. Te pokarmy zawierają wiele pierwiastków śladowych i składników odżywczych, które są korzystne dla figowca. Jako nawóz można zastosować skórki cebuli, skórki cytrusów, skórki bananów, obierki z ziemniaków, a nawet wywar, w którym gotowano warzywa (tylko bez soli). Każdy z tych funduszy może być używany w postaci gotowanej, jako napar, a także na surowo. Szczególnie skuteczne jest stosowanie skórek bananów jako nawozu , które po prostu myje się, kruszy i dodaje do gleby. Ale odpady z owoców cytrusowych najlepiej gotować, ponieważ zawierają skoncentrowane olejki eteryczne, które w dużych ilościach mogą zaszkodzić roślinie.
  5. Popiół. Za pomocą zwykłego popiołu możesz wzbogacić glebę w potas i azot. Dlatego jeśli nie wiesz, jak karmić figę, jeśli liście żółkną i odpadają, a wzrost rośliny jest spowolniony, możesz wybrać popiół. Wszystkie składniki odżywcze z tego produktu są szybko wchłaniane do gleby i są dobrze przyswajane przez samą roślinę. Płynny dressing wierzchni przygotowuje się na bazie łyżki popiołu na litr wody, chociaż substancję można również stosować w postaci suchej.

Popiół

Aby nakarmić figę, możesz zrobić roztwór z popiołu drzewnego.

Oprócz powyższych środków można zapłodnić figę drożdżami, wodą akwariową, a nawet pastą do zębów. Wszystko to pomoże aktywować pracę mikroorganizmów glebowych, nasycić roślinę wszystkimi najważniejszymi mikroelementami.

Opatrunek na korzenie

Prawie wszystkie wymienione powyżej nawozy nadają się do karmienia korzeni figi. Największy efekt daje wprowadzenie składników odżywczych u nasady. Jednym z najczęstszych rodzajów opatrunku korzeniowego jest napar z popiołu.

Do jego przygotowania weź łyżkę popiołu drzewnego i wlej litr wrzącej wody. Ta mieszanka powinna stać przez tydzień, po czym można ją wykorzystać jako nawóz korzeniowy.

Opatrunek dolistny

Oprócz karmienia korzeni można również użyć nawozu działającego przez glebę. Jest to szczególnie przydatne w okresie szybkiego wzrostu – od wiosny do połowy jesieni. Możesz samodzielnie przygotować takie karmienie do wzrostu.

Będzie to wymagało:

  1. 2 litry oczyszczonej wody (można wziąć wodę deszczową lub źródlaną).
  2. 0,2 grama soli potasowej.
  3. 0,8 grama azotanu amonu.
  4. 1 gram superfosfatu.

Taką mieszankę składników odżywczych należy nanosić na wilgotną glebę, naprzemiennie z wprowadzaniem nawozów organicznych.

Ważny. Opatrunek dolistny należy wykonywać bardzo ostrożnie, starając się nie dostać na liście i pień rośliny.

Porady i wskazówki od kwiaciarni

Wielu początkujących hodowców kwiatów nie może obejść się bez porady doświadczonych towarzyszy.

Jest szereg zaleceń, które powinien wziąć pod uwagę każdy miłośnik egzotycznej kultury:

  1. Nawozy należy aplikować nie częściej niż 1 raz w ciągu 2 tygodni.
  2. Zimą figowiec wymaga dodatkowego karmienia tylko wtedy, gdy żyje w warunkach jak najbardziej zbliżonych do lata (ciepłe powietrze, dodatkowe oświetlenie, pewien poziom wilgotności).
  3. Po przesadzeniu możesz rozpocząć karmienie figi po 2 miesiącach, ponieważ nowa gleba zawiera już wszystkie składniki odżywcze.
  4. Lepiej jest rozcieńczyć wszystkie nawozy przemysłowe słabsze niż stężenie wskazane na opakowaniu. Pomoże to uniknąć przedawkowania mikroelementów, ale nasyci glebę wystarczającą ilością składników odżywczych.

Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy