Jak pozbyć się przędziorków na róży: jak leczyć, traktować kwiaty

Pająk na róży to jeden z najbardziej niszczycielskich pasożytów dla rośliny, która w krótkim czasie wypija wszystkie soki z kwiatu, prowadząc do jego zniszczenia. Pozbycie się szkodnika jest trudne i długie, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie róż i podejmowanie działań w celu wyeliminowania ich przy pierwszym pojawieniu się błędów.

Owad osiada zarówno na kwiatach domowych, jak i ogrodowych. Kleszcz atakuje różne rośliny, ale przede wszystkim uwielbia mocne i soczyste róże. Trudność w wyeliminowaniu pasożyta polega na tym, że rozwija się on szybko i chociaż jego żywotność jest krótka, do 1 miesiąca, w tym czasie samica składa tysiące jaj.

Kleszcze są przenoszone przez wiatr, który przenosi je z jednej rośliny na drugą.

Pająk to jeden z najbardziej niszczycielskich owadów dla róż

Owad jest wprowadzany do mieszkania na butach i ubraniu, a wiatr wpada przez okna.

Pająk na roślinach domowych – jak sobie z tym poradzić

Trudno dostrzec przędziorka na róży w czasie, aż pojawią się pierwsze objawy infekcji roślin. Pasożyt ma mikroskopijne rozmiary. Krótki opis agrofaga:

  • kształt ciała jest owalny, liczba nóg wynosi 8, kończyny znajdują się po 4 parach po obu stronach;
  • wielkość dorosła: samice – od 0,4 do 0,6 mm, samce – do 0,4 mm;
  • tułów płasko u dołu, nieco wypukły u góry, pokryty delikatnym, miękkim włosiem;
  • kolor – w stadium larwalnym ciało jest przezroczyste, dorosły roztocz jest jasnozielony lub zielony z brązowym odcieniem, po bokach znajdują się ciemne plamy.
  • Mikroskopijny rozmiar – przewaga pasożyta

    Dodatkowe informacje. Od jesieni do wiosny samice nabierają jaskrawoczerwonego lub głębokiego czerwonego koloru.

    Kleszcz otrzymał swoją nazwę, ponieważ osiadając na roślinie, zaczyna tkać liczne nitki pajęczyny, dość gęstej, która w krótkim czasie może całkowicie pokryć różę.

    Pasożyt żyje na całym świecie. Jedyne miejsce, gdzie go nie ma, to Antarktyda.

    Wczesną wiosną kleszcze zaczynają się aktywnie rozmnażać. Samica składa około 7 jaj dziennie, które przyczepia do nici pajęczyny lub liści. Średnica jajka 1 mm. Tempo rozmnażania zależy od warunków klimatycznych. Kleszcze wykazują maksymalną aktywność w temperaturze około +25 stopni. W tropikalnych szerokościach geograficznych iw szklarniach pasożyty rozmnażają się przez cały rok, rozmnażając potomstwo co miesiąc.

    Dodatkowe informacje. Na zimę samice chowają jaja w szczelinach kory lub wśród opadłych liści. Przy umiarkowanych mrozach przyszłe potomstwo przeżyje do początku odwilży.

    Mszyce na roślinach domowych – jak walczyć w domu

    Jeśli sam kleszcz jest trudny do zobaczenia ze względu na jego mały rozmiar, konsekwencje porażki róży są wyraźnie widoczne. Istnieje wiele oznak wskazujących na zakażenie rośliny pasożytem:

  • Róża stopniowo zanika, staje się bolesny.
  • Liście pokryte są białym nalotem, który stopniowo zwiększa średnicę i ostatecznie tworzy oddzielne plamki.
  • Skręcenie płytek liściowych, po czym zaczynają wysychać.
  • Kwiatostany zmniejszają się, stają się słabe.
  • Możesz zrozumieć, że róża stała się ofiarą kleszcza z powodu nagle zmienionego rodzaju liści.

    Po wykryciu pierwszych objawów infekcji konieczne jest pilne podjęcie działań w celu wyeliminowania pasożyta, w przeciwnym razie róża umrze w krótkim czasie.

    Białe plamy zaczynają się pojawiać, ponieważ pasożyt wysysa sok z komórek roślinnych. Stopniowo komórki obumierają, procesy metaboliczne są zakłócane, a blaszka liściowa obumiera. Zasysanie soku negatywnie wpływa na cały kwiat, słabnie, staje się zbyt podatny na różne choroby.

    Po pojawieniu się białych plam blaszka liściowa pozbawiona soku zaczyna żółknąć i zwija się. Początkowo opadają pojedyncze liście, ale gdy kolonia kleszczy rozprzestrzenia się po całym kwiecie, następuje masywny opadanie liści.

