Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych

Ogrodnik i ogrodnicy muszą wiedzieć, jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych. Owad jest mały. Trudno to zobaczyć, ale charakterystyczne ślady zniszczeń będą wskazywać na nieprzyjemną okolicę. Eksperci opracowali kilka skutecznych technik, które są zalecane do utrzymania zdrowia nasadzeń.O metodach walkiUtrzymanie zdrowego sadu bez umiejętności i wiedzy jest trudne. Niebezpieczeństwo infekcji mszyc polega na tym, że owad jest trudny do zauważenia, proces jego rozmnażania jest szybki. Ogrodnik musi przestrzegać zasad techniki rolniczej i profilaktyki na terenie kompleksu. Musi pamiętać, jak traktować drzewa przed mszycami, aby zapobiec ich pojawianiu się i tworzeniu kolonii.Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowychZdrowy ogród przynosi duże plonyDla zakładów przetwórczych dostępne są różne preparaty:

  • Biologiczny – na bazie wyciągu z grzyba glebowego (awersektyny): Fitoverm, Aktofit, Akarin;
  • Chemiczne – przetwarzanie jest rzadkie. Długoterminowe: Fufanon, Karbofos;
  • Folk – najskuteczniejsze jest leczenie drzew wiosną przed szkodnikami i chorobami. Stosuje się rozpylanie: zwykłą wodę bez dodatków, mydła i sody lub roztworu mydła. Napary – tytoń, popiół, skórka cytryny.

Przed użyciem tego lub innego środka zaleca się ustalenie przyczyny pojawienia się szkodników, a także ich przybliżonej liczby.

Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych

Szkodnik szybko się rozwija

Dobra kontrola mszyc na młodych lub dojrzałych drzewach owocowych w ogrodzie pomaga zachować zdrowie i zwiększyć plony. Aż 90% ludzi boryka się z mszycami. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie to niebezpieczne. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że rozmiar owada jest zbyt mały, aby można go było zobaczyć gołym okiem. Liście i drewno są uszkodzone. Średnia wielkość osobników wynosi 0,3 mm, niektóre osiągają 0,5 mm. Rzadko mszyce mają więcej niż 7 mm. Kolonie owadów rosną bardzo szybko. Dlatego konieczne jest natychmiastowe zastosowanie środków kontrolnych i zapobiegawczych.

Ważny! Pierwszą oznaką infekcji drzewa owocowego przez mszycę jest pojawienie się małej czarnej kropki po wewnętrznej stronie blaszki liściowej.

Szybki rozwój kolonii uzyskuje się dzięki zdolności do migracji mszyc – owady mają skrzydła, co pozwala im latać na inne drzewa. Obróbka ogrodowa powinna być kompleksowa. Musisz wpływać na wszystkie drzewa i sąsiednie rośliny, ponieważ mszyce poruszają się w poszukiwaniu optymalnego siedliska dla siebie. Osobniki bezskrzydłe mogą również powodować choroby w nasadzeniach i uprawach owoców. Przetwarzaniu powinny zostać poddane:

  • drzewa;
  • krzewy ozdobne;
  • kwiaty;
  • krzew owocowy
  • nasadzenia dekoracyjne – małe drzewka, liany;
  • uprawy warzyw.

Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych

Mszyce jako pierwsze cierpią liście

Do normalnego życia kolonii mszyc potrzebna jest wilgoć. Za pomocą trąby owad przebija miękkie tkanki liści lub pąków. Po tym roślina zakłóca wymianę składników odżywczych, zatrzymuje się dostęp aminokwasów do uszkodzonego obszaru. W rezultacie część rośliny lub liścia nie rozwija się i wysycha.

Wizualnie łatwo jest stwierdzić, że nasadzenia zostały uszkodzone przez kolonię owadów. Ogrodnik może obserwować na nasadzeniach:

  • wczesne opadanie liści (nie dzieje się to wokół lub w pobliżu sąsiadów);
  • blaszka liściowa zmienia się: jej krawędź skręca się, ciemnieje, wysycha;
  • jeśli mszyce uszkadzają nie drzewa owocowe, ale nasadzenia wokół, wówczas ich łodygi są zdeformowane;
  • na pniu drzewa obserwuje się narośla o różnym nasileniu i nasileniu;
  • odpadają pąki i jajniki.

W efekcie spada wskaźnik plonu. Dodatkowo obserwuje się spowolnienie ogólnego wzrostu krzewu lub drzewa owocowego.

Ważny! Uszkodzona roślina intensywnie słabnie. Jeśli nie podejmiesz na czas środków w celu pozbycia się szkodników, zwiększa się prawdopodobieństwo, że umrą zimą.

Mszyce pozostawiają produkty przemiany materii na liściach lub pniu drzewa, które zawierają substancje słodzące. Tablica nazywa się spadzią. W rezultacie naturalne procesy fotosyntezy zostają zakłócone. Grzyb aktywnie rozmnaża się na blaszce liściowej. Zagrożenie ze strony mszyc wynika również z możliwości szybkiego przenoszenia różnych chorób wirusowych, które prowadzą do osłabienia i śmierci krzewów, drzew i innych nasadzeń kulturowych. Terminowa i kompetentna pielęgnacja upraw może zapobiec problemowi. Dodatkową ochroną będzie wdrażanie środków zapobiegawczych i stopniowe niszczenie kolonii. W tym celu stosuje się metody chemiczne, biologiczne i ludowe.

Jeśli istnieją podejrzenia, że ​​mszyce osiedliły się na drzewach, jak walczyć i co robić, każdy ogrodnik powinien wiedzieć. Do leczenia podstawowego i profilaktycznego stosuje się preparaty ludowe, biologiczne i chemiczne. Stosowane są również metody mechaniczne. Każda metoda ma swoje zalety, dlatego zalecany jest kompleksowy efekt.

Środki ludowe na mszyce

Drzewo wymaga aktywnej ochrony na różnych etapach wzrostu. Kiedy obserwuje się kwitnienie liści lub pojawiają się pąki, ataki mszyc osłabiają drzewo. Spadek wydajności jest jednym z przejawów choroby.

Środki ludowe:

  • przetwarzanie za pomocą naparów ziołowych;
  • opryskiwanie roztworem smoły;
  • wybielanie pni (można wybielić wiosną i jesienią);
  • spryskiwanie (amoniakiem, szamponem, wodą mydlaną).

Szybka pomoc może zmniejszyć szkody spowodowane przez kolonię mszyc lub zapobiec jej powstawaniu. Mocznik i amoniak (roztwory do opryskiwania) działają dobrze.

Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych

Wiosenne opryski mszyc i innych szkodników

Zaleca się stosowanie preparatu ziołowego jako suplementu lub jako środek zapobiegawczy. Działa łagodnie na drzewo, pomaga odstraszyć, ale nie zawsze całkowicie eliminuje źródło uszkodzeń. Wśród najbardziej skutecznych:

  • Płyn czosnkowy – 5 litrów wody i 50 g posiekanego świeżego czosnku. Olejki eteryczne odstraszają mszyce i chronią traktowaną powierzchnię przed tworzeniem się grzybów;
  • Napar z tytoniem (0,5 l wody i 100 g suchego tytoniu);
  • Napar z glistnika, ziemniaków i wierzchołków pomidorów (rośliny należy pobrać w tej samej ilości).

Opryskiwanie przeprowadza się na wiosennym etapie pielęgnacji, gdy zawiązanie pąków jeszcze się nie rozpoczęło, latem (czerwiec).

Chemiczne metody ochrony ogrodu przed mszycami

Chemikalia są nakładane w kilku etapach:

  • wczesną wiosną (po stopieniu się śniegu);
  • po obrzęku nerek (nerka nie powinna całkowicie się otworzyć).

Dodatkowo leki dzielą się na:

  • ogólnoustrojowe – podlewanie rośliny i opryskiwanie, powtórzyć po 14 dniach;
  • kontakt – opryskiwanie;
  • działanie jelitowe – mają działanie penetrujące.

Każdy z leków należy stosować zgodnie z instrukcją. Przykładowe fundusze – Confidor, Fufan, BI – 58.

Ważny! Podczas dojrzewania uprawy nie stosuje się składników chemicznych.

Terminowe opryskiwanie drzew wiosną przed szkodnikami i chorobami odbywa się za pomocą silnych efektów – insektycydów. Przykłady – Thunder, Provotox. Ich użycie wiąże się z obróbką w pobliżu zakładów, zgodnie z instrukcją dla danego narzędzia. Okres ważności sięga 20 dni.

Metody biologiczne

Te metody w walce ze szkodnikiem polegają na połączeniu naturalnych wrogów. Czasami samo przetwarzanie nie wystarczy, musisz użyć złożonej ochrony. Wśród biologicznych metod ochrony:

  • sadzenie wrotyczu (przyciąga biedronki, które są naturalnymi wrogami mszyc);
  • używanie czerwonych mrówek do zwalczania czarnych mrówek, które są nosicielami larw szkodników;
  • sadzenie czarnego bzu, czosnku, chrzanu, piołunu czy musztardy obok drzew i krzewów owocowych – mszyce nie tolerują charakterystycznego aromatu tych roślin.

Metody biologiczne obejmują rozpylanie popiołu.

Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych

Prawidłowe sąsiedztwo zwiększa ochronę nasadzeń

Metody mechaniczne

Skutecznym popularnym sposobem zwalczania szkodników jest użycie silnego, kierunkowego przepływu wody. Odrzutowiec zmywa kolonię i pozostawioną przez nią spadzię. Używana jest również taśma muchowa. Z jego pomocą możesz ręcznie zbierać mszyce.

Aby zapewnić szybką i gwarantowaną ochronę, zainstalowano pas chwytający mszyce. Urządzenie można zakupić gotowe do użycia lub wykonane ręcznie. Do pułapki używa się różnych materiałów: tkaniny, papieru, kartonu. Szerokość listwy ok. 30 cm Montaż na pniu drzewa wczesną wiosną (przed przebudzeniem). Działa jak bariera i zapobiega tworzeniu się kolonii mszyc.

Leczenie drzew wiosną przed szkodnikami i chorobami

Ogrodnik musi wiedzieć, jak chronić i chronić drzewa przed mrówkami, mszycami i innymi szkodnikami. Opryskiwanie i terminowe leczenie mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby. Aby uzyskać skuteczny efekt, należy przestrzegać proporcji i rozpylać i przetwarzać ściśle w czasie.

Po raz pierwszy możesz rozpylać wczesną wiosną. Jeśli wybrano środki chemiczne, okres należy wybrać przed pęknięciem liści lub po zbiorach. Jeśli wybierzesz środki biologiczne lub ludowe, przetwarzanie odbywa się w kilku etapach.

Opryskiwanie i przetwarzanie metodami ludowymi odbywa się:

  • w czasie przerwy w pąkach;
  • w okresie kwitnienia;
  • podczas tworzenia jajników.

Ważny! W okresie wegetacyjnym możesz korzystać z funduszy opartych na żywych mikroorganizmach. Chemikalia można rozpylać przed pojawieniem się jajników i 3-4 tygodnie przed zbiorem.

Jak spryskać drzewa owocowe wiosną

Okres wczesny (wczesna wiosna) polega na traktowaniu drzew owocowych roztworem wapna i siarczanu miedzi. Należy stosować napar z Bordeaux, ponieważ siarczan miedzi jest skuteczną ochroną przed chorobami, szkodnikami i grzybami. Metoda opryskiwania jest skuteczna, ale należy ją przeprowadzić w kilku etapach:

  • przed obrzękiem nerek;
  • w momencie otwarcia nerek (stosuje się 3% roztwór);
  • w okresie wegetacji (1% roztwór).

Gotowy do użycia roztwór ma jasnoniebieski odcień, wskaźniki kwasowości są lekko zasadowe. Jeśli odcień jest zielony, kompozycja nie nadaje się do użycia. Nie dodawaj także żelaza (Fe) ani mydła do prania. Mogą powodować nadmierne ilości soli miedzi w glebie.

Aby zabezpieczyć teren ogrodu i drzewa owocowe, gdy pojawiły się już mszyce, stosuje się środki chemiczne. Mają ukierunkowany efekt i gwarantują wyeliminowanie szkodników. Przykładowe fundusze – Fitoferm, Aktara.

Praca profilaktyczna

Poniższe środki pomogą zmniejszyć prawdopodobieństwo tworzenia się kolonii mszyc:

  • koszenie trawy w pobliżu drzew wiosną i jesienią;
  • eliminacja mrowisk;
  • wybielanie pni i dolnej części krzewów.

Dodatkowo zaleca się monitorowanie zdrowotności nasadzeń – mszyce szybciej tworzą kolonie na chorych i osłabionych drzewach. Wprowadzenie popiołu i wapna do gleby pozwoli na otrzymanie nasadzeń optymalnej ilości składników odżywczych.

Jak zmniejszyć ryzyko porażenia roślin przez owady pasożytnicze? Odpowiednio dobrane rośliny – sąsiedzi pomogą chronić sad. Pasożyty nie lubią silnych zapachów, dlatego zaleca się sadzenie kopru lub cebuli. Kolendra i jabłko to dobra opcja sąsiedztwa. Działki cebuli lub czosnku w bezpośrednim sąsiedztwie zmniejszają ryzyko inwazji owadów pasożytniczych ze względu na ostry zapach upraw.

Jak chronić drzewa przed mrówkami

Na czas musisz wykonać prace związane z ochroną przed mrówkami. Niosą choroby, które osłabiają drzewa. Jako skuteczną miarę wpływu stosuje się:

  • stożek ochronny;
  • klej;
  • pas chwytający.

Ważny! Konieczne jest podjęcie działań chroniących przed mrówkami, ponieważ przyciągają mszyce.

Klej mrówkowy na drzewach

Kompozycję nakłada się na beczkę. Zapobiega wspinaniu się owadów. W rezultacie zmniejsza się prawdopodobieństwo dotarcia larw do obszarów dogodnych do rozwoju (blaszka liściowa). Przetwarzanie należy przeprowadzić wiosną.

Pasy do polowania na mrówki na drzewach owocowych

Musisz wiedzieć nie tylko, kiedy spryskiwać drzewa, ale także jak dodatkowo chronić je przed inwazją mrówek. Pomaga w tym pas chwytający. Zaleca się przykleić go nisko, odnawiać co sezon. Możesz uformować stożek – pułapkę, aby mrówki nie mogły się wydostać i uszkodzić pnia.

Jak radzić sobie z mszycami na drzewach owocowych

Wybielanie beczek – skuteczna ochrona

Jak wybielić drzewa wiosną

Do momentu rozpoczęcia kwitnienia należy wybielić pnie i dolne części krzewów. Ogrodnicy muszą wiedzieć, gdzie rozpocząć leczenie, aby osiągnąć największą skuteczność. Musisz zacząć od ziemi. Optymalny czas to jesień. W tym okresie łatwo jest wyeliminować szkodniki i zarodniki grzybów. Przeprowadza się wstępną obróbkę pnia ze starej kory i gojenie uszkodzeń boiskiem ogrodowym. Do pracy stosuje się roztwór – 10 litrów wody i 2 kg wapna gaszonego.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy