Jak przetwarzać róże, jeśli jedzą je gąsienice, jak radzić sobie ze środkami ludowymi

Róże, słusznie uważane za królowe każdego ogrodu, są w stanie ozdobić każde miejsce lub klomb. Jest to bardzo irytujące, gdy w trakcie pachnącego kwitnienia są narażone na masowy atak szkodników.

Wśród owadów zarażających krzewy róż dość powszechne są zielone gąsienice. Nie tylko psują dekoracyjny wygląd rośliny, ale mogą wyrządzić wielką szkodę, a nawet spowodować śmierć rośliny. Ważne jest, aby znać metody radzenia sobie z tymi pasożytami i zapobiegać ich masowej inwazji.

Gąsienice mogą zepsuć wygląd róży

Gąsienice na różach są niebezpieczne dla krzewów, ponieważ żywią się miazgą roślin i ich pąkami. Efektem ich pobytu na pędach są dziury w liściach. W rezultacie pędy i system korzeniowy zaczynają z opóźnieniem otrzymywać składniki odżywcze. Nieleczony dotknięty krzew traci swój kształt i często umiera.

Uwaga! Rośliny w cieniu są najczęściej atakowane przez pasożyty.

Gąsienice opadają na róże z drzew liściastych. Ich najbardziej aktywny okres to wczesna wiosna. Owady zaczynają pożerać płatki, psując wygląd krzewu. Wchodzą w kwiaty i zjadają pąki.

Głównym sygnałem, że róża została zaatakowana przez gąsienice, będzie zjedzona miazga, podczas gdy żyły pozostaną nienaruszone. To może być:

  • nory zjadane wewnątrz blaszki liściowej i w łodygach;
  • Szkodniki zjadają miazgę i pąki roślin

    Zielone muszki na różach – jak radzić sobie ze szkodnikami

    Hodowcy wyhodowali wiele odmian róż, które wykazują dobrą odporność na wiele szkodników i chorób. Możesz zapobiec sytuacji, w której róże jedzą zielone gąsienice i nie myśleć o tym, jak traktować krzaki, sadząc następujące odmiany:

    Zapobieganie krzewom różanym przed pojawieniem się gąsienic

    Gąsienice agrestu zjadały liście, jak radzić sobie ze szkodnikami

    Łatwiej jest zadbać o środki zapobiegawcze zapobiegające pojawianiu się gąsienic na krzewach róż, niż zająć się nimi później. Najbardziej efektywne działania:

  • Układ pułapek na motyle, których larwy mogą następnie infekować pąki. Wczesną wiosną wiesza się je w ogrodzie.
  • Wódka, amoniak, ostra papryka pomogą odstraszyć motyle i gąsienice ostrym zapachem.
  • Po zakwitnięciu pąków należy regularnie sprawdzać łodygi rośliny. Pozwala to na znalezienie i zniszczenie muru gąsienic na czas.
  • Przed otwarciem pąków krzewy traktuje się roztworem Nitrofenu, a następnie – Bifentryną.
  • Gąsienice na różach: jak leczyć chemikalia

    Jeśli gąsienice zjadają liście róży, co robić, decydują ogrodnicy, biorąc pod uwagę ogrom porażki. Istnieje wiele substancji chemicznych o różnym działaniu. Aktywnie zwalczają larwy i chronią przed powtarzającymi się inwazjami owadów.

    W pojedynczych przypadkach szkód możesz zbierać szkodniki ręcznie

    Ważny! Podczas traktowania roślin środkami chemicznymi należy zadbać o sprzęt ochronny: respiratory i gumowe rękawice. Po zakończeniu zabiegu ręce i twarz należy obficie spłukać wodą z mydłem. 

    Na początkowych etapach uszkodzenia przez zielone gąsienice stosuje się opryskiwanie roztworem Nitrofenu. Pożądane jest przeprowadzenie obróbki wczesną wiosną, gdy pojawią się larwy. Lek będzie chronił roślinę przed ponowną inwazją przez około 2 miesiące.

    Same krzewy róż i okoliczne rośliny powinny zostać poddane obróbce. Na 10 litrów zimnej wody weź 300 ml preparatu. Rozpylanie odbywa się za pomocą sprayu lub butelki z rozpylaczem.

    Jest insektycydem o szerokim spektrum działania. Dostaje się do wnętrza blaszki liściowej, dzięki czemu nie jest zmywany przez deszcz i nie wyparowuje na słońcu. 10 litrów wody będzie wymagało 8 g Aktary. Substancja działa przez miesiąc. Po tym okresie przetwarzanie można powtórzyć.