    Dodatkowe informacje. Możesz sprawdzić krzak pod kątem kleszcza za pomocą następującej metody – włóż białą kartkę papieru pod kwiat i potrząśnij gałęziami. Jeśli są pasożyty, spadną z róży na papier.

    Jeśli więdnięcie liści i ich opadanie nie jest specyficznym objawem, ponieważ taki objaw jest charakterystyczny dla wielu pasożytów, wówczas obecność pajęczyny na ulicznej róży lub w pomieszczeniu nie pozostawia wątpliwości.

    Sieć rozprzestrzenia się stopniowo. Na początku jest to kilka cienkich nitek, potem ich liczba wzrasta, a wkrótce cały kwiat jest nim pokryty.

    Pochwa na roślinach domowych – jak walczyć w domu

    Przędziorek jest najgroźniejszym pasożytem róży, który nie tylko niszczy roślinę, w której żyje, ale także szybko przenosi się na sąsiednie kwiaty. Trudno sobie z tym poradzić, ale jest to możliwe, jeśli środki zostaną podjęte w odpowiednim czasie.

    Gdy tylko zauważono pajęczynę na różach domowych, należy je natychmiast odizolować w oddzielnym pomieszczeniu. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się pasożyta na inne rośliny.

    Trudniej jest wykonać izolację w ogrodzie. Krzew róży można przykryć siatką przyciemniającą lub agrofibrą.

    Strumień wody pomoże zrzucić większość pasożytów z róż, co znacznie ułatwi dalszą wojnę z nimi.

    Uwaga! Przed przykryciem lub izolacją kwiatu konieczne jest usunięcie z niego jak największej liczby pasożytów. Czyszczenie mechaniczne można wykonać za pomocą prysznica, pod którym umieszczona jest doniczka z różą pokojową. Kwiaty ogrodowe oblewa się wodą z węża pod ciśnieniem.

    Dotkniętych części róży nie można przywrócić. Muszą być przycięte.

    Pajęczynę z krzaka usuwa się ręcznie, można ją nawinąć na patyku. Drobne części nici zmywa się wodą pod ciśnieniem.

    Roztwór mydła jest bardzo skuteczny w zwalczaniu kleszczy i pajęczyn. Muszą spryskać zainfekowane krzaki.

    Na róży pojawiła się pajęczyna, co robić w domu – metody ludowe

    Możesz pozbyć się pasożyta z rośliny metodami ludowymi i zakupionymi specjalistycznymi środkami. Pierwsza jest preferowana, ponieważ jest bezpieczniejsza. Ale receptury z produktów naturalnych wykazują skuteczność tylko we wczesnych stadiach, kiedy kolonia pasożytów nie jest zbyt duża.

    100 g łusek cebuli zalać 5 litrami gorącej wody. Nalegaj przez 5 dni, a następnie odcedź. Spryskaj krzewy obficie. Powtarzaj procedurę co 2 dni, aż kleszcz zostanie zabity.

    Przędziorki nie tolerują zapachu mniszka lekarskiego, a po kontakcie z nim wolą opuścić krzak. Aby przygotować bulion, wlej 2 litry wody z 40 g mniszka lekarskiego, nalegaj na 5 godzin.

    Posyp różami z bliska i obficie

    Nalewkę czosnkową, która pomoże wyeliminować pasożyta z róż, można przygotować według kilku przepisów:

  • Zmiel główkę czosnku, zalej ją 10 litrami gorącej wody. Stosować dopiero po całkowitym ostygnięciu płynu.
  • Zetrzyj czosnek. 50 g składnika zalać 3 litrami wody, pojemnik odstawić w ciemne miejsce. Nalegaj na 7 dni. Odcedzić. Powstały koncentrat należy rozcieńczyć przed użyciem – 60 g przygotowanego roztworu zalać 10 litrami wody.
  • Drobno posiekaj główkę czosnku, zalej 10 litrami lekko podgrzanej wody. Nalegaj przez kilka godzin, odcedź.
  • Dodatkowe informacje. Aby zwiększyć skuteczność nalewki czosnkowej, możesz dodać do niej zmiażdżone mydło do prania.

    Roztwór mydła do prania to jeden z najpopularniejszych i dość skutecznych sposobów eliminacji wszelkich pasożytów na różach, w tym przędziorków. Przepis:

  • Na tarce zmiel kawałek mydła do prania.
  • Napełnij wodą, dobrze wstrząśnij pojemnikiem, aż powstanie pianka.
  • Przygotowany roztwór nanieść na krzak przez butelkę z rozpylaczem.
  • Zalecenia dotyczące stosowania roztworu mydła w celu poprawy jego skuteczności:

  • Zamiast mydła do prania możesz użyć smoły.
  • Konieczne jest przetworzenie za pomocą rozwiązania nie tylko zielonej części krzewu, ale także łodygi, a także ziemi pod rośliną.
  • Po 4 godzinach biały nalot powstały z mydła należy zmyć strumieniem wody i pokryć roślinę folią na jeden dzień.
  • Uwaga! Podczas spryskiwania łodygi i ziemi nie pozwól, aby roztwór mydła dostał się do korzenia.

    Możliwe jest wyeliminowanie przędziorków z rośliny poprzez przyciąganie owadów, które są naturalnymi wrogami pasożyta. Te owady obejmują:

    Te owady pomogą uratować kwiat, jeśli przyciągniesz je do witryny. Do zwabienia drapieżników można wykorzystać następujące sztuczki:

  • Roślinne rośliny kwitnące, ponieważ owady potrzebują nektaru do rozmnażania.
  • Jeśli to możliwe, zostaw kilka krzewów chwastów na miejscu, w którym lubią się rozmnażać szubienice.
  • Siać rumianek, mniszek lekarski, podbiał, oregano i rozmaryn.
  • Najłatwiej jest ręcznie zebrać biedronki i przenieść je do róży

    Latem na miejscu można postawić doniczki na siano. To samo zalecenie można zastosować do kwiatów w domu. Zimą do siana można dodać różę chińską i inne domowe odmiany.

    Dodatkowe informacje. Roztocza częściej infekują rośliny w pomieszczeniach, w których powietrze jest suche i ciepłe. Jest to idealna pożywka dla pasożyta. Owad boi się zimna i dużej wilgoci.

    Jeśli na róży ogrodowej zostanie znaleziona pajęczyna, co mam zrobić? Przy rozległym uszkodzeniu kwiatu przepisy oparte na produktach naturalnych nie pomogą, więc musisz uciekać się do zakupionych leków. Najlepsze środki chemiczne do pielęgnacji róż:

  • Actellic to silny lek stosowany tylko w skrajnych przypadkach, gdy inne metody nie działają. W przypadku kwiatów domowych przetwarzanie odbywa się tylko na balkonie, gdzie nie powinno być zwierząt i dzieci. Podczas pracy z Aktellik ogrodnik musi nosić rękawiczki i chronić narządy wzroku i oddechu.
  • „Fitoferm” – wykazuje wysoką skuteczność w stosunku do larw i postaci dorosłych. Stosować raz w tygodniu, aż do całkowitego zniknięcia pasożyta.
  • „Neoron” – niszczy jaja, larwy i dorosłe kleszcze. Lek stosuje się 2 razy w odstępie 1 miesiąca.
  • Uwaga! Fitoverm to preparat, który można stosować do pielęgnacji roślin w pomieszczeniach. Pomimo niskiej toksyczności wykazuje wysoki wynik w eksterminacji kleszczy. Pasożyt ginie 5-6 dni po opryskaniu róży.

    Inne leki zalecane do zwalczania kleszczy:

    Domowe przepisy na kleszcze można zastosować kilka dni po zakupie chemii, aby uzyskać najszybszy efekt.

    Aby nie musieć myśleć o tym, jak radzić sobie z przędziorkami na róży w domu, należy przestrzegać środków zapobiegawczych i odpowiednio dbać o kwiaty. Proste środki pomogą zapobiec pojawieniu się pasożyta, z którego róże zaczną wysychać, a następnie umrą:

  • Okresowo myj roślinę strumieniem wody.
  • Oddziel zakupioną różę od innych roślin na kilka tygodni.
  • Utrzymuj średni poziom wilgotności, powietrze w pomieszczeniu nie powinno być zbyt suche.
  • Usuń zwiędłe liście z miejsca i spal je.
  • Co tydzień sprawdzaj róże pod kątem pasożytów.
  • Uwaga! Zauważywszy pajęczynę na krzaku róży, musisz najpierw upewnić się, że została ona pozostawiona przez kleszcza, a dopiero potem podjąć wszelkie środki, ponieważ kwiat może zostać pokryty białymi nitkami, ponieważ osiadł w nim pająk.  

    Pająk to pasożyt niszczycielski dla róż. Rośliny domowe są niezwykle trudne do wyleczenia i przywrócenia po owadzie. Im większe szanse na zbawienie mają róże rosnące na tym miejscu. Wiedząc, jak może wyglądać kwiat zainfekowany kleszczem, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie z nim walki, aż do wzrostu kolonii pasożytów. Ważne jest, aby nie zapominać o regularnych środkach zapobiegawczych.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy