Jak prawidłowo sadzić i uprawiać ziemniaki pod słomą lub sianem?

Ziemniaki pod słomą

Zalety i wady metody

Uprawa ziemniaków pod słomą lub sianem jest idealna na małych powierzchniach. W takim przypadku nie trzeba kopać terenu pod uprawę, dodatkowego nawożenia, leczenia wielu rodzajów szkodników.

Niewątpliwymi zaletami tej metody sadzenia ziemniaków są:

  • Naturalna ochrona roślin przed różnymi szkodnikami. Siano odstrasza wiele pasożytów, więc nie ma potrzeby kupowania dodatkowych leków na ich zwalczanie.
  • Ochrona bulw przed mrozem. Przykrycie słomą lub sianem stworzy mocną warstwę, która ochroni roślinę przed mrozem, co jest szczególnie ważne przy wczesnym sadzeniu.
  • Ochrona roślin przed upałem. W wysokich temperaturach słoma i siano działają jak ściółka, która zapobiega dużej utracie wilgoci.
  • Minimalne ryzyko mechanicznego uszkodzenia bulw. Ponieważ plony można zbierać ręcznie, nie należy martwić się o integralność ziemniaków: każda bulwa będzie nienaruszona, co zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia warzyw różnymi chorobami.
  • Oszczędność czasu i wysiłku. Rozważana metoda sadzenia ziemniaków nie wymaga kopania terenu przed sadzeniem lub jesienią, przygotowania dołów, hillingowania i spulchniania gleby, nawożenia i karmienia. Zbiór również nie jest trudny: możesz to zrobić rękami, bez łopaty.
  • Naturalne nawożenie gleby. Gnijąca słoma sprawia, że ​​gleba jest nawożona i czysta.

Ogrodnicy zauważają, że metoda sadzenia ziemniaków pod słomą lub sianem daje dobre wyniki: z jednego wiadra materiału do sadzenia można uzyskać do 10 wiader dużych bulw.

Wady metody obejmują:

  • Rozmieszczenie gryzoni, dla których słoma staje się wylęgarnią. Myszy przyciągają resztki kłosków pszenicy. Jeśli jest wiele szkodników, mogą zepsuć znaczną część plonu.
  • Specyficzny smak. Niektórzy uważają, że smak ziemniaków uprawianych pod warstwą słomy lub siana jest niezwykły, odmienny od smaku bulw uprawianych w ziemi.
  • Koszt pokrycia materiału.
  • Zazielenienie bulw. Dzieje się tak, gdy warstwa ściółki (siana lub słomy) jest zbyt cienka.
  • Rozmnażanie ślimaków w słomie i sianie, które również mogą zepsuć zbiory. Dla tych szkodników takie środowisko staje się optymalne.

Ta metoda sadzenia i uprawy ziemniaków ma wiele cech, dlatego przed próbą warto posadzić tak niewielką powierzchnię. Do próbnego sadzenia pod słomą można wykorzystać najgorsze bulwy, które i tak trudno wyrzucić.

Cechy sadzenia ziemniaków pod słomą

Zanim zaczniesz sadzić rośliny na siano lub słomę, musisz wykonać pewne czynności przygotowawcze.

Przygotowanie materiału do sadzenia

W marcu przygotowywane są sadzeniaki. Wszystkie bulwy są dokładnie badane, zakażone bulwy są usuwane. Do sadzenia zostaw zdrowe ziemniaki wielkości kurzego jaja.

Następnie musisz przetworzyć bulwy roztworem nadmanganianu potasu. Ziemniaki zanurza się w jasnoróżowym roztworze, pozostawia na 10-15 minut, a następnie suszy i umieszcza w pudełkach.

Pojemniki z materiałem do sadzenia pozostawia się na 3 tygodnie w oświetlonym, suchym pomieszczeniu. Temperatura powinna wynosić 5-15 stopni. W tym okresie na bulwach pojawiają się silne pędy.

Do uprawy pod słomą dobrze nadają się następujące odmiany ziemniaków:

  • Newskiego;
  • Artemida;
  • Safo;
  • Symfonia;
  • Słoneczny.

Jeśli rolnik jest zainteresowany wczesnymi zbiorami, zalecamy przeczytanie tego artykułu , aby zapoznać się z listą i opisem wczesnych odmian ziemniaka.

Przygotowanie gleby

Przed sadzeniem ziemniaków zaleca się sadzenie roślin poprzedzających na obszarze pod nim. Wypierają chwasty z terenu i wzbogacają glebę w przydatne substancje – fosfor, azot. Najlepiej nadają się następujące rośliny: lucerna, owies, gorczyca, żyto.

Aby poprawić skład gleby, możesz użyć następujących opatrunków:

  • Kompost.
  • Humus. Możesz wziąć nieświeży materiał. Lepiej, jeśli wcześniej leżało 2-3 lata.
  • Zmielona na sucho skórka cytrusów. Ten składnik skutecznie odstrasza gryzonie swoim zapachem.
  • Zmielone skorupki jaj. Dobrze dezynfekuje glebę.
  • Popiół. Ten górny opatrunek skutecznie zwalcza wirewormy.

Nawozy należy rozsypać po glebie, a następnie spulchnić grabiami.

Miejsce do sadzenia najlepiej przygotować jesienią.

Przygotowanie mulczu

Do sadzenia ziemniaków opisaną metodą można użyć starego siana, skoszonej suszonej trawy z łąk lub trawników, nie do końca zgniłej słomy, która była używana do uprawy ziemniaków w zeszłym sezonie.

Używanie skoszonej trawy

Sto metrów kwadratowych będzie potrzebować około 20-30 mkw. m. materiał pokrywający.

Funkcje lądowania

Sadzenie rozpoczyna się, gdy gleba nagrzewa się do 10 stopni. Musisz sadzić nasiona w dobrze oświetlonym i nasłonecznionym miejscu.

Musisz sadzić ziemniaki pod ściółką w ten sposób:

  • Zrób bruzdy w ziemi, wlej do nich wodę, jeśli gleba jest sucha. Ziemia musi być wilgotna. Zamiast bruzd można kopać dziury o głębokości 10-15 cm.
  • Wskazane (ale nie konieczne) jest nawożenie bruzd. Masa odżywcza powinna składać się z próchnicy i popiołu drzewnego. Nawóz wlewa się w stosy w miejsce otworów, a następnie umieszcza się na nich ziemniaki.
  • Rozłóż przygotowany materiał siewny na miejscu z kiełkami do góry. Rozstaw rzędów 70 cm, rozstaw 30 cm.
  • Przykryj bulwy słomą lub sianem warstwą 45-50 cm.

Należy pamiętać, że zbyt gęste ułożenie słomy utrudni wyłamywanie się pędów. Dlatego musisz monitorować grubość warstwy.

Gdy spod słomy pojawią się pędy i osiągną wysokość 15-20 cm, należy uformować warstwę materiału okrywającego. Poziom ściółki można podnieść do 50 cm.

Jeśli lato jest wilgotne, należy delikatnie ubić siano lub słomę, aby zapobiec gniciu z powodu wysokiej wilgotności. Przeciwnie, w gorącym suchym klimacie łóżka należy częściej podlewać, stale monitorując poziom wilgotności gleby.

Jeśli wszystko zostanie wykonane poprawnie, powstają optymalne warunki: chwasty nie są w stanie przebić się przez warstwę słomy lub siana, parowanie jest wykluczone. Dzięki temu bulwy rosną w optymalnych warunkach.

Alternatywne metody uprawy ziemniaków na siano lub słomę

Powyższa metoda uprawy ziemniaków na ściółkę nie jest jedyną. Istnieją również odmiany tej metody.

Uprawa pod słomą z wykorzystaniem gleby

Na miejscu należy obrysować rowki, następnie otwory o głębokości 7 cm. Odległość między otworami powinna wynosić 30 cm. W każdym z nich należy ułożyć materiał siewny i posypać go ziemią, a następnie ułożyć warstwę słoma 25-30 cm na górze.

Główną różnicą tej metody w porównaniu z klasyczną metodą uprawy ziemniaków na słomie jest użycie gleby, którą posypuje się nasionami.

Ziemniaki pod słomą

Uprawa ze słomą w wiadrze

Ta metoda jest następująca: drenaż wlewa się do głębokiego wiadra, warstwę gleby 5-7 cm, próchnicę, a następnie 1-2 bulwy. Wlej słomę na wierzch warstwą 10 cm, dodaj ściółkę, gdy wierzchołki rosną, aż wiadro będzie pełne. To „łóżko” jest okresowo podlewane wodą.

Wykorzystanie tektury i słomy

Do tej metody należy przygotować gruby karton (idealne jest opakowanie ze sprzętu AGD) i słomę. Tektura musi być nałożona na miejsce, aby nie było szczelin. Należy go przymocować na krawędziach – na przykład położyć cegły. Wykonaj nacięcia na tekturze literą „X”. Między nimi należy zachować odległość 30 cm.

W każdym kawałku kładziemy ziemniaka bezpośrednio na ziemi, tak aby wyszedł przynajmniej jeden kiełek. Arkusze tektury należy posypać warstwą słomy (wystarczy 20 cm). Gdy pędy zaczną się przebijać, dodaj więcej słomy lub siana. Warstwa musi mieć co najmniej 15 cm.

Choroby i szkodniki kultury

Uprawa ziemniaków pod słomą lub sianem nie wyklucza możliwości rozwoju chorób uprawy lub uszkodzenia przez szkodniki.

Głównym wrogiem ziemniaków są ślimaki, dla których dobrym schronieniem staje się naturalne pokrycie suchej trawy. Tu przed upałem ukrywają się szkodniki. Takie sąsiedztwo jest niebezpieczne dla ziemniaków, ponieważ ślimaki niszczą krzewy i stwarzają warunki do rozwoju wtórnych procesów zakaźnych w ziemniakach.

Ślimaki można zwalczać kruszonymi skorupkami jajek, limonką, trocinami lub łuskami cebuli. Okresowo zaleca się oględziny krzewów i zebranie czających się szkodników.

Nie mniej niebezpieczne dla zbiorów są gryzonie, które żywią się kłoskami pszenicy znajdującymi się w sianie. Możesz skutecznie sobie z nimi poradzić, sadząc pikantne rośliny na całym obwodzie ogrodu. Gryzonie odstraszają melisa i kolendra.

Ponadto myszy będą odstraszone przez zakłócenia wibracji. Aby je stworzyć, potrzebujesz:

  1. Wbij w ziemię metalowe pręty o długości 1-1,5 m wzdłuż obwodu ogrodu. Odległość między nimi wynosi około 1 m.
  2. Zawieś plastikowe kanistry o pojemności 5 litrów wraz z wieczkami na drążki. Najpierw należy odciąć dno kanistra.

Taka konstrukcja pod wpływem wiatru wytwarza hałas, a wibracje metalowych prętów przenoszą go w głąb gleby. Takie dźwięki odstraszają szkodniki.

Gryzoń

Aby chronić uprawę przed stonki ziemniaczanej, przed sadzeniem zaleca się traktowanie bulw środkami owadobójczymi (na przykład Prestige lub Matador).

Nie zaleca się układania zatrutych przynęt na obwodzie terenu w walce z gryzoniami, ponieważ jest to sprzeczne ze względami sanitarnymi i środowiskowymi. Inni mieszkańcy terenu, którzy nie stanowią zagrożenia dla zbiorów – ptaki, jeże, pożyteczne owady, mogą umrzeć od trucizny.

Repelenty ultradźwiękowe mogą być również stosowane do odstraszania szkodników.

Żniwny

W słoneczny dzień zaleca się zbiór ziemniaków uprawianych pod sianem lub słomą. Należy to zrobić w ten sposób:

  1. Usuń warstwę słomy lub siana za pomocą grabi. Nie musisz go wyrzucać, ponieważ będzie potrzebny do uprawy ziemniaków w przyszłym roku.
  2. Zbierz bulwy. Ziemniaki wyjmują ręcznie, ponieważ większość z nich znajduje się płytko.
  3. Możesz umieścić bulwy w workach lub wiadrach.

Przy odpowiedniej pielęgnacji pierwsze młode ziemniaki można skosztować już po 12 tygodniach.

O sposobach przechowywania zbiorów ziemniaków można przeczytać tutaj .

Co jest lepsze do uprawy – słoma czy siano?

Jak zdecydować się na materiał okrywający tą metodą sadzenia ziemniaków?

Siano to sucha trawa zawierająca chwasty i ich nasiona, które szybko kiełkują w wilgotnym środowisku i zapychają glebę. Jednak podczas gnicia siano znacznie wzbogaca glebę w składniki odżywcze. Ponadto siano znacznie lepiej chroni plony przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Słoma – suche łodygi zbóż. Nie ma w nim chwastów ani składników odżywczych. Gdy gnije, nie oddaje do gleby żadnych składników odżywczych.

Zarówno siano, jak i słoma są lekkie, dzięki czemu są łatwo unoszone przez wiatr. Oba rodzaje materiałów pokryciowych całkowicie gniją w ciągu 2 lat.

Przy wyborze materiału warto wziąć pod uwagę właściwości gleby. Tak więc słoma zakwasza glebę, dlatego jest optymalna dla gleb zasadowych i obojętnych.

Każdy rodzaj materiału pokryciowego ma swoje wady i zalety, więc możesz wybrać dowolny z nich.

Zalety stosowania tej metody uprawy ziemniaków opisują agronomowie w tym filmie:

Uprawa ziemniaków pod słomą jest znacznie łatwiejsza niż metodą klasyczną. Ta metoda nie wymaga kopania ziemi, przekopywania plonu ani aktywnego karmienia. Możesz także zastosować kombinację alternatywnych metod: siano i tekturę, słomę i ziemię.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy