Jak sadzić i uprawiać cynie na zewnątrz: wyrastanie z nasion

Tsinia, popularnie nazywana major, to wieloletni krzew należący do rodziny Astrov. Ojczyzną tej rośliny jest południowy Meksyk, a kultura zawdzięcza swoją nazwę słynnemu botanikowi I. G. Tsinn. Dlatego zastanawiając się, czy cynia lub cynia mają rację, lepiej jest dać pierwszeństwo drugiej wersji nazwy.

Aztekowie zaczęli uprawiać cynie w drugiej połowie XV wieku, a nasiona rośliny sprowadzono do wielu krajów europejskich w XVIII wieku. Kultura zaczęła cieszyć się popularnością w krótkim czasie, wykorzystywano ją do ozdabiania stołów podczas arystokratycznych przyjęć i działek ogrodowych. Obecnie istnieje ponad 25 odmian cyni, które różnią się odcieniem pąków i czasem kwitnienia.

Uprawa i pielęgnacja cyni

Cynia: rośnie i pielęgnuje w otwartym polu

Wysokość cyni zależy od rodzaju rośliny i może wynosić od 30 cm do 1,5 m. Charakterystyczne cechy tej kultury to:

Liście mają kształt jajowaty i sztywne włoski na krawędziach, które są najczęściej przeciwne. Kwiatostany na długich szypułkach są reprezentowane przez wierzchołkowe pojedyncze koszyczki o średnicy od 4 do 15 cm. Paleta kolorów trzcinowych kwiatów cyni obejmuje żółty, biały, fioletowy, pomarańczowy i czerwony. Jeśli chodzi o rurowe kolory środkowe, są one ciemnoczerwone lub żółte.

Kultura kwitnienia rozpoczyna się w drugiej połowie lipca i trwa do nadejścia pierwszych przymrozków. Cynia jest tolerancyjna na suchą i upalną pogodę, ale roślina wieloletnia kwitnie tylko na obszarach o ciepłych zimach.

Przed posadzeniem cyni w otwartym terenie musisz przyjąć odpowiedzialne podejście do wyboru miejsca do sadzenia. Ponieważ cynia jest miłośnikiem ciepła i światła słonecznego, zaleca się sadzenie jej w miejscach, w których nie ma dostatniego cienia od dużych drzew.

Gleba pod uprawę musi być żyzna i luźna, a także dostatecznie oświetlona promieniami słonecznymi. Konieczne jest, aby łóżka były dobrze wentylowane, ale częste przeciągi mogą uszkodzić roślinę. Doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają zwracanie uwagi na glebę, która powinna dobrze przepuszczać wodę, zapobiegając jej stagnacji.

Uwaga! Zabrania się stagnacji wody, ponieważ może to spowodować gnicie systemu korzeniowego. Wskazane jest dodanie odrobiny darni lub piasku rzecznego do zbyt gęstej gleby. Ta procedura pomoże poprawić właściwości drenażowe ziemi.

Aby poprawnie określić optymalny czas sadzenia zinni, należy okresowo zwracać uwagę na warunki pogodowe. Jeśli w nocy jest bardzo zimno, zaleca się, aby nie spieszyć się z sadzeniem rośliny. Uprawę można sadzić tylko wtedy, gdy gleba jest dobrze rozgrzana, a temperatura powietrza nie spada poniżej zera.

W zależności od preferowanej metody sadzenia należy wybrać najbardziej odpowiedni miesiąc na tę procedurę. Na przykład nasiona cynii sadzi się na zewnątrz w drugiej połowie kwietnia. Jeśli planujesz sadzić sadzonki, warto to zrobić w pierwszej połowie maja.

Uprawa cynii z nasion: kiedy sadzić

Na przykład cynia Pumila nie toleruje nawet najlżejszych mrozów, zarówno jesiennych, jak i wiosennych, dlatego lepiej rozmnażać ją przez nasiona lub sadzonki. Przed sadzeniem materiał do sadzenia umieszcza się w wilgotnej szmatce, aby nasiona trochę kiełkowały. W większości przypadków stare nasiona wykluwają się po 10-15 dniach, a świeże – po 3-4 dniach. Do sadzenia należy preferować doniczki torfowe, zakopując w nich nasiona na 2 cm.

Uprawa cynii z nasion

Aby materiał do sadzenia dobrze się rozwijał, należy obserwować temperaturę w pomieszczeniu – co najmniej 25 ° C. W przypadku stopniowego rozciągania rośliny jest ona zbierana i zakopywana w celu szybkiego utworzenia korzeni przybyszowych. W drugiej połowie maja zaczynają utwardzać cynie, przynosząc doniczki torfowe z sadzonkami na balkon.

Uwaga! Sadzenie w domu należy wykonać po zakończeniu mrozu wiosną, zachowując odległość między dołkami co najmniej 30 cm. Surowo zabrania się usuwania grudek ziemi z korzeni sadzonek.

Metoda sadzenia nisko rosnących cyni nasionami jest stosowana przez ogrodników mieszkających w południowych regionach . Na Syberii uprawa i rozmnażanie cynii jest niemożliwe. A wszystko dlatego, że ze względu na warunki klimatyczne gleba szybko się nagrzewa. Aby uzyskać obfite i mocne pędy cyni, zaleca się przestrzeganie algorytmu sadzenia krok po kroku:

Materiał do sadzenia na tydzień przed sadzeniem w otwartym terenie należy zawinąć w płatek ciepłej szmatki, który jest wstępnie zwilżony stymulatorem wzrostu do kiełkowania. Miejsce sadzenia powinno być dobrze oświetlone, a glebę należy przygotować wcześniej: należy ją dokładnie rozluźnić, nawozić superfosfatem i piaskiem rzecznym w celu poprawy właściwości drenażowe. Jeśli chodzi o schemat sadzenia, hodowcy kwiatów w większości przypadków stosują się do metody zorientowanej – wysiewają materiał do sadzenia w postaci rumianku, koła lub serca. W planowanym dniu sadzenia grządkę należy oczyścić z kamieni i chwastów. Zrobić bruzdy w ziemi, a następnie zasiać nasiona cynie, które dobrze się wykluwają.

Ważny! Głębokość bruzd powinna wynosić 5 cm, a odległość między nasionami 35 cm Tylko w takich warunkach główne będą krzaczaste i duże, a ścisłe ułożenie nasion względem siebie spowoduje, że kwiatostany będą słabe.

Po zakończeniu sadzenia kulturę należy otoczyć troską i uwagą: zapewnić regularne i obfite podlewanie, usunąć chwasty, zastosować nawozy mineralne i organiczne.

Opieka nad rośliną

Podlewanie powinno odbywać się tylko u nasady.

Aby roślina cieszyła właścicieli swoim kwitnieniem, należy ją uważnie pielęgnować. Jeśli chodzi o pielęgnację cyni, zawiera kilka ważnych elementów:

Aby osiągnąć pożądany efekt podczas uprawy cyni, ogród musi być dobrze podlewany. Surowo zabrania się, aby podlewanie było powierzchowne i częste, najlepiej trzymać się obfitego i regularnego. Sadzonki będą więc wchłaniać wilgoć, ale jednocześnie nie będą stagnować, zapobiegając gniciu korzeni.

Uwaga! Podlewanie powinno odbywać się tylko u nasady. Jeśli woda dostanie się na gałęzie, możliwe jest oparzenie słoneczne, a jeśli płyn dostanie się na kwiatostany, stracą one swój estetyczny wygląd.

Po podlaniu gleba między sadzonkami jest napięta gęstą skorupą. Po wyschnięciu ziemia zaczyna twardnieć. Ta skorupa zapobiega przedostawaniu się powietrza do systemu korzeni cyni, co spowalnia jego rozwój. Aby zapewnić dostęp powietrza do korzeni kultury, po każdym zabiegu nawadniania należy poluzować glebę.

Chwastem należy zajmować się tylko do momentu, gdy cynia zacznie kwitnąć. Do rozwoju małych i delikatnych sadzonek potrzebne są składniki odżywcze i wilgoć, której nie mogą wchłonąć z gleby, jeśli w pobliżu rosną chwasty. Ze względu na szybki wzrost chwastów zaczyna się ucisk rośliny, ale gdy tylko rośnie cynia, choroby i chwasty nie stanowią dla niej zagrożenia.

Zbiór nasion

Zaleca się przechowywanie nasion zebranych z cyni nie dłużej niż 3 lata

Wraz z nadejściem jesieni każdy hodowca zaczyna zbierać nasiona. Pomimo tego, że nasiona cyni powstają natychmiast po pierwszym kwitnieniu, te zebrane we wrześniu-październiku będą miały 100% kiełkowania. Ponadto wysokie walory siewne występują tylko w nasionach z pędów pierwszego rzędu. Aby prawidłowo zebrać kolejny materiał siewny, należy przestrzegać następujących zaleceń:

Gdy tylko główki nasion staną się ciemnobrązowe, należy je oddzielić od rośliny, wysuszyć i obrać Nasiona zebrane z cyni należy przechowywać nie dłużej niż 3 lata i zawsze w miejscu, w którym nie ma gwałtownych zmian temperatury. Tylko w takich warunkach zachowane zostaną walory siewne, w roślinach, z których planuje się zebrać nasiona, dojrzewanie nasion trwa co najmniej 60 dni, a dopiero potem można je zebrać.

W trakcie pielęgnacji roślin hodowcy kwiatów przycinają zwiędłe główki kwiatów, a podczas zbioru nasion surowo zabrania się odcinania koszy z nasionami. Możesz je odciąć dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości.

Uwaga! Doświadczeni hodowcy zalecają zbieranie nasion z górnych dużych kwiatostanów z cynią. Odetnij je nożyczkami i dobrze wysusz, a następnie włóż do koperty, podpisz i przechowuj przez całą zimę.

Przed uprawą tej rośliny, która jest uważana za główną dekorację ogrodu, należy zapoznać się z informacjami o tym, jak dbać o cynie. Jeśli otoczysz roślinę troską i odpowiednią opieką, zachwyci ona domowników przez długi czas i rozkwitnie ku zazdrości wszystkich sąsiadów.


Amelia Dąbrowski

Redaktor

Rate author
Najlepszy poradnik ogrodniczy