Jak rozmnażać gruszkę: warstwy powietrza i zielone sadzonki, pędy korzeniowe

Ogrodnicy często mają ochotę pomnożyć odmianę gruszek, którą lubią. Można to zrobić na różne sposoby, z których każdy ma swoją własną charakterystykę. Najczęściej stosuje się rozmnażanie gruszki przez sadzonki, co pozwala zachować cechy gatunkowe drzewa matecznego. Ale możliwe jest również uzyskanie nowej sadzonki ze wzrostu korzeni przez sadzenie nasion, nawożenie powietrzem i zaszczepienie sadzonki na odpowiednim podkładzie. Dlatego, aby dokonać wyboru, musisz bardziej szczegółowo przestudiować wszystkie możliwe opcje.

Ta metoda jest uważana za najbardziej akceptowalną, ponieważ umożliwia uzyskanie dużej liczby sadzonek, które w pełni zachowają cechy odmianowe. Ale aby procedura zakończyła się sukcesem, musisz poprawnie wyciąć gruszkę i określone terminy. W przeciwnym razie wszystkie wysiłki ogrodnika mogą zostać zmarnowane.

Sadzonki można pobierać tylko z drzew owocujących

Ważny! Drzewa wyrosłe z sadzonek po raz pierwszy kwitną w wieku 5-6 lat.

Jakie odmiany gruszek można rozmnażać przez sadzonki

Według doświadczonych ogrodników do tej metody rozmnażania najlepiej nadają się uprawy o niewielkich rozmiarach owoców. Ukorzenienie sadzonek następuje w ciągu 25-30 dni od momentu posadzenia. Jednocześnie młode sadzonki z łatwością tolerują dalsze przesadzanie i łatwo przystosowują się do nowego miejsca.

Jak prawidłowo rozmnażać gruszkę z gałęzi? Do rozmnażania można używać młodych pędów bez uszkodzeń mechanicznych i oznak choroby.

Sadzonki należy pociąć na odcinki o długości 15–20 cm, ich dolna część powinna być lekko zdrewniała, a górna zielona. Każde cięcie powinno mieć 2-3 międzywęźla, a także pąki lub luźne liście. Dolne cięcie nacięcia powinno być wykonane pod kątem 45 stopni. W takim przypadku ostrze musi być skierowane do góry. Wierzchołek gałęzi powinien być skrócony nad liściem lub pączkiem.

Odmiany gruszek o dużych owocach są trudne do szczepienia

Ważny! Nie należy pobierać sadzonek z wierzchołków drzewa, czyli pędów rosnących pionowo.

Sadzonki gruszy należy wykonywać latem i jesienią. W tych okresach można już wyróżnić młode zdrowe gałęzie, które są w stanie w pełni się zakorzenić. Musisz odciąć materiał do sadzenia w określonym czasie, więc musisz je wcześniej przestudiować. Sadzonki można pobierać tylko z drzew w wieku co najmniej 4-5 lat.

Sadzonki gruszek latem powinny odbywać się od czerwca do połowy lipca. Te czasy są optymalne do szybkiego rootowania.

  • W centralnych regionach kraju zaleca się cięcie i sadzenie gałęzi od 10 do 15 pierwszego letniego miesiąca.
  • A w regionach północnych zabieg zaleca się przeprowadzić pod koniec czerwca lub w pierwszej dekadzie lipca.
  • Terminy te muszą być dotrzymane, jeśli wiosna się przeciągnęła. Letnie sadzonki należy natychmiast posadzić w przygotowanym miejscu. I umieść mini szklarnię na wierzchu.

    Konieczne jest cięcie pędów o tej porze roku dopiero po opadnięciu liści. Oznacza to koniec sezonu wegetacyjnego. Sadzonki należy pobierać ze zdrewniałych młodych pędów rosnących poziomo. Zaleca się odcinanie materiału nasadzeniowego z gałęzi o umiarkowanie błyszczącej korze bez pęknięć i uszkodzeń.

    Jesienny materiał do sadzenia należy umieścić na dole w pojemniku wypełnionym ziemią i piaskiem w równych proporcjach. W takim przypadku mieszanka gleby powinna być lekko wilgotna. Trzymaj sadzonki w jasnym, chłodnym pomieszczeniu do wiosny. W takim przypadku temperatura powinna odpowiadać okresowi odpoczynku. Wraz z nadejściem wiosennego upału materiał do sadzenia należy sadzić w podgrzanym podłożu.

    Jesienne sadzonki nie powinny zacząć kiełkować przed terminem.

    Ważny! Konieczne jest cięcie gruszki latem, a także jesienią, w ściśle określonych warunkach, w przeciwnym razie gałęzie nie będą mogły się zakorzenić.

    Jak ukorzenić łodygę gruszki w domu

    Całkiem możliwe jest wyhodowanie gruszki z cięcia w domu, jak na otwartym polu. W tym celu należy przygotować szerokie pojemniki o wysokości 15 cm, które powinny być wyposażone w otwory drenażowe do odprowadzania nadmiaru wody.

    Przed sadzeniem na dnie pojemników należy ułożyć warstwę drenażową o grubości 1 cm, a pozostałą objętość wypełnić mieszanką składników odżywczych. Aby go przygotować, należy wymieszać darń, ziemię liściastą, piasek i torf w równych proporcjach. Powstałą glebę należy lekko zwilżyć.

    Posadź sadzonki w pewnej odległości, aby nie stykały się ze sobą. Należy je pogłębić o 2 cm, dolne liście całkowicie usunąć, a górne skrócić o połowę. Utrzyma to przepływ soków.

    Umieść pojemnik w jasnym, ciepłym miejscu i ułóż na nim mini szklarnię. Okresowo wietrzyć sadzonki i podlewać w razie potrzeby.

    Jak rozmnażać powojniki – rozmnażanie przez sadzonki latem

    Ta metoda umożliwia również bez większych trudności uzyskanie sadzonki. Aby to zrobić, musisz wybrać równą, zdrową gałąź pod koniec maja lub na początku czerwca. Policz 2-3 węzły od góry i oczyść korę o szerokości około 3-4 cm.

    Następnie otwartą ranę należy potraktować popiołem drzewnym i posypać dowolnym środkiem korzeniowym. Następnie weź środkową część plastikowej butelki, przekrój ją na pół i wypełnij pożywną ziemią doniczkową. Strukturę tę należy zabezpieczyć wokół nacięcia kory. Podłoże należy okresowo zwilżyć.

    Warstwy powietrza mogą rozmnażać każdy rodzaj gruszki

    Uwaga! Przy prawidłowej procedurze korzenie pojawią się za miesiąc. Gdy ich długość osiągnie 10 cm, wierzchołek należy oderwać od drzewa i przesadzić w ziemię.

    Rozmnażanie forsycji przez sadzonki – jak rozmnażać latem

    Przy tej metodzie należy używać dwuletnich sadzonek gruszy rosnących u nasady po słonecznej stronie. Aby przeszczepić, musisz wykopać korzeń palowy rośliny, który jest skierowany w stronę drzewa matki. Należy go odciąć, a następnie przesadzić młodą sadzonkę w nowe miejsce.

    Pędy korzeni można oddzielić wczesną wiosną lub jesienią przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego lub na jego końcu.

    Możesz także wyhodować sadzonkę z nasion. Aby to zrobić, musisz wyodrębnić nasiona z dojrzałych owoców, opłukać je i lekko osuszyć. Następnie sadzić bezpośrednio w ziemi w pierwszej połowie października, przed nadejściem mrozu. Wykiełkują wiosną.

    Przez cały sezon należy je rozrzedzać, podlewać i rozluźniać u nasady. Gdy sadzonki staną się silniejsze, można je przesadzić na stałe.

    Ważny! Metoda nasienna nie gwarantuje, że młoda sadzonka w pełni zachowa cechy odmianowe.

    Jak jeszcze rozmnażać gruszkę? Za pomocą szczepienia możesz zdobyć młode drzewo. Aby to zrobić, należy przygotować wywar, a także pokroić odmianę z 3-4 pąkami od października do marca.

    Przeszczep należy przechowywać w lodówce przed szczepieniem w temperaturze + 2 … + 4 stopni, zakopując dolną część w mokrym piasku.

    2 dni przed zabiegiem nacięcie należy zdjąć i owinąć wilgotną szmatką. Zwykłe szczepienie zaleca się w maju, a pączkowanie na początku lipca.

    Zdjęcie 5 Młode sadzonki wymagają zwiększonej opieki w początkowej fazie rozwoju

    Dla pełnego rozwoju młodych sadzonek konieczne jest zapewnienie im pełnej opieki. Oznacza to regularne nawadnianie poprzez spryskiwanie glebą zwilżoną do 10 cm Nawilżanie należy przeprowadzać po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby.

    Wiosną należy również nawozić nitroammofosem, a latem mieszankami mineralnymi fosforowo-potasowymi. Przed zimą sadzonki należy zaizolować. Aby to zrobić, w kole korzeniowym należy ułożyć próchnicę o grubości 10 cm.

    Podczas rozmnażania gruszek przez sadzonki należy pamiętać, że sadzonka będzie mniej odporna na mróz niż drzewo macierzyste. Dlatego doświadczeni ogrodnicy zalecają stosowanie tej metody tylko wtedy, gdy szczepienie nie jest możliwe.

  • Tylko gałęzie rosnące w dolnej lub środkowej części korony mogą rozmnażać się przez sadzonki.
  • Konieczne jest sadzenie sadzonki dopiero po podlaniu i poluzowaniu gleby w kole korzeniowym, co poprawi przepływ soków.
  • Młode sadzonki należy umieścić w zacienionym miejscu.
  • Sadzonki należy ciąć rano, ponieważ tkanki zawierają w tym czasie dużą ilość wilgoci.
  • Rozmnażanie gruszek to zabawny i czasochłonny proces. Jeśli jednak przestrzegane są wszystkie zasady, możliwe jest osiągnięcie pożądanego rezultatu. Ale nie wszystkie metody gwarantują zachowanie właściwości gatunkowych drzewa macierzystego. Dlatego należy to wziąć pod uwagę.


    Amelia Dąbrowski

    Redaktor

    Rate author
    Najlepszy poradnik ogrodniczy