    Obróbkę chemiczną należy przeprowadzić przy użyciu sprzętu ochronnego

    Jest powszechnym środkiem odstraszającym owady zarówno dla roślin ogrodowych, jak i domowych. Zaletą leku jest to, że można go stosować na każdym etapie sezonu wegetacyjnego. Aby przygotować roztwór roboczy, rozcieńczyć 2 ml leku w 2 litrach wody. Najbardziej aktywny wpływ na gąsienice występuje w ciągu pierwszych dwóch godzin po oprysku.

    Actellik działa około miesiąca. Aby zapobiec pojawianiu się pasożytów, krzewy róż można spryskać późną wiosną – wczesnym latem.

    Uwaga! Aby wzmocnić efekt działania środków chemicznych, zaleca się przetwarzanie roślin przy cichej, suchej pogodzie rano lub wieczorem. 

    Zielone gąsienice na różach: jak przetwarzać środki ludowe

    Przede wszystkim, zwłaszcza przy niewielkiej zmianie, zaleca się ręczne zbieranie owadów. Im więcej szkodników, tym mniej skuteczna będzie ta metoda.

    Możesz leczyć krzak róży środkami ludowymi, które w przeciwieństwie do chemikaliów nie są szkodliwe ani dla rośliny, ani dla ludzkiego ciała. Można je stosować na każdym etapie cyklu życia rośliny.

    Substancja może być po prostu rozrzucona na klombie lub można z niej przygotować roztwór. W tym celu suchą musztardę i pokruszone mydło do prania miesza się z wodą. Konieczne jest spryskanie krzewów tą mieszaniną przy suchej pogodzie, a następnie kompozycja będzie działać przez kilka dni. W przypadku ponownego wykrycia owadów zabieg przeprowadza się co 3 dni.

    Jak przetwarzać róże z mszyc i gąsienic, ogrodnicy określają stopień uszkodzenia roślin

    Środek ten jest skuteczny przeciwko roślinom dotkniętym zielonymi, czarnymi gąsienicami, mszycami i robakami liściowymi. Popiół drzewny jest rozrzucany na klombie i dokładnie podlewany. W ten sposób składniki popiołu dostają się do soku roślinnego, czyniąc go gorzkim i niesmacznym dla pasożytów.

    Możesz spryskać samą roślinę – mieszanina podrażnia gąsienice, więc starają się jak najszybciej uciec.

    Aby przygotować napar z piołunu, 1 kg piołunu wlewa się do 3 litrów wody i gotuje przez 20 minut. Po 2 godzinach, gdy gorzki bulion zostanie podany, spryskują nim różę i podlewają glebę wokół rośliny.

    Aby przygotować produkt, jedną trzecią wiadra liści łopianu wlewa się do góry wodą i pozostawia na 3 dni. Po upływie tego okresu napar jest filtrowany i nawadniany pędami róż.

    Skutecznym lekarstwem na gąsienice jest rozwiązanie psiankowatych. Aby go przygotować, 5 kg liści roślin gotuje się w 10 litrach wody przez 4 godziny. Następnie okap jest filtrowany i rozcieńczany 4 litrami wody. Powstałą mieszaninę traktuje się różami.

    Środek ten jest często stosowany, gdy szkodniki pojawiają się w klombie i na roślinach domowych. Mydło do prania kruszy się na tarce i napełnia ciepłą wodą. Po rozpuszczeniu kawałków mydła cała dotknięta roślina jest nawadniana za pomocą butelki z rozpylaczem.

    Na początkowych etapach pojawiania się gąsienic można zastosować środki ludowe

    Młode warzywa czosnku służą do zwalczania owadów. Należy zalać wodą i pozostawić na jeden dzień do zaparzenia. Po odcedzeniu napar nakłada się na cały krzew. Dobrze radzą sobie także ze szkodnikami i roztworami z łupin cebuli, wierzchołków pomidorów i ziemniaków.

    Gąsienice i inne owady na różach powodują w sezonie wiele problemów. Pożerają liście i pąki rośliny, utrudniają jej normalny rozwój. Często inwazja gąsienic powoduje śmierć krzewu.

    Ważny! Jak spryskać róże z mszyc i gąsienic, każdy ogrodnik decyduje indywidualnie, w zależności od masy porażki i sezonu wegetacyjnego.

    Środki ludowe i chemikalia pomagają pozbyć się nieproszonych gości na różach. W pojedynczych przypadkach można skorzystać z ręcznego zbierania owadów. Zapobiegawcze traktowanie krzewów róż wczesną wiosną może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia szkodników.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy