Jak pozbyć się zielonych muszek na różach ogrodowych: co robić, jak przetwarzać

Powszechne są zielone muszki na różach. Pojawienie się nieproszonych gości na pięknych, soczystych pąkach zdenerwuje każdego ogrodnika, zwłaszcza, że ​​uszkodzenia spowodowane przez takie muszki w kwiatach mogą być duże, aż do całkowitego więdnięcia rośliny. Jeśli na róży pojawią się małe zielone owady, należy natychmiast je wydalić. Zastosowanie mają tradycyjne metody zwalczania – opryskiwanie środkami chemicznymi i metodami ludowymi, które są bardziej oszczędne dla kwiatu.

Zielone muszki na różach – jakie są te szkodniki

W kwietniu róże zaczynają budzić się ze stanu hibernacji i aktywnie się rozwijać. Wraz z nimi budzą się małe zielone muszki. Mszyce to niszczycielski owad dla róż, goździków i fuksji.

Mszyca zielona – złośliwy szkodnik róż

Nietrudno zrozumieć, że róża stała się przedmiotem ataków mszyc – pąki, liście i gałęzie usiane są setkami małych zielonych owadów. Długość ich zaokrąglonego korpusu nie przekracza 2 mm. Brakuje skrzydeł. Odrastają tylko u tych osobników, które są na ostatnim etapie rozwoju.

Mszyce występują tylko w sprzyjającym środowisku. Uderza róże w grupach. Owady przeżywają zimę w korze drzew i opadłych liściach. Wraz z pojawieniem się ciepłych kwietniowych dni atakują rozwijające się soczyste pędy kwiatów.

Mszyce to niebezpieczny szkodnik ogrodowy. Pozbycie się tego jest dość trudne. Liczba muszek szybko rośnie, ponieważ jedna samica co 14 dni produkuje ponad 150 nowych owadów. Jeśli środki nie zostaną podjęte w odpowiednim czasie, ich duża liczba może doprowadzić do śmierci wszystkich kwiatów.

Pojawienie się zielonej muszki

Dodatkowe informacje! Mszyce osiadają na młodych pędach i pąkach, których włókna tkankowe są delikatne i cienkie. Owad rzadko atakuje stare, dobrze ukorzenione gałęzie.

Możesz zrozumieć, że mszyce pojawiły się na róży za pomocą następujących znaków:

  • Deformacja pąków i górnych młodych pędów. Dzieje się tak, ponieważ owady wysysają wszystkie soki z rośliny.
  • Pojawienie się błyszczącej płynnej płytki – spadzi.
  • Podczas lotu kolonii mszyc podczas składania jaj obserwuje się dużą liczbę mrówek na gałęziach.
  • Przerzedzenie aparatu liściowego, zawijanie i zażółcenie liści.
  • Mszyce nie tylko psują wygląd roślin. Muszki zielone są niebezpieczne, ponieważ przyciągają inne szkodniki do krzewów róż, w szczególności czarne mrówki. Owady są nosicielami chorób, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do zniszczenia krzewów róż. Takie choroby obejmują grzyby, szereg infekcji wirusowych i grzyby czarnej sadzy. Choroby te szybko rozprzestrzeniają się z jednego krzewu do drugiego.

    Migrując z rośliny na roślinę, mszyce infekują pędy wieloletnie nowotworami, co prowadzi do masowej śmierci wszystkich plantacji.

    Ważny! Na płynnej płytce wytwarzanej przez mszyce aktywnie rozmnaża się czarny grzyb. Pasożyt spowalnia proces fotosyntezy, przez co róża przestaje się rozwijać i powoli zanika.

    Nie wiadomo na pewno, dlaczego mszyce pojawiają się na różach. Kolonia owadów może migrować na duże odległości w poszukiwaniu kwiatów z młodymi pędami.

    Przyczyną aktywnego wzrostu liczebności owadów jest brak regularnych przeglądów prewencyjnych nasadzeń ozdobnych. Z mszycami najłatwiej poradzić sobie na początkowym etapie. Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, co zrobić, gdy na różach pojawiają się zielone robaki, jak sobie z nimi radzić, aby zachować piękno i zdrowie roślin.

    Mszyce pojawiają się tam, gdzie nie ma naturalnych wrogów – biedronek, ryjkowców i chrząszczy.

    Biedronka jest głównym wrogiem mszyc

    Muszki mogą również pojawić się na kwiatach w pomieszczeniach. Czarno-białe muszki na róży powstają z następujących powodów:

  • użytkowanie ziemi złej jakości i niewystarczającej ilości składników odżywczych;
  • karmienie roślin liśćmi herbaty zamiast nawozów, kawy lub wody mięsnej.
  • Muszki są szkodliwe dla roślin domowych. Szybko rozprzestrzeniają się z kwiatka na kwiatek, niszcząc system korzeniowy.

    Gąsienice agrestu zjadały liście, jak radzić sobie ze szkodnikami

    Zanim pozbędziesz się zielonych błędów na różach, musisz wybrać optymalną strategię. Preparaty chemiczne dają dobre i szybkie efekty, ale zaleca się uciekać się do ich stosowania tylko wtedy, gdy inne, delikatniejsze metody nie przyniosły oczekiwanego efektu.

    W sklepach sprzedawanych jest wiele różnych preparatów, które pomogą wyeliminować pasożyty z krzewów róż:

    Nazwa Dawkowanie Częstotliwość stosowania Kinmix 0,2 – 0,5 l / g. 1 butelka na 10 litrów wody W zależności od liczby mszyc od 1 do 2 razy w sezonie Spark 1 ml na 5 litrów wody Maksymalna ilość zabiegów to 2 Fitoverm na 500 ml wody 2 ml 3 razy w odstępie 8 dni Desis Na 5 litrów wody 1 ml Nie więcej niż 2 razy Inta-vir na 10 litrów wody 1 tabletka Krzewy pielęgnować rano i wieczorem. Maksymalna liczba – 3 razy

    Środki chemiczne to ostateczność i należy je stosować tylko w przypadku obfitości mszyc.

    Ważny! Przy stosowaniu środków chemicznych należy przy ich rozcieńczaniu przestrzegać dawkowania i nie zwiększać częstotliwości stosowania. Nadużywanie roztworów chemicznych może uszkodzić kwiat.

    Zwalczanie mszyc na różach za pomocą środków ludowych

    Jeśli na różach pojawią się zielone muszki, każdy ogrodnik powinien wiedzieć, co z nimi zrobić. Zaleca się rozpoczęcie ich eliminacji od sprawdzonych, delikatnych metod – roztworów z naturalnych produktów, mydła i innych składników. Zalecane metody:

  • Zmiel mydło do prania na tarce, dodaj trochę wody, aby uzyskać roztwór o wysokim stężeniu. Potraktuj nim liście, a następnie spłucz wodą. Używanie mydła o aromatycznych zapachach jest surowo zabronione. Słodkie aromaty jeszcze bardziej przyciągną owady.
  • Zielone szczyty pomidorów zalewamy wrzącą wodą, gotujemy przez 15 minut. Odcedź bulion. Spryskaj roślinę schłodzonym płynem rano i wieczorem co 1-2 dni. Zabieg przeprowadza się do całkowitego wyeliminowania mszyc.
  • Popiół i tytoń miesza się w równych proporcjach (możesz użyć każdego ze składników osobno). Posyp mieszankę ziemią wokół róży, spryskaj wodą. Powtórz po 2-3 dniach.
  • Łuski cebuli zalać gorącą wodą, pozostawić na 24 godziny, odcedzić. Stosować do codziennego opryskiwania róż, aż mszyce opuszczą krzaki.
  • Zrób przynętę, umieszczając pojemniki z mieszaniną miodu i kwasu borowego w równych ilościach w pewnej odległości od róż.
  • Posiekaj 2-3 średnie ząbki czosnku bez obierania. Wlej szklankę wody, pozostaw do zaparzenia na jeden dzień. Spryskaj krzaki przygotowanym roztworem, aż pozbędą się mszyc.
  • Roztwór mydła do prania jest jedną z najlepszych sprawdzonych metod

    Aby wyrzucona z miejsca mszyca nie wróciła do niego ponownie, zaleca się przyciągnięcie ich wrogów – biedronek. Wabią ich zapachy niektórych roślin, które zaleca się sadzić:

    Dodatkowe informacje! Konieczne jest spryskiwanie roztworami nie tylko róż, na których występuje szkodnik, ale także wszystkich innych krzewów, nawet jeśli nie zauważono na nich mszyc.

    Jak zapobiegać pojawianiu się muszek, zapobieganie

    Zapobieganie pojawianiu się mszyc na różach jest problematyczne. Kolonie owadów mogą pokonywać duże odległości w poszukiwaniu nowych nasadzeń. Jeśli na różach w sąsiednim obszarze są zielone muszki, prawdopodobieństwo, że wkrótce polecą na świeże krzewy, jest bardzo wysokie.

    Biedronki pomogą zapobiec pojawianiu się pasożytów. Wystarczy posadzić w miejscu przyciągające je rośliny, a żadna mszyca nie odważy się polecieć do „chronionych” róż.

    Zapobieganie to sposób na ochronę róży przed więdnięciem

    Zaleca się regularne badanie krzewów pod kątem oznak zarażenia mszycami – poskręcane liście, powolne pąki, obecność małych zielonych muszek. Jeśli pojawi się choćby niewielka ilość mszyc, należy od razu z nią walczyć. Im większa liczba kolonii, tym trudniej będzie ogrodnikowi.

    W celach profilaktycznych można okresowo spryskać kwiaty roztworem wody i mydła do prania, posypać ziemię w pobliżu krzaka popiołem lub tytoniem. Musisz dokładnie zbadać nowe krzaki. Na liściach i pąkach zakupionych sadzonek może występować pryszcz.

    Jeśli na róży widziano kilka osobników muszek, należy je najpierw usunąć ręcznie, a następnie spryskać krzak roztworem.

    Uwaga! Głównymi „hodowcami” muszek zielonych są mrówki. Wszystkie metody eksterminacji zielonych owadów dadzą tylko krótkotrwały wynik, jeśli nie wytępisz wszystkich mrowisk na miejscu.

    Zielona muszka to niebezpieczny szkodnik dla róż, który nie tylko psuje ich wygląd, ale także zabija piękną roślinę. Konieczne jest wypędzenie mszyc natychmiast po ich wykryciu za pomocą środków chemicznych, opryskanych roztworami ze składników naturalnych. Zapobieganie pojawianiu się pasożyta – regularna kontrola liści i pąków.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